Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER, 2012-2013

Câştigătorii Galei Premiilor UNITER, 2013


Comunicat de presă

mai 2013
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
A XXI-a ediţie a Galei Premiilor UNITER a avut loc luni, 13 mai 2013, la Sala Mare a Teatrului Naţional "Vasile Alecsandri" din Iaşi.
 
La a XX-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii Mircea Morariu, Ion Parhon şi Maria Zărnescu, iar juriul final a fost alcătuit din Adi Cărăuleanu (actor), Florica Ichim (critic), Sanda Manu (regizoare), Ludmila Patlanjoglu (critic), Viorica Petrovici (scenograf).
 
Premiile pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER sunt următoarele (cele neboldate sunt nominalizări):

Debut
Vlad Bîrzanu pentru rolul Flaut, cârpaci de foale din spectacolul Visul unei nopţi de vară la Teatrul "Anton Pann", Râmnicu Vâlcea
Rareş Florin Stoica pentru rolul Claudio din spectacolul Băiatul din ultima bancă, la Teatrul Naţional Bucureşti
Silvia Török pentru rolul Iris din spectacolul Das Mädchen im Goldfischglas / Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara
 
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Cei din urmă vor fi cei din urmă, scenariul şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
D'ale carnavalului, adaptarea radiofonică şi regia artistică Alexandru Darie, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Suzana, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
 
Premiul pentru critică teatrală
Oltiţa Cîntec
Cristina Rusiecki
Octavian Saiu
 
Cea mai bună scenografie
Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Viaţa e vis la Teatrul Naţional Timişoara
Helmut Stürmer pentru scenografia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cel mai bun actor în rol secundar
Bányai Kelemen Barna pentru rolul Florin din spectacolul Beznă de mină la Teatrul Naţional Târgu Mureş - Compania "Tompa Miklós"
András Hatházi pentru rolul Judecătorul Brack din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Marius Manole pentru rolul Povestitorul din spectacolul Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cea mai bună actriţă în rol secundar
Enikő Györgyjakab pentru rolul Doamna Elvsted din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Ofelia Popii pentru rolul Sofia Egorovna din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Olga Török pentru rolul Sylvia din spectacolul Das Mädchen im Goldfischglas / Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara
 
Cel mai bun actor în rol principal
George Costin pentru rolul Maiorul din spectacolul Familia Tót la Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti
Lari Giorgescu pentru rolurile din spectacolul D'ale noastre la Teatrul Naţional Bucureşti
Nicu Mihoc pentru rolul titular din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
 
Cea mai bună actriţă în rol principal
Emilia Dobrin pentru rolul Capra din spectacolul Capra cu trei iezi la Teatrul ACT Bucureşti
Imola Kézdi pentru rolul titular din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Tania Popa pentru rolul Fata din spectacolul Fata din curcubeu la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cea mai bună regie
Radu Afrim pentru regia spectacolului Năpasta la Teatrul Naţional Bucureşti
Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
Silviu Purcărete pentru regia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
 
Cel mai bun spectacol
Călătoriile lui Gulliver, exerciţii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
D'ale noastre de Gigi Căciuleanu la Teatrul Naţional Bucureşti
Platonov de A.P. Cehov la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu

****
 
Premiul concursului de dramaturgie Cea mai bună piesă românească din 2012
Nostalgicii călători de Liviu Lucaci
Zăpadă de Adriana Gurău
Răpitor de Radu Macrinici

Premiul British Council
Mihai Mălaimare (fondator al teatrului Masca)

Premiul preşedintelui UNITER
Emil Brumaru

Premii acordate de Senatul UNITER:

Premiul de excelenţă
Teatrului Naţional Bucureşti pentru conceperea şi realizarea excepţională a Programului Caragiale 2012
 
Premiul pentru întreaga activitate
Actor: Matei Alexandru
Actriţă: Leni Pinţea-Homeag
Regizor: Alexandru Colpacci
Scenografie: Axenti Marfa
Critică şi istorie teatrală: Constantin Paiu
 
Premiul special pentru teatru de păpuşi şi marionete
Liviu Berehoi.
 
Premiul special pentru muzică de teatru
Tibor Cári.
 
Premiul special pentru o viaţă dedicată poeziei autentice
Tudor Gheorghe.



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER, 2012-2013


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Gala Teatrului Multi-Naţional - Premiile UNITER, 2013, Mihai Brezeanu
 Nominalizările pentru Premiile UNITER, 2013, Comunicat de presă
 Teatrul Naţional din Sibiu - şase nominalizări la cinci categorii pentru Premiile UNITER, 2013, Comunicat de presă
 Actriţele surori Silvia şi Olga Török obţin două nominalizări la Premiile UNITER, 2013, Comunicat de presă
 Trei actori ai Teatrului Maghiar de Stat Cluj - nominalizaţi la premiul UNITER, 2013, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER, 2012-2013


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer