Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film Cannes, 2014

Selecţia oficială a Festivalului de film de la Cannes, 2014


Comunicat de presă

mai 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul Internaţional de Film Cannes 2014, ediţia 67, care va avea loc între 14-25 mai 2014, şi-a anunţat pe 18 aprilie 2014 selecţia la categoria lung şi scurtmetraje.

Lungmetraje

Filmul de deschidere (în afara competiţiei)
Grace de Monaco, regia: Olivier Dahan

În competiţie
 Clouds of Sils Maria, regia: Olivier Assayas
Saint Laurent, regia: Bertrand Bonello
Kis uykusu / Winter Sleep, regia: Nuri Bilge Ceylan
Maps to the Stars, regia: David Cronenberg
Deux jours, une nuit, regia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Mommy, regia: Xavier Dolan
Captives, regia: Atom Egoyan
Adieu au langage, regia: Jean-Luc Godard
The Search, regia: Michel Hazanavicius
The Homesman, regia: Tommy Lee Jones
Futatsume No Mado / Still the Water, regia: Naomi Kawase
Mr. Turner, regia: Mike Leigh
Jimmy's Hall, regia: Ken Loach
Foxcatcher, regia: Bennett Miller
Le meraviglie / The Wonders, regia: Alice Rohrwacher
Le chagrin des oiseaux / Timbuktu, regia: Abderrahmane Sissako
 Relatos salvajes / Wild Tales, regia: Damian Szifron
 Leviafan / Leviathan, regia: Andrey Zvyaginstsev

Un certain regard
Party Girl, regia: Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis - film de deschidere
 Jauja, regia: Lisandro Alonso
La chambre bleue, regia: Mathieu Amalric
 Incompresa / Misunderstood regia: Asia Argento
Titli, regia: Kanu Behl
The Disappearance of Eleanor Rigby, regia: Ned Benson
Bird People, regia: Pascale Ferran
 Amour fou, regia: Jessica Hausner
Charlie's Country, regia: Rolf De Heer
Snow in Paradise, regia: Andrew Hulme
Dohee-ya / A Girl at My Door, regia: July Jung
 Xenia, regia: Panos Koutras
Run, regia: Philippe Lacôte
Fehér isten / White God / Oraşul câinilor, regia: Kornél Mundruczó
 Turist / Force Majeure, regia: Ruben Östlund
 Hermosa juventud / Beautiful Youth, regia: Jaime Rosales
Fantasia, regia: Wang Chao
 Le sel de la terre, regia: Wim Wenders, Juliano Ribeiro
Loin de mon père / That Lovely Girl, regia: Keren Yedaya

În afara competiţiei
 How to Train Your Dragon 2, regia: Dean Deblois
 L'homme qu'on aimait trop / In the Name of My Daughter, regia: André Téchiné
Gui Lai / Coming Home, regia: Zhang Yimou

Midnight Screenings
Pyo Jeok / The Target, regia: Chang
The Salvation, regia: Kristian Levring
The Rover, regia: David Michod

Proiecţii şpeciale
 Kahlil Gibran's The Prophet, regia: Roger Allers, Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi, Mohammed Saeed Harib, Joan C. Gratz, Tomm Moore, Nina Paley, Bill Plympton, Joann Sfar, Michal Socha
Les ponts de Sarajevo, regia: Aida Begic, Leonardo Di Costanzo, Jean-Luc Godard, Kamen Kalev, Isild Le Besco, Sergei Loznitsa, Vincenzo Marra, Ursula Meier, Vladimir Perisic, Cristi Puiu, Marc Recha, Angela Schanelec, Teresa Villaverde
Of Men and War, regia: Laurent Bécue-Renard
 El Ardor, regia: Pablo Fendrik
 Geronimo, regia: Tony Gatlif
Red Army, regia: Gabe Polsky
Maidan, regia: Sergei Loznitsa
Eau Argentee, Syrie Autoportrait / Silvered Water, Syria Self-Portrait, regia: Ossama Mohammed
Caricaturistes - Fantassins de la démocratie / Cartoonists, Foot Soldiers of Democracy, regia: Stéphanie Valloatto
 The Owners, regia: Adilkhan Yerzhanov

Scurtmetraje

Selecţia oficială
În 2014, comitetul a primit 3.450 de scurmetraje din 128 de ţări. 9 dintre filme vor intra în Competiţia pentru Scurtmetraje Palme d'Or şi vor fi înmânate de Abbas Kiarostami, preşedintele juriului, duminică, 24 mai 2014. Pentru prima oară, un film azerian şi unui georgian vor face parte din competiţia de scurtmetraje.

The Administration of Glory, regia: Ran Huang
Ukhilavi Sivrtseebi / Invisible Spaces, regia: Dea Kulumbegashvili
Happo-En, regia: Masahiko Sato, Takayoshi Ohara, Yutaro Seki, Masayuki Toyota, Kentaro Hirase
Leidi, regia: Simón Mesa Soto
Sonuncu / The Last One, regia: Sergey Pikalov
A Kivegzes / The Execution, regia: Petra Szőcs
Aïssa, regia: Clément Trehin-Lalanne
Les Corps Étrangers, regia: Laura Wandel
Ja Vi Elsker / Yes, we love, regia: Hallvar Witzø

Cinéfondation (Secţiune dedicată generaţiei tinere de creatori de film)

Pentru Cinéfondation au fost selectate 16 filme (14 filme de acţiune şi 2 filme de animaţie) dintre 1631 de filme înscrise din şcoli de cinema din lumea-ntreagă. Anul acesta un procentaj de 38% din şcolile selectate pentru prima oară din Egipt. Şi pe lângă asta, 9 dintre filme sunt regizate de femei.

Cele trei premii pentru Cinéfondation vor fi acordate înainte de ceremonia care va deschide vizionarea filmelor câştigătoare, marţi, 22 mai 2014, în teatrul Buñuel.

Our Blood, regia: Max Chan
Home Sweet Home, regia: Pierre Clenet, Alejandro Diaz, Romain Mazevet, Stéphane Paccolat
The Aftermath of the Inauguration of the Public Toilet at Kilometer 375, regia: Omar El Zohairy
Stone Cars, regia: Reinaldo Marcus Green
Last Trip Home, regia: Han Fengyu
Une vie radieuse / A Radiant Life, regia: Meryll Hardt
Niagara, regia: Chie Hayakawa
Oh Lucy!, regia: Atsuko Hirayanagi
The Visit, regia: Inbar Horesh
Leto Bez Meseca / Moonless Summer, regia: Stefan Ivančić
The Bigger Picture, regia: Daisy Jacobs
Provincia, regia: György Mór Kárpáti
Soom / Breath, regia: Kwon Hyun-ju
Les Oiseaux-Tonnerre / Thunderbirds, regia: Léa Mysius
Lievito Madre / Sourdough, regia: Fulvio Risuleo
Skunk, regia: Annie Silverstein

Jurii:

Secţiunea oficială
Sageata Jane Campion - preşedinte juriu, regizoare, scenaristă, producătoare, Noua Zeelandă
Alţi membrii ai juriului:
Sofia Coppola, regizor, scenarist, producător, Statele Unite • Leila Hatami, actriţă, Iran • Jeon Do-yeon, actriţă, Coreea de Sud • Willem Dafoe, actor, Statele Unite • Gael Garcia Bernal, actor, regizor, producător, Mexic • Jia Zhangke, regizor, scenarist, producător, China • Nicolas Winding Refn, regizor, scenarist, producător, Danemarca

Un certain regard
Sageata Pablo Trapero - preşedinte juriu, regizor, scenarist, producător, Argentina • Peter Becker, preşedinte al The Criterion Collection, Statele Unite • Maria Bonnevie, actriţă, Norvegia / Suedia • Géraldine Pailhas, actriţă, Franţa • Moussa Touré, regizor, scenarist, producător, Sénégal.

Cinefondation (scurtmetraje)
Sageata Abbas Kiarostami - preşedinte juriu, regizor, scenarist, Iran
Alţi membrii ai juriului: Noémie Lvovsky, regizoare, scenaristă, actriţă, Franţa • Daniela Thomas, regizoare, Brazilia • Mahamat-Saleh Haroun, regizor, Ciad • Joachim Trier, regizor, Norvegia.



 Toate articolele despre Festivalul de film Cannes, 2014


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Starea naţiunii - P'tit Quinquin, Andrei Gorzo
  Pradă, prădător - Leviafan / Leviathan, Ion Indolean
 Independenţa Film aduce un film de la Cannes, regizat de Ken Loach, din 6 martie în cinematografe - Jimmy's Hall, Comunicat de presă
 Suspendare spaţio-temporală - Kis uykusu / Winter Sleep, Ion Indolean
 Mommy sau Cum iubeşte copilul eterogen, Andra Nicula
 Toate articolele despre Festivalul de film Cannes, 2014


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer