Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER 2004-2005

Premiile UNITER 2005


Comunicat de presă

martie 2005
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
UNITER - Uniunea Teatrală din România are plăcerea să vă aducă la cunoştinţă că anul acesta, Gala Premiilor Uniter - ediţia a XIII-a - va avea loc luni, 4 aprilie 2005 la Sala "Ion Luca Caragiale" a Teatrului Naţional "Ion Luca Caragiale" Bucureşti.

Juriul format din criticii Alice Georgescu, Mihaela Michailov şi Sebastian-Vlad Popa, desemnat pentru a face nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER a decis următoarele:

Sageata Debut

1. Alexandru Mihăescu pentru rolul Ioachimo din spectacolul Regele Cymbelin de William Shakespeare, Teatrul German de Stat Timişoara
2. Radu Alexandru Nica pentru regia spectacolului Nora de Henrik Ibsen - Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
3. László Wegroszta pentru scenografia spectacolului David's Boutique de Radu Afrim Teatrul "Andrei Mureşanu" - Sfântu Gheorghe


Sageata Cea mai bună scenografie

1. József Bartha pentru decorul spectacolelor Să-i îmbrăcăm pe cei goi de Luigi Pirandello - Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca şi Avarul de Molière - Teatrul Naţional Craiova
2. Andrei Both pentru decorul spectacolului Portretul lui Dorian Gray după Oscar Wilde - Teatrul Odeon Bucureşti
3. Florica Mălureanu pentru decorul spectacolului Trei surori de A.P.Cehov - Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu


Sageata Critică teatrală

1. Cristian Buricea Mlinarcic pentru cartea Tragicul & alte note subiective
2
. Ludmila Patlanjoglu pentru cartea Regele scamator Ştefan Iordache
3
. Marian Popescu pentru cartea Scenele teatrului românesc 1945-2004


Sageata Cea mai bună actriţă în rol principal

1. Mariana Mihuţ pentru rolul Inna Rassadina din spectacolul Sorry de Aleksandr Galin la Teatrul "L.S.Bulandra" Bucureşti
2. Maia Morgenstern pentru rolul din spectacolul 4:48 Psychosis de Sarah Kane la Teatrul Act Bucureşti
3. Hilda Péter pentru rolul Sen Te / Sui Ta din spectacolul Omul cel bun din Sâciuan de Bertolt Brecht la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe


Sageata Cea mai bună actriţă în rol secundar

1. Andreea Bibiri pentru rolul Jenny din spectacolul Forma lucrurilor de Neil LaBute la Teatrul Act Bucureşti
2. Erzsébet Fülöp pentru rolul Rózsi din spectacolul Nefericiţii de Füst Milán la Teatrul Naţional din Târgu Mureş - Compania Tompa Miklós
3. Gizella Kicsid pentru rolul Sacagiul Wang din spectacolul Omul cel bun din Sâciuan de Bertolt Brecht la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe


Sageata Cel mai bun actor în rol principal

1. Ilie Gheorghe pentru rolul Harpagon din spectacolul Avarul de Molière de la Teatrul Naţional din Craiova
2. Răzvan Vasilescu pentru rolul Bătrânul din spectacolul Scaunele de Eugen Ionescu la Teatrul "L.S.Bulandra" din Bucureşti
3. Zsolt Zayzon pentru rolul Húber Vilmos din spectacolul Nefericiţii de Füst Milán la Teatrul Naţional din Târgu Mureş - Compania Tompa Miklós


Sageata Cel mai bun actor în rol secundar

1. Mihai Calota pentru rolul Tuzenbah din spectacolul Trei surori de A.P.Cehov la Teatrul "Toma Caragiu" din Ploieşti
2. László Mátray pentru rolul Cassio din spectacolul Othello de W.Shakespeare la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe
3. Aba Sebestyén pentru rolul Dr. Beck Gyula din spectacolul Nefericiţii de Füst Milán la Teatrul Naţional din Târgu Mureş - Compania Tompa Miklós


Sageata Premiul pentru cea mai bună regie

1. László Bocsárdi pentru spectacolul Othello de W.Shakespeare la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe
2. Dragoş Galgoţiu pentru spectacolul Portretul lui Dorian Gray după Oscar Wilde la Teatrul Odeon din Bucureşti
3. Silviu Purcărete pentru spectacolul Cum doriţi sau Noaptea de la spartul târgului, după W. Shakespeare, la Teatrul Naţional din Craiova


Sageata Premiul pentru cel mai bun spectacol

1. Cum doriţi sau Noaptea de la spartul târgului, după W. Shakespeare, la Teatrul Naţional din Craiova (regia: Silviu Purcărete)
2. Nefericiţii de Füst Milán la Teatrul Naţional din Târgu Mures - Compania Tompa Miklós (regia: Bodó Viktor)
3. Othello de W.Shakespeare la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe (regia: Bocsárdi László)


Sageata Premiul pentru Teatru radiofonic se acordă spectacolului Un duel în ziua nunţii, scenariu de Alexa Visarion după opera lui A.P.Cehov, regia artistică Alexa Visarion.



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2004-2005


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer