Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Tânărului Actor HOP 2014

Rezultatele preselecţiei Galei Tânărului Actor, HOP 2014


Comunicat de presă

septembrie 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
În zilele de 15, 16 şi 17 iulie 2014, UNITER a organizat preselecţia pentru Gala Tânărului Actor, unde s-au prezentat 179 de tineri absolvenţi ai facultăţilor de teatru din Bucureşti şi din ţară. Iată rezultatele!

La secţiunea Grup, comisia formată din Ana Ciontea, Claudiu Groza şi Cristian Theodor Popescu a decis ca următoarele spectacole să fie admise în concurs:
1. Ce a zis vrabia de Danny Mitarotondo cu: Alexandru Malaicu (la proba obligatorie îl interpretează pe Daniel Day Lewis în There Will Be Blood) şi Ioan Alexandru Savu (la proba obligatorie îl interpretează pe Robert Downey Jr. în Tropic Thunder), absolvenţi ai Universităţii "Lucian Blaga", Sibiu
2. Feromonii de Theo Herghelegiu, cu: Alexandra Acalfoae (la proba obligatorie o interpretează pe Amy Winehouse), Petruţ-Laurenţiu Butuman (la proba obligatorie îl interpretează pe George Becali), Ada Lupu (la proba obligatorie o interpretează pe Olive Oyl), Anca Pascu (la proba obligatorie o interpretează pe Marilyn Monroe) şi Cosmina Rusu (la proba obligatorie o interpretează pe Tina Turner), absolvenţi ai Universităţii de Arte "George Enescu", Iaşi
3. O poveste imposibilă de Alina Suărăşan pe fragmente din Visul unei nopţi de vară, Nora, Faust, Unchiul Vanea, cu: Lucian Mihai Ionescu (la proba obligatorie îl interpretează pe Freddie Mercury), Dana-Maria Marineci (la proba obligatorie o interpretează pe Ofelia Popii în Faust), Smaranda Nicolau (la proba obligatorie o interpretează pe Azealia Banks), Ana Bianca Popescu (la proba obligatorie o interpretează pe Cyndi Lauper), Oana Cristina Puşcatu (la proba obligatorie îl interpretează pe Ştefan Bănică Jr.) şi Alina Suărăşan (la proba obligatorie o interpretează pe Marina Abramovic), absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti
4. Paravan - Două telefoane de Matei Lucaci-Grunberg, cu: Irina Antonie (la proba obligatorie o interpretează pe Reese Witherspoon în Walk the Line), Andrei Cătălin (la proba obligatorie îl interpretează pe Rowan Atkinson), Iulia Ciochină (la proba obligatorie o interpretează pe Kate Bush), Octavian Costin (la proba obligatorie îl interpretează pe Slava Polunin), Mădălina Craiu (la proba obligatorie o interpretează pe Helena Bohnam Carter) şi Ştefan Huluba (la proba obligatorie îl interpretează pe Răzvan Vasilescu în Terminus Paradis), absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti

La secţiunea Individual, comisia formată din Radu Afrim, Marius Manole şi Mihaela Michailov a declarat admişi în concurs următorii candidaţi:
1. Alexandru Constantin Apostol, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie îl interpretează pe Iggy Pop)
2. Cătălin-Nicolae Asanache, Universitatea "Babeş-Bolyai", Cluj (la proba obligatorie îl interpretează pe Al Pacino în The Devil's Advocate)
3. Ana-Maria Bercu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie o interpretează pe Ella Fitzgerald)
4. Andrea Erika Bokor, Universitatea de Arte, Târgu-Mureş (la proba obligatorie o interpretează pe Christina Aguilera în Burlesque)
5. Andrei Brădean, Universitatea "Babeş-Bolyai", Cluj (la proba obligatorie îl interpretează pe Klaus Kinski într-un scandal de la filmările pentru Fitzcarraldo)
6. Claudia Chiraş, Universitatea de Arte "George Enescu", Iaşi (la proba obligatorie o interpretează pe Madonna 1984)
7. Daniel-Ioan Chirilă, Universitatea de Arte "George Enescu", Iaşi (la proba obligatorie o interpretează pe Conchita Wurst)
8. Andrei Ciopec, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie îl interpretează pe Nicolae Furdui Iancu)
9. Ruxandra Coman, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie o interpretează pe Marina Voica)
10. Răzvan Corneci, Universitatea "Babeş-Bolyai", Cluj (la proba obligatorie îl interpretează pe Bob Dylan, aşa cum a fost interpretat de Cate Blanchett în I'm Not There)
11. Flavia Giurgiu, Universitatea "Babeş-Bolyai", Cluj (la proba obligatorie o interpretează pe Giulietta Masina în Le notti di Cabiria)
12. Ştefan Huluba, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie îl interpretează pe Răzvan Vasilescu în Terminus Paradis)
13. Ada Lupu, Universitatea de Arte "George Enescu", Iaşi (la proba obligatorie o interpretează pe Olive Oyl)
14. Dana-Maria Marineci, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie o interpretează pe Ofelia Popii în Faust)
15. Andrei Ioan Morariu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie îl interpretează pe Charlie Chaplin)
16. Marian-Gabriel Olteanu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie îl interpretează pe Bobby McFerrin)
17. Aurora Păunescu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie o interpretează pe Maria Sharapova)
18. Ioana-Maria Repciuc, Universitatea "Babeş-Bolyai", Cluj (la proba obligatorie o interpretează pe Liza Minnelli)
19. Réka Szász, Universitatea "Babeş-Bolyai", Cluj (la proba obligatorie o interpretează pe Edith Piaf)
20. Alexandru Ştefănescu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie îl interpretează pe Gollum/Smeagol din Lord of the Rings)
21. Iulia Valentina Verdeş, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale", Bucureşti (la proba obligatorie o interpretează pe Margareta Pâslaru în Veronica)

Ediţia a XVII-a a Galei Tânărului Actor al cărei director artistic este regizorul Radu Afrim se va desfăşura la Costineşti în perioada 9-12 septembrie 2014. Juriul acestei ediţii este format din Gianina Cărbunariu, Tudor Giurgiu, Ioana Marchidan, George Mihăiţă şi Ana Ularu.

Gala Tânărului Actor este organizată de UNITER şi Vox Maris Grand Resort Costineşti.
Co-organizator: Ministerul Culturii
Co-producător: Televiziunea Română
Sponsor principal: MOL România
Partener de tradiţie: Societatea Română de Radiodifuziune
Parteneri: Teatrul Naţional Bucureşti, Editura Nemira.





 Toate articolele despre Gala Tânărului Actor HOP 2014


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Ada Lupu... Nu e ceea ce pare - câştigătoarea Marelui Premiu la HOP, 2014, Sonia Teodoriu, despre Ada Lupu
 Ziua 4 la Gala Tânărului Actor HOP, 2014, Oana Hodade
 Laureaţii Galei Tânărului Actor HOP 2014, Comunicat de presă
 Ziua 3 la Gala Tânărului Actor HOP, 2014, Oana Hodade
 Ziua 2 la Gala Tânărului Actor HOP, 2014, Oana Hodade
 Toate articolele despre Gala Tânărului Actor HOP 2014


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer