Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER, 2013-2014

Nominalizările şi premiile Galei UNITER, 2014


Comunicat de presă

aprilie 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
A XXII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER a avut loc luni, 28 aprilie 2014, la Palatul Culturii din Târgu-Mureş. Gala a fost transmisă în direct pe TVR 1 şi Radio România Cultural, precum şi online pe www.tvr.ro şi www.uniter.ro.
 
Pentru a XXII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, Senatul Uniunii a hotărât ca juriul de nominalizări să fie alcătuit din criticii de teatru: Andreea Dumitru, Sebastian-Vlad Popa şi Ionuţ Sociu. Juriul final a fost format din Puiu Antemir, Alice Georgescu, Sanda Manu, Virginia Mirea şi Ion Parhon. Juriul Concursului de dramaturgie Cea mai bună piesă românească a anului 2013 a fost compus din criticii de teatru Adriana Popescu, Marina Constantinescu şi Marian Popescu.

Nominalizările şi cîştigătorii premiilor Galei UNITER 2014

Cel mai bun spectacol
Hamlet de W. Shakespeare, regia László Bocsárdi, Teatrul "Tamási Áron" Sfântu Gheorghe
Maestrul şi Margareta, după Mihail Bulgakov, regia Zoltán Balász, coproducţie Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu şi Teatrul Maladype Budapesta
Viktor, avagy a gyermekuralom / Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - cîştigător
 
Cel mai bun regizor
Zoltán Balász pentru spectacolul Maestrul şi Margareta, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
László Bocsárdi pentru spectacolul Hamlet, Teatrul "Tamási Áron" Sfântu-Gheorghe - cîştigător
Silviu Purcărete pentru spectacolul Viktor, avagy a gyermekuralom / Victor sau copiii la putere, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
 
Cel mai bun scenograf
József Bartha pentru scenografia spectacolului Hamlet, Teatrul "Tamási Áron" Sfântu-Gheorghe - cîştigător
Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Ce nemaipomenită aiureală!, Teatrul Naţional Cluj
Velica Panduru şi Zoltán Balász pentru scenografia spectacolului Maestrul şi Margareta, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
 
Cel mai bun actor în rol principal
László Mátray pentru rolul titular din spectacolul Hamlet, Teatrul "Tamási Áron" Sfântu-Gheorghe
Cornel Răileanu pentru rolul Personajul din spectacolul Ce nemaipomenită aiureală!, Teatrul Naţional Cluj - cîştigător
Marius Turdeanu pentru rolul Maestrul din spectacolul Maestrul şi Margareta, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
 
Cea mai bună actriţă în rol principal
Alexandra Fasolă pentru rolul titular din spectacolul Yentl, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti - cîştigătoare
Mariana Mihu pentru rolul Woland din spectacolul Maestrul şi Margareta, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Rodica Negrea pentru rolul titular din spectacolul Mutter Courage, Teatrul Mic Bucureşti
 
Cel mai bun actor în rol secundar
Zsolt Bogdán pentru rolul Charles Paumelle din spectacolul Viktor, avagy a gyermekuralom / Victor sau copiii la putere, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Valer Dellakeza pentru rolul Tót din spectacolul Familia Tót, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova - cîştigător
Tibor Pálffy pentru rolul Claudius din spectacolul Hamlet, Teatrul "Tamási Áron", Sfântu Gheorghe
 
Cea mai bună actriţă în rol secundar
Csilla Albert pentru rolul Esther din spectacolul Viktor, avagy a gyermekuralom / Victor sau copiii la putere, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Nicoleta Hâncu pentru rolul Elmire, soţia lui Orgon din spectacolul Tartuffe, Teatrul Metropolis Bucureşti - cîştigătoare
Romaniţa Ionescu pentru rolurile Mara, Mama Marei, Psiholog şi Prezentator TV din spectacolul Profu' de religie de Mihaela Michailov, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
 
Critică teatrală
Cristina Modreanu
Mircea Morariu - cîştigător
Iulia Popovici
 
Teatru radiofonic
Aniţa Nandriş-Cudla - Amintiri din viaţã - Aniţa Nandriş-Cudla - 20 de ani în Siberia, regia artistică Petru Hadârcă, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Belvedere de Ana-Maria Bamberger, adaptarea radiofonică şi regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Două nuvele de Mihail Bulgakov: Ştergarul cu cocoş şi Beregata de oţel, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Diana Mihailopol, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune - cîştigător
 
Teatru TV
Hedda Gabler, regia artistică Dominic Dembinski, producţie a Societăţii Române de Televiziune - cîştigător
Efectul Genovese, regia artistică Jon Gostin, producţie a Societăţii Române de Televiziune
O noapte furtunoasă, regia artistică Mihai Manolescu, producţie a Societăţii Române de Televiziune
 
Debut
Delu Lucaci pentru rolul Agnes din spectacolul Prăpădul, Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi
Lucia Mărneanu şi Leta Popescu pentru spectacolul Parallel, coproducţie GroundFloor Group şi ColectivA, Cluj-Napoca - cîştigătoare
Erwin Şimşensohn pentru regia spectacolului Yentl, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti

Cea mai bună piesă românească a anului 2013
În trafic de Alina Nelega - cîştigătoare
Pasărea de foc de Eva Crişan
 
***
 
Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.
 
Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 3 martie 2014, Senatul a acordat următoarele premii:
 
Premiul de excelenţă
VICTOR REBENGIUC
Au mai fost propuşi: Radu Afrim, Gigi Căciuleanu, Florina Cercel, Alexandru Dabija, Mircea Diaconu, Szabó Duci, Kincses Elemér, Gheorghe V.Gheorghe, Liliana Ghiţă, Lucian Giurchescu, Tatiana Iekel, Ileana Stana Ionescu, Mihai Măniuţiu, Marin Moraru, Mitică Popescu, Rodica Popescu Bitănescu, Stela Popescu, Stella Rappert-Vencz, Mihai Raicu, Sanda Toma, Sergiu Tudose, Dionisie Vitcu, Ildikó Zamfirescu.
 
Premiul pentru întreaga activitate
 
Actor: PETRU CIUBOTARU
Au mai fost propuşi: Ion Abrudan, Traian Buzoianu, Ferenc Boér, Constantin Cojocaru, Damian Crâşmaru,Vladimir Găitan, Carol Erdös, Czintós Jozsef, Vladimir Jurăscu, Nemes Levente, Horaţiu Mălăele, Vasile Menţel, Alexandru Mereuţă, Valentin Mihaiu, Damian Oancea, Papil Panduru, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Traian Stănescu, Eusebiu Ştefănescu, Anton Tauf, Eugen Ţugulea, Valentin Uritescu, Florin Zamfirescu, Fülöp Zoltán.
 
Actriţă: VIRGINIA ITTA MARCU
Au mai fost propuse: Firuţa Apetrei, Ioana Citta Baciu, Dana Bărbosu, Simona Bondoc, Ioana Bulcă, Florina Cercel, Ioana Crăciunescu, Iarina Demian, Irene Flamann Cătălina, Monica Ghiuţă, Julieta Ghiga Szönyi, Liliana Ghiţă, Cornelia Gheorghiu, Liliana Lupan, Rodica Mandache, Adela Mărculescu, Kati Méhes, Virginia Mirea, Mihaela Murgu, Luiza Orosz, Ileana Ploscariu, Gabriela Popescu, Marinela Popescu, Stela Popescu, Aurora Prodan, Ruxandra Sireteanu, Szabó Duci, Adriana Trandafir, Leonie Waldman Eliad, Paula Sorescu Lucian, Magda Stief Mugur, Victoria Suchici-Codricel, Ileana Zărnescu, Ildikó Zamfirescu.
 
Regizor: MIHAI MĂNIUŢIU
Au mai fost propuşi: Mona Chirilă (post mortem), Alexandru Dabija, Valentin Dobrescu, Victor Ioan Frunză, Alexander Hausvater, Gheorghe Jora, Kincses Elemér, Dumitru Lazăr Fulga, Bocsárdi László, Horaţiu Mălăele, Radu Penciulescu, Mihai Raicu, József Szabó.
 
Scenografie: ANCA PÂSLARU
Au mai fost propuşi: Puiu Antemir, Cristina Ciobanu, Luana Drăgoescu, Adriana Grand, Dragoş Georgescu, Clara Labancz, Geta Medinski, Sanda Muşatescu, Krisztina Nagy, Viorica Petrovici, Ágnes Szatmári, Eugenia Tărăşescu Jianu.
 
Critică şi istorie teatrală: ZENO FODOR
Au mai fost propuşi: Ion Calion, Marina Constantinescu, Roxana Croitoru, Csaba Csirak, Mya Liontescu, Doru Mareş, Mircea Morariu, Ana Maria Narti, Doina Papp, Ion Parhon, Mircea Tomuş, Mariana Voicu.
 
Premii speciale
 
1. Premiul special jurnalistei şi traducătoarei Raluca Rădulescu, pentru contribuţia la redimensionarea într-un discurs contemporan a unei cărţi fundamentale pentru practica şi teoria teatrală: K S Stanislavski - Munca actorului cu sine însuşi.
 
2. Premiul special pentru teatru-dans:
Andreei Gavriliu şi lui Ştefan Lupu pentru Zic Zac, spectacol de teatru-dans de Andreea Gavriliu rezemată de Ştefan Lupu, cu Andreea Gavriliu, Ştefan Lupu şi Gabriel Costin.
 
3. Premiul special pentru teatru-document:
Gianinei Cărbunariu, pentru spectacolul-studiu Tipografic majuscul, coproducţie dramAcum şi Festivalul Internaţional de Teatru de la Nitra, Slovacia, în parteneriat cu Teatrul Odeon.
 
Au mai fost propuşi:
Stelian Stancu, de la Teatrul Gulliver Galaţi pentru consecvenţa, constanţa în promovarea genului şi pentru organizarea celui mai longeviv festival din ţară dedicat teatrului de păpuşi.
Constantin Brehnescu (artist păpuşar)
Şerban Ursachi (muzica de teatru originală)
Maria Mierlut (artist păpuşar)
Hogea Tomiţă pentru cele 5 volume Despre arta păpuşarilor români. Dialoguri cu maeştrii scenei, ultimul volum apărut în anul 2013.
Spectacolul Poezia visului, pe versuri de Emil Botta în interpretarea lui Lari Cosmin Giorgescu - gest esenţial şi discret al unui creator legendar: Miriam Răducanu (producţie UNTEATRU).

***
Argumentul juriului de nominalizări al Galei Premiilor UNITER 2014

Criticii Andreea Dumitru, Ionuţ Sociu şi Sebastian-Vlad Popa comunică publicului şi comunităţii teatrale din România următoarele principii care au ghidat selecţia pentru nominalizările la Premiile Galei UNITER 2014:
 vitalitatea expresivă şi ideatică a creatorilor de a depăşi stereotipiile teatralităţii ca formă de complicitate gregară între artist şi public
 forţa prin care spectacolul dramatic se manifestă ca dimensiune autonomă faţă de prestigiul textului literar, ceea ce, de altfel, este de mult subînţeles şi rareori înţeles
 
Decurg, din cele de mai sus, următoarele criterii specifice:
 observarea regiei de teatru ca act de gândire care trece dincolo de nomenclatorul de teme morale, îndeobşte întâmpinate entuziast de critica de specialitate: "criza lumii contemporane", "pierderea identităţii", "incomunicabilitatea", "inadaptarea", "conflictul dintre generaţii", "dezumanizarea", "alienarea" etc.
 observarea regiei de teatru ca act de gândire şi de sensibilitate care înţelege omul ca un câmp de contradicţii ireductibile, revelatorii
 se deduce calitatea actorului care-şi depăşeşte propria eficienţă expresivă verificată. Spectacolele nominalizate, dar şi actorii nominalizaţi apar în acest sens juriului nu doar ca excepţii, dar şi ca fenomene rarisime de vocaţie artistică. Sentimentul entuziast şi îngrijorător este acela de a fi identificat valori nereprezentative pentru teatrul românesc de astăzi
 nominalizările de spectacol şi de regie coincid, fără nici o intenţie în acest sens, cu adeziunea reală, numărabilă, cuantificabilă a publicului. Depăşim cu această ocazie şi falsul complex al rupturii dintre ceea ce se numeşte "teatru de artă", experiment sau laborator teatral şi public.

Juriul recunoaşte că toate aceste criterii nu şi le-a putut onora integral decât în cazul spectacolului al vivo.

Juriul ţine să evidenţieze radicalitatea poeticii dramatice a spectacolului Parallel, proiect artistic colectiv creat în condiţii de producţie minimală, cu actori şi regizori debutanţi. Parallel (producător: GroundFloor Group, coproducător: ColectivA, Cluj-Napoca) s-a aflat în proximitatea nominalizării pentru cel mai bun spectacol.

Membrii juriului  de nominalizări au propus senatului UNITER acordarea unor premii speciale:
Spectacolului Poezia visului, pe versuri de Emil Botta în interpretarea lui Lari Cosmin Giorgescu - gest esenţial şi discret al unui creator legendar: Miriam Răducanu (producţie UNTEATRU)
Jurnalistei şi traducătoarei Raluca Rădulescu pentru redimensionarea în discurs contemporan a uneia dintre cărţile fundamentale pentru practica şi teoria teatrală: K. S. Stanislavski - Munca actorului cu sine însuşi (I), Editura Nemira, 2013

Între acestea, a fost acceptat al doilea.
 
Juriul a propus preşedintelui Secţiei Române a Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru  acordarea unui premiu regizorului şi istoricului de teatru Radu-Alexandru Nica pentru volumul Nostalgia Mitteleuropei. O istorie a Teatrului German din Sibiu, Editura Eikon, 2013.
 
Membrii juriului semnalează comunităţii teatrale rezultatele îndoielnice şi îngrijorătoare ale renovărilor unor clădiri de teatru din ţară, constatate mai ales acolo unde proiectele de reabilitare aparţin autorităţii locale.

Alte premii:
 Premiul PreşedinteluiEusebiu Ştefănescu pentru contribuţia sa la frumoasa rostire a poeziei.
 Premiul Mecena: Carmen Palade Adamescu, Preşedinte, Unirea Shopping Center
 Premiul British Council (premiu găzduit): Mihaela Păun, director al Centrului Cultural al Municipiului Bucureşti - ARCUB, pentru management cultural.

*
Programul Piesa Anului al Uniunii Teatrale din România - UNITER se desfăşoară sub egida şi cu sprijinul Casei Regale a României prin DentalMed Luxury Dental Clinic, Fundaţia DentalMed şi Herlitz România SRL. Premiul va fi oferit în seara Galei Premiilor UNITER din 28 aprilie 2014 iar Editura UNITEXT a UNITER va publica un volum cu piesa câştigătoare.



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER, 2013-2014


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Laureaţii Galei Premiilor UNITER, 2014, Comunicat de presă
 Ştiute şi neştiute despre Gala premiilor UNITER, 2014, Comunicat de presă
 Concursul Cea mai bună piesă românească a anului 2013, Uniter, 2014, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer