Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional al Teatrului de Animaţie Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie, 2013

Programul Festivalului Internaţional al Teatrului de Animaţie Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie, 2013


Comunicat de presă

noiembrie 2013
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
11 zile. 7 spaţii de desfăşurare. 10 state. 70 de evenimente.
Joi, 14 noiembrie 2013 Teatrul de Animaţie ŢĂNDĂRICĂ dă startul, pentru a 9-a oară, Festivalului Internaţional al Teatrului de Animaţie "Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie".
 
În perioada 14-24 noiembrie 2013, în cele 7 spaţii de desfăşurare ale festivalului (Teatrul Ţăndărică, Institutul Francez, Grand Cinema Digiplex, Şcoala nr. 45, Spitalele de copii Grigore Alexandrescu şi Marie Curie, dar şi la Pavilionul Romexpo - în cadrul Târgului Internaţional GAUDEAMUS) vor avea loc peste 70 de evenimente dedicate celor mari şi celor mici (spectacole de teatru, spectacole-lectură, workshop-uri, lansări de carte, expoziţii şi conferinţe) din 10 state (Anglia, Bulgaria, Croaţia, Franţa, Germania, Hong Kong-China, Italia, Polonia, SUA, România).
 
Spectacolul Mica Sirenă, producţie a Teatrului de Animaţie Ţăndărică va deschide joi, 14 noiembrie 2013, de la orele 10.00, cea de-a 9-a ediţie a Festivalului Internaţional al Teatrului de Animaţie "Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie".
De la orele 17.15, vernisajul Expoziţiei Teatru în diferite contexte, realizată de scenograful Mihai Pastramagiu, va precede reprezentaţia spectacolului Fata Babei şi Fata Moşneagului, producţie a teatrului gazdă care va începe la orele 18.00.
 
Vineri, 15 noiembrie 2013, festivalul va continua cu trei spectacole din Bucureşti, două dintre ele ale Teatrului de Animaţie Ţăndărică: Albă ca zăpada, dedicat celor mici, de la orele 10.00 şi Golem, dedicat adulţilor, de la orele 18.00. Tot pentru adulţi este şi spectacolul nonverbal Măiastra, dedicat sculptorului Constantin Brâncuşi, un proiect independent - Ilona Hrestic ce va începe de la orele 19.30.
 
Ziua de sâmbătă,16 noiembrie 2013 va începe cu frumoasa poveste Inimă Rece, o producţie a Teatrului Pentru Copii Ciufulici din Ploieşti care se va juca în Sala Lahovari, de la orele 10.00 şi 12.00. Tot sâmbătă, de la orele 11.00, cei mici sunt aşteptaţi la Grand Cinema Digiplex-Mall Băneasa pentru a face cunoştinţă cu două personaje îndrăgite: Frumoasa şi Bestia.
Seara de sâmbătă va debuta cu decernarea Premiului "Michaela Tonitza Iordache" de Excelenţă în Arta Animaţiei, acordat Mariei Mierluţ.
Pofesioniştii, studenţii, amatorii dar şi curioşii vor putea afla câteva dintre secretele tehnicilor franţuzeşti ale teatrului de animaţie de la Iulian Furtună, în cadrul atelierului Actorul de animaţie şi tehnicile de mişcare corporală care va începe la orele 17.00, la Institutul Francez - Sala Atrium. (Atelierul va avea loc şi duminică, 17 noiembrie 2013, de la orele 18.00, la Sala Studio a Teatrului Ţăndărică). Seara va continua cu spectacolul susţinut de trupa maghiară a Teatrului pentru copii şi tineret "Ariel" din Tg Mureş, Tragedia Omuleţului, care va începe de la orele 18.00 şi de la orele 20.00 cu atelierul susţinut de Maria Mierluţ "Confesiuni cu o păpuşă".
 
Duminică, 17 noiembrie 2013, Teatrul Municipal Bacovia din Bacău va fi prezent în festival cu o poveste despre toleranţă, candoare şi rostul lucrurilor, Oblio, care se va juca în Sala Lahovari, de la orele 10.00 şi 12.00. Motanul Încălţat îi aşteaptă pe cei mici, de la orele 11.00, la Grand Cinema Digiplex- Mall Băneasa.
Seara, de la orele 18.00, cei mici şi cei mari se vor bucura de o extravagantă varietate de păpuşărie şi mimă, care celebrează tradiţiile naţionale şi cultura internaţională în spectacolul nonverbal A la Carte, susţinut de Jose Navarro din Anglia. Spectacolul va fi precedat de lansarea cărţii Poezii pentru cei mici de Aurora Georgescu, editura Litera. De asemenea, de la orele 20.00, două mari personalităţi ale teatrului: Mihai Gruia Sandu şi Paul Ionescu, povestesc despre experienţele lor în teatrul de animaţie.
 
Aflat sub motto-ul "Construim poduri. Trecem graniţe", Festivalul Internaţional al Teatrului de Animaţie "Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie" este realizat împreună cu Primăria Municipiului Bucureşti, Consiliul General al Municipiului Bucureşti, Ministerul Culturii, ASSITEJ România şi UNIMA România şi are scopul de a aduce în atenţia publicului român diferite stiluri ale teatrului de animaţie şi ale teatrului vizual din lume.

Vă aşteptăm în perioada 14-24 noiembrie 2013, la o serie de evenimente unice în peisajul cultural al Capitalei noastre, menite să contribuie la dezvoltarea şi întărirea relaţiilor dintre România şi alte state.
 
Programul Festivalului Internaţional al Teatrului de Animaţie
"Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie", 2013

Spectacolele la care nu este precizat un loc de desfăşurare au loc la Sala Lahovari a Teatrului Ţăndărică, Bucureşti.

Joi 14 noiembrie 2013
 
ora 10.00
MICA SIRENĂ
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Gabriel Apostol
Peste 4 ani; 60 min
 
ora 17.15, Ţăndărică, Foaier
Vernisaj expoziţie Mihai Pastramagiu - Teatrul în diferite contexte
 
ora 18.00
FATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Daniel Stanciu
Peste 3 ani; 70 min
 
Vineri 15 noiembrie 2013

ora 10.00
ALBĂ CA ZĂPADA
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 60 min
 
ora 18.00, Ţăndărică - Sala Studio
GOLEM
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Gabriel Apostol
Adulţi; nonverbal; 50 min
 
ora 19.30
MĂIASTRA
Proiect independent Ilona Hrestic
Adulţi; nonverbal; 50 min
 
Sâmbătă 16 noiembrie 2013
 
ora 10.00 şi ora 12.00
INIMĂ RECE
Teatrul pentru copii Ciufulici, Ploieşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 4 ani; 45 min
 
ora 11.00 - Grand Cinema Digiplex - Mall Băneasa
FRUMOASA ŞI BESTIA
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 5 ani; 60 min
 
ora 17.00 - Institutul Francez - Sala Atrium
Masterclass - Iulian Furtună, Franţa
Actorul de animaţie şi tehnicile franceze de mişcare corporală
 
ora 17.30 Sala Lahovari
Decernarea Premiului "Michaela Tonitza Iordache" de Excelenţă în Arta Animaţiei:
Maria Mierluţ
 
ora 18.00
TRAGEDIA OMULEŢULUI
Trupa maghiară a Teatrului pentru copii şi tineret ARIEL, Tg. Mureş
Regia: Kovács Levente
Peste 12 ani; 80 min; în limba maghiară
 
ora 20.00
Atelier - Maria Mierluţ
Confesiuni cu o păpuşă
 
Duminică 17 noiembrie 2013

ora 10.00 şi ora 12:00
OBLIO
Teatrul de Animaţie, secţie a Teatrului Municipal Bacovia, Bacău
Regia: Geo Balint
Peste 6 ani; 50 min
 
ora 11.00 - Grand Cinema Digiplex - Mall Băneasa
MOTANUL ÎNCĂLŢAT
Teatrul de animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 55 min
 
ora 17.15 - Ţăndărică - Foaier
Lansare carte Editura Litera
 
ora 18.00
A LA CARTE
Jose Navarro, Londra, Anglia
Toate vârstele; nonverbal; 50 min
 
ora 18.00 - Ţăndărică - Sala Studio
Masterclass - Iulian Furtună, Franţa
Actorul de animaţie şi tehnicile franceze de mişcare corporală
 
ora 20.00
Personalităţi în dialog: Mihai Gruia Sandu - Paul Ionescu

Luni 18 noiembrie 2013
 
ora 10.00
PUNGUŢA CU DOI BANI
Teatrul pentru copii şi tineret Căluţul de mare, Constanţa
Regia: Cristian Mitescu
Peste 3 ani; 50 min
 
ora 10.00 şi ora 12.00 - Ţăndărică - Sala Studio
UNIVERSUL DIN LANTERNA MAGICĂ
Teatrul de păpuşi Prichindel, Alba Iulia
Regia: Radu Dinulescu
Peste 6 ani; 45 min
 
ora 11.00 - sala Lahovari
Decernarea Premiului de Excelenţă pentru Corpul Tehnic:
Geambec Muezel
 
ora 17.15 - Ţăndărică - Foaier
Lansare carte Editura Nemira
 
ora 18.00
CĂLĂTORIE SPRE SOARE APUNE
Institutul Ming Ri pentru artă şi educaţie, Hong Kong, China & Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Simon Wong şi Călin Mocanu
Peste 5 ani; 60 min; în limba chineză, supratitrare în limbile engleză şi română
 
ora 19.00
Atelier - Li Jianxin, China
Teatru de umbre chinezesc
 
ora 20.30 - Ţăndărică - Sala Studio
Conferinţă - Agata Kucińska, Polonia
Specificul educaţiei în şcoala de teatru din Wrocław
 
Marţi 19 noiembrie 2013
 
ora 10.00
PINOCCHIO
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 50 min
 
ora 12.00 - Ţăndărică - Sala Laborator 3
Conferinţă - Ivica Simic, Croaţia
Reţele culturale internaţionale.
Reuniunea managerilor teatrelor de copii şi tineret din România
UNIMA şi ASSITEJ
 
ora 15.00 - Spitalul Marie Curie
MOTANUL ÎNCĂLŢAT
Teatrul de animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 55 min
 
ora 16.00 - Ţăndărică - Sala Studio
UŞA
UNATC, Bucureşti
Regia: Liliana Gavrilescu
Adulţi; 60 min
 
ora 18.00
VIEŢILE SFINŢILOR DIN CARTIER
Teatrul Ad Spectatores, Wroclaw, Polonia
Regia: Agata Kucińska
Adulţi; 55 min
 
ora 19.30
Conferinţă - Manon van de Water, SUA
Teatru, emoţie şi creier: o abordare integrativă a predării şi învăţării
 
Miercuri 20 noiembrie 2013
 
ora 10.00
CAPRA CU TREI IEZI
Teatrul Luceafărul, Iaşi
Regia: Ion Ciubotaru
Peste 3 ani; 55 min
 
ora 10.00 - Ţăndărică - Sala Studio
Atelier - Ma Xingzhi şi Li Jianxin, China
Teatru de umbre
 
ora 12.00 - Ţăndărică - Sala Laborator 3
Conferinţă - Ivica Simic, Croaţia
Managerul/director integrator al produsului cultural în reţele internaţionale
Reuniunea managerilor teatrelor de copii şi tineret din România

 
ora 13.30 - Spitalul de copii Grigore Alexandrescu
CAPRA CU TREI IEZI
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Gabriel Apostol
Peste 3 ani; 55 min
 
ora 14.00 - Ţăndărică - Sala Studio
Atelier - Graţiela Ene
Păpushete din şosete
 
ora 18.00
CANDID
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Adulţi; 55 min; nonverbal
 
ora 19.00
Conferinţă - Cristian Pepino
Artele plastice şi teatrul de animaţie
 
Joi 21 noiembrie 2013
 
ora 10.00
SOPHIE ŞI URIAŞUL
Teatrul pentru copii şi tineret Gong, Sibiu
Regia: Daniel Plier
Peste 5 ani; 50min
Spectacol în limba germană titrat în limba română
 
ora 12.00 - Ţăndărică - Sala Studio
Atelier - A.C.T.O.R.
AICI - ACOLO
 
ora 17.15 - Ţăndărică - Foaier
Lansare carte Editura RAO
 
ora 18.00
SFÂNT
Teatrul de stat, Sofia, Bulgaria
Regia: Duda Paiva
Adulţi; 75 min; nonverbal
 
ora 19.30
Conferinţă - Thomas Lang, Germania
Filosofia vieţii - observaţii privind teatrul pentru copii şi tineret în Europa zilelor noastre
 
Vineri 22 noiembrie 2013
 
ora 10.00
PĂCALĂ
Teatrul de Păpuşi Gulliver, Galaţi
Regia: Daniel Stanciu
Peste 5 ani; 65 min
 
ora 10.00 - Şcoala Titu Maiorescu
CAPRA CU TREI IEZI
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Gabriel Apostol
Peste 3 ani; 55 min
 
ora 15.00 - Ţăndărică - Sala Studio
ÎN LARG
UNATC, Bucureşti
Regia: Mihai Dumitrescu
Adulţi; 60 min
 
ora 18.00
SCHERZO LA TREI MÂINI
Teatro All'improvviso, Mantova, Italia
Regia: Dario Moretti
Peste 3 ani; 55 min; nonverbal
 
ora 19.30 - Ţăndărică - Sala Studio
CENUŞĂREASA
Proiect independent - Mag, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 40 min

Sâmbătă 23 noiembrie 2013
 
ora 10.00 şi ora 12.00
CRĂIASA ZĂPEZII
Teatrul Puck, Cluj Napoca
Regia: Traian Savinescu
Peste 5 ani; 50 min
 
ora 11.00 - Grand Cinema Digiplex - Mall Băneasa
ALBĂ CA ZĂPADA
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 60 min
 
ora 10.00 şi ora 12.00 - Ţăndărică - Sala Studio
COCOŞELUL NEASCULTĂTOR
UNATC, Bucureşti
Regia: Adina Barbu
Peste 3 ani; 40 min
 
ora 13.00 - Ţăndărică - Foaier
Atelier - Adrian Lefter
Păpuşi din baloane
 
ora 18.00
JOE CHICKADEE
Florian Krahenbuhl, Berlin, Germania
Toate vârstele; 55 min; nonverbal
 
ora 18.00 - Pavilionul Central Romexpo
Spectacol - lectură - Târgul Internaţional GAUDEAMUS Carte de Învăţătură
 
ora 19.00 - Ţăndărică - Sala Studio
MOTANUL ÎNCĂLŢAT
Proiect independent - Anim'arts, Bucureşti
Regia: Andreea Ionescu
Peste 3 ani; 50 min
 
Duminică 24 noiembrie 2013
 
ora 10.00 şi ora 12.00
FRUMOASA ŞI BESTIA
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Cristian Pepino
Peste 5 ani; 60 min
 
ora 11.00 - Grand Cinema Digiplex - Mall Băneasa
PUNGUŢA CU DOI BANI
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
Regia: Decebal Marin
Peste 3 ani; 60 min
 
ora 11.00 - Pavilionul Central Romexpo
Spectacol - lectură - Târgul Internaţional GAUDEAMUS Carte de Învăţătură
 
Agenţie rezervări bilete: tel: 021.315.23.77
Vă aşteptăm zi de zi la Ţăndărică!

Acestui eveniment i s-au asociat: Colosseum Pub, Grand Cinema Digiplex (sponsori), Institutului Francez, Institutul Polonez, Institutul Maghiar, UNATC, editurile: Litera, Nemira, Rao, Nordon, Programul Aici-Acolo si A.C.T.O.R, Programul Tineret in actiune, Centrul Cultural European pentru Educatie prin Arta si Cultura "Educ-Art",
Parteneri media: Digi 24, RATB, Itsy Bitsy, Radio Romania Bucureşti Fm, Radio Romania Cultural, Blitz Tv, Cocor Media Channel, Sapteseri, Ziarul Ring, Yorik, Zile şi nopţi, BeWhere, Romania Libera, Revista 22, Observatorul Cultural, Smart Women, DcNews, Utilecopii.ro, Onlinegallery.ro, Port.ro, Clopotel.ro, Gradinite.com, Prokid.ro, ListaGradinite.ro, GradiniteBucuresti.com, Suntparinte.ro, Sfatulmamicilor.ro, Clopotel.ro, Copilul.ro, Calendarevenimente.ro, Liternet, Melc-codobelc.ro, Mamica.ro, Copiisimamici.ro, Bebelu.ro.



 Toate articolele despre Festivalul Internaţional al Teatrului de Animaţie Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie, 2013


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer