Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Naţional de Teatru, 2011

Programul Festivalului Naţional de Teatru, 2011


Comunicat de presă

octombrie 2011
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Biletele pentru spectacolele Festivalului Naţional au fost puse în vânzare pe 5 octombrie 2011.
 
Biletele se vor găsi la casele de bilete ale teatrelor gazdă: Teatrul Naţional Bucureşti, Teatrul Odeon, Teatrul Bulandra, Opera Naţională Bucureşti, Teatrul Naţional de Operetă, Teatrul de Comedie, Teatrul Nottara, Teatrul Mic, Teatrul Metropolis, Teatrul Act, Teatrul Ţăndărică, Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu", Teatrul Arca - Club La Scena, precum şi în reţeaua www.vreaubilet.ro.

Joi, 27 octombrie 2011

ora 10.00 - 21.00 Teatrul Masca - La porţile Festivalului - Commedia dell' Arte la Masca

Vineri, 28 octombrie 2011

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare
Deschiderea Festivalului Naţional de Teatru
Trei surori de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Naţional Budapesta, Ungaria - 3h 15min cu pauză / Focus: Andrei Şerban - Cehoviziuni (spectacol invitat din străinătate)

ora 18.30 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Lansare de carte: "Silvan. Portretistul" / "The Portrait Artist" (Editura ICR)

ora 19.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Leonce şi Lena de Georg Büchner, regia Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - 1h 40min fără pauză / Spectacole tematice

ora 19.00 şi 22.00 Teatrul Odeon, Sala Mare - Mountainbikerii de Volker Schmidt, regia Radu Alexandru Nica, Teatrul German de Stat Timişoara - 1h 30min fără pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 22.00 Teatrul Foarte Mic - Crazy stories in the city, un spectacol de Arcadie Rusu, Teatrul Mic Bucureşti - 1h fără pauză / Dans în teatru

Staţia de Metrou UNIRII 1 - Happening Teatrul Masca / La porţile Festivalului


Sâmbătă, 29 octombrie 2011

ora 10.30 Ceainăria Teatrului ACT - Divanele FNT - La sfat cu artiştii: De ce am ales teatrul

ora 11.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Amfiteatru - Caramitru - Mălăele: Câte-n lună şi în stele, dialog liber despre teatru şi viaţă

ora 17.30 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare, Foaier - Lansare de carte: "Meyerhold. Scrieri despre teatru", selecţie, traducere, prefaţă şi note de Sorina Bălănescu, Fundaţia Culturală "Camil Petrescu"

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare - Trei surori de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Naţional Budapesta, Ungaria - 3h 15min cu pauză / Focus: Andrei Şerban - Cehoviziuni (spectacol invitat din străinătate)

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Leonce şi Lena de Georg Büchner, regia Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - 1h 40min fără pauză / Spectacole tematice

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu" - Însemnările unui necunoscut, după F.M. Dostoievski, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra Bucureşti - 3h 40min cu pauză / Spectacole tematice

ora 19.00 Radio România Cultural - Trei surori de A.P. Cehov, dramatizarea şi regia artistică Dan Puican, Radio România Cultural - 1h 25min / FNT On Air

ora 20.30 Teatrul Mic - Poveşti călătoare - Capul Verde, selecţia textelor şi dramaturgia Natália Luíza, regia Miguel Seabra, interpretează Carla Galvao şi Fernando Mota, Teatro Meridional, Lisabona, Portugalia - 1h fără pauză / În prim-plan, actorul (spectacol invitat din străinătate)

ora 22.00 Teatrul ACT - Absolut!, după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, interpretează Marcel Iureş, Teatrul ACT Bucureşti - 1h 30 min fără pauză / În prim-plan, actorul

ora 22.00 Teatrul Arca, Club La Scena - Emigranţii de Slawomir Mrožek, regia şi interpretarea Lari Giorgescu şi Silvian Vâlcu, Teatrul Arca, Club La Scena Bucureşti - 1h 20min fără pauză / În prim-plan, actorul

Staţia de Metrou UNIRII 1 - Happening Teatrul Masca / La porţile Festivalului


Duminică, 30 octombrie 2011

ora 10.30 Ceainăria Teatrului ACT - Divanele FNT - La sfat cu artiştii: Muzica de teatru - un gen original?

ora 10.30 ArCuB - "ImageWork Training and the Chekhov Technique", atelier pentru tineri actori şi regizori susţinut de David Zinder - 4h / Ateliere

ora 17.30 Teatrul de Comedie - Lansare de carte

ora 18.00 Teatrul de Comedie - Cântăreaţa cheală & Lecţia de Eugène Ionesco, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul de Comedie Bucureşti - 2h 40min cu pauză / Spectacole tematice

ora 18.00 Teatrul ACT - Absolut!, după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, interpretează Marcel Iureş, Teatrul ACT Bucureşti - 1h 30 min fără pauză / În prim-plan, actorul

ora 19.00 Radio România Cultural - Livada de vişini de A.P. Cehov, adaptarea şi regia artistică Dan Puican, Radio România Cultural - 1h 25min / FNT On Air

ora 20.30 Teatrul Odeon, Sala Mare - Unchiul Vanea de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - 3h 10min cu pauză / Focus: Andrei Şerban - Cehoviziuni, (spectacol pe gradene)

ora 20.30 Teatrul Mic - Poveşti călătoare - Capul Verde, selecţia textelor şi dramaturgia Natália Luíza, regia Miguel Seabra, interpretează Carla Galvao şi Fernando Mota, Teatro Meridional, Lisabona, Portugalia - 1h fără pauză / În prim-plan, actorul (spectacol invitat din străinătate)

ora 22.00 Teatrul Foarte Mic - Crazy stories in the city, un spectacol de Arcadie Rusu, Teatrul Mic Bucureşti - 1h fără pauză / Dans în teatru

ora 22.00 Teatrul Arca, Club La Scena - Emigranţii de Slawomir Mrožek, regia şi interpretarea Lari Giorgescu şi Silvian Vâlcu, Teatrul Arca, Club La Scena Bucureşti - 1h 20min fără pauză / În prim-plan, actorul

Staţia de Metrou UNIRII 1 - Happening Teatrul Masca / La porţile Festivalului


Luni, 31 octombrie 2011

ora 10.30 Ceainăria Teatrului ACT - Divanele FNT - La sfat cu artiştii: De ce am ales teatrul

ora 10.30 ArCuB - "ImageWork Training and the Chekhov Technique", atelier pentru tineri actori şi regizori, susţinut de David Zinder - 4h / Ateliere

ora 15.00 UNATC - Christopher Wynn, director pentru Dezvoltare şi Parteneriate al Festivalului Internaţional de Teatru de la Edinburgh în dialog cu Octavian Saiu / Conferinţe

ora 15.00 Fundaţia Löwendal - Lansare de carte: Albumul "George Löwendal - un aristocrat în luminile rampei". Cu participarea lui George Banu şi Horia Roman Patapievici.

ora 18.00 şi 22.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier - Tv for Dummies - un spectacol pentru 100 de telecomenzi de Mona Bozdog şi Mihaela Michailov, regia Ioana Păun, Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi - 1h 30 min fără pauză / Teatrul de mâine

ora 18.00 Teatrul Odeon, Sala Mare - Unchiul Vanea de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - 3h 10min cu pauză / Focus: Andrei Şerban - Cehoviziuni (spectacol pe gradene)

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Îngropaţi-mă pe după plintă, după Pavel Sanaev, dramatizarea şi regia Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra Bucureşti - 3h 30min cu pauză / Spectacole tematice

ora 18.00 Teatrul Metropolis - Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul Metropolis Bucureşti - 3h cu pauză / Dans în teatru

ora 19.00 Radio România Cultural - Unchiul Vanea de A.P. Cehov, adaptarea şi regia artistică Dan Puican, Radio România Cultural - 1h 30min / FNT On Air

ora 20.00 Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" - Furtuna de W. Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti - 1h 30min fără pauză / Spectacole tematice

ora 22.00 Teatrul ACT - 9 grade la Paris, un spectacol de Peter Kerek, Teatrul ACT Bucureşti - 1h fără pauză / Teatrul de mâine


Marţi, 1 noiembrie 2011

ora 10.30 Ceainăria Teatrului ACT - Divanele FNT - La sfat cu artiştii: Coregrafia - cu un pas în teatru

ora 15.00 UNATC - "Absurdul în teatru, de la Cehov la Eugène Ionesco" - puncte de vedere. Vorbitori: Yun-Cheol Kim, Manabu Noda, Monica Săvulescu-Voudouris. Moderator: Octavian Saiu / Conferinţe

ora 15.00 Fundaţia Löwendal - August Strindberg: O carte, o monografie, un happening. Lansarea volumului "Marele drum" de August Strindberg (UNITER) şi a monografiei "August Strindberg, precursorul solitar al teatrului contemporan" de Ileana Berlogea (volum postum), Editura Academiei Române

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare - Caligula de Albert Camus, regia László Bocsárdi, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova - 3h cu pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier - Purificare de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Naţional Bucureşti - 2h fără pauză / Teatrul de mâine

ora 18.00 Teatrul Metropolis - Nevestele vesele din Windsor de W. Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul Metropolis Bucureşti - 3h cu pauză / Dans în teatru

ora 19.00 Radio România Cultural - Platonov de A.P. Cehov, adaptarea şi regia artistică Dan Puican, Radio România Cultural - 1h / FNT On Air

ora 20.30 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Felii de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, interpretează Ofelia Popii, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu - 1h 30min fără pauză / În prim-plan, actorul

ora 21.30 Teatrul Odeon, Sala Mare - Strigăte şi şoapte, după Ingmar Bergman, regia Andrei Şerban, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - 2h fără pauză / Focus: Andrei Şerban - Cehoviziuni, (spectacol pe gradene)

ora 22.00 Teatrul ACT - 9 grade la Paris, un spectacol de Peter Kerek, Teatrul ACT Bucureşti - 1h fără pauză / Teatrul de mâine

ora 00.00 Radio România Cultural - Un duel în ziua nunţii, după A.P. Cehov, regia artistică Alexa Visarion (spectacol radiofonic în memoria actorului George Constantin), Radio România Cultural - 30 min / FNT On Air


Miercuri, 2 noiembrie 2011

ora 10.30 Ceainăria Teatrului ACT - Divanele FNT - La sfat cu artiştii: Scenografia - de la gând la obiect

ora 15.00 UNATC - "Absurdul în teatru, de la Cehov la Eugène Ionesco" - puncte de vedere. Vorbitori: Chris Ackerley, Ion Bogdan Lefter. Moderator: Octavian Saiu / Conferinţe

ora 16.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Mare - Strigăte şi şoapte, după Ingmar Bergman, regia Andrei Şerban, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - 2h fără pauză / Focus: Andrei Şerban - Cehoviziuni (spectacol pe gradene)

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare - Caligula de Albert Camus, regia László Bocsárdi, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova - 3h cu pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Felii de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, interpretează Ofelia Popii, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu - 1h 30min fără pauză / În prim-plan, actorul

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu" - Însemnările unui necunoscut, după F.M. Dostoievski, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra Bucureşti - 3h 40min cu pauză / Spectacole tematice

ora 19.00 Radio România Cultural - Dramă la vânătoare de A.P. Cehov, regia artistică Titel Constantinescu, Radio România Cultural - 1h 30min / FNT On Air

ora 20.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier - Purificare de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Naţional Bucureşti - 2h fără pauză / Teatrul de mâine

ora 22.00 Teatrul Nottara, Sala Studio - Metoda, după Metoda Grönholm de Jordi Galcerán, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Nottara Bucureşti - 1h 35min fără pauză / Spectacole tematice

ora 00.00 Radio România Cultural - Un duel în ziua nunţii, după A.P. Cehov, regia artistică Alexa Visarion (spectacol radiofonic în memoria actorului George Constantin), Radio România Cultural - 30 min / FNT On Air


Joi, 3 noiembrie 2011

ora 10.30 Ceainăria Teatrului ACT - Divanele FNT - La sfat cu artiştii: De ce am ales teatrul

ora 15.00 UNATC - Prelegere liberă de George Banu cu ocazia lansării volumului "Reformele teatrului în secolul reînnoirii" (Editura Nemira), cu participarea lui Gelu Colceag, rector UNATC. Prezintă Alexa Visarion şi Octavian Saiu. Moderator: Ludmila Patlanjoglu / Conferinţe

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare - Macbeth (un studiu) de W. Shakespeare, regia Radu Penciulescu, Teatrul Naţional Bucureşti (Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală "Ion Sava") - 2h 50min cu pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 18.00 Teatrul Odeon, Sala Mare - Mai întâi te naşti de Line Knutzon, regia Radu Afrim, Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe - 2h 10min fără pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 18.00 Teatrul Nottara, Sala Studio - Metoda, după Metoda Grönholm de Jordi Galcerán, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Nottara Bucureşti - 1h 35min fără pauză / Spectacole tematice

ora 19.00 Radio România Cultural - Pescăruşul de A.P. Cehov, dramatizarea şi regia artistică Dan Puican, Radio România Cultural - 1h 40min / FNT On Air

ora 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio - Blifat de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail, Teatrul Odeon Bucureşti - 1h 10min fără pauză / Teatrul de mâine

ora 20.30 Opera Naţională Bucureşti - D'ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu - 1h 45min fără pauză / Spectacole tematice

ora 22.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier - Othello şi preaiubita lui Desdemona, după W. Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, Teatrul de Mişcare Studio M Sfântu Gheorghe - 1h 20min fără pauză / Dans în teatru

ora 00.00 Radio România Cultural - Un duel în ziua nunţii, după A.P. Cehov, regia artistică Alexa Visarion (spectacol radiofonic în memoria actorului George Constantin), Radio România Cultural - 30 min / FNT On Air


Vineri, 4 noiembrie 2011

ora 10.30 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu" - Andrei Şerban - Ce înseamnă să joci un rol / Conferinţe

ora 15.00 Fundaţia Löwendal - Lansare de carte: "Dan Nemţeanu şi viziunea sa scenografică" de Ion Cazaban; "Printre cărţi, printre culori", vernisajul expoziţiei de schiţe Dan Nemţeanu

ora 15.30 Teatrul Odeon, Sala Mare - Mai întâi te naşti de Line Knutzon, regia Radu Afrim, Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe - 2h 10min fără pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 16.30 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Amfiteatru - Livada de vişini, teatrul nostru de George Banu; spectacol de Felix Alexa, fotografii de Mihaela Marin - perspective multiartistice. Cu participarea autorilor

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare - Macbeth (un studiu) de W. Shakespeare, regia Radu Penciulescu, Teatrul Naţional Bucureşti (Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală "Ion Sava") - 2h 50min cu pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Neguţătorul din Veneţia de W. Shakespeare, regia László Bocsárdi, Teatrul "Tamási Áron" Sfântu Gheorghe - 3h 10min cu pauză / Spectacole tematice

ora 18.00 Teatrul Odeon, Sala Studio - Blifat de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail, Teatrul Odeon Bucureşti - 1h 10min fără pauză / Teatrul de mâine

ora 19.00 Radio România Cultural - Duhul pădurii de A.P. Cehov, regia artistică Dan Puican, Radio România Cultural - 1h 20min / FNT On Air

ora 20.30 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier - Othello şi preaiubita lui Desdemona, după W. Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, Teatrul de Mişcare Studio M Sfântu Gheorghe - 1h 20min fără pauză / Dans în teatru

ora 20.30 Teatrul de Comedie - Cântăreaţa cheală & Lecţia de Eugène Ionesco, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul de Comedie Bucureşti - 2h 40min cu pauză / Spectacole tematice

ora 21.00 Teatrul Odeon, Sala Mare - Mai întâi te naşti de Line Knutzon, regia Radu Afrim, Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe - 2h 10min fără pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 21.30 Teatrul Ţăndărică - Galaxia Švejk, după Jaroslav Hašek, regia Alexander Hausvater, Teatrul Ţăndărică Bucureşti - 1h 45min fără pauză / Spectacole tematice

ora 00.00 Radio România Cultural - Un duel în ziua nunţii, după A.P. Cehov, regia artistică Alexa Visarion (spectacol radiofonic în memoria actorului George Constantin), Radio România Cultural - 30 min / FNT On Air

Staţia de Metrou UNIRII 1 - Happening Teatrul Masca / La porţile Festivalului


Sâmbătă, 5 noiembrie 2011

ora 10.30 Ceainăria Teatrului ACT - Divanele FNT - La sfat cu artiştii: Teatrul, un Gargantua al artelor

ora 11.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Neguţătorul din Veneţia de W. Shakespeare, regia László Bocsárdi, Teatrul "Tamási Áron" Sfântu Gheorghe - 3h 10min cu pauză / Spectacole tematice

ora 17.30 Lansare de carte: "Zeami - şapte tratate secrete de Teatru Nō" (editura Nemira) prefaţă de Andrei Şerban

ora 17.30 Teatrul Ţăndărică - Galaxia Švejk, după Jaroslav Hašek, regia Alexander Hausvater, Teatrul Ţăndărică Bucureşti - 1h 45min fără pauză / Spectacole tematice

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Neguţătorul din Veneţia de W. Shakespeare, regia László Bocsárdi, Teatrul "Tamási Áron" Sfântu Gheorghe - 3h 10min cu pauză / Spectacole tematice

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu" - Ivanov de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti - 3h 30min cu pauză / Focus: Andrei Şerban - Cehoviziuni

ora 19.00 Radio România Cultural - Marfa vie de A.P. Cehov, regia artistică Vasile Manta, Radio România Cultural - 1h 30min / FNT On Air

ora 19.30 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier - Yerma de Federico Garcia Lorca, regia László Béres, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ - 1h 45min fără pauză / Dans în teatru

ora 19.30 Teatrul Nottara Bucureşti, Sala Studio - Mansardă la Paris de Matei Vişniec, regia şi interpretarea Alain Lecucq, Papierthéâtre, Franţa - 1h 20min / În prim-plan, actorul (spectacol invitat din străinătate)

ora 20.00 Teatrul Naţional de Operetă "Ion Dacian" - Platonov de A.P. Cehov, regia Zsolt Harsányi, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, compania "Tompa Miklós" - 3h 10min cu pauză / Spectacole tematice

ora 21.30 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare - Despre iubire la om, adaptare de Niculae Urs după povestirea "Marfa vie" de A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, Teatrul Dramatic "Sică Alexandrescu" Braşov - 1h 50min fără pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 00.00 Radio România Cultural - Un duel în ziua nunţii, după A.P. Cehov, regia artistică Alexa Visarion (spectacol radiofonic în memoria actorului George Constantin), Radio România Cultural - 30 min / FNT On Air

Staţia de Metrou UNIRII 1 - Happening Teatrul Masca / La porţile Festivalului


Duminică, 6 noiembrie 2011

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare - Despre iubire la om, adaptare de Niculae Urs după povestirea "Marfa vie" de A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, Teatrul Dramatic "Sică Alexandrescu" Braşov - 1h 50min fără pauză / Spectacole tematice (spectacol pe gradene)

ora 18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier - Yerma de Federico Garcia Lorca, regia László Béres, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ - 1h 45min fără pauză / Dans în teatru

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor - Îngropaţi-mă pe după plintă, după Pavel Sanaev, dramatizarea şi regia Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra Bucureşti - 3h 30min cu pauză / Spectacole tematice

ora 18.00 Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" - Furtuna de W. Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti - 1h 30min fără pauză / Spectacole tematice

ora 20.00 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu" - Ivanov de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti - 3h 30min cu pauză / Focus: Andrei Şerban - Cehoviziuni

ora 20.00 Teatrul Naţional de Operetă "Ion Dacian" - Platonov de A.P. Cehov, regia Zsolt Harsányi, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, compania "Tompa Miklós" - 3h 10min cu pauză / Spectacole tematice

ora 23.30 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu" - Închiderea festivalului

ora 00.00 Radio România Cultural - Un duel în ziua nunţii, după A.P. Cehov, regia artistică Alexa Visarion (spectacol radiofonic în memoria actorului George Constantin), Radio România Cultural - 30 min / FNT On Air

Staţia de Metrou UNIRII 1 - Happening Teatrul Masca / La porţile Festivalului


În perioada 28 octombrie - 6 noiembrie, la adresa www.eteatru.ro pot fi ascultate adaptări radiofonice după opera lui A.P. Cehov: Pescăruşul, Trei surori, Livada de vişini, Unchiul Vanea, Platonov, Dramă la vanătoare, Duhul pădurii, Măscăriciul, Masca, Ursul, Judecata, Jubileul, Un duel în ziua nunţii, Marfa vie, precum şi emisiunile "making-of" despre spectacolele realizate de regizorul Andrei Şerban în teatrele din România (realizator: Crenguţa Manea).


* Expoziţia poate fi vizitată în perioada 28 octombrie - 6 noiembrie 2011.



 Toate articolele despre Festivalul Naţional de Teatru, 2011


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Şapte Margarete mici - FNT 2011, Koschka Hetzer-Molden, traducere de Alexandru Nebejea
 Din Bucureşti, cu cele mai bune intenţii - FNT, 2011, Florian-Rareş Tileagă
 Ecouri din FNT, 2011, Liviu Ornea
 Un proiect LiterNet: Tineri liceeni la repetiţiile lui Andrei Şerban - FNT, 2011, Răzvan Penescu
 Nu doriţi o Felie? - Felii, Manuela Zipişi
 Toate articolele despre Festivalul Naţional de Teatru, 2011


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer