Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Gopo 2012

Număr record de filme eligibile la Premiile Gopo, 2012


Comunicat de presă

februarie 2012
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Un număr record de filme intră în cursa pentru nominalizările celei de-a şasea ediţii a Premiilor Gopo: 98 de titluri, 21 de lungmetraje, 20 de filme eligibile la categoria documentar şi 60 de scurtmetraje, produse sau co-produse de companii româneşti şi lansate pe marile ecrane sau în circuitul festivalier în cursul anului 2011. Alte 36 de producţii proiectate pe marile ecrane din România în 2011 concurează la nominalizările categoriei Cel mai Bun Film European. Nominalizările vor fi date publicităţii marţi, 21 februarie 2012.

Titluri care s-au bucurat de apreciere pe plan internaţional, fiind recompensate cu distincţii importante, dar şi producţii cu succes de casă se regăsesc pe lista lungmetrajelor eligibile pentru nominalizări - în 2012 mai lungă ca niciodată.

Loverboy, semnat de Cătălin Mitulescu, cu nominalizata la Gopo 2011 Ada Condeescu şi câştigătorul statuetei Tânără Speranţă, George Piştereanu; Din dragoste cu cele mai bune intenţii, în regia lui Adrian Sitaru, câştigător al Premiului Gopo 2011 pentru Cel mai Bun Film de Scurt Metraj (Colivia); comedia romantică semnată de Alexandru Maftei Bună! Ce faci?; Principii de viaţă, cel de-al doilea lungmetraj al regizorului Constantin Popescu, recompensat cu Premiul pentru Cea mai Bună Regie în competiţia TIFF 2011; Periferic, de Bogdan George Apetri, deţinător al Marelui Premiu al Festivalului Internaţional de Film de la Vilnius precum şi al Premiului Zilelor Filmului Românesc pentru debut la TIFF 2011 sau lungmetrajul de animaţie Crulic - Drumul spre dincolo, în regia Ancăi Damian, care a avut premiera mondială în competiţia oficială a Festivalului de Film de la Locarno, şi este eligibil şi la categoria rezervată filmului documentar, sunt câteva dintre titlurile care vor fi supuse jurizării în vederea nominalizării la categoria lungmetraj.

Pe lângă filmul Ancăi Damian şi producţiile regizate de Radu Gabrea, Căutându-l pe Schwartz, respectiv Şi s-au dus ca vântul..., distribuite în circuitul cinematografic naţional, prin urmare eligibile şi la celelalte categorii ale Premiilor, de pe lista celor 21 de filme documentare eligibile pentru nominalizarea la trofeul câştigat în 2011 de Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu nu lipsesc producţiile marca HBO Europa Centrală, Doina groparilor (r. Pavel Cuzuioc, producător: Zenobia Film) şi Vorbitor (r. Radu Muntean, Alexandru Baciu, producător: Multimedia Est), nici titluri multipremiate, precum Şcoala noastră (r. Miruna Coca-Cozma, Mona Nicoară, producător: Sat Mic Film), Aproape de cer (r. Titus Faschina, producător: Europolis Film), Valea Corlatului (regia: Stephane Lucon, producător: Domino Film, Ora de vară, Seppia) sau 24 găleţi, 7 şoareci, 18 ani (regia: Marius Iacob, producător: Manekino Film).

Lista peliculelor care vor concura pentru nominalizarea între cele mai bune filme scurte ale anului 2011 cuprinde titluri de ficţiune - live action, documentare, dar şi producţii de animaţie, prezentate în premieră în circuitul festivalier naţional sau internaţional pe parcusul anului trecut. Printre 59 de producţii înscrise se regăsesc premiatele Apele tac (r. Anca Miruna Lăzărescu), Draft 7 (r. Luiza Pârvu), Film pentru prieteni (r. Radu Jude), Bora Bora (r. Bogdan Mirică), Superman, Spiderman sau Batman (r. Tudor Giurgiu), The Scream (r. Sebastian Cosor), dar şi unele dintre filmele care au avut premiera la începutul anului trecut şi aşteaptă ca 2012 să le aducă consacrarea în festivalurile de film din ţară şi de peste hotare.

Criticii de film din juriul Premiilor Gopo vor alege lungmetrajele nominalizate la categoria Cel mai Bun Film European, dintr-o listă care cuprinde titluri precum The King's Speech (r. Tom Hooper), Melancholia (r. Lars von Trier), La piel que habito (r. Pedro Almodovar), Pina (r. Wim Wenders) sau Biutiful (r. Alejandro Gonzalez Inarritu)

Nominalizările celei de-a şasea ediţii a Premiilor Gopo vor fi stabilite de un juriu alcătuit din 11 membri, critici de film, reprezentanţi ai presei de specialitate şi profesionişti din industria cinematografică: regizorul Florin Şerban (câştigătorul Premiilor Gopo 2011 pentru Cea Mai Bună Regie, Cel mai Bun Film de Debut şi Cel mai Bun Film), actriţa Ozana Oancea (nominalizată la Premiul pentru Cea mai Bună Actriţă Într-un Rol Principal la Gopo 2011), scenograful Cristian Niculescu (câştigător al Premiilor Gopo 2010 şi 2011 pentru Cea mai Bună Scenografie), monteurul Dan Nanoveanu (răsplătit cu Gopo pentru Montaj în 2009), distribuitorul Radu Nicolau (directorul companiei New Films Romania), scriitoarea Ana Maria Sandu şi criticii de film Andrei Gorzo, Ileana Bîrsan, Dana Duma, Andrei Rus şi Codruţa Creţulescu.

După anunţul nominalizărilor la cea de-a şasea ediţie a Premiilor Gopo, care va avea loc în cadrul unei conferinţe de presă organizate pe 21 februarie 2012, peste 400 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor din acest an, fie în plic sigilat, prin poştă, fie online, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PricewaterhouseCoopers, cu care Gala Premiilor Gopo a demarat din 2011 un parteneriat extrem de important.

Gala Premiilor Gopo este organizată de Asociaţia Pentru Promovarea Filmului Românesc (APFR), cu sprijinul Babel Communications şi al Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC).
Parteneri: Dacia, Apa Nova Bucureşti, ODS, Aqua Carpatica, Domeniile Sâmbureşti, Grand Cinema Digiplex din Băneasa Shopping City
Partener de promovare: Cocor Media Channel
Servicii profesionale furnizate de: PricewaterhouseCoopers.

Filme eligibile propuse spre nominalizare la Premiile Gopo, 2012

Categoria LUNGMETRAJ
Aurora (regia: Cristi Puiu, producător: Mandragora)
Bună! Ce faci? (regia: Alexandru Maftei, producător: Rollin Studio)
Burta balenei (regia: Ana Szel, Ana Lungu, producător: 42 km Film)
Căutându-l pe Schwartz (regia: Radu Gabrea, producător: Radu Gabrea Studio)
Ceva bun de la viaţă (regia: Dan Piţa, producător: Media Pro Pictures)
Copilăria lui Icar (regia: Alexandru Iordăchescu, producător: Elefant Film)
Crulic - Drumul spre dincolo (regia: Anca Damian, producător: Aparte Film)
Dacă bobul nu moare (regia: Sinişa Dragin, producător: Mrakonia)
Din dragoste cu cele mai bune intenţii (regia: Adrian Sitaru, producător: HiFilm Productions)
La bani, la cap, la oase (regia: Cristian Comeagă, producător: Domino)
Liceenii... în 53 de ore şi ceva (regia: Adrian Popovici, producător: Artis Film Romania)
Loverboy (regia: Cătălin Mitulescu, producător: Strada Film)
Mănuşi roşii (regia: Radu Gabrea, producător: Total TV)
Naşa (regia: Virgil Nicolaescu, Jesus del Cerro, producător MediaPro Pictures)
Periferic (regia: Bogdan George Apetri, producător: Saga Film)
Principii de viaţă (regia: Constantin Popescu, producător: HiFilm Productions)
Şi s-au dus ca vântul (regia: Radu Gabrea, producător: Total TV)
Tanti (regia: Şerban Marinescu, producător: MDV Film)
Umilinţă (regia: Cătălin Apostol, producător: Paradox Film)
Ursul (regia: Dan Chişu, producător: Libra Film Productions)
Viaţa mea sexuală (regia: Cornel George Popa, producător: Paradox Film)

Categoria DOCUMENTAR
24 găleţi, 7 şoareci, 18 ani (regia: Marius Iacob, producător: Manekino Film)
Aproape de cer (regia: Titus Faschina, producător: Europolis Film)
Aripi de foc (regia: Tedy Necula, producător independent)
Bucharestless (regia: George Dorobanţu, producător: Keepmovieng)
Căutându-l pe Schwartz (regia: Radu Gabrea, producător: Radu Gabrea Studio)
Concerte la Biserica Neagră (regia: Radu Gabrea, producător: Profilm Productions)
Corpus (regia: Laurenţiu Damian, producător: Editura Video)
Crulic - Drumul spre dincolo (regia: Anca Damian, producător: Aparte Fillm)
Doina groparilor (regia: Pavel Cuzuioc, producător: Zenobia Film)
După Revoluţie (regia: Laurenţiu Calciu, producător: Productive Int'l Invest)
Fuga din Rai (regia: Stelian Tănase, producător: Filmex)
Păcătoasa Teodora (regia: Anca Hirte, producător: Elefant Film)
Pe drumuri neumblate (regia: Dieter Auner, producător: Mobra Films)
Părintele Arsenie Boca, omul lui Dumnezeu (regia: Nicolae Mărgineanu, producător: Ager Film)
Regina Maria, ultima femeie romantică, prima femeie modernă (regia: Sorin Ilieşiu, producător: Video Dialog)
Singur acasă - o tragedie românească (regia: Ionuţ Cărpătoarea, producător: Evolution Film Production)
Şcoala noastră (regia: Mona Nicoară şi Miruna Coca Cozma, producător: Sat Mic Film)
Şi s-au dus ca vântul (regia: Radu Gabrea, producător: Total TV)
Valea Corlatului (regia: Stephane Lucon, producător: Domino Film, Ora de vară, Seppia)
Vorbitor (regia: Radu Muntean, Alexandru Baciu, producător: Multimedia Est)

Categoria SCURTMETRAJ
O mie de lucruri în comun (regia: Sarra Tsorakidis, producător: UNATC)
Afterschool (regia: Alexandru Tudor, producător independent)
Andrei Ion (regia: Roxana Andrei, producător: UNATC)
Apele tac (regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Strada Film)
Aşteptând zorile (regia: Mihai Şofronea, producător: Danubius Film)
Barca (regia: Alexandru Ispas, producător: Nerv Film)
Bora Bora (regia: Bogdan Mirică, producător: Media Pro Pictures)
Calm Center (regia: Ispas Aurelian, producător: UNATC)
Camelia (regia: Marian Crişan, producător: Libra Film Productions)
Contratimp (regia: Iza Matac, producător: Nerv Film)
Dans retuşat (regia: Cristi Toporan, producător: Nerv Film)
Dincolo de muntele meu (regia: Cristian Pascariu, producător: Alien Film)
Dodo şi Tic (regia: Gabriel Vasiliu, producător: Bytheway Studio)
Donna must die (regia: Ismail Jamaludin, Dragoş Dulea, producător: UNATC)
Draft 7 (regia: Luiza Pârvu, producător: UNATC)
Drepturi de autor (regia: Nicoleta Tărăbăşeanu, producător: Nerv Film)
Edge (regia: Anda Puşcaş, producător: UNATC)
Evadare (regia: Wissam Al Zoubi, producător: UNATC)
Exit (regia: Hadrian Gavriluţiu, producător: UNATC)
Fata din Transilvania (regia: Sabin Dorohoi, producător: Pink Stripe)
Film pentru prieteni (regia: Radu Jude, producător: Fast Film)
Frenezie (regia: Tudor Botezatu, producător: Nerv Film)
Fresca - Blestemul lui Dragulea (regia: Ion Octavian Frecea, producător independent)
Gobbel (regia: Raluca David, producător: MAD Productions)
Grand Hotel Italia (regia: Rodi Cotenescu, producător: UNATC)
Growing (regia: Roxana Benţu, producător independent)
Gutuiul Japonez (regia: Mara Trifu, producător: Aristoteles Workshop Association)
Hairdressers delight (regia: Sabina Tupan, producător independent)
Hello Kitty (regia: Milo Simulov, producător: UNATC)
Inuman (regia: Daniela Bortolini, producător: Nerv Film)
Jaful (regia: Dan Radu Mihai, producător: Elefant Film)
Klun (regia: Vlad Sandu, producător independent)
La multi ani (regia: Alexandru Calcan, producător: Nerv Film)
Light hitmen (regia: Andrei Ciorica, producător independent)
Lost springs 2 (regia: Andrei Dobrescu, producător: UNATC)
Maraton 2D (regia: Mihai Filoneanu, producător: Nerv Film)
Mătăsari (regia: Ilijia Piperkovski, producător: UNATC)
Mic dejun la pat (regia: Dana Usturoi, producător: Nerv Film)
Minute infinite (regia: Cecilia Felmeri, producător Asociaţia Audiovizuală Argo)
Noaptea albă (regia: Bogdan Ciubotaru, producător: Nerv Film)
Numărătoarea manuală (regia: Daniel Sandu, producător: Parada Film)
Pacientul român (regia: Ovidiu Poţorac, producător: Nerv Film)
Raţele şi vânătorii (regia: Diana Munteanu, producător: Nerv Film)
Rog nu parcaţi! (regia: Iulia Enculescu, producător: Nerv Film)
Salon 216 B (regia: Anna Florea, producător: UNATC)
Sinucide-mă! (regia: Jamil Hendi, producător: Dream Media Group)
Skin (regia: Ivana Mladenovic, producător: UNATC)
Soarele greu al amiezii (regia: Mihai Gheorghe, producător: Nerv Film)
Staţia (regia: Bogdan Ghiurca, producător: Nerv Film)
Stremt '89 (regia: Dragos Dulea, Anda Puşcaş, producător: UNATC)
Superman, Spiderman sau Batman (regia: Tudor Giurgiu, producător: Libra Film Productions)
Teatru de vară (regia: Radu Nuta, producător: Nerv Film)
Tenis (regia: Vladimir Dembinski, producător: UNATC)
Terminus (regia: Mihnea Chelariu, producător: Nerv Film)
The American dream - californian version (regia: George Buzoianu, Ura Film)
The dog and a little bird (regia: Adrian Băluţă, producător independent)
The scream (regia: Sebastian Cosor, producător: MediaPro Magic)
Timpuri marxiste care au condus la altceva (regia: Andrei Ciorica, producător independent)
Travelling with my thoughts full of hope (regia: Adrian Băluţă, producător independent)
Visul ciulinului (regia: Nina Mihăilă, producător independent)
Wake-up (regia: Florin Drăgoi, producător: Bourne Mouth University NCCA)
Wedding Duet (regia: Goran Mihailov, producător: UNATC)
You can't hide love from gypsies (regia: Mara Trifu, producător: Nisi Masa)

Categoria FILM EUROPEAN
Amador (regia: Fernando Leon de Aranoa, Spania, distribuitor: Transilvania Film)
Anonymous (regia: Roland Emmerich, distribuitor: InterCom Film)
Biutiful (regia: Alejandro Gonzalez Inarritu, distribuitor: Transilvania Film)
Corridor (regia: Johan Lundborg, Johan Storm, Suedia, distribuitor: Transilvania Film)
Mine vaganti (regia: Ferzan Ozpetek, Italia, distribuitor: Independenţa Film)
Sykt lykkelig / Happy, Happy (regia: Anne Sewitsky, Norvegia, distribuitor: Transilvania Film)
The King's Speech (regia: Tom Hooper, Marea Britanie, distribuitor: RoImage)
Animals United (regia: Reinhard Klooss, Holger Tappe, Germania, distribuitor: InterCom Film)
Io sono l'amore (regia: Luca Guadagnino, Italia, distribuitor: Transilvania Film)
Desert Flower (regia: Sherry Horman, Marea Britanie, distribuitor: Clorofilm)
Incendies (regia: Denis Villeneuve, Canada, distribuitor: Asociaţia Culturală Macondo)
Tournée (regia: Matthieu Amalric, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)
Hævnen (regia: Susanne Bier, Danemarca - Suedia, distribuitor: Clorofilm)
Johnny English Reborn (regia: Oliver Parker, Marea Britanie, distribuitor: RoImage)
Miss Kicki (regia: Hakon Liu, Suedia, distribuitor: Transilvania Film)
Made in Dagenham (regia: Nigel Cole, Marea Britanie, distribuitor: Odeon Cineplex)
Mammuth (regia: Gustave de Kervern, Benoit Delepine, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)
Our Grand Despair (regia: Seyfi Teoman, Germania, distribuitor: Transilvania Film)
Gaturro (regia: Gustavo Cova, Argentina, distribuitor: New Films)
Melancholia (regia: Lars von Trier, Danemarca, distribuitor: Independenţa Film)
De vrais mensonges (regia: Pierre Salvadori, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)
The Human Resources Manager (regia: Eran Riklis, Israel-Germania-Franţa, distribuitor: Transilvania Film)
Tilva Roš / Muntele Roşu (regia: Nikola Lezaic, Serbia, distribuitor: Transilvania Film)
Potiche (regia: Francois Ozon, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)
Au voleur (regia: Sarah Petit, Franţa, distribuitor: Transilvania Film)
Beli, beli svet / O lume albă, albă (regia: Oleg Novkovic, Serbia-Germania, distribuitor: Transilvania Film)
Des hommes et des dieux (regia: Xavier Beauvois, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)
Panique au village (regia: Stephane Aubier, Vincent Patar, Franţa, Glob Com Media)
La piel que habito (regia: Pedro Almodovar, Spania, distribuitor: Independenţa Film)
Pina (regia: Wim Wenders, Germania, distribuitor: Parada Film)
La princesse de Montpensier (regia: Bertrand Tavernier, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)
Route Irish (regia: Ken Loach, Irlanda, distribuitor: Independenţa Film)
The Tourist (regia: Florian Henckel von Donnersmarck, Italia-Franţa-SUA, distribuitor: InterCom)
Another Year (regia: Mike Leigh, Marea Britanie, distribuitor: Transilvania Film)
Primos / Verii (regia: Daniel Sanchez Arevalo, Spania, distribuitor: Transilvania Film)
Tanzträume / Dancing Dreams (regia: Rainer Hoffmann, Anne Linsel, Germania, distribuitor: Parada Film)



 Toate articolele despre Premiile Gopo 2012


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Premiile Gopo 2012 eclipsează Festivalul UCIN, Mihai Fulger
 The People vs. Cristi Puiu - Gala Premiilor Gopo, 2012, Diana Deacă, Mihai Brezeanu
 Rezultate surprinzătoare şi strălucire la Gala Premiilor Gopo, 2012, Comunicat de presă
 Lista completă a Premiilor Gopo, 2012, Comunicat de presă
 Gala Premiilor Gopo 2012 e gata de start!, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Premiile Gopo 2012


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer