Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Cronici film  Sageata  Festivalul de film Berlin, 2014

Premiile Festivalului de la Berlin, 2014


Comunicat de presă

februarie 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Pe 15 februarie 2014, membrii juriului Festivalului de film de la Berlin, James Schamus (preşedinte), Christoph Waltz, Tony Leung, Barbara Broccoli, Trine Dyrholm, Mitra Farahani şi Greta Gerwig, au acordat următoarele premii:
 
 Ursul de Aur pentru cel mai bun film - Bai Ri Yan Huo / Black Coal, Thin Ice, de Yi'nan Diao
 Ursul de Argint - Marele Premiu al juriului - The Grand Budapest Hotel, de Wes Anderson
 Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Richard Linklater, pentru Boyhood
 Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţă - Haru Kuroki, pentru rolul din The Little House, de Yojdir i Yamada
 Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Fan Liao, pentru rolul din Black Coal, Thin Ice, de Yi'nan Diao
 Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - Anna Brüggemann şi Dietrich Brüggemann, pentru Kreuzweg / Stations of the Cross, de Dietrich Brüggemann
 Premiul Alfred Bauer pentru noi perspective în arta cinematografică - Aimer, boire et chanter, de Alain Resnais
 Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - Tant qu'il nous reste des fusils à pompe, de Caroline Poggi şi Jonathan Vinel
 Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj - Laborat, de Guillaume Cailleau
 Premiul pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama - Güeros (Mexic), de Alonso Ruízpalacios
 Premiul serviciului german de schimb academic DAAD pentru scurtmetraj - Person to Person, de Dustin Guy Defa
 Ursul de Argint pentru realizări artistice deosebite - Zeng Jian, pentru imaginea filmului Tui Na / Blind Massage, în regia lui Ye Lou
 Premiul pentru cel mai bun lungmetraj de debut - Güeros, de Alonso Ruizpalacios
 Scurtmetrajul nominalizat pentru premiile Academiei de Film Europene 2014 - Taprobana, de Gabriel Abrantes
 Ursul de Aur pentru întreaga carieră - Ken Loach
 Premiul Berlinale Camera - Karl Baumgartner
 Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competiţie - Kreuzweg / Stations of the Cross, de Dietrich Brüggemann; Menţiune specială: '71, de Yann Demange
 Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama - Calvary, de John Michael McDonagh; Menţiune specială: Triptyque, de Robert Lepage, Pedro Pires
 Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Forum - Sto spiti/ At Home, de Athanasios Karanikolas
 Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competiţie - Aimer, Boire et Chanter / Life of Riley, de Alain Resnais
 Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama - Hoje eu quero voltar sozinho / The Way He Looks, de Daniel Ribeiro
 Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum - Forma, de Ayumi Sakamoto
 Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama - Kuzu / The Lamb, de Kutluğ Ataman
 Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum - She's Lost Control, de Anja Marquardt
 Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competiţie: Boyhood, de Richard Linklater
 Premiul Label Europa Cinemas - Blind, de Eskil Vogt
 Premiul Teddy pentru cel mai bun film - Hoje Eu Quero Voltar Sozinho, de Daniel Ribeiro
 Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar - Der Kreis, de Stefan Haupt
 Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj - Mondial 2010, de Roy Dib
 Premiul juriului Teddy (secţiune care militează pentru drepturile minorităţilor sexuale) - Pierrot Lunaire, de Bruce LaBruce
 Premiul Made in Germany - Perspektive Fellowship - Sandra Kaudelka, pentru Intershop, şi Sebastian Mez, pentru 274
 Premiul Dialogue en Perspective - Anderswo, de Ester Amrami; Menţiune specială - Nebel, de Nicole Vögele
 Premiul Caligari - Das große Museum, de Johannes Holzhausen
 Premiul NETPAC (The Network for the Promotion of Asian Cinema) - ex-aequo: Cheol-ae-kum, de Kelvin Kyung Kun Park, şi Non-fiction Diary, de Jung Yoon-suk
 Premiul pentru pace - We Come as Friends, de Hubert Sauper
 Premiul Amnesty International - Al midan / The Square, de Jehane Noujaim
 Premiul Cinema Fairbindet - Concerning Violence, de Göran Hugo Olsson
 Premiul Heiner Carow - Meine Mutter, ein Krieg und ich, de Tamara Trampe, Johann Feindt
 Premiul Think: Film - Provenance, de Amie Siegel
 Premiul publicului pentru un film de ficţiune din secţiunea Panorama - Difret, de Zeresenay Berhane Mehari
 Premiul publicului pentru un documentar din secţiunea Panorama - Der Kreis, de Stefan Haupt
 Premiul cititorilor Berliner Morgenpost - Boyhood, de Richard Linklater
 Premiul cititorilor Tagesspiegel - Zamatoví teroristi / Velvet Terrorists, de Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Ker kes
 Premiul cititorilor publicaţiei LGBT Siegessäule - 52 Tuesdays, de Sophie Hyde
Premiul VFF Talent Highlight Pitch, acordate la Berlinale Talent Campus: Bavo Defurne (Belgia), pentru For Souvenir
 Arte International Prize - Emir Baigazin (Kazahstan), pentru The Wounded Angel
 Premiul Dolby Sound Mark - Iulia Glukova (Federaţia Rusă)



 Toate articolele despre Festivalul de film Berlin, 2014


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Zoom - Al doilea joc la DaKINO, 2014, Mihai Brezeanu
 Independenţa Film va aduce în România două filme de la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin 2014, Comunicat de presă
 Berlinul 2014 văzut prin ochii Cosminei Stratan, noul Shooting Star românesc, Comunicat de presă
 Berlinala germano-asiatică - Festivalul de Film de la Berlin, 2014, Mihai Fulger
 Noapte chinezească la Berlinală, 2014, Mihai Fulger
 Toate articolele despre Festivalul de film Berlin, 2014


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer