Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film B-EST, 2011

Programul Festivalului Internaţional de Film Bucureşti, 11-17 aprilie 2011


Comunicat de presă

aprilie 2011
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Filmele vor fi proiectate la Cinema Studio, NCRR, Sala Elvira Popescu

FILM DESCHIDERE
Cirkus Columbia
- Studio 11; NCRR 12

PROIECŢII SPECIALE
De ce trag clopotele, Mitică? - Studio 17
Unchiul Vania - Studio 16
Siberiada - Elvira Popescu 17
Şatra - Elvira Popescu 15

COMPETIŢIE
Winter's Bone
- Studio 12, NCRR 13
Meek's Cutoff - Studio 13 & 14
Animal Kingdom - Studio 14, NCRR 15
Beyond - Studio 15, NCRR 16
Exit through the Gift Shop - Studio 15, NCRR 16
Abel - Studio 16, Elvira Popescu 17
Four Lions - Studio 16, Elvira Popescu 17

ÎN AFARA COMPETIŢIEI
Utomlyonnye solntsem 2 / Burnt by the Sun 2: Exodus - Studio 12 & 13
Balada triste de trompeta - Studio 13, NCRR 14
Jianyu / Reign of Assassins - Studio 14
Mammuth - Studio 15, Elvira Popescu 17
Kaboom - NCRR 12, Studio 13
Jûsan-ni no shikaku / 13 Assassins - NCRR 13, Studio 14
Greenberg - NCRR 14, Studio 15
Tamara Drewe - NCRR 15, Studio 16
Jodaeiye Nader az Simin / Nader and Simin: A Separation - NCRR 16, Studio 17
Carlos - Elvira Popescu 12
Autoreiji / Outrage - Elvira Popescu 13
La princesse de Montpensier - Elvira Popescu 13

FILM ÎNCHIDERE
Somewhere
- Studio 17

****
Program detaliat

Luni 11 aprilie 2011

Cinema Studio

19:00
GALA DE DESCHIDERE: Cirkus Columbia
(premieră / în afara competiţiei)
În prezenţa regizorului Danis Tanovic
Serbia / Bosnia Herţegovina, 2010
Durata: 113 min; Suport: 35 mm
Selecţie oficială - Sarajevo 2010; Veneţia 2010; Toronto 2010.
Cirkus Columbia, filmul care deschide a 7-a ediţie a Bucharest IFF, marchează întoarcerea regizorului Danis Tanovic în peisajul balcanic, atât în ceea ce priveşte povestea (tribulaţiile unei familii în pragul războiului din fosta Iugoslavie), cât şi pe cei doi protagonişti, Miki Manojlovic şi Mira Furlan.

Marţi 12 aprilie 2011

Cinema Studio

18:30
Winter's Bone / Mâinile tatălui meu
(premieră / competiţie)
SUA, 2010
Durata: 100 min; Suport: 35 mm
Regia: Debra Granik
Marele Premiu - Sundance 2010; Patru nominalizări (Cel mai bun film, Cea mai bună actriţă, Cel mai bun scenariu adaptat, Cel mai bun actor în rol secundar) - Oscar 2011.
Cel de-al doilea lung-metraj al Debrei Granik a fost caracterizat de Andrei Creţulescu drept "un corespondent cinematografic al curentului alt. country - pe un libret shakespearian"; filmul a primit Marele Premiu al Juriului şi Premiul pentru scenariu la Sundance 2010 şi a fost de patru ori nominalizat la Premiile Oscar 2011.

20:30
Utomlyonnye solntsem 2 / Burnt by the Sun 2: Exodus / Soare înşelător 2
(premieră / în afara competiţiei)
Rusia, 2010
Durată: 150 min, Suport: Digital
Regia: Nikita Mihalkov
Competiţie oficială - Cannes 2010.
O producţie-mamut, un campion la box-office în Rusia natală, totodată evenimentul mediatic al Festivalului de  la Cannes în 2010. Improbabila şi în acelaşi timp mult-aşteptata continuare a capodoperei Burnt by the Sun / Soare înşelător, pentru care "ţarul" Nikita Mihalkov a primit, în 1995, premiul Oscar pentru cel mai bun film străin.

NCRR

19:00
Cirkus Columbia
(reluare / în afara competiţiei)
Durata: 113 min; Suport: 35 mm

21:00
Kaboom
(premieră / în afara competiţiei)
SUA, Franţa, 2010
Durată: 86 min; Suport: Digital
Regia: Gregg Araki
Selecţie oficială - Cannes; Toronto - 2010
Cel mai nou opus al lui Gregg Araki (semnatar al unor filme menite să trezească la realitate şi cea mai adormită dintre raţiuni - The Living End, Totally F***ed Up, The Doom Generation, Nowhere sau Mysterious Skin) este ireverent, este lasciv, este profund ilar şi a fost prezentat într-un Midnight Screening exploziv la Cannes în 2010. Imaginaţi-vă că John Waters ar fi regizat Twin Peaks.

Sala Elvira Popescu

19:00
Carlos
(premieră / în afara competiţiei)
Franţa, Germania, 2010
Durată: 165 min, Suport: 35 mm
Regia: Olivier Assayas
Selecţie oficială - Cannes 2010.
Povestea faimosului terorist, într-un film scris şi regizat de Olivier Assayas, laureat cu Globul de Aur pentru Cel mai bun film TV şi premiul pentru Cel mai bun film european, acordat de Academia Europeană de Film.

Miercuri 13 aprilie 2011

Cinema Studio

13:30
Utomlyonnye solntsem 2 / Burnt by the Sun 2: Exodus / Soare înşelător 2
(reluare / în afara competiţiei)
Durată: 150 min, Suport: Digital

16:30
Kaboom
(reluare / în afara competiţiei)
Durată: 86 min; Suport: Digital

18:30
Meek's Cutoff / Scurtătura
(premieră / competiţie)
SUA, 2010
Durata: 104 min, Suport: Digital
Regia: Kelly Reichardt
Selecţie oficială - Veneţia; Toronto; New York; London; Doha Tribeca; Gijón; Salonic - 2010; Sundance; Rotterdam - 2011.
Regizat de o cunoştinţă mai veche a Bucureşti IFF, Kelly Reichardt (anteriorul său film, Wendy and Lucy, a fost selecţionat în competiţia din 2009 a festivalului), este un percutant eseu despre rasism şi intoleranţă, fixat într-o epocă în care aceste noţiuni nici măcar nu existau ca atare - America secolului XIX; filmul a fost prezentat în selecţia oficială a Festivalului Internaţional de film Veneţia, 2010.

20:30
Balada triste de trompeta
(premieră / în afara competiţiei)
Spania, 2010
Durata: 107 min; Suport: 35 mm
Regia: Alex de la Iglesia
Leul de Argint pentru Cea mai bună regie şi Cel mai bun scenariu - Veneţia 2010.
Alegorie macabră şi ultra-violentă, filmul e o continuare firească a carierei celui mai inventiv cineast spaniol, l-am numit pe Alex de la Iglesia (Crimen ferpecto). La Veneţia 2010, Andrei Creţulescu l-a decretat "a demented masterpiece", iar Quentin Tarantino i-a acordat Leii de Argint pentru Cea mai bună regie şi Cel mai bun scenariu.

NCRR

19:00
Winter's Bone / Mâinile tatălui meu
(reluare / competiţie)
Durata: 100 min; Suport: 35 mm

21:00
Jûsan-ni no shikaku / 13 Assassins / 13 asasini (premieră / în afara competiţiei)
Japonia, 2010
Durată: 141 min; Suport: 35 mm
Regia: Takashi Miike
Competiţie oficială - Veneţia 2010.
Cultissimul & prolificul Takashi Miike (80 de filme and counting), transformă remake-ul filmului omonim din 1963 într-un veritabil regal action ai cărui protagonişti sunt 13 samurai angajaţi să împiedice, cu preţul vieţii, ascensiunea la tron a unui lord sadic şi dement. Combinaţia măcel-satiră i-a mai ieşit regizorului şi altădată (vezi Audition); competiţia veneţiană s-a dovedit însă prea mică pentru acest titlu.

Sala Elvira Popescu

19:00
Autoreiji / Outrage / Furie (premieră / în afara competiţiei)
Japonia, 2010
Durata: 109 min, Suport: 35 mm
Regia: Takeshi Kitano
Competiţie oficială - Cannes 2010.
O nouă "demenţă Yakuza" marca Takeshi Kitano, deopotrivă o întoarcere la rădăcini şi o continuare a recentului ton postmodern, selecţionat în competiţie la Festivalul de la Cannes 2010, şi un favorit al festivalurilor de profil din întreaga lume.


Joi 14 aprilie 2011

Cinema Studio

13:30
Jûsan-ni no shikaku / 13 Assassins / 13 asasini (reluare / în afara competiţiei)
Durată: 141 min; Suport: 35 mm

16:30
Meek's Cutoff / Scurtătura
(reluare / competiţie)
Durata: 104 min, Suport: Digital

18:30
Animal Kingdom / Împărăţia fiarelor
(premieră / competiţie)
Australia, 2010
Durata: 113 min; Suport: 35 mm
Regia: David Michôd
Marele Premiu al Juriului - Sundance 2010;
Nominalizare Cea mai bună actriţă în rol secundar - Oscar 2011.
Primul film al australianului David Michod (de asemenea autor al scenariului) analizează lupta surdă dintre un clan matriarhal de infractori şi poliţia din Melbourne; filmul a primit Marele Premiu al Juriului la Sundance 2010, iar Jacki Weaver care, în rolul şefei clanului de mai sus, a transformat-o pe Lady Macbeth într-un soi de Albă ca Zăpada, a fost nominalizată la Premiile Oscar 2011 şi Globul de Aur 2011 pentru Cea mai bună actriţă în rol secundar.

20:30
Jianyu / Reign of Assassins / Imperiul asasinilor (premieră / în afara competiţiei)
Taiwan, Hong Kong, China, 2010
Durata: 117 min; Suport: Digital
Regia: Chao-Pin Su & John Woo
Selecţie oficială - Veneţia 2010
"Drizzle este o ucigaşă experimentată care intră în posesia osemintelor unui călugăr budist despre care se spune că ar conţine secretul obţinerii unor puteri nelimitate. Decisă să renunţe la viaţa de răufăcător, Drizzle..." John Woo îi întoarce lui Tarantino complimentele din saga Kill Bill în acest epic flamboaiant şi ultra coregrafiat, îndelung aplaudat la Veneţia 2010.

NCRR

19:00
Balada triste de trompeta
(reluare / în afara competiţiei)
Durata: 107 min; Suport: 35 mm

21:00
Greenberg
(premieră / în afara competiţiei)
SUA, 2010
Durată: 107 min; Suport: Digital
Regia: Noah Baumbach
Competiţie Oficială - Berlin 2010.
Un film scris şi regizat de "independentul" american Noah Baumbach, în care celebrul Ben Stiller face un rol cu totul atipic, ce confirmă încă o dată, succesul său la box-office.

Vineri 15 aprilie 2011

Cinema Studio

13:30
Greenberg
(reluare / în afara competiţiei)
Durată: 107 min; Suport: Digital

16:30
Beyond / Dincolo
(premieră / competiţie)
Suedia, Finlanda, 2010
Durata: 99 min; Suport: 35 mm
Regia: Pernilla August
Selecţia oficială - Săptămâna Criticii de la Veneţia 2010; Valladolid IFF; Hamburg FF; São Paulo IFF; Palm Springs IFF; Glasgow FF; Miami IFF; Hong Kong IFF
Debutul în regie al celebrei actriţe Pernilla August este o dramă de familie emoţionant /viscerală ale cărei capete de afiş sunt doi dintre cei mai iubiţi actori suedezi ai momentului: Noomi Rapace (alias Lisbeth Salander, eroina trilogiei Millennium) şi soţul ei, Ola Rapace; filmul a câştigat premiul secţiunii Settimana de la Critica a Festivalului Internaţional de film Veneţia, 2010.

18:30
Exit through the Gift Shop / Ieşirea prin magazinul de suveniruri
(premieră / competiţie)
SUA, Marea Britanie, 2010
Durata: 87 min; Suport: 35 mm
Regia: Banksy
Cel mai bun documentar - Independent Spirit Awards 2011;
Nominalizare Cel mai bun documentar - Oscar 2011;
Nominalizare Cel mai bun debut - BAFTA 2011
Debutul în regie al legendarului artist grafician stradal Banksy expune fără mănuşi, dar cu extrem de mult umor şi ironie, viaţa din spatele marilor lansări şi expoziţii de artă, dovedind încă o data că talentul şi celebritatea nu au nimic în comun; considerat de mulţi drept un film de ficţiune excelent deghizat în documentar, opusul lui Banksy a fost nominalizat la premiul Premiile Oscar 2010 pentru Cel mai bun documentar.

20:30
Mammuth / Mamut (premieră / în afara competiţiei)
Franţa, 2010
Durata: 92 min, Suport: 35 mm
Regia: Gustave Kervern & Benoît Delépine
Competiţie oficială - Berlin 2010.
Benoit Delepine şi Gustave de Kervern, inclasabilii belgieni care au rupt gura târgului cu Aaltra (urmat de cel puţin la fel de ţăcănitele Avida şi Louise-Michel), sosesc personal la Bucureşti pentru a prezenta un nou road-movie suprarealist (selecţionat la Berlin în 2010), care comportă scena anului în materie de atingeri carnale reciproce & masculine şi care prilejuieşte un nesperat nou rendez-vous între Gerard Depardieu şi Isabelle Adjani

NCRR

19:00
Animal Kingdom / Împărăţia fiarelor
(reluare / competiţie)
Durata: 113 min; Suport: 35 mm

21:00
Tamara Drewe
(premieră / în afara competiţiei)
Marea Britanie, 2010
Durată: 111 min, Suport: Digital
Regia: Stephen Frears
Selecţie oficială - Cannes 2010.
Varianta light & updated a clasicului Departe de lumea dezlănţuită (via graphic novel-ul semnat Posy Simmonds) este cel mai recent film al versatilului britanic Stephen Frears. A fost prezentat la Cannes 2010 în afara competiţiei şi descrie romanticul peisaj pastoral englezesc în cheie comică, demonstrând că stricteţea ce-i caracterizează, de obicei, pe localnici, e doar un moft în confruntarea cu o fată frumoasă...

Sala Elvira Popescu

19:00
Şatra
(proiecţie specială / în afara competiţiei)
101 min, 1976, 35 mm
Regia: Emil Loteanu
Scoica de Aur - San Sebastian 1973.
Un clasic nemuritor ce nu mai are nevoie de nicio prezentare.

Sâmbătă 16 aprilie 2011

Cinema Studio

13:30
Tamara Drewe
(reluare / în afara competiţiei)
Durată: 111 min, Suport: Digital

16:30
Abel
(premieră / competiţie)
Mexic, SUA, 2010
Durata: 85 min, Suport: 35 mm
Regia: Diego Luna
Selecţie oficială - Cannes; Sundance; Aruba; Munchen; La Rochelle; Varsovia; São Paulo; Mar del Plata - 2010.
Debutul în regie al actorului mexican Diego Luna (devenit celebru cu rolul din filmul lui Alfonso Cuaron, Y tu mama tambien) este povestea unui băieţel foarte special care, estompând graniţa dintre realitate şi fantezie, preia, în absenţa tatălui său, responsabilităţile de cap al familiei; filmul a fost lansat la Sundance 2010 şi a făcut parte din selecţia oficială a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes 2010.

18:30
Four Lions / Patru lei paralei
(premieră / competiţie)
Marea Britanie, 2010
Durata: 97 min, Suport: 35 mm
Regia: Chris Morris
Cel mai bun debut - BAFTA 2011;
Competiţie oficială - Sundance 2010
Primul film de cinema al britanicului Chris Morris (devenit actor cult în urma rolurilor din serialele The Brass Eye şi The IT Crowd) oferă o perspectivă cu totul nouă asupra unui subiect fierbinte - ideologia terorismului musulman, prezentată din interior şi în notă comic / absurdă; lansată la Sundance în 2010, această satiră ultra-deranjantă a primit premiul BAFTA 2011 pentru Cel mai bun debut.

20:30
Uncle Vanya / Unchiul Vania
(proiecţie specială / în afara competiţiei)
În prezenţa regizorului Andrei Konchalovsky
URSS, 1970
Durata: 104 min; Suport: 35 mm
Scoica de Argint - San Sebastian IFF 1971; Medalia de Argint - Milano 1974
Filmul ce i-a adus lui Andrei Konchalovsky faimă şi respect pe plan internaţional este considerat, totodată, drept cea de-a doua mare capodoperă a cinematografiei ruse după Zboară cocorii.

NCRR

17:00
Exit through the Gift Shop / Ieşirea prin magazinul de suveniruri
(reluare / competiţie)
Durata: 87 min; Suport: 35 mm

19:00
Beyond / Dincolo
(reluare / competiţie)
Durata: 99 min; Suport: 35 mm

21:00
Jodaeiye Nader az Simin / Nader and Simin: A Separation / Nader şi Simin: O despărţire
(premieră / în afara competiţiei)
Iran, 2011
Durată: 123 min; Suport: 35 mm
Regia: Asghar Farhadi
Ursul de Aur, Ursul de Argint pentru Cel mai bun actor şi Ursul de Argint pentru Cea mai bună actriţă - Berlin 2011
După About Elly, laureat cu Ursul de Argint 2009 pentru Cel mai bun regizor, iranianul Asghar Farhadi a revenit la Berlinală cu o percutantă poveste despre destrămarea unei familii, care a cucerit definitiv juriul: Ursul de Aur, Ursul de Argint pentru Cel mai bun actor (ex-aequo întregii distribuţii masculine) şi Ursul de Argint pentru Cea mai bună actriţă (ex-aequo întregii distribuţii feminine).

Sala Elvira Popescu

19:00
La princesse de Montpensier
(premieră / în afara competiţiei)
Franţa, 2010
139 min, 35 mm
Regia: Bertrand Tavernier
Competiţie Oficială - Cannes 2010.
Regizor, scenarist şi producător francez ilustru, Bertrand Tavernier a revenit anul trecut pe Croisette cu un film oarecum atipic (acţiunea se petrece în Franţa anului 1562, în plin război religios între catolici şi protestanţi) pentru selecţia cu care ne-a obişnuit, de ani buni, Thierry Fremaux, dar care a fost aproape unanim considerat unul dintre cele mai bune titluri de la Cannes 2010.

Duminică 17 aprilie 2011

Cinema Studio

12:00
Jodaeiye Nader az Simin / Nader and Simin: A Separation / Nader şi Simin: O despărţire
(reluare / în afara competiţiei)
Durată: 123 min; Suport: 35 mm

17:00
PROIECŢIE EXTRAORDINARĂ
: De ce trag clopotele, Mitică? (versiune restaurată / în afara competiţiei)
În prezenţa actorilor Mariana Mihuţ şi Victor Rebengiuc
România, 1981
Durată: 120 min, Suport: 35 mm
Regia: Lucian Pintilie
Caragiale, cel mai ecranizat scriitor român, inspiră încă o dată un film în care Lucian Pintilie încearcă să recompună o epocă, reuşind să păstreze bogatul filon comic.

20:00
GALA DE ÎNCHIDERE: Somewhere / Undeva
(premieră / în afara competiţiei)
SUA, 2010
Durata: 97 min; Suport: Digital
Regia: Sofia Coppola
Leul de Aur - Veneţia 2010.
O producţie unică şi în exclusivitate cu cel mai recent film al Sofiei Coppola, câştigător al Leului de Aur pentru Cel mai bun film la ediţia din 2010 a Festivalului Internaţional de Film de la Veneţia.

NCRR

17:00
Abel
(reluare / competiţie)
Durata: 85 min, Suport: 35 mm

21:00
PROIECŢIE FILM CŞTIGĂTOR


Sala Elvira Popescu

12:00
Sibiriada / Siberiade
(proiecţie specială / în afara competiţiei)
În prezenţa regizorului Andrei Konchalovsky
URSS, 1979
Durata: 275 min; Suport: 35 mm
Regia: Andrei Konchalovsky
Marele Premiu al Juriului, Cannes 1979
Un incredibil epic marca Andrei Konchalovsky, 4 ore şi jumătate de cinema pur.

18:00
Four Lions / Patru lei paralei
(reluare / competiţie)
Durata: 97 min, Suport: 35 mm

20:00
Mammuth / Mamut (reluare / în afara competiţiei)
Durata: 92 min, Suport: 35 mm




 Toate articolele despre Festivalul de film B-EST, 2011


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 De ce trag clopotele, Mitică? - Festivalul de film Bucureşti, 2011, Florin Neagu
 Festivalul de Film Internaţional Bucureşti şi-a stabilit câştigătorii, Comunicat de presă
 Ultimele filme din competiţie - Festivalul de film Bucureşti, 2011, Florin Neagu
 Arta trebuie să se vândă - Festivalul de film Bucureşti, 2011, Florin Neagu
 Femei puternice - Festivalul de film Bucureşti, 2011, Florin Neagu
 Toate articolele despre Festivalul de film B-EST, 2011


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer