Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film Cannes, 2012

Selecţia oficială a Festivalului de film de la Cannes, 2012


Comunicat de presă

mai 2012
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul Internaţional de Film Cannes, 2012, ediţia a 65-a, care va avea loc între 16 şi 27 mai 2012, şi-a anunţat pe 19 aprilie 2012 selecţia oficială.

În Competiţia oficială, printre cele 22 filme selecţionate, se află şi După dealuri, regia Cristian Mungiu. E pentru a doua oară cînd Cristian Mungiu este selectat pentru Competiţia oficială, prima dată filmul său 4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile primind Palme d'Or-ul la Festivalul de film Cannes, 2007. De asemenea, filmul Tabăra din Răzoare, în regia lui Cristi Iftime a fost ales pentru secţiunea Cinéfondation. Iată lista completă a filmelor selecţionate:

Competiţia oficială

Amour, regia: Michael Haneke
Baad el mawkeaa / After the Battle, regia: Yousry Nasrallah
Cosmopolis, regia: David Cronenberg
Da-reun na-ra-e-suh / In Another Country, regia: Hong Sangsoo
De rouille et d'os, regia: Jacques Audiard
Do-nui mat / The Taste of Money, regia: Im Sang-soo
Dupã dealuri / Beyond the Hills, regia: Cristian Mungiu
Holy Motors, regia: Leos Carax
Jagten / The Hunt, regia: Thomas Vinterberg
Killing Them Softly, regia: Andrew Dominik
Lawless, regia: John Hillcoat
Like Someone in Love, regia: Abbas Kiarostami
Moonrise Kingdom, regia: Wes Anderson
Mud, regia: Jeff Nichols
On the Road, regia: Walter Salles
Paradies: Liebe / Paradise: Love, regia: Ulrich Seidl
Post Tenebras Lux, regia: Carlos Reygadas
Reality, regia: Matteo Garrone
The Angels' Share, regia: Ken Loach
The Paperboy, regia: Lee Daniels
V tumane / In the Fog, regia: Sergei Loznitsa
Vous n'avez encore rien vu / You ain't seen nothin' yet!, regia: Alain Resnais

Un Certain Regard

11.25 Jiketsu no hi, mishima yukio to wakamonotachi / 11.25 The Day Mishima Chose His Own Fate, regia: Koji Wakamatsu
7 días en La Habana / 7 Days in Havana, regia: Benicio del Toro, Pablo Trapero, Julio Medem, Elia Suleiman, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabio, Laurent Cantet
À perdre la raison, regia: Joachim Lafosse
Antiviral, regia: Brandon Cronenberg
Beasts of the Southern Wild, regia: Benh Zeitlin
Confession of a Child of the Century, regia: Sylvie Verheyde
Después de Lucia, regia: Michel Franco
Djeca / Children of Sarajevo, regia: Aida Begic
Elefante blanco / White Elephant, regia: Pablo Trapero
Gimme the Loot, regia: Adam Leon
La pirogue / The Pirogue, regia: Moussa Touré
La playa D.C., regia: Juan Andrés Arango
Laurence Anyways, regia: Xavier Dolan
Le grand soir, regia: Benoît Delépine, Gustave Kervern
Les chevaux de Dieu / God's Horses, regia: Nabil Ayouch
Miss Lovely, regia: Ashim Ahluwalia
Mystery, regia: Lou Ye
Renoir, regia: Gilles Bourdos
Student, regia: Darezhan Omirbayev
Trois mondes / Three Worlds, regia: Catherine Corsini

Proiecţii în afara competiţiei

Hemingway & Gellhorn, regia: Philip Kaufman
Io e te / Me and You, regia: Bernardo Bertolucci
Le film anniversaire : Une journée particulière - Histoire(s) de festival no. 4 / Film Anniversary: A Special Day, regia: Gilles Jacob
Madagascar 3: Europe's Most Wanted, regia: Eric Darnell, Tom McGrath, Conrad Vernon
The Sapphires, regia: Wayne Blair
Therese Desqueyroux, regia: Claude Miller

Proiecţii speciale

A música segundo Tom Jobim / The Music According to Antonio Carlos Jobim, regia: Nelson Pereira Dos Santos, Dora Jobim
Journal de France, regia: Raymond Depardon, Claudine Nougaret
Le serment de Tobrouk / The Oath of Tobruk, regia: Bernard-Henri Levy, Marc Roussel
Les invisibles, regia: Sébastien Lifshitz
Mekong Hotel, regia: Apichatpong Weerasethakul
Müll im Garten Eden / Polluting Paradise, regia: Fatih Akin
Roman Polanski : A film memoir, regia: Laurent Bouzereau
The Central Park Five, regia: Ken Burns, Sarah Burns, David McMahon
Trashed, regia: Candida Brady
Villegas, regia: Gonzalo Tobal

Cinéfondation (Secţiune dedicată generaţiei tinere de creatori de film)

Abigail, regia: Matthew James Reilly
Derrière moi les oliviers / Behind Me Olive Trees, regia: Pascale Abou Jamra
Doroga na / The Road To, regia: Taisia Igumentseva
Head Over Heels, regia: Timothy Reckart
Les ravissements / The Raptures, regia: Arthur Cahn
Los anfitriones / The Hosts, regia: Miguel Angel Moulet
Matteus, regia: Leni Huyghe
Pude ver un puma / Could See a Puma, regia: Eduardo Williams
Resen / Dog Leash, regia: Eti Tsicko
Riyoushi / The Barber, regia: Shoichi Akino
Slug Invasion, regia: Morten Helgeland, Casper Wermuth
Tabăra din Răzoare, regia: Cristi Iftime
Tambylles, regia: Michal Hogenauer
Terra / Land, regia: Piero Messina
The Ballad of Finn + Yeti, regia: Meryl O'Connor

Competiţia de scurtmetraj

Ce chemin devant moi / This Path Ahead, regia: Mohamed (dit Hamé) Bourokba
Chef de meute / Herd Leader, regia: Chloé Robichaud
Cockaigne, regia: Emilie Verhamme
Falastein, sandouk al intezar lil burtuqal / Waiting for P.O Box, regia: Bassam Chekhes
Gasp, regia: Eicke Bettinga
Mi santa mirada / My Holy Gaze, regia: Álvaro Aponte-Centeno
Night Shift, regia: Zia Mandviwalla
Sessiz-be deng / Silent, regia: L. Rezan Yesilbas
The Chair, regia: Grainger David
Yardbird, regia: Michael Spiccia

Jurii:

Secţiunea oficială
Sageata Nanni Moretti - preşedinte juriu, actor, scenarist şi regizor, Italia
Alţi membrii ai juriului: Hiam Abbass, actriţă • Andrea Arnold, regizor • Emmanuelle Devos, actriţă • Jean-Paul Gaultier, designer • Diane Kruger, actriţă • Ewan Mc Gregor, actor • Alexander Payne, regizor • Raoul Peck, regizor

Cinefondation (scurtmetraje)
Sageata Jean-Pierre Dardenne - preşedinte juriu, regizor, Belgia
Alţi membrii ai juriului: Karim Ainouz, regizor • Emmanuel Carrere, scriitor • Arsinée Khanjian, actriţă • Yu Lik Wai, regizor

Un Certain Regard
Sageata Tim Roth - preşedinte juriu, actor şi regizor, SUA
Alţi membrii ai juriului: Leïla Bekhti, actriţă • Tonie Marshall, regizor • Luciano Monteagudo, critic • Sylvie Pras, director artistic al La Rochelle Film Festival

Camera d'Or
Sageata Carlos Diegues - preşedinte juriu, regizor şi scenaris, Brazilia.
Alţi membrii ai juriului: Michel Andrieu, regizor • Remy Chevrin, operator • Francis Gavelle, critic • Hervé Icovic, director artistic • Gloria Satta, jurnalist.



 Toate articolele despre Festivalul de film Cannes, 2012


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Paradisul înnegrit - Der Müll im Garten Eden / Polluting Paradise la Les Films de Cannes à Bucarest, 2013, Mădălina Dumitrache
 Cannes 2012 cel ploios şi filmele de aur, Ileana Bîrsan
 Cannes 2012: Huitième Partie (lista premiilor), Codruţa Creţulescu
 Cei 3 C câştigători (Cristian, Cosmina şi Cristina) Şi ce câştigători!!! - Cannes, 2012, Irina-Margareta Nistor
 O surpriză plăcută - Cannes, 2012, Irina-Margareta Nistor
 Toate articolele despre Festivalul de film Cannes, 2012


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer