Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de Teatru Piatra Neamţ, 2009

Nominalizări şi Premii ale secţiunii Pledez Pentru Tine(ri) - Festivalul de Teatru Piatra Neamţ, 2009


Comunicat de presă

noiembrie 2009
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul de Teatru Piatra Neamţ
ediţia a XXIV-a


Nominalizări şi Premii - Pledez Pentru Tine(ri)



În urma desfăşurării secţiunii Pledez Pentru Tine(ri), din cadrul Festivalului de Teatru Piatra Neamţ, ediţia a XXIV-a, juriul format din: Iulia Popovici (preşedinte), Peca Ştefan şi László Béres, a decis următoarele nominalizări şi premii:


Şcoli de teatru

1. Premiul pentru cel mai bun spectacol

Nominalizări:

Sageata Chinezi de Michael Frayn, regia Andreea Vulpe şi Raluca Rusu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata 20 de minute cu îngerul de Alexandr Vampilov, regia Vlad Cristache
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Teroarea şi mizeriile celui de-al III-lea Reich de Bertolt Brecht, regia Răzvan Marinescu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


Premiul pentru cel mai bun spectacol (oferit de Ministerul Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional) se acordă pentru
Sageata 20 de minute cu îngerul de Alexandr Vampilov, regia Vlad Cristache
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

2. Premiul pentru cel mai bun actor

Nominalizări:

Sageata Felix Dumitrescu - pentru rolurile Stephen, Barney din spectacolul Chinezi de Michael Frayn, regia Andreea Vulpe şi Raluca Rusu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Vasile Flutur - pentru rolurile Serghei Bassin din spectacolul Oraşul de Evgheni Griskoveţ, regia Sânziana Stoican şi Anciughin din 20 de minute cu îngerul de Alexandr Vampilov, regia Vlad Cristache
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Ionuţ Vişan - pentru rolurile Homutov din spectacolul 20 de minute cu îngerul de Alexandr Vampilov, regia Vlad Cristache şi Maximilian din spectacolul Oraşul de Evgheni Griskoveţ, regia Sânziana Stoican
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


Premiul pentru cel mai bun actor se acordă lui
Sageata Vasile Flutur - pentru rolurile Serghei Bassin din spectacolul Oraşul de Evgheni Griskoveţ, regia Sânziana Stoican şi Anciughin din 20 de minute cu îngerul de Alexandr Vampilov, regia Vlad Cristache
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

3. Premiul pentru cea mai bună actriţă

Nominalizări:

Sageata Mădălina Anea pentru rolurile Tania Bassin din spectacolul Oraşul de Evgheni Griskoveţ, regia Sânziana Stoican şi Erna Furke din spectacolul Teroarea şi mizeriile celui de-al III-lea Reich de Bertolt Brecht, regia Răzvan Marinescu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Sabrina Iaşchevici - pentru rolurile Jo, Alex, Bee din spectacolul Chinezi de Michael Frayn, regia Andreea Vulpe şi Raluca Rusu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Premiul pentru cea mai bună actriţă se acordă
Sageata Sabrinei Iaşchevici pentru rolurile Jo, Alex, Bee din spectacolul Chinezi de Michael Frayn, regia Andreea Vulpe şi Raluca Rusu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

4. Premiul de regie

Premiul de regie se acordă lui
Sageata Vlad Cristache - pentru regia spectacolului 20 de minute cu îngerul de Alexandr Vampilov
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Premiul de regie (oferit de Plantavorel) se acordă lui
Sageata Răzvan Marinescu - pentru regia spectacolului Teroarea şi mizeriile celui de-al III-lea Reich de Bertolt Brecht
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

5. Premiul special al juriului (oferit de Plantavorel) se acordă
Sageata Ionuţ Vişan - pentru rolurile Homutov din spectacolul 20 de minute cu îngerul de Alexandr Vampilov, regia Vlad Cristache şi Maximilian din spectacolul Oraşul de Evgheni Griskoveţ, regia Sânziana Stoican
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


Profesionişti

1. Premiul pentru cel mai bun spectacol

Nominalizări:
Jocul de-a vacanţa [opţiune 9] după Mihail Sebastian, regia Radu Afrim
Teatrul Municipal Baia Mare

Sageata Lucia patinează de Laura Sintija Černiauskaitė, regia Radu Afrim
Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe

Premiul pentru cel mai bun spectacol (oferit de Ministerul Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional) se acordă pentru
Sageata Lucia patinează de Laura Sintija Černiauskaitė, regia Radu Afrim
Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe

2. Premiul pentru cel mai bun actor

Nominalizări:
Sageata Ioan Codrea pentru rolul Madam Vintilă din spectacolul Jocul de-a vacanţa [opţiune 9] după Mihail Sebastian, regia Radu Afrim
Teatrul Municipal Baia Mare

Sageata Sebastian Marina pentru rolul Tipul de la patinoar din spectacolul Lucia patinează de Laura Sintija Černiauskaitė, regia Radu Afrim
Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe

Sageata Valentin Terente pentru rolul Unchiul Peck din spectacolul Cum am învăţat să conduc de Paula Vogel, regia M. Chris. Nedeea
Teatrul "Maria Filotti" Brăila

Premiul pentru cel mai bun actor se acordă lui
Sageata Ioan Codrea pentru rolul Madam Vintilă din spectacolul Jocul de-a vacanţa [opţiune 9] după Mihail Sebastian, regia Radu Afrim
Teatrul Municipal Baia Mare

3. Premiul pentru cea mai bună actriţă

Nominalizări:
Sageata Patricia Boaru pentru rolul Pacienta din spectacolul 4:48 Psihoză de Sarah Kane, regia Răzvan Mureşan
Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj Napoca

Sageata Elena Popa pentru rolul Mama din spectacolul Lucia patinează de Laura Sintija Černiauskaitė, regia Radu Afrim
Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe

Sageata Fatma Mohamed pentru rolul Tania din spectacolul Lucia patinează de Laura Sintija Černiauskaitė, regia Radu Afrim
Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe

Premiul pentru cea mai bună actriţă se acordă
Sageata Fatmei Mohamed pentru rolul Tania din spectacolul Lucia patinează de Laura Sintija Černiauskaitė, regia Radu Afrim
Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe

4. Premiul de regie nu se acordă


Teatrul Tineretului a fost şi el premiat. Banca Comercială Română a acordat un Premiu de Excelenţă pentru Festivalul de Teatru Pledez pentru tine(ri), considerând că este cel mai important festival de acest gen din România.

Radio Iaşi a acordat un Premiu de Excelenţă pentru activitatea susţinută de a promova valorile artei interpretative şi dramatice prin Festivalul de Teatru Piatra Neamţ.



 Toate articolele despre Festivalul de Teatru Piatra Neamţ, 2009


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer