Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film Anonimul 2014

Programul Festivalului de film Anonimul, 2014


Comunicat de presă

august 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
PROGRAM
Festivalul Internaţional de Film Independent Anonimul, Ediţia a XI-a
12 - 17 august 2014, ARENA VERDE STOP

Marţi, 12 august 2014 - Arena Verde Stop
21:00 - 21:20: Gala de deschidere a Festivalului Internaţional de Film Independent Anonimul 2014, Ediţia a XI-a
21:20 - 23:10: Film deschidere, Competiţie Lungmetraj
Le meraviglie / The Wonders
Regie: Alice Rohrwacher (Italia-Elveţia-Germania), 110 min
23:30 - 00:35: Competiţie Scurtmetraj Ficţiune 1
Nadir
Regia: Mihai Ghiţă (România), 16 min
La bici / The Bike
Regia: Giorgio Borgazzi (Italia), 8 min
Excursie
Regia: Adrian Sitaru (România), 19 min
Peter Pan
Regia: Imanol Ortiz López (Spania), 4 min
About Love
Regia: Roxana Andrei (România), 15 min
00:35 - 01:15: Competiţie Scurtmetraj Animaţie 1
Golf All
Regia: Philipp Maas & Kim Liersch (Germania), 6 min
Floarea de măr
Regia: Monica Vinogradov (România), 3 min
Guests at My Home
Regia: Oleg Fedchenko (Ucraina), 5 min
Tales of Wizard
Regia: Ivan Fernandez (Spania), 9 min
Wedding Cake
Regia: Viola Baier (Germania), 8 min
Hermes & Aphrodite
Regia: Gregor Zootzky (Germania-Elveţia-SUA), 10 min

Miercuri, 13 august 2014 - Arena Verde Stop
20:00 - 21:00: Concert Old Stories: Jul Baldovin, Gelu Ionescu & Elena Pavel
21:00 - 22:40: Competiţie Lungmetraj
September
Regie: Penny Panayotopoulou (Grecia-Germania), 99 min
22:40 - 23:20: Competiţie Scurtmetraj Ficţiune 2
Cu lapte, fără zahăr
Regia: Răzvan Macovei & Andrei Florescu (România), 15 min
Not Funny!
Regia: Katharina Woll (Germania), 1 min
Buy 1 Get 1 Free
Regia: Chia-Ho Tai (Taiwan), 10 min
Objects in Mirror are Closer than They Appear
Regia: Alexandru Căpătoiu (România), 10 min
Me Tube: August Sings Carmen Habanera
Regia: Daniel Moshel (Austria), 4 min
23:20 - 00:15: Off Românesc
Start Anew World / O Lume Nouă
Regie: Luiza Pârvu (România), 23 min
Bucureşti, te iubesc!
Regie: Mircea Ghinescu (România), 32 min
00:30 - 01:40: Competiţie Scurtmetraj Ficţiune 3
20 mètres d'amour à Montmartre
Regia: Pierre Gaffié (Franţa), 5 min
Sare de mare
Regia: Andrei Răuţu (România), 15 min
Amateurs
Regia: Yoo In Cheol (Coreea de Sud), 9 min
Anacleto
Regia: Ernesto del Gesso (Italia), 11 min
Duet
Regia: Irina Nedelcu (România-Marea Britanie), 9 min
Faint
Regia: Natalie Plaskura (Germania), 6 min
Bomberman
Regia: Barna Nemethi (România), 13 min

Joi, 14 august 2014 - Arena Verde Stop
20:00 - 21:00: Concert GuerriLIVE Radio Session: Theory of Mind
21:10 - 22:40: Competiţie Lungmetraj
Remote Control
Regie: Byamba Sakhya (Mongolia-Germania), 90 min
22:40 - 23:10: Off românesc
L1-L5
Regie: Letiţia Roşculeţ (România), 30 min
23:20 - 01:30: Competiţie Lungmetraj
Plemya / The Tribe
Regie: Myroslav Slaboshpytskiy (Ucraina), 130 min
01:30 - 02:00: Competiţie Scurtmetraj Animaţie 2
Land
Regia: Masanobu Hiraoka (Japonia), 4 min
Jobwatch
Regia: Yoong Wah Alex Wong (Turcia), 6 min
Si Lunchai
Regia: Hannes Rall (Germania-Singapore), 9 min
Big Bug and Little Pipsqueak
Regia: Dmitry Shestopalov (Belarus), 5 min
Shades of Gray
Regia: Aleksandra Averyanova (Rusia), 6 min

Vineri, 15 august 2014 - Arena Verde Stop
20:00 - 21:00: Concert Fine it's Pink
21:00 - 22:45: Actori în spatele camerei
Incompresa / Misunderstood
Regie: Asia Argento (Italia-Franţa), 103 min
22:45 - 23:10: Competiţie Scurtmetraj Ficţiune 4
1969
Regia: Aurelian Ispas (România), 20 min
Two for the Bride
Regia: Elena Kozar (Rusia), 7 min
Băiatul cu căţelul
Regia: Liviu Varlam (România), 6 min
23:10 - 00:43: Competiţie Lungmetraj
The Monk
Regie: The Maw Naing (Burma-Cehia), 93 min
00:50 - 02:10: Competiţie Scurtmetraj Ficţiune 5
Omul
Regia: Brigitte Drodtloff (Germania), 11 min
Auguste & Louis
Regia: Nicolas Bertrand (Belgia), 8 min
Wasser
Regia: Leonardo Re (Germania), 10 min
Overcast, Autumn in Spots
Regia: Tatiana Zhukova (Rusia), 14 min
Vibraţia
Regia: Germain Kanda (România), 14 min
Death or Taxes
Regia: Jérémy Rochigiveux (Franţa), 20 min
¡Siguiente!/ next!
Regia: Aitor Arenas Suso (Spania), 4 min

Sâmbătă, 16 august 2014 - Arena Verde Stop
20:00 - 21:00: Concert muzică electronică Gojira
21:00 - 21:30: Competiţie Scurtmetraj Animaţie 3
Vampire Bat
Regia: Stuart Pound (Anglia), 3 min
Stop
Regia: Ion Octavian Frecea (România), 4 min
Mirage
Regia: Iker Maidagan (SUA/ USA), 10 min
The Silver Wolf
Regia: Daniel Nicolae Djamo (România), 3 min
Le petit blond avec un mouton blanc
Regia: Eloi Henriod (Franţa), 9 min
Hi! I'm New
Regia: Mario Serrano (Spania), 3 min
21:30 - 23:00: Proiecţie specială
Jodorowski's Dune
Regie: Frank Pavich (SUA), 90 min
23:10 - 01:05: Competiţie Lungmetraj
Casa Grande
Regie: Fellipe Barbosa (Brazilia), 115 min
01:15 - 02:00: Competiţie Scurtmetraj Ficţiune 6
12 minute
Regia: Nicolae Constantin Tănase (România), 13 min
España Is Different
Regia: Salvador Guerra (Spania), 4 min
Ruprecht
Regia: Yangzom Brauen (SUA), 11 min
Au-delà de l'hiver
Regia: Jow Zhi Wei (Franţa-Singapore-Taiwan), 19 min
 
Duminică, 17 august 2014 - Arena Verde Stop
20:00 - 21:45: Gala de închidere a Festivalului Internaţional de Film Independent Anonimul, 2014, Ediţia a XI-aConcert Urma
21:45 - 23:47: Film închidere
A Most Wanted Man
Regie: Anton Corbijn (SUA), 122 min
23:50: Proiecţie filme câştigătoare - Secţiuni Scurtmetraje şi Trofeul Anonimul

PROGRAM
Festivalul Internaţional de Film Independent Anonimul, Ediţia a XI-a
13 august 2014, Proiecţie specială pe Dâmboviţa

Miercuri, 13 august 2014 - Proiecţie specială pe Dâmboviţa
 20:30 DJ Set Xperimental
Proiecţie Omnibus Anonimul 10
Kazimir
Regia: Dorian Boguţă, 22 min
Cu: Ion Rusu, Elias Ferkin, Alexandru Papadopol, Iulia Verdeş, Vitalie Todiraşcu, Ion Alici, Nicoleta Rusu, Ion Paliu
Un duet
Regia: Andi Vasluianu, 7 min
Cu: Ionuţ Vişan şi Mihai Calotă
Retur
Regia: Emanuel Pârvu, 16 min
Cu: Dorina Lazăr, Constantin Cojocaru, Andi Vasluianu, Medeea Marinescu, Anca Sigartău, Ana Ciontea, Mircea Andreescu, Dorian Boguţă, Liliana Mocanu, Cosmina Stratan, Emanuel Pârvu, Marius Chivu, Vlad Corbeanu

PROGRAM
Festivalul Internaţional de Film Independent Anonimul, Ediţia a XI-a
14 - 17 august 2014, Cinema Studio

Joi, 14 august 2014 - Cinema Studio
 15:00 - 16:40: Off românesc
Lumina firavă
Regia: Florina Dumitrache (România), 15 min
Şi băieţii câteodată
Regia: Matei Lucaci-Grunberg (România), 17 min
Brigada neagră
Regia: Andrei-Nicolae Teodorescu (România), 20 min
Zi de târg
Regia: Sergiu Ciorescu (Republica Moldova), 15 min
Să mori de dragoste rănită
Regia: Iulia Rugină (România), 30 min
 17:30: Competiţie Scurtmetraj Ficţiune 1
Nadir
Regia: Mihai Ghiţă (România), 16 min
La bici / The Bike
Regia: Giorgio Borgazzi (Italia), 8 min
Excursie
Regia: Adrian Sitaru (România), 19 min
Peter Pan
Regia: Imanol Ortiz López (Spania), 4 min
About Love
Regia: Roxana Andrei (România), 15 min
Cu lapte, fără zahăr
Regia: Răzvan Macovei & Andrei Florescu (România), 15 min
Not Funny!
Regia: Katharina Woll (Germania), 1 min
Buy 1 Get 1 Free
Regia: Chia-Ho Tai (Taiwan), 10 min
Objects in Mirror are Closer than They Appear
Regia: Alexandru Căpătoiu (România), 10 min
Me Tube: August Sings Carmen Habanera
Regia: Daniel Moshel (Austria), 4 min
 20:00 - 21:40: Competiţie Lungmetraj
September
Regie: Penny Panayotopoulou (Grecia-Germania), 99 min

Vineri, 15 august 2014 - Cinema Studio
 12:30: Competiţie Scurtmetraj Animaţie 1
Golf All
Regia: Philipp Maas & Kim Liersch (Germania), 6 min
Floarea de măr
Regia: Monica Vinogradov (România), 3 min
Guests at My Home
Regia: Oleg Fedchenko (Ucraina), 5 min
Tales of Wizard
Regia: Ivan Fernandez (Spania), 9 min
Wedding Cake
Regia: Viola Baier (Germania), 8 min
Hermes & Aphrodite
Regia: Gregor Zootzky (Germania-Elveţia-SUA), 10 min
Land
Regia: Masanobu Hiraoka (Japonia), 4 min
Jobwatch
Regia: Yoong Wah Alex Wong (Turcia), 6 min
Si Lunchai
Regia: Hannes Rall (Germania-Singapore), 9 min
Big Bug and Little Pipsqueak
Regia: Dmitry Shestopalov (Belarus), 5 min
Shades of Gray
Regia: Aleksandra Averyanova (Rusia), 6 min
Vampire Bat
Regia: Stuart Pound (Anglia), 3 min
Stop
Regia: Ion Octavian Frecea (România), 4 min
Mirage
Regia: Iker Maidagan (SUA/ USA), 10 min
The Silver Wolf
Regia: Daniel Nicolae Djamo (România), 3 min
Le petit blond avec un mouton blanc
Regia: Eloi Henriod (Franţa), 9 min
Hi! I'm New
Regia: Mario Serrano (Spania), 3 min
 15:00: Competiţie Scurtmetraj 2
20 mètres d'amour à Montmartre
Regia: Pierre Gaffié (Franţa), 5 min
Sare de mare
Regia: Andrei Răuţu (România), 15 min
Amateurs
Regia: Yoo In Cheol (Coreea de Sud), 9 min
Anacleto
Regia: Ernesto del Gesso (Italia), 11 min
Duet
Regia: Irina Nedelcu (România-Marea Britanie), 9 min
Faint
Regia: Natalie Plaskura (Germania), 6 min
Bomberman
Regia: Barna Nemethi (România), 13 min
12 minute
Regia: Nicolae Constantin Tănase (România), 13 min
España Is Different
Regia: Salvador Guerra (Spania), 4 min
Ruprecht
Regia: Yangzom Brauen (SUA), 11 min
Au-delà de l'hiver
Regia: Jow Zhi Wei (Franţa-Singapore-Taiwan), 19 min
 17:30 - 19:40: Competiţie Lungmetraj
Plemya / The Tribe
Regie: Myroslav Slaboshpytskiy (Ucraina), 130 min
 20:00 - 21:30: Competiţie Lungmetraj
Remote Control
Regie: Byamba Sakhya (Mongolia-Germania), 90 min

Sâmbătă, 16 august 2014 - Cinema Studio
 12:30: Competiţie Scurtmetraj Ficţiune 3
Omul
Regia: Brigitte Drodtloff (Germania), 11 min
Auguste & Louis
Regia: Nicolas Bertrand (Belgia), 8 min
Wasser
Regia: Leonardo Re (Germania), 10 min
Overcast, Autumn in Spots
Regia: Tatiana Zhukova (Rusia), 14 min
Vibraţia
Regia: Germain Kanda (România), 14 min
Death or Taxes
Regia: Jérémy Rochigiveux (Franţa), 20 min
¡Siguiente!/ next!
Regia: Aitor Arenas Suso (Spania), 4 min
1969
Regia: Aurelian Ispas (România), 20 min
Two for the Bride
Regia: Elena Kozar (Rusia), 7 min
Băiatul cu căţelul
Regia: Liviu Varlam (România), 6 min
 15:00 - 16:35: Competiţie Lungmetraj
The Monk
Regie: The Maw Naing (Burma-Cehia), 93 min
 17:30 - 18:25: Competiţie Lungmetraj
Casa Grande
Regie: Fellipe Barbosa (Brazilia), 115 min
 20:00 - 21:50: Competiţie Lungmetraj
Le meraviglie / The Wonders
Regie: Alice Rohrwacher (Italia-Elveţia-Germania), 110 min

Duminică, 17 august 2014 - Cinema Studio
 15:00 - 16:45: Actori în spatele camerei
Incompresa / Misunderstood
Regie: Asia Argento (Italia-Franţa), 103 min
17:30 - 18:10: Seară HBO
Remembering the Artist: Robert De Niro, Sr.
Regia: Geeta Gandbhir, Perri Peltz (SUA), 40 min
Love Child
Regia: Valerie Veatch (Coreea de Sud-SUA), 75 min
 20:00 - 22:25: Seară HBO
Start Anew World / O Lume Nouă
Regie: Luiza Pârvu (România), 23 min
Regia: James Gray (SUA), 120 min

Intrarea la ARENA VERDE STOP şi la proiecţia specială pe Dâmboviţa este liberă.
Intrarea la proiecţiile de la CINEMA STUDIO se face pe bază de bilet. Biletele se pot achiziţiona de la casa de bilete a cinematografului.

Cea de-a XI-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film Independent ANONIMUL, organizată de Fundaţia Anonimul cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Uniunii Cineaştilor din România, Institutului Cultural Român şi Televiziunii Române - coproducător, va avea loc în perioada 12-17 august 2014, în Bucureşti, la Verde Stop şi Cinema Studio.

Sponsor Oficial: Stella Artois
Sponsor principal: Programul CATENA pentru artă
Sponsori: Vodafone Romania, HBO Romania
Maşina oficială a evenimentului: BMW
Parteneri: FCB, TNT Romania, VH Electronic, Chez Elvire, Acuarela, Fabrica, Contego Coffee



 Toate articolele despre Festivalul de film Anonimul 2014


0 comentarii

Spacer Spacer