Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film CineMAiubit 2013

Premiile Festivalului CineMAiubit ediţia a 17-a, 2013


Comunicat de presă

decembrie 2013
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Ajuns la a 17-a ediţie, Festivalul Internaţional de Film Studenţesc  CINEMAIUBIT, cea mai importantă competiţie cinematografică din România dedicată studenţilor, şi-a închis pe 5 decembrie 2013 porţile printr-o gală de decernare a premiilor marcată de emoţii din partea participanţilor şi de aplauze din partea publicului.
 
Organizat de Fundaţia CineMAiubit şi UNATC Bucureşti, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC), Uniunii Cineaştilor din România (UCIN), Arcub, Primăria şi Consiliul Municipiului Bucureşti, festivalul CineMAiubit a adunat la Cinema STUDIO, timp de 4 zile, unele dintre cele mai bune filme studenţeşti produse în 2013 pe toate meridianele globului.
 
Reamintim componenţa juriilor din 2013, profesionişti din lumea filmului care au urmărit cu drag, dar şi cu ochi critic filmele proiectate pe parcursul celor 4 zile de festival:
 
Ficţiune: Gianfranco Angelucci - scenarist şi regizor italian, unul dintre cei mai apropiaţi colaboratori ai lui Federico Fellini, actriţa Cosmina Stratan - câştigătoare a Palme d'Or, regizoarea şi producătoarea britanică Suzy Gillett - selecţionerul festivalului de film de la Namur, Herve Le Phuez, directorul de fotografie Vivi Drăgan Vasile, criticul de film Magda Mihăilescu, regizorul polonez Bart Zmuda - câştigătorul din 2012 al Premiului pentru cel mai bun scurtmetraj la CineMAiubit;
Documentar: Nicolae Cabel - regizor, Cornel Mihalache - regizor, Pavel Azap - critic de film;
Animaţie / Experiment: Nina Mihăilă - regizor, Zeno Bogdănescu - regizor, Laurenţiu Brătan - critic de film.
 
Iată palmaresul celei de-a 17-a ediţii a festivalului CineMAiubit:
 
Marele Premiu: BRIGADA NEAGRĂ, regia: Andrei Teodorescu (UNATC Bucureşti, România)
 
Premiul special al Juriului: MOMO, regia: Teodor Kuhn (VSMU Bratislava, Slovacia)
 
Premiul de regie "Cristian Nemescu": DEDOWTSCHINA, regia: Maxim Kuphal-Potapenko (Hamburg Media School, Germania)
 
Premiul de imagine "Cinelabs Romania" pentru film românesc: RADU VOINEA pentru imaginea filmului 1969 (UNATC - Bucureşti)
 
Premiul de scenariu "Cătălin Cocriş": A RECURRING DREAM, scenariul: SANTIAGO ESTEVES (Universidad del Cine - Argentina)
 
Premiul rectorului UNATC: Echipei de realizatori şi actori ai filmului ŞI BĂIEŢII CÂTEODATĂ (UNATC - Bucureşti), regia: Matei Lucaci-Grünberg
 
Premiul preşedintelui UCIN (Uniunea Cineaştilor din România)
ANDREI TEODORESCU, pentru filmele: BRIGADA NEAGRĂ şi CITY TOUR
 
Premiul criticii: ROXANA STROE pentru filmul PLANTE PERENE (UNATC Bucureşti)

Premiul de interpretare feminină: EMMA DROGUNOVA pentru rolul FILA din filmul DON'T HIT THE GROUND (Filmakademie - Germania)
 
Premiul de interpretare masculină: EMILIAN MÂRNEA pentru rolul din filmul BE THAT MAN (UNATC Bucureşti)
 
Menţiune pentru interpretare masculină: Copilul TEO ALEXANDRU DOCHIOIU pentru rolul AURICĂ din filmul 1969 (UNATC Bucureşti)
 
Premiul de sunet "Andrei (Otto) Toncu": ESCAPING GRAVITY, sunet: ANDREW MOTTL (Hamburg Media School - Germania)
 
Premiul de montaj: THE HEAT, montaj: KRZYSZTOF SZYMCZYK şi BARTOSZ KRUHLIK (PWSFTviT - Polonia)
 
Menţiuni speciale ale Juriului: VASILE, regia: Mircea I. Anca (UNATC Bucureşti) & IDLE, regia: Raia al Souliman (UNATC Bucureşti)
 
Premiul "Romanian Society of Cinematographers": ŞTEFANIA GRIGORESCU pentru imaginea filmului PROFESORUL (UNATC Bucureşti)
 
Premiul "Viorica Bucur" pentru critică de film: ŞTEFAN AGANECEI (UBB Cluj Napoca)
 
Premiul pentru film documentar "Paul Călinescu": ALEX, regia: Delia Pântecan (UNATC Bucureşti)
 
Premiul pentru regie de film documentar "Ion Bostan": BIANCA ROTARU pentru regia filmului RIO 2016 (UNATC Bucureşti)

Premiul "Victor Iliu" pentru film documentar: ROGALIK, regia: Pawel Ziemilski (PWSFTviT - Polonia)
 
Menţiune pentru film documentar: Unu Decembrie, regia: Arthur Borusz (UNATC Bucureşti)
 
Premiul pentru film de animaţie: KIGO, regia: Izumi Yoshida (PWSFTviT - Polonia)
 
Premiul pentru film experimental: NULL, regia: David Gesslbauer şi Michael Lange (Filmakademie Baden-Württemberg, Germania)
 
Premiul "Ion Truică"pentru film românesc de animaţie: DOI, regia Ilinca Seda (UNATC-UNARTE)
 
Premiul "Nina Behar": ELISABETA DRAGA MRA, regia: SORIN TĂNASE (UNATC Bucureşti)
 
Premiul pentru concursul de scenariu de scurtmetraj: ALINA BOGDAN (UNATC)

Premiul foto: CRISTINA MATEI (UNATC Bucureşti)
 
Premiul pentru afiş CineMAiubit 2014: ALEXANDRU GHERGUŞI (Universitatea de Vest Timişoara)
 
Premiul pentru cel mai bun afis de film aflat in concurs: IONUŢ AUGUSTIN ZAMFIR pentru afişul filmului ŞI BĂIEŢII CÂTEODATĂ
 
Premiul workshop-ului miniMIDPOINT: CRISTINA IORDAN şi MIRONA RADU pentru proiectul THE TRIAL
 
Ediţia numărul 17-a Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit a luat sfârşit, marcând încă un an încărcat de poveşti şi de elanul povestitorilor aflaţi la început de drum.
Aşteptându-vă cu drag şi în 2014 la ediţia cu numărul 18 - EDIŢIA MAJORATULUI -, vă dorim Sărbători Fericite!




 Toate articolele despre Festivalul de film CineMAiubit 2013


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Câteva cuvinte despre câteva filme premiate la CineMAiubit, 2013, Bianca Andreea Bănică
 3 regizori mititei - CineMAiubit ediţia a XVII-a, 2013, Sabina Balan
 miniMIDPOINT Ediţia a II-a: Începe maratonul de rescris scenarii! - CineMAiubit, 2013, Comunicat de presă
 Buletin de Festival - Festival CineMAiubit, ediţia a 17-a, 2013, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer