Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film Anonimul 2013

Programul Retrospectivei bucureştene a Festivalului Anonimul 10, 2013


Comunicat de presă

august 2013
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Programul Retrospectivei Anonimul 10, 2013
 
Cinema Studio, intrare: 10 lei

Vineri, 30 august 2013

ora 13.30 - 15.00 Môj pes Killer / Câinele meu, Killer/ My Dog Killer
Regia: Mira Fornay (Slovacia - Cehia), 90'
Competiţie lungmetraj
ora 16.00 - 17.45 A Fallible Girl / O fată supusă greşelii
Regia: Conrad Clark (Marea Britanie - China), 104'
Competiţie lungmetraj
ora 18.30 - 20.05 Quartet
Regia: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95'
Actori în spatele camerei
ora 20.30 - 21.30 Omnibus Anonimul 10
Kazimir
(Regia: Dorian Boguţă, 22') & Un duet (Regia: Andi Vasluianu, 7') & Retur / Square One (Regia: Emanuel Pârvu, 16')
În prezenţa regizorilor

Sâmbătă, 31 august 2013

ora 11.00 - 12.30 Quartet
Regia: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95'
Actori în spatele Camerei
ora 13.00 - 13.45 Omnibus Anonimul 10
Kazimir
(Regia: Dorian Boguţă, 22') & Un duet (Regia: Andi Vasluianu, 7') & Retur / Square One (Regia: Emanuel Pârvu, 16')
ora 16.00 - 17.50 Taking Sides / Cazul Furtwängler
Regia: István Szabó (Franţa - Marea Britanie - Germania - Austria), 108'
ora 18.30 - 20.00 Wajma, An Afghan Love Story / Wajma, o poveste de dragoste afgană
Regia: Barmak Akram (Afganistan - Franţa), 85'
Competiţie lungmetraj
ora 20.30 - 21.15 Proiecţie filme câştigătoare Secţiunile de Scurtmetraj
Cel mai bun scurtmetraj animaţie: Tarazoo / Scale (Regia: Ramin Rahbar (Iran), 1') / Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: Tuns, ras şi frezat (Regia: Bogdan Mureşanu (România), 12') / Premiul Ovidiu Bose Paştină: Vaca finlandeză / The Finnish Cow (Regia: Gheorghe Preda (România), 20') / Premiul Special: Vocea a doua (Regia: Daniel Sandu (România), 13')

Duminică, 1 septembrie 2013

ora 11.00 - 11.45 Proiecţie filme câştigătoare Secţiunile de Scurtmetraj
Cel mai bun scurtmetraj animaţie: Tarazoo / Scale (Regia: Ramin Rahbar (Iran), 1') / Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: Tuns, ras şi frezat (Regia: Bogdan Mureşanu (România), 12') / Premiul Ovidiu Bose Paştină: Vaca finlandeză / The Finnish Cow (Regia: Gheorghe Preda (România), 20') / Premiul Special: Vocea a doua (Regia: Daniel Sandu (România), 13')
ora 13.00 - 14.50 Taking Sides / Cazul Furtwängler
Regia: István Szabó (Franţa - Marea Britanie - Germania - Austria), 108'
ora 15.30 - 17.00 Scurtmetraj românesc
O umbră de nor
(Regia: Radu Jude, 30') & În acvariu (Regia: Tudor Cristian Jurgiu, 20') & 2 (Regia: Emanuel Pârvu, 22')
În prezenţa regizorilor
ora 17.30 - 19.25 Uroki garmonii / Lecţii de armonie / Harmony Lessons
Regia: Emir Baigazin (Kazahstan - Germania - Franţa), 115'
Competiţie lungmetraj
ora 20.00 - 21.40 Mayor / Maiorul / The Major
Regia: Yuri Bykov (Rusia), 99'
Trofeul Anonimul 2013

Chez Elvire (Bd. Dacia 77, în grădina Institutului Francez), Intrare liberă

Vineri, 30 august 2013

ora 20.30 - 21.40 Competiţie Scurtmetraj Ficţiune
Claudiu şi crapii (Regia: Andrei Tănase (Germania - România), 16') / Zimmer 606 / Room 606 (Regia: Peter Volkart (Elveţia), 15') / Prietenie, Barátság (Regia: Ionuţ Rusu, 3') / Marcello (Regia: Francesca Coticoni (Italia), 16') / Şanţul (Regia: Adrian Silişteanu (România), 18')
ora 21.50 - 22.45 Competiţie Scurtmetraj Animaţie
Deer Valya (Regia: Djalil Rizvanov (Rusia), 7') / Bear Me (Regia: Kasia Wilk (Germania- Polonia), 6') / Ed. (Regia: Gabriel Garcia (Brazilia), 14') / Origami (Regia: David Pavon (Spania), 6') / Mademoiselle Kiki et les Montparnos/ (Regia: Amelie Harrault (Franţa), 15') / Uşor poate oricine (Regia: Paul Mureşan (România), 7')
ora 23.00 - 00.15 Competiţie Scurtmetraj Ficţiune
Dood van een schaduw/ Death of a Shadow (Regia: Tom Van Avermaet (Belgia- Franţa), 20') / Dreaming Apecar (Regia: Dario Samuele Leone (Italia), 16') / La voix de Kate Moss (Regia: Margaux Bonhomme (Franţa), 17') / The Only Bar In Town (Regia: Adam Budd (Canada), 10') / En plan romántico (Regia: Peris Romano (Spania), 9')

Sâmbătă, 31 august 2013

ora 20.30- 21.40 Competiţie Scurtmetraj Ficţiune
Waste (Regia: Anton Groves (România), 9') / Die letzte grenze/ The Last Border (Regia: Daniel Butterworth (Germania), 20') / Pool (Regia: Juan Del Rio (Spania), 2') / Rehearsal (Regia: Agnès Guilbault (Spania), 3') / Shame and Glasses (Regia: Alessandro Riconda (Italia), 7') / Stew & Punch (Regia: Simon Ellis (Marea Britanie), 17') / Bad Penny (Regia: Andrei Creţulescu (România), 12')
ora 21.50 - 22.50 Competiţie Scurtmetraj Animaţie
Dji. Death Fails (Regia: Dmitri Voloshin (Moldova), 4') / Alfred y Anna (Regia: Juanma Suárez (Spania), 15') / Zweibettzimmer/ Double Occupancy (Regia: Fabian Giessler (Germania), 9') / Emilie (Regia: Olivier Pesch (Luxemburg), 16') / 2 (Doi) (Regia: Ilinca Šeda (România), 15')
ora 23.00- 00.10 Competiţie Scurtmetraj Ficţiune
Ne menshe 50 Kg/ Not Less than 50 Kg (Regia: Maryna Artemenko (Ucraina), 12') / Le coquelicot/ The Poppy (Regia: Fabien Giurgiu (Franţa), 19') / El rastrillo se quiere comprometer/ Rake's Commitment (Regia: Santi Veiga (Spania), 14') / The Best Job (Regia: AnastaSia Titova (Ucraina- Rusia), 4') / Sein Kampf (Regia: Jakob Zapf (Germania), 17')

Duminică, 1 septembrie 2013

ora 20.30- 21.25 Competiţie Scurtmetraj Ficţiune
La mulţi ani! (Regia: Armine Vosganian (România), 12') / Robokrolik/ Roborabbit (Regia: Sergey Tsyss (Rusia), 9') / Un beau matin (Regia: Slony Sow (Franţa), 17') / Tattoo (Regia: Aldo Iuliano (Italia), 8') / Pastila fericirii (Regia: Cecilia Felmeri (România), 12'
ora 21.30 - 22.10 Competiţie Scurtmetraj Animaţie
Strings (Regia: Tal Arbiv& Lior Golan (Israel), 12') / Michael Pollan's Food Rules (Regia: Marija Jacimovic& Benoit Detalle (Serbia), 2') / Creamen (Regia: Esther Casas (Spania- SUA), 11') / Un eveniment neaşteptat (Regia: Monica Vinogradov (România), 15')
ora 22.20 - 23.05 Proiecţie filme câştigătoare Secţiunile de Scurtmetraj
Cel mai bun scurtmetraj animaţie: Tarazoo / Scale (Regia: Ramin Rahbar (Iran), 1') / Premiul Special: Vocea a doua (Regia: Daniel Sandu (România), 13') / Premiul Ovidiu Bose Paştină: Vaca finlandeză / The Finnish Cow (Regia: Gheorghe Preda (România), 20') / Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: Tuns, ras şi frezat (Regia: Bogdan Mureşanu (România), 12')



 Toate articolele despre Festivalul de film Anonimul 2013


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Din pântecul Dubaiului, cu încăpăţânare - A Fallible Girl la Anonimul, 2013, Ada-Maria Ichim
 Scufundaţi în Slovacia rurală, despre rasism - Môj pes Killer / Câinele meu, Killer la Anonimul, 2013, Ada-Maria Ichim
 Simplu, despre Africa în schimbare - Grand comme le Baobab, Ada-Maria Ichim
 Din noul Afganistan, cu dragoste - Wajma, An Afghan Love Story la Anonimul, 2013, Ada-Maria Ichim
 Competiţia Anonimul, 2013, la Bucureşti, Ada-Maria Ichim
 Toate articolele despre Festivalul de film Anonimul 2013


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer