Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER, 2011-2012

Câştigătorii Galei Premiilor UNITER, 2012


Comunicat de presă

aprilie 2012
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
A XX-a ediţie a Galei Premiilor UNITER a avut loc luni, 23 aprilie 2012, la Sala Majestic a Teatrului Odeon din Bucureşti.
 
La a XX-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii Monica Andronescu, Ion Cocora şi Ion Parhon, iar juriul final a fost alcătuit din scenograful Puiu Antemir, actriţa Rodica Negrea şi criticii Ion Cazaban, Mircea Morariu şi Ludmila Patlanjoglu.
 
Premiile pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER sunt următoarele (cele neboldate sunt nominalizări):

Debut
Attila Balogh pentru regia spectacolului Trahinienele de la Teatrul "Tamási Áron", Sfântu Gheorghe
Raluca Vermeşan pentru rolul Helen din spectacolul XXL (Fat Pig) la Teatrul ACT, Bucureşti
Cătălin Vieru pentru rolul Hlestakov din spectacolul Revizorul la Teatrul "Anton Pann", Râmnicu Vâlcea
 
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Argentina de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Părintele Arsenie Boca - Taina Iubirii de Ion-Costin Manoliu, regia artistică Nicolae Mărgineanu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Shylock de Gareth Armstrong, regia artistică Răzvan Popa, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
 
Cea mai bună scenografie
Vioara Bara pentru scenografia spectacolului Scripcarul pe acoperiş la Teatrul "Regina Maria", Oradea
Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Ultima zi a tinereţii la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Nikola Toromanov pentru scenografia spectacolului Vizita bătrânei doamne la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cel mai bun actor în rol secundar
Balázs Bodolai pentru rolul Helmuth von Sachs din spectacolul Aniversarea la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
Victor Rebengiuc pentru rolul Matvei Semionovici Şabelski din spectacolul Ivanov la Teatrul "Bulandra", Bucureşti
Cornel Scripcaru pentru rolul Pavel Kirillici Lebedev din spectacolul Ivanov la Teatrul "Bulandra", Bucureşti
 
Cea mai bună actriţă în rol secundar
Ioana Dragoş Gajdo pentru rolul Golde din spectacolul Scripcarul pe acoperiş la Teatrul "Regina Maria", Oradea
Emőke Kató pentru rolul Else din spectacolul Aniversarea la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
Ana-Ioana Macaria pentru rolul Nastenka din spectacolul Însemnările unui necunoscut la Teatrul "Bulandra", Bucureşti
 
Cel mai bun actor în rol principal
Sorin Leoveanu pentru rolul titular din spectacolul Caligula la Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Marian Râlea pentru rolul Saşa Saveliev din spectacolul Îngropaţi-mă pe după plintă la Teatrul "Bulandra", Bucureşti
Marius Turdeanu pentru rolul Emil Cioran din spectacolul Ispita Cioran la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
 
Cea mai bună actriţă în rol principal
Claudia Ieremia pentru rolul Zoe din spectacolul O scrisoare pierdută la Teatrul Naţional Timişoara
Mariana Mihuţ pentru rolul Bunica din spectacolul Îngropaţi-mă pe după plintă la Teatrul "Bulandra", Bucureşti
Oana Pellea pentru spectacolul Vocea umană la Teatrul Metropolis, Bucureşti
 
Cea mai bună regie
László Bocsárdi pentru regia spectacolului Caligula la Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Radu Alexandru Nica pentru regia spectacolului Mountainbikers la Teatrul German de Stat Timişoara
Silviu Purcărete pentru regia spectacolului D'ale carnavalului la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
 
Cel mai bun spectacol
Ivanov de Anton Pavlovici Cehov la Teatrul "Bulandra", Bucureşti
Ultima zi a tinereţii după Tadeusz Konwicki la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Alte premii (acordate de Senatul UNITER):

Premiul de excelenţă:
Alexandru Tocilescu (In memoriam)
 
Premiul pentru întreaga activitate:
Actor: Valer Dellakeza
Actriţă: Melania Ursu
Regizor: Cristian Hadji-Culea
Scenografie: Judit Dobre-Kóthay
Critică şi istorie teatrală: Ştefan Oprea
Premiul special pentru muzică de teatru: Arpad Kőnczei
Premiul special pentru teatru de copii: Anca Zamfirescu
Premiul special pentru teatru de păpuşi: Liviu Steciuc.

Premiul pentru critică de teatru: Monica Andronescu (premiu desemnat de Biroul Secţiei Române a Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru AICT)
Premiul pentru întreaga activitate în sprijinirea şi promovarea relaţiilor culturale româno-britanice: Emil Boroghină, Director, Fondator al Festivalului Shakespeare (oferit de British Council).



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER, 2011-2012


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Nominalizările pentru Premiile UNITER, 2012, Comunicat de presă
 Ca prin oglindă - Gala Premiilor UNITER, 1993, Beatrice Lăpădat
 Gala UNITER 2012 - 20 de ani - Edităm Ziarul Galei, Comunicat de presă
 Gala UNITER 2012 la 20 de ani - Revedeţi Gala din 1993, Comunicat de presă
 Surprizele şi nedreptăţiţii Premiilor UNITER, 2012, Dan Boicea
 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER, 2011-2012


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer