Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  eXplore dance festival 2011

Programul eXplore dance festival, 2011


Comunicat de presă

octombrie 2011
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Sâmbătă, 1 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Nicole Beutler - "1:songs" (Olanda)
20:00 / MNAC / Artist Talk: Nicole Beutler
22:00 / MTR / spectacol: Pieter Van Den Bosch - "electro luminescent" (Belgia)
22:30 / MTR / Dance films: Diamond Dancers - NB (12', subtitrare în limba engleză)
Scurt metraje Cinedans 2011 (30'/ 6 filme) / Tanzträume - Pina Bausch (90', subtitrare în limba engleză)

Duminică, 2 octombrie 2011

11:00 - 15:00 / MTR: Workshop pentru public larg / Pieter Van Den Bosch (Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol: Sanja Mitrovic - "A Short History of Crying" (Serbia, Olanda)
21:00 / MNAC / spectacol: Don Kent / Sidi Larbi Cherkaoui - Rêves de Babel (59')
The Co(te)lette Film (58')
22:00 / MTR / Dance fims: Don Kent / Sidi Larbi Cherkaoui - Rêves de Babel (59') & The Co(te)lette Film (58')

Luni, 3 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
22: 00 / MTR / Dance films: Scurtmetraje Cinedans 2011 (40'/ 6 filme) & Valse Wals (60')

Marţi, 4 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
19:00 / MNAC / spectacol: Tiago Rodrigues/Mundo Perfeito - "If a window would open" (Portugalia)
21:00 / MNAC / spectacol: Ivo Dimchev - "I-ON" (Bulgaria/Belgia)

Miercuri, 5 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 - 16:00 / UNATC: Master Class - Regizor: Tiago Rodrigues (Portugalia)
11:00 - 16:00 / Teatrul Notarra: Do Yourself A Favor - un workshop despre cum să îţi construieşti un solo / Coregraf: Ivo Dimichev (Bulgaria/Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol: Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania) / Philipp Gehmacher (Austria) / Vladimir Miller (Germania, Austria) - "The Fault Lines"
21:30 / MNAC / spectacol: Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania) / Philipp Gehmacher (Austria) / Vladimir Miller (Germania, Austria) - "The Fault Lines"

Joi, 6 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: An Verstraete - "The angry girl" (Belgia) (competiţie Prix Jardin d'Europe)
21:00 / MNAC / spectacol: Anna Mendelssohn - "Cry me a river" (Austria) (competiţie Prix Jardin d'Europe)

Vineri, 7 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Aleksandra Borys - "Lost in details" (Polonia) (competiţie Prix Jardin d'Europe)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
20:00 / MNAC / spectacol: Daniel Linehan - "Zombie Aporia" (SUA/ Belgia)(competiţie Prix Jardin 'Europe)

Sâmbătă, 8 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Meg Stuart - "Signs of Affection" / "Soft Wear" (SUA, Belgia, Germania)
20:00 / MNAC / spectacol: Philipp Gehmacher - "walk+talk no.11" (Austria)
21:00 / MNAC / Artist talk: Philipp Gehmacher şi Meg Stuart
22:00 / MTR / Dance films: The Cost of Living (40')
Passion - Last Stop Kinshasa (90' subtitrare în limba engleză)

Duminică, 9 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Fanni Futterknecht - "I almost love you" (Austria)(competiţie Prix Jardin 'Europe)
20:00 / MNAC / spectacol: Eszter Salamon - "Dance for nothing" (Ungaria, Danemarca)
20:45 / MNAC / Artist talk: Eszter Salamon
22:00 / MTR / Dance films: Pina Bausch (60' / subtitrare în limba engleză )
Garden of Earthly Delight (59'/ subtitrare în limba engleză)

Luni, 10 octombrie 2011

Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă / Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Valerie Oberleithner - "Splendid Isolation" (competiţie Prix Jardin d'Europe)
21:00 / MNAC / spectacol: Begum Erciyas - "Match" (Turcia) (competitţe Prix Jardin d'Europe)

Marţi, 11 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Sofia Dias & Vitor Roriz - "A gesture that is nothing but a threat" (Portugalia)
21:00 / MNAC / spectacol: Anna MacRae - "Loud Enough" (competiţie Prix Jardin d'Europe)

Miercuri, 12 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Dragana Alfirevic - "Are made of this" (competiţie Prix Jardin d'Éurope) (Serbia/Slovenia)
21:00 / MNAC / spectacol: Valentina de Piante - "The thing doesn't touch me" (PREMIERĂ) (Italia/România) (competiţie Prix Jardin d'Éurope)

Joi, 13 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Clement Layes - "Allege" (Franta/Danemarca) (competiţie Prix Jardin d'Éurope
20:00 / MNAC / spectacol: Maria Baroncea, Eduard Gabia şi Dragana Bulut - "EIONOMETRY" (PREMIERĂ) (competiţie Prix Jardin d'Éurope)

Vineri, 14 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Fanni Futterknecht - Prezentare work in progress / Wild Cards Jardin d'Europe
20:00 / MNAC / spectacol: Cecilia Lisa Eliceche - "Cow's Theory" (Italia/Belgia) (PREMIERĂ) (competiţie Prix Jardin d'Éurope)
21:00 / MNAC / spectacol: Raul Maia (Portugalia/Austria) & Thomas Steyaert (Belgia)- "The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin" (competiţie Prix Jardin d'Éurope)

Sâmbătă, 15 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Jonathan Burrows (Marea Britanie / Belgia) & Matteo Fargion (Italia / Marea Britanie) - "Cheap Lecture and The Cow Piece"
21:00 / MTR: Prix Jardin d'Europe - Ceremonia de decernare a premiilor

Duminică, 16 octombrie 2011

11:00 / tba: Întâlnire cu artiştii
12:00 / tba Masa Rotundă: noi propuneri şi soluţii de cooperare în domeniul artelor contemporane în Estul şi Centrul Europei
16:00 / MNAC: Prezentare Programul Cultura 2007-2013: oportunităţi de finanţare pentru festivaluri culturale europene
18:00 / MNAC: Prezentare de carte - Jonathan Burrows "Choreographer's hand book"
20:00 / MNAC / spectacol: Benoit Lachambre / Cullberg Ballet - "JJ's voices"

Pentru detalii legate de spectacole, filme şi workshopuri vă rugăm să consultaţi site-ul www.exploredancefestival.ro




 Toate articolele despre eXplore dance festival 2011


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Acrobaţiile unei meta-numiri - eXplore dance festival, 2011, Gina Şerbănescu
 The Acrobatics of a Meta-Naming - eXplore dance festival, 2011, Gina Şerbănescu
 TURN-UP to eXplore dance festival WORKSHOPS, 2011!, Comunicat de presă
 eXplore dance festival, 2011 is glad to Meet the Next Generation, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer