Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de Film Experimental BIEFF, Bucureşti, 2012

Programul Festivalului Internaţional de Film Experimental Bucureşti, BIEFF, 2012


Comunicat de presă

noiembrie 2012
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Intrarea este liberă la toate proiecţiile şi evenimentele conexe, în limita locurilor disponibile.
Între 18 şi 21 noiembrie 2012 are loc un Workshop de Film Experimental în colaborare cu NISI MASA.
 
Marţi, 20 noiembrie 2012
Cinema Scala
orele 19.00 - 22.00 - Ceremonia de deschidere
The Wholly Family (regia: Terry Gilliam, 20', Italia, 2011)
Pieta (regia: Kim Ki-Duk, 104', Republica Coreea, 2012)
 
Miercuri, 21 noiembrie 2012
Cinema Scala
orele 18.00 - 20.00 - Premiera filmelor realizate în cadrul Workshop-ului Nisi Masa

orele 20.30 - 22.30 - Competiţie Internaţională 1
Addicted (23', Germania, 2011) / 7 Dreams (10', România, 2012) / A Place to Come (8', Italia, 2011) / Players (8', Olanda, 2010) / The Human Factor (28', Franţa, 2011) / Connection Lost (11', România, 2012) / Internal Displacements (15', Franţa, 2010) / The Fisherman (10', Mexic, 2011)
 
Joi, 22 noiembrie 2012
Cinema Elvira Popescu
orele 12.00 - 14.00 - Seminar cu Head of Studies Le Fresnoy.

orele 21.00 - 23.00 - Program Special Quinzaine des Realisateurs
Drawn from Memory (30', Polonia, 2011) / Enraged Pigs (10', Brazilia, 2012) / Konigsberg (18', Franţa, 2012) / The Curse (16', Maroc, 2012) / The Living Dead (20', Brazilia, 2012)
 
Cinema Scala
orele 18.00 - 20.00 - Competiţie Internaţională 2
Human (25', Norvegia, 2009) / Glucose (6', Franţa / România, 2012) / God Moves On the Water (3', Germania, 2008 / Hope (11', Canada, 2011) / Confessions (9', România, 2011) / Road (5', România, 2011) / Rita (19, Italia, 2009) / Timi (12', România, 2010) / 57.600 Seconds of Invisible Night and Light (6', Italia, 2009)

orele 20.30 - 22.30 - Program Special Festivalul de Scurt Metraj Oberhausen
Snow Tapes (14', Israel/Palestina, 2011) / Reframing the Artist (35', Olanda, 2010) / Mercúrio (18', Portugalia, 2010) / Achill (9', Germania, 2012) / Odete (16', Brazilia, 2012)
 
Vineri, 23 noiembrie 2012
Librăria Bastilia
orele 14.00 - 16.00 - Seminar: Producţia şi distribuţia de film experimental, cu invitaţii speciali BIEFF
 
Cinema Elvira Popescu
orele 18.00 - 20.00 - Program Special Centre Pompidou
Ghosts before Breakfast (6', Germania, 1928) / Un chien andalou (16', Franţa, 1928) / The Starfish (21', Franţa, 1928) / The Seashell and the Clergyman (41', Franţa, 1928)

orele 20.30 - 22.30 - Program Special Le Fresnoy - Studio National Des Arts Contemporaines
Via (19', Franţa, 2010) / The Generation of Sacrifice (20', Franţa, 2011) / The Recall of the Songbird (9', Franţa, 2010) / The Salt Boulder (21', Franţa, 2012) / Morning of Saint Anthony's Day (25', Franţa/Portugalia, 2012)
 
Cinema Scala
orele 18.30 - 20.30 - Competiţie Internaţională 3
The Last Bus (17', Slovacia, 2011) / Moving Stories (7', Belgia, 2011) / Early Rising France (22', Franţa, 2011) / The Meaning of Style (5', Malaezia, 2012) / We Lived Our Ordinary Lives (19', Olanda, 2012) / From Tokyo (10', Rusia, 2011) / Einspruch VI (17', Elveţia, 2012)

orele 21.00 - 23.00 - Program Special SixPackFilm Austria
Body Trail (8', Austria, 2008) / Nightstill (9', Austria, 2008) / Stick Climbing (14', Austria / Elveţia, 2010) / Apnoe (10', Austria, 2011) / Hotel Roccalba (10', Austria, 2008) / Hypercrisis (17', Austria, 2012) / Empty Rooms (17', Austria, 2012)
 
Sâmbătă, 24 noiembrie 2012
Cinema Scala
orele 14.30 - 16.30 - Program Special Eye Film Institute Netherlands
Daughters (23', Olanda, 2011) / Tape Generations (3', Olanda, 2011) / Motor (9', Olanda, 2012) / Lighthouse (19', Olanda, 2012) / Tampopo Head and the Name of the Dog (18', Olanda, 2011) / The Living Room (9', Olanda, 2011)
 
orele 17.00 - 19.00 - Competiţie Internaţională 4
The Finnish Cow (20', România, 2012) / At the Formal (8', Australia, 2010) / Horizon (9', România, 2012) / Puzzle (3', România, 2011) / Bloodrop (7', Rusia, 2011) / The Waves (22', Portugalia, 2012) / A Curious Conjunction of Coincidences (9', Olanda, 2011) / Meteor (15', Germania, 2011)

orele 19.30 - 21.30 - Competiţie Internaţională 5
The Man That Got Away (25', Canada, 2012) / Impossible Exchange (10', Liban, 2011) / Diary of Pamplona (17', Argentina, 2011) / Mens Sana In Corpore Sano (22', Brazilia, 2011) / Absorbed (11', România, 2012) / Shelter (16', Indonezia, 2011)

orele 22.00 - 24.00 - Proiecţie Specială
Keyhole (regia: Guy Maddin, 93', Canada, 2012)
 
Duminică, 25 noiembrie 2012
Cinema Scala
orele 14.00 - 16.00 - Program Special Experimente Cinematografice Româneşti
Aequinoctium (4', România, 2012) / Casual (4', România, 2012) / Collective Identity (15', România, 2012) / Donna Must Die (12', România, 2012) / Florentina (9', România, 2012) / Imaginary Borders (4', România, 2011) / Kinoglaz feat. Natural Born Vlogger (7', România, 2012) / Mask (5', România, 2012) / Return To Earth (1', România, 2012) / Rite of Spring (8', România, 2010) / Still Life, 20th C. (12', România, 2012)
 
orele 16.30 - 18.30 - Program Special Festivalul de Film Documentar Amsterdam IDFA
Crust (13', China, 2010) / Henri Plaat (7', Olanda, 2010) / I Will Forget This Day (25', Rusia, 2011) / Printed Matter (29', Belgia, 2011) / Boundary (17', SUA/Letonia, 2009)
 
orele 19.00 - 22.00 - Ceremonia de închidere
Decernarea premiilor
Goltzius and the Pelican Company - Regia: Peter Greenaway (120', Olanda, 2012)
 



 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Film Experimental BIEFF, Bucureşti, 2012


0 comentarii

Spacer Spacer