Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Les Films de Cannes à Bucarest, 2012

Programul Les Films de Cannes à Bucarest, Ediţia a treia, 19 - 25 octombrie 2012


Comunicat de presă

octombrie 2012
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Vineri, 19 octombrie 2012

Cinema Studio
ora 11.00 Romanian Short Waves 2012 (1)
ora 13.30 S-a furat o bombă, de Ion Popescu Gopo (1962)
ora 15.00 Cléo de 5 á 7 / Cleo de la 5 la 7, de Agnès Varda (1962)
ora 17.00 Beasts of the Southern Wild, de Benh Zeitlin (2012)
ora 19.00 7 días en La Habana / 7 Days in Havana, regia: Benicio del Toro, Pablo Trapero, Julio Medem, Elia Suleiman, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabio, Laurent Cantet (film colectiv, 2012)
În prezenţa regizorului Elia Suleiman

Cinema Elvira Popescu
ora 11.00 Prea mic pentru un război atât de mare, de Radu Gabrea (1971)
În prezenţa regizorului
ora 13.30 Romanian Short Waves 2012 (1)
ora 15.30 Romanian Short Waves 2012 (2)
În prezenţa unora dintre regizori
ora 18.00 Procès de Jeanne d'Arc / Procesul Ioanei d'Arc, de Robert Bresson (1962)
ora 20.00 7 días en La Habana / 7 Days in Havana, regia: Benicio del Toro, Pablo Trapero, Julio Medem, Elia Suleiman, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabio, Laurent Cantet (film colectiv, 2012)
În prezenţa regizorului Elia Suleiman

Sâmbătă, 20 octombrie 2012

Cinema Studio
ora 12.00 Memoria trandafirului, de Sergiu Nicolaescu (1964, 32 min)
În prezenţa regizorului
ora 13.00 Ciulinii Bărăganului, de Louis Daquin (1958)
ora 15.00 Yadon ilaheyya / Divine Intervention, de Elia Suleiman (2002)
Q&A Elia Suleiman
ora 18.00 V tumane / In the Fog, de Sergei Loznitsa (2012)
Q&A cu actorul Vlad Ivanov
ora 21.00 De rouille et d'os, de Jacques Audiard (2012)

Cinema Elvira Popescu
ora 10.30 Procès de Jeanne d'Arc / Procesul Ioanei d'Arc, de Robert Bresson (1962)
ora 12.00 Cléo de 5 á 7 / Cleo de la 5 la 7, de Agnès Varda (1962)
ora 13.30 The Time that Remains, de Elia Suleiman (2009)
Q&A Elia Suleiman (Meeting Point)
ora 17.00 Beasts of the Southern Wild, de Benh Zeitlin (2012)

Duminică, 21 octombrie 2012

Cinema Studio
ora 11.30 Gomorra, de Matteo Garrone (2008)
ora 14.00 The Time that Remains, de Elia Suleiman (2009)
ora 16.00 Like Someone in Love, de Abbas Kiarostami (2012)
ora 18.00 Holy Motors, de Leos Carax (2012)
ora 20.30 Cosmopolis, de David Cronenberg (2012)

Cinema Elvira Popescu
ora 13.30 Yadon ilaheyya / Divine Intervention, de Elia Suleiman (2002)
ora 16.00 Adieu Berthe ou l'enterrement de mémé / Adio Berthe sau funeraliile bunicii, de Bruno Podalydes (2012)
ora 18.00 De rouille et d'os, de Jacques Audiard (2012)
ora 20.00 Elefante blanco / White Elephant, de Pablo Trapero (2012)

Meeting Point - Institutul Francez
ora 18.30 - Lansare de carte Cosmopolis, de Don DeLillo (Editura Polirom).
Participă: traducătoarea Veronica Niculescu, scriitorul Cristian Teodorescu, criticul de film Ileana Bîrsan

Luni, 22 octombrie 2012

Cinema Studio
ora 10.00 Romanian Short Waves 2012 (2)
ora 12.00 S-a furat o bombă, de Ion Popescu Gopo (1962)
ora 13.30 L'imbalsamatore, de Matteo Garrone (2002)
Q&A Matteo Garrone
ora 16.30 Cosmopolis, de David Cronenberg (2012)
ora 18.30 Reality, de Matteo Garrone (2012)
Q&A Matteo Garrone

Meeting Point - Institutul Francez
ora 10.30 Conferinţă de presă Elia Suleiman

Sala de cinema a UNATC
ora 12.30 Masterclass Elia Suleiman
Moderatori: Andrei Gorzo şi Andrei Rus

Cinema Elvira Popescu
ora 11.00 Romanian Short Waves 2011 (3)
ora 15.00 Gomorra, de Matteo Garrone (2008)
Q&A Matteo Garrone
ora 18.30 Like Someone in Love, de Abbas Kiarostami (2012)
ora 20.30 Holy Motors, de Leos Carax (2012)

Marţi, 23 octombrie 2012

Cinema Studio
ora 10.00 Romanian Short Waves 2011 (3)
ora 13.00 Falansterul, de Savel Stiopul (1982)
ora 16.00 Yadon ilaheyya / Divine Intervention, de Elia Suleiman (2002)
ora 18.00 The Angels' Share, de Ken Loach (2012)
ora 20.00 Killing them Softly, de Andrew Dominik (2012)

Hotel Epoque
ora 10.30 Conferinţă de presă Matteo Garrone

Sala de cinema a UNATC
ora 12.30 Masterclass Matteo Garrone
Moderator: Andrei Gorzo

Cinema Elvira Popescu
ora 11.00 L'imbalsamatore, de Matteo Garrone (2002)
ora 13.00 Serata, de Malvina Urşianu (1972)
ora 15.30 Memoria trandafirului, de Sergiu Nicolaescu (1964, 32 min)
ora 16.00 Ciulinii Bărăganului, de Louis Daquin (1958)
ora 18.00 Elefante blanco / White Elephant, de Pablo Trapero (2012)
ora 20.00 Reality, de Matteo Garrone (2012)

Miercuri, 24 octombrie 2012

Cinema Studio
ora 12.00 Serata, de Malvina Urşianu (1972)
ora 14.00 Prea mic pentru un război atât de mare, de Radu Gabrea (1971)
În prezenţa regizorului
ora 16.00 Adieu Berthe ou l'enterrement de mémé / Adio Berthe sau funeraliile bunicii, de Bruno Podalydes (2012)
ora 18.00 Post Tenebras Lux, de Carlos Reygadas (2012)
ora 20.30 FILM SURPRIZĂ - Moonlight Kingdom, de Wes Anderdon, 2012

Cinema Elvira Popescu
ora 12.30 Falansterul, de Savel Stiopul (1982)
ora 16.00 Scurtmetraje de Palme d'Or
Q&A cu regizorul L. Rezan Yeşilbaş (Palme d'Or pentru scurtmetraj pe 2012) şi discuţii cu regizori români incluşi în Romanian Short Waves - Meeting Point
ora 18.00 Killing them Softly, de Andrew Dominik (2012)
ora 20.00 Despues de Lucia, de Michel Franco (2012)

Joi, 25 octombrie 2012

Cinema Studio
ora 12.00 Scurtmetraje de Palme d'Or
Q&A cu regizorul L. Rezan Yeşilbaş
ora 14.30 FILM SURPRIZĂ - Moonlight Kingdom, de Wes Anderdon, 2012
ora 16.30 Despues de Lucia, de Michel Franco (2012)
ora 19.00 După dealuri, de Cristian Mungiu (2012)
În prezenţa regizorului şi a echipei

Cinema Elvira Popescu
ora 13.30 The Angels' Share, de Ken Loach (2012)
ora 15.30 V tumane / In the Fog, de Sergei Loznitsa (2012)
ora 18.00 FILM SURPRIZĂ - Moonlight Kingdom, de Wes Anderdon, 2012
ora 20.00 Post Tenebras Lux, de Carlos Reygadas (2012)

Calupurile de scurtmetraje româneşti:

Romanian Short Waves 2012 (1)
Tatăl meu e cel mai tare, regia Radu Potcoavă, 29'
24 găleţi, 7 şoareci, 18 ani, regia Marius Iacob, 30'
Lost Springs 2, regia Andrei Dobrescu, 14'
Chefu', regia Adrian Sitaru, 18'
Hello, Kitty, regia Millo Simulov, 24'

Romanian Short Waves 2012 (2)
Numărătoarea manuală, regia Daniel Sandu, 20'
Fotografii de familie, regia Andrei Cohn, 26'
Stremţ '89, regia Anda Puşcaş şi Dragoş Dulea, 14'
Wedding Duet, regia Goran Mihailov, 19'
Tabăra din Răzoare, regia Cristi Iftime (Cinéfondation), 22'

Romanian Short Waves 2011 (3)
Strung Love, regia Victor Dragomir, 18'
Draft 7, regia Luiza Pârvu, 23'
Între prieteni, regia Ozana Nicolau, 16'
Apele tac, regia Anca Miruna Lazarescu, 30'
Skin, regia Ivana Mladenovic, 16'
15 iulie, regia Cristi Iftime, 12'
Jaful, regia Dan Radu Mihai, 13'
Adulter, regia Peter Kerek, 29'



 Toate articolele despre Les Films de Cannes à Bucarest, 2012


0 comentarii

Spacer Spacer