Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul DaKINO 2013

Competiţia de scurtmetraj şi DaKids la Festivalul Internaţional de Film DaKINO 2013!


Comunicat de presă

martie 2013
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Cea de-a 22-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film DaKINO va avea loc în  perioada 3-7 aprilie 2013, la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3, Grand Cinema Digiplex din Băneasa Shopping City şi Noul Cinematograf al Regizorului Român (NCRR).
 
Festivalul DaKINO îşi menţine structura competiţională, aceea de Competiţie de scurtmetraj ficţiune, filmele selectate de către criticul de film Irina-Margareta Nistor concurând pentru Trofeul DaKINO 22.  

În cadrul ediţiei din 2012, Juriul internaţional prezidat de Anca Damian a desemnat drept câştigător al Trofeului scurtmetrajul australian Pinion, regia Sylvie Asuka. 
 
Secţiune iniţiată în 2010, Brilliant Docs va prezenta în România titluri recente, secţiune în cadrul căreia publicul va acorda prin vot premiul pentru Cel mai bun documentar. În cadrul ediţiilor precedente, au fost desemnate câştigătoare titlurile You've Been Trumped, regia Anthony Baxter (DaKINO 21) şi respectiv Yves Saint Laurent, l'amour fou, regia Pierre Thoretton (DaKINO 20). 
 
DaKINO propune în plus proiecţii de film, sesiuni de întrebări şi răspunsuri şi workshop-uri adresate elevilor în cadrul programului "Să ştii mai multe, să fii mai bun!", dedicat activităţilor extracurriculare şi extraşcolare. Aceste activităţi vor avea loc atât la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3, cât şi la NCRR joi, 4 aprilie şi vineri, 5 aprilie 2013.

În fiecare seară, în cele 3 locaţii, Festivalul DaKINO va propune proiecţii în avanpremiera sau în premieră în România a unor filme importante, selecţionate şi premiate la festivaluri ca Berlin, Cannes, Toronto etc.

LINEUP COMPETIŢIONAL - DaKIDS LA DaKINO 22

Selecţia realizată de criticul de film Irina-Margareta Nistor pentru Competiţia de Scurtmetraj cuprinde 35 de scurtmetraje din 15 ţări ce concurează pentru Trofeul DaKINO 22.
 
Entry-urile româneşti din competiţie sunt:
 Gobbel, regia Raluca David
 Tenis, regia Vladimir Dembinski
 Reuniune de familie, regia Florina Dumitrache
 Merry Zombie Christmas, regia Victor Dumitrovici
 Pastila fericirii, regia Cecilia Felmeri
 Cutia, regia Mircea Ghibortz Ghinescu
 Pui, Cartofi Prăjiţi şi-o Cola, regia Emanuel Pârvu
 Vaca Finlandeză, regia Gheorghe Preda
 
Filmele vor fi vizionate pe parcursul a 3 zile, la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3, de juriul format din Monica Lăzurean-Gorgan, regizor şi producător, actriţa Ada Condeescu, regizorul Laurenţiu Damian, actorul Renaud Rutten (Belgia) şi regizorul Slony Sow (Franţa).
 
DaKINO 22 inaugurează o noua secţiune - DaKIDS, secţiune ce va cuprinde proiecţii de film, workshop-uri şi ateliere interactive:
 vor fi proiectate titluri precum Lotte şi Misterul Pietrei Lunii / Lotte and the Moonstone Secret, regia Heiki Ernits, Janno Põldma (Estonia- Letonia, 2011), Reuniune de Familie, regia Florina Dumitrache (România, 2012), Tenis, regia Vladimir Dembinski (România, 2012) şi Pui, cartofi prăjiţi şi-o Cola, regia Emanuel Pârvu (Romania, 2011) în cadrul programului educaţional "Să ştii mai multe, să fii mai bun".
 workshop de actorie de film adresat copiilor cu vârste între 5 si 13 ani, organizat în parteneriat cu Şcoala de Film şi Televiziune "Micile Vedete", sâmbătă, 6 aprilie. Înscrierile sunt deschise la adresa office@famart.ro
 DaKINO Jr., program dedicat copiilor de actori, regizori şi producători din lumea filmului care şi-au început deja "cariera" în filme de scurt sau lungmetraj, propune prezentarea unor extrase din filme în care joacă 4 juniori - Ariadna Titieni (extras Domestic, regia Adrian Sitaru), Dan Hurduc (extras din În derivă II şi din Domestic, regia Adrian Sitaru), Ileana Puiu (extras Fotografii de familie, regia Andrei Cohn) şi Ilie Mitulescu (extras Wonderland, regia Peter Kerek).
Activităţile din cadrul DaKIDS vor avea loc în perioada 4-7 aprilie 2013 la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3 şi la Noul Cinematograf al Regizorului Român. 

COMPETIŢIE SCURTMETRAJ DaKINO 22

 Ahora no puedo / I Can't Right Now, regia Roser Aguilar, Spania
 Five Ways to Kill a Man, regia Christopher Bisset, Germania
 NO, regia Guillermo P. Bosch, Spania
 Violeta, la cortesana / Violet, the Courtesan, regia David Casals-Roma, Spania
 Le llamaremos Bobby / We Will Call Him Bobby, regia Paco Cavero, Spania
 Gobbel, regia Raluca David, România
 L'Amour a Querelles / A Lovers' Quarell, regia Christophe Delsaux, Franţa
 Tenis / Tennis, regia Vladimir Dembinski, România
 Steam is Steam, regia Etienne Desrosiers, Canada- Italia
 Atomes / Atoms, regia Arnaud Dufeys, Belgia
 Reuniune de familie / Family Reunion, regia Florina Dumitrache, România
 Merry Zombie Christmas, regia Victor Dumitrovici, România
 El somriure amagat / The Hidden Smile, regia Ventura Durall, Spania
 Nirgun / Tha Man Who Has No Qualities, regia Parthib Dutta, India
 Pastila fericirii, regia Cecilia Felmeri, România
 Cutia / The Box, regia Mircea Ghibortz Ghinescu, România
 Agua Passada, regia Agnes Guilbault, Spania
 Mesilot / Tracks, regia Nelli Guy, Israel
 UnterStrömung / UnderCurrent, regia Daniel Herrmann, Germania
 Oh Merde! / Oh Shit!, regia Aliocha Itovich & Guillaume Ducreux, Franţa
 L'Attrape-reves / Dreamcatcher, regia Leo Medard, Belgia
 Dejad un mensaje despues de la senal / Leave a Message after the Tone, regia Andrea Monzani, Spania
 Lei & l'Altra, regia Max Nardari, Italia
 Pui, Cartofi Prăjiţi şi-o Cola/ Chicken, fries and a coke, regia Emanuel Pârvu, România
 Hallowed Be, regia Alex Pop, Canada
 Vaca Finlandeză / The Finnish Cow, regia Gheorghe Preda, România
 Les (El Bosque)/ The Forest, regia Aida Ramazanova, Spania- Rusia
 Les chiens verts / The Green Dogs, regia Mathias & Colas Rifkiss, Franţa
 Tessitura, regia Goncalo Robalo, Portugalia
 Haikus for Karaoke, regia Roberto Santaguida, Canada- Italia
 Twenty Dollars, regia Lam See Chit, China
 Le Masque, regia Yacine Sersar, Franţa
 The Poet Cursed, regia Ryan J-W Smith, Marea Britanie
 Gianni Schicchi, regia Francesco Visco, Italia
 Covariance, regia Dawn Westlake, SUA





 Toate articolele despre Festivalul DaKINO 2013


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Strigătul oraşului - Extremely Loud and Incredibly Close, Cristina Zaharia
 Programul Festivalului DaKINO 2013, Comunicat de presă
 A Late Quartet şi Beasts of the Southern Wild la Dakino 2013, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer