Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film de animaţie anim'est 2010

Câştigătorul Palme d'Or - în lupta pentru Trofeul Anim'est, 2010


Comunicat de presă

august 2010
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
55 de filme vor concura în 2010 pentru Trofeul Anim'est - care recompensează, în mod tradiţional, cel mai bun film din competiţia de scurtmetraj a celui mai important festival de film de animaţie din România. În competiţia rezervată filmului studenţesc au fost selecţionate 51 de titluri nou-nouţe produse de universităţi prestigioase din lumea întreagă.

Câştigătorul Palme d'Or 2010 pentru Cel mai bun scurtmetraj, Chienne d'histoire (r. Serge Avedikian, Franţa); cel mai recent film al regizorului polonez nominalizat la Oscar şi distins cu Premiul BAFTA, Tomek Bagińsky - Kinematograf (Polonia, 2009); precum şi noile producţii ale lui Gil Alkabetz şi Matthias Bruhn, câştigători ai Premiului Publicului la Anim'est în 2008, respectiv 2009 se numără printre titlurile selecţionate în acest an în competiţia de scurt metraj internaţional.



 

La doar câteva luni de la triumful de pe covorul roşu de la Cannes, filmul lui Serge Avedikian, Chienne d'histoire / Barking Island (Franţa, 2009), produs de studioul Sacrebleu, invitat anul trecut cu un program special în cadrul Anim'est, vine la Bucureşti pentru a încerca să cucerească juriul şi publicul festivalului cu povestea emoţionantă şi puţin cunoscută a câinilor vagabonzi deportaţi din Istanbul în 1910 şi trimişi pe o insulă pustie, departe de oraşul pe care autorităţile de atunci doreau să îl transforme într-o metropolă europeană.

Kinematograf / The Cinematograph (Polonia, 2009) este un alt titlu-highlight din competiţia Anim'est 2010, un omagiu epic adus istoriei celei de-a şaptea arte de Tomek Bagińsky, regizorul nominalizat la Oscarul pentru Cel mai bun scurtmetraj de animaţie în 2003 pentru The Cathedral şi câştigător al Premiului BAFTA la aceeaşi categorie cu Fallen Art în 2006.

Doi cineaşti binecunoscuţi de publicul festivalului se mai află printre concurenţii la Trofeul Anim'est şi la Premiul pentru Cel mai bun scurtmetraj: Matthias Bruhn, regizorul îndrăgitului Poşta, revine la Anim'est cu Ente, Tod und Tulpe / Duck, Death and the Tulip (Germania, 2010), o fermecătoare animaţie poetică despre prietenie, iubire şi moarte adaptată după povestea clasică a lui Wolf Erlbruch; respectiv Gil Alkabetz, premiat la Anim'est 2008 pentru A Sunny Day, care aduce pe ecranele Anim'est o reinterpretare inedită şi plină de umor a uneia dintre controversele cele mai în vogă ale deceniului în Der Da Vinci Timecode / The Da Vinci Timecode (Germania, 2010).

Mihai Mitrică, directorul Anim'est, declară: "Competiţia Anim'est de anul acesta este pasul înainte de care festivalul avea nevoie la a cincea ediţie pentru a-şi confirma statutul pe plan naţional şi internaţional. Ţinând cont că am primit peste 800 de scurtmetraje pentru toate cele 6 competiţii, dintre care merită subliniată înscrierea în competiţia de scurtmetraj a proaspătului deţinător al Palme d'Or, putem spune că Anim'est a trecut la următorul nivel al festivalurilor."

Titlurile-hit nu lipsesc nici din competiţia Anim'est rezervată filmelor studenţeşti. Mobile (r. Verena Fels, Germania, 2010), povestea neobişnuită a unei vaci rebele, care alege să îşi ia viaţa în propriile mâini; scurtmetrajul de animaţie selecţionat în cadrul secţiunii Semaine de la Critique a Festivalului de la Cannes - The Boy Who Wanted to Be a Lion (r. Alois Di Leo, Marea Britanie, 2010), o poveste psihologică despre puterea imaginaţiei unui copil; sau electrizantul scurtmetraj cu accente gotice VillaOlvidada (r. Miguel Lopez, Elena Najar, Spania, 2008) sunt numai câteva dintre producţiile pe care cinefilii nu trebuie să le rateze la ediţia din acest an a Anim'est, şi care vor concura pentru Premiul pentru Cel mai bun film studenţesc.


"Ca de obicei, selecţia prezintă o varietate de stiluri de animaţie alese nu doar după caracterul narativ dar mai ales prin impactul vizual pe care îl au. Aşa cum au dovedit-o deja rezultatele câştigătorilor din primii patru ani de festival, Anim'est promovează tinerele talente internaţionale, şi sunt sigur că filmele din competiţie vor lua multe alte premii internaţionale şi, sper să confirmăm ceea ce a devenit deja o tradiţie pentru festival - câteva dintre ele se vor afla şi pe lista de nominalizări la Oscar", mai spune Mihai Mitrică.

Cea de-a cincea ediţie a Festivalului Internaţional de Film de Animaţie Anim'est va avea loc în perioada 8-17 octombrie 2010 la Cinema Patria, Cinema Scala şi Cinema Union din Bucureşti, şi va fi urmată de un follow-up la Cinema Victoria din Cluj-Napoca, în perioada 22-24 octombrie 2010. Anim'est este organizat de Asociaţia Estenest, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Ogilvy.

Filme selecţionate în competiţia de Film studenţesc - Anim'est 2010


1.2 Million Children
Grecia 2010, 2' r. Effie Pappa

Animal Kingdom
Elveţia 2010, 3'42, r. Nils Hedinger

Arithmetique
Italia 2010, 4', r. Giovanni Munari, Dalila Rovazzani

Benigni
Finlanda 2009, 7'49, r. Elli Vourinen, Pinja Partanen, Jasmiini Ottelin

Black Face the Sacred Legend
Franţa 2009, 6'59, r. Bertand Carriere, Amine El Faqir, Clement Vitroly, Nicolas Salsedo

Bottle
Statele Unite 2010, 5'25, r. Kirsten Lepore

Café de l'amour
Taiwan 2010, 5'7, r. Yun-Chieh Tsai

Cooked
Marea Britanie 2010, 6'55, r. Jens Blank

Der Präzise Peter / Precise Peter
Germania 2010, 5'35, r. Martin Schmidt

Dog-walking Ground
Rusia 2009, 7'56, r. Leonid Shmelkov

Elk Hair Caddis
Danemarca 2010, 4'26, r. Peter Smith, Magnus I. Moller

Enter the Lovely
Marea Britanie 2010, 2'53, r. Owen Mcgonigle

Espèce(s) de patate(s)
Belgia 2009, 5'50, r. Stehr Yoann

Figaro
Australia 2009, 5'45, r. Vivien Mason

Flap Flap
Germania 2009, 1'36, r. Tom Weber

Flesh Color
Japonia 2010, 4'10, r. Masahiko Adachi

Flowerpots
Marea Britanie/Elveţia 2008, 5'7, r. Rafael Sommerhalder

Fly on the Window
Marea Britanie 2009, 7'4, r. Nikita Diakur

Friday
Slovacia 2010, 3', r. Martin Tomori

Georges
Franţa 2009, 4'35, r. Gaëlle Lasne

Grise mine
Belgia 2009, 6'30, r. Vandenitte Remi

Hexaemeron
Polonia 2010, 3'11, r. Marcin Dąbrowski

Hinterland
Germania 2010, 9'10, r. Jost Althoff, Jakob Weyde

Kino attraktio
Finlanda 2010, 5'39, r. Pauli Laasonen

Larger than Life
Croaţia 2009, 5'50, r. Livio Rajh

L'échappée / Evasion
Franţa 2009, 12', r. Marie Gourdain

Les bourbier
Franţa 2009, 4'45, r. Jean Bennamias, Francois Lemaux, Guillaume Noel, Jerome Pequin, Simon Wegmann, Frederic Kaiser Blueth, Vincent Jean-Baptiste

Les voyageurs
Franţa 2008, 3'22, r. Agnès Chevreau

Look Up
Rusia 2009, 4'52, r. Svetlana Podyacheva

Loom
Germania 2010, 5'20, r. Ilija Brunck, Jan Bitzer, Csaba Letay

Magical Painting
Taiwan 2009, 4'25, r. Chiu Yi-Hsun

Miracle Lady
Israel 2009, 10'07, r. Michal Abulafia, Moran Somer

Mobile
Germania 2010, 6'24, r. Verena Fels

Mune: Love between Worlds
Africa de Sud 2009, 10'08, r. Jesca Marisa

Peal
Iran 2010, 4'47, r. Amin Taghipour

Peripheria
Elveţia 2009, 7'45, r. Marcel Barelli

Pygmalion
Belgia 2009, 4'50, r. Demian Albers

ReNew - The Future not Future
Taiwan 2010, 5', r. Zhang Xu Zhan, Chen Yan Wei

Sendo un feto / Being a fetus
Portugalia 2009, 6'40, R: João Alves de Sousa

Silent touch
Marea Britanie 2010, 10'30, r. Tomek Ducki

Steinfliegen / Stoneflies
Germania 2009, 14'50, r. Anne Walther

Swimming Pool
Cehia 2010, 6'34, r. Alexandra Hetmerova

Szafa Zbigniewa
Marea Britanie/Polonia, 2010, 15'18, r. Magdalena Osinska

The Art of Making Friends
Marea Britanie 2010, 3'54, r. Paul McNalthy

The Boy Who Wanted to Be a Lion
Marea Britanie 2010, 8'40, r. Alois Di Leo

The Cuckoo Clock
Germania 2009, 5'41, r. Roxana Vasilescu, Marcus Braun

The Forest
Germania 2009, 6'07, r. David Scharf

The H.C.
Statele Unite 2010, 2', r. Glenn Williamson

The Passenger
Olanda 2009, 5'50, r. Klaas-Harm de Boer

Vacuum
Georgia 2010, 5'47, r. Dato Kiknavelidze

VillaOlvidada
Spania 2008, 12', r. Miguel Lopez, Elena Najar

Vovo
Marea Britanie 2010, 2'34, r. Luiz Lafayette Stockler

Filme selecţionate în competiţia de Scurtmetraj - Anim'est 2010


16.Juli 1933 / July 16th 1933
Austria 2010, 7'18, r. Katja Heiden

20 años / 20 Years
Cuba 2009, 14'42, r. Barbaro Joel Ortiz

A Family Portrait
Marea Britanie 2009, 4'44, r. Joseph Pierce

Ad vitam
Belgia 2010, 8', r. Mathieu Labaye + 12 adults

Afloat at Dawn
Canada 2009, 4'20, r. Elise Simard

Amourette
Elveţia 2009, 5'20, r. Maja Gehrig

Anna Blume
Germania-Bulgaria 2009, 9'02, r. Vessela Dantcheva

Artificial Paradise, Inc.
Belgia 2009, 3'15, r. Jean-Paul Frenay

Balanços e milkshakes / Swings and Milkshakes
Brazilia 2010, 9'55, dir.Erick Ricco and Fernando Mendes

Big Bang Big Boom
Italia 2010, 9'55, r. Blu

Brug / Bridge
Olanda 2010, 5'30, r. Gerben Agterberg

Charlotte
Noua Zeelandă 2009, 3', r. Parry Jones

Chienne d'histoire / Barking island
Franţa 2010, 15'11, r. Serge Avedikian

Copia A / "A" Copy
Argentina 2009, 5'40, r. Gervasio Rodríguez Traverso, Pablo Alberto Diaz

Coffee
Portugalia 2009, 7', r. Alex Gozblau, João Fazenda

Der Da Vinci Timecode / The Da Vinci Timecode
Germania 2010, 3', r. Gil Alkabetz

Dust Kid
Coreea de Sud 2009, 10', r. Jung Yumi

Ego Sum Petrus
Franţa 2010, 4'15, r. Julien Dexant

En el insomnio / In Insomnia
Spania 2010, 5', r. Jose Angel Ayalon Devora

Ente, tod und tulpe / Duck, Death and the Tulip
Germania 2010, 10'53", r. Matthias Bruhn

Fengshui
Finlanda 2009, 4', r. Pauliina Punkki

Human beings
Iran 2009, 3'10, r. Mashaallah Mohammed

Je criais contre la vie. Ou pour elle / I Was Crying Out At Life. Or For It
Franţa 2009, 9'10, r. Vergine Keaton

Jean François
Franţa 2010, 5'45, r. Tom Haugomat, Bruno Mangyoku

Kinematograf / The Cinematograph
Polonia 2009, 12'10, r. Tomek Bagiński

La femme squelette / The Skeleton Woman
Franţa 2009, 9'07, r. Sarah Van Den Boom

Le concile lunatique / Lunatic Council
Franţa/Belgia 2010, 12', r. Christophe Gautry, Arnaud Demuynck

Le silence sous l'écorce /The silence beneath the bark
Franţa 2010, 11'08, r. Joanna Lurie

L'homme qui dort / The Man Who Slept
Franţa 2009, 12', r. Inès Sedan

Memee
Belgia 2010, 9'35, r. Evelyn Verschoore

Mortale
Italia 2009, 6'48, r. Paolo Bonfiglio

My Name is Maria
Spania 2009, 4', r. Elio Quiroga-Rodriguez

My Way
Croaţia 2010, 6'40, r. Veljko Popović

Old Fangs
Irlanda 2009, 11'32, r. Adrien Merigeau, Alan Holly

Parade
Franţa 2009, 8', r. Pierre-Emmanuel Lyet

Parasite
Elveţia/Iran 2010, 8'34, r. Omid Khoshnazar

People's Republic of Zoo
China 2009, 7'49, dir.Sun Xun

Pivot
Olanda 2009, 5', r. André Bergs

Playtime
Canada 2009, 2'44, r. Steven Woloshen

Please, call back later
Belarus 2010, 5'15, r. Yulia Rudiskaya

Puffer girl
Statele Unite 2009, 4'44, r. Joan C. Gratz

Rip, drip, Tear
Noua Zeelandă 2009, 3'47, r. Janette Goodey

Rock Paper Scissors: a Short Film
Noua Zeelandă 2010, 9'14, r. Mardo El-Noor

Round
Marea Britanie 2008, 5'40, r. Kirk Hendry

Spin
Franţa/Marea Britanie/Germania 2010, 3'55, r. Max Hattler

Tad's Nest
Marea Britanie 2009, 4'48, r. Petra Freeman

Teclopolis
Argentina 2009, 12', r. Javier Mrad

The Guest
Danemarca 2010, 7'14, r. Henrik Malmgren

The Tannery
Marea Britanie 2010, 5'30, r. Iain Gardner

Theatre Patouffe
Olanda 2008, 8', r. Maarten Koopman

To Swallow a Toad
Letonia 2010, 10', r. Jurgis Krasons

Toy Angel
Rusia 2008, 13, r. Zalina Bideeva

Trendfollower
Austria 2009, 3', r. Didi Bruckmayr

Two Steps Behind
Polonia 2010, 8'20, r. Paulina Majda

White Tape
Israel/Danemarca 2010, 2'5, r. Michal and Uri Kranot

Yulia
Franţa 2009, 5'55, r. Antoine Arditti

Zero
Australia 2009, 12'32, r. Christopher Kezelos

Descarcă programul Anim'est 2010 aici.



 Toate articolele despre Festivalul de film de animaţie anim'est 2010


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Scrisoare de la Anim'est, 2010, Maria A. David
 Anim'est 2010 (9): Închiderea, Andrei Bangu
 Anim'est 2010 (8): Creepy Animation, of course!, Andrei Bangu
 Voluntar la Minimest (II) - Anim'est, 2010, Ana Maria Ciobanu
 Anim'est anunţă un regal de animaţie la Cluj-Napoca, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Festivalul de film de animaţie anim'est 2010


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer