Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul filmului european, 2010

Programul proiecţiilor din ţară - Festivalul Filmului European, 2010


Comunicat de presă

mai 2010
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Centrul Cultural Reduta - Braşov
Joi 13 mai 2010 - Seară de gală

Sageata 19:30 Die Standesbeamtin / Vrei să ne căsătoreşti? / Will You Marry Us? - Micha Lewinsky / Elveţia / 2009 / 90' / comedie romantică
Cu: Marie Leuenberger, Dominique Jann, Oriana Schrage, Beat Schlatter


Vineri 14 mai 2010

Sageata 17:00 Sippur Gadol / Nu totul depinde de mărime... / A Matter of Size - Sharon Maymon, Erez Tadmor / Israel / 2009 / 90' / comedie dramatică
Cu: Itzik Cohen, Dvir Bandak, Alon Dahan, Shmuli Cohen, Togo Igawa
Sageata 19:00 Ljubav i drugi zločini / Iubire şi alte crime / Love and Other Crimes - Stefan Arsenijević / Serbia / 2008 / 105' / comedie romantică
Cu: Anica Dobra, Vuk Kostić, Fedja Stojanović, Milena Dravić, Hanna Schwamborn, Josif Tatić
Sageata 21:00 Svetat golzami spasenie debne otvszakade / Lumea e mare, iar salvarea se ascunde după colţ / The World Is Big and Salvation Lurks Around the Corner - Stephan Komandarev / coproducţie / 2008 / 105' / dramă
Cu: Miki Manojlović, Carlo Ljubek, Hristo Mutafchiev, Ana Papadopulu, Lyudmila Cheshmedzhieva


Sâmbătă 15 mai 2010

Sageata 19:00 Kaméleon / Cameleon / Chameleon - Krisztina Goda / Ungaria / 2008 / 104' / dramă psihologică
Cu: Ervin Nagy, Zsolt Trill, Gabriella Hámori, János Kulka, Sándor Csányi
Sageata 21:00 Flammen & Citronen - Ole Christian Madsen / Danemarca / 2008 / 130' / dramă
Cu: Thure Lindhardt, Mads Mikkelsen, Stine Stengade, Peter Mygind, Mille Lehfeldt


Duminică 16 mai 2010

Sageata 15:00 Le Père de mes enfants / Tatăl copiilor mei / Father of My Children - Mia Hansen-Løve / Franţa / 2009 / 112' / dramă
Cu: Chiara Caselli, Louis-Do de Lencquesaing, Dominique Frot, Eric Elmosnino, André Marcon
Sageata 17:00 Sturm / Revelaţia / Storm - Hans-Christian Schmid /Germania / 2009 / 110' / dramă
Cu: Kerry Fox, Anamaria Marinca, Stephen Dillane, Rolf Lassgard, Alexander Fehling, Drazen Kuhn
Sageata 19:00 Vittorio D. - Mario Canale, Annarosa Morri / Italia / 2009 / 92' / documentar biografic
Sageata 21:00 Aquele Querido Mês de Agosto / Minunata lună august / Our Beloved Month of August - Miguel Gomes / Portugalia / 2008 / 147' / muzical, romantic
Cu: Sónia Bandeira, Fábio Oliveira


Casa de Cultură Mihai Ursachi - Iaşi
Joi 20 mai 2010 - Seară de gală

Sageata 19:30 La teta asustada / Laptele deznădejdii / The Milk of Sorrow - Claudia Llosa / Spania / 2009 / 95' / dramă
Cu: Magaly Solier, Susi Sánchez, Efraín Solís, Bárbara Lazón


Vineri 21 mai 2010

Sageata 16:00 Eden - Declan Recks / Irlanda / 2008 / 83' / dramă
Cu: Aidan Kelly, Eileen Walsh, Padraic Delaney
Sageata 18:00 Yodok Stories / Poveşti din lagăr - Andrzej Fidyk / Norvegia / 2008 / 75' / documentar
Sageata 20:00 To verdener / Lumi paralele / Worlds Apart - Niels Arden Oplev / Danemarca / 2008 / 116' / dramă
Cu: Rosalinde Mynster, Johan Philip Asboek, Jens Jørn Spottag, Sarah Boberg, Anders W. Berthelsen


Sâmbătă 22 mai 2010

Sageata 16:00 Palata No. 6 / Salonul nr. 6 / Ward No. 6 - Galina Shadur, Karen Georgievich Shakhnazarov / Rusia / 2009 / 83' / dramă
Sageata 18:00 Eldorado - Bouli Lanners / Belgia / 2008 / 85' / comedie dramatică
Cu: Bouli Lanners, Fabrice Adde, Philippe Nahon, Didier Toupy, Françoise Chichéry
Sageata 20:00 Les herbes folles / Ierburi sălbatice / Wild Grass - Alain Resnais / Franţa / 2009 / 104' / comedie
Cu: Mathieu Amalric, Sabine Azéma, Anne Consigny, Emmanuelle Devos, André Dussollier


Duminică 23 mai 2010

Sageata 16:00 Pokoj v duši / Odihna sufletului / Soul at Peace - Vladimír Balko / Slovacia / 2009 / 97' / dramă
Cu: Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Robert Więckiewicz, Jan Vondráček, Jevgenij Libezňuk
Sageata 18:00 Giulias Verschwinden / Dispariţia Giuliei / Julia's Disappearance - Christoph Schaub / Elveţia / 2010 / 87' / comedie
Cu: Corinna Harfouch, Bruno Ganz, Stefan Kurt, André Jung
Sageata 20:00 Duburys / Vortex - Gytis Lukšas / Lituania / 2009 / 140' / dramă
Cu: Giedrius Kiela, Oksana Borbat, Jevgenija Varenitsa, Jūratė Onaitytė, Vladimiras Jefremovas


Cinema Studio - Timişoara
Joi 27 mai - Seară de gală

Sageata 19:30 Tatarak / Fiorii tinereţii / Sweet Rush - Andrzej Wajda / Polonia / 2009 / 84' / dramă
Cu: Krystyna Janda, Paweł Szajda, Jadwiga Jankowska-Cieslak, Julia Pietrucha, Jan Englert

Vineri 28 mai 2010

Sageata 16:00 Kielletty hedelmä / Fructul oprit / Forbidden Fruit - Dome Karukoski / Finlanda / 2009 / 102' / dramă
Cu: Marjut Maristo, Amanda Pilke, Joel Mäkinen, Jarkko Niemi, Olavi Uusivirta, Timo Tikka
Sageata 18:00 Ocas jesterky / Fără aripi / Wingless - Ivo Trajkov / Macedonia / 2009 / 90' / dramă
Cu: David Švehlík, Karel Zima, Verica Nedeska, Magdaléna Sidonová
Sageata 20:00 Alle Anderen / Toţi ceilalţi / Everyone Else - Maren Ade / Germania / 2009 / 119' / dramă
Cu: Birgit Minichmayr, Lars Eidinger, Hans-Jochen Wagner, Nicole Marischka


Sâmbătă 29 mai 2010

Sageata 16:00 The Grapes / Strugurii / Bobule - Tomáš Barina / Cehia / 2008 / 90' / comedie
Cu: Krystof Hádek, Lukas Langmajer, Lubomír Lipský, Tereza Vorísková, Václav Postránecký
Sageata 18:00 Jerichow - Christian Petzold / Germania / 2008 / 93' / dramă
Cu: Benno Fürmann, Nina Hoss, Hilmi Sözer, André M. Hennicke, Claudia Geisler, Marie Gruber, Knut Berger
Sageata 20:00 Baarìa - Giuseppe Tornatore / Italia / 2009 / 150' / comedie
Cu: Francesco Scianna, Margareth Madè, Raoul Bova, Giorgio Faletti, Monica Bellucci, Vincenzo Salemme


Duminică 30 mai 2010

Sageata 16:00 Metastaze / Metastases - Branko Schmidt / Croaţia / 2009 / 84' / dramă
Cu: Rene Bitorajac, Franjo Dijak, Robert Ugrina, Rakan Rushaidat, Ivo Gregurevic
Sageata 18:00 Sonbahar / Toamna / Autumn - Özcan Alper / Turcia / 2008 / 99' / dramă
Cu: Onur Saylak, Cihan Camkerte, Yasar Güven, Serkan Keskin
Sageata 20:00 Camino - Javier Fesser / Spania / 2008 / 143' / dramă
Cu: Nerea Camacho, Carme Elias, Mariano Venancio, Manuela Vellés, Ana Gracia, Lola Casamayor


Casa de Cultură a Studenţilor - Tîrgu-Mureş
Joi 20 mai 2010- Avanpremieră

Sageata 19:30 Konyec - Gábor Rohonyi / Ungaria / 2006 / 105'


Vineri 21 mai 2010- Seară de gală

Sageata 19:30 Le Père de mes enfants / Tatăl copiilor mei / Father of My Children - Mia Hansen-Løve / Franţa / 2009 / 112' / dramă
Cu: Chiara Caselli, Louis-Do de Lencquesaing, Dominique Frot, Eric Elmosnino, André Marcon


Sâmbătă 22 mai 2010

Sageata 16:00 De ofrivilliga / Involuntar / Involuntary - Ruben Östlund / Suedia / 2008 / 98' / dramă
Cu: Villmar Björkman, Linnea Cart-Lamy, Leif Edlund, Sara Eriksson, Lola Ewerlund
Sageata 18:00 Mala Moskwa / Mica Moscovă / Little Moscow - Waldemar Krzystek / Polonia / 2008 / 114' / dramă
Cu: Svetlana Khodchenkova, Lesław Żurek, Dmitrij Uljanov, Elena Leszczyńska, Artem Tkachenk
Sageata 20:00 Utolsó idök / Alte vremuri / Lost Times - Áron Mátyássy / Ungaria / 2009 / 90' / dramă
Cu: József Kádas, Teréz Vass, Eszter Földes, Attila Kasvinszki, Mariann Szalay, Attila László


Duminică 23 mai 2010

Sageata 16:00 Kaméleon / Cameleon / Chameleon - Krisztina Goda / Ungaria / 2008 / 104' / dramă psihologică
Cu: Ervin Nagy, Zsolt Trill, Gabriella Hámori, János Kulka, Sándor Csányi
Sageata 18:00 Concertul - Radu Mihăileanu / România, Franţa / 2009 / 119' / comedie, dramă
Sageata 20:00 Aquele Querido Mês de Agosto / Minunata lună august / Our Beloved Month of August - Miguel Gomes / Portugalia / 2008 / 147' / muzical, romantic
Cu: Sónia Bandeira, Fábio Oliveira.




 Toate articolele despre Festivalul filmului european, 2010


0 comentarii

Spacer Spacer