Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film balcanic Divan Film Festival, 2014

Programul Divan Film Festival, 2014


Comunicat de presă

august 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Programul Divan Film Festival, Divanul Degustătorilor de Film şi Artă Culinară
(26 august - 31 august, Port Cultural Cetate)

Marţi, 26 august
 Ora 18,00: Deschidere oficială
 Ora 21:00: Concertul Filarmonicii din Craiova
Proiecţie în aer liber: Rapid Response Corps 2: Nuclear Threat / Korpusa za bărzo reagirane 2. Iadrenata zaplaha; 2013, Bulgaria
Regia: Stanislav Doncev
Cu: Vasko Mavrikov, Evgheni Budinov, Ivelin Naidenov, Bashar Rahal, Diana Liubenova

Gen: Comedie
Durata: 96 min.

 
Miercuri, 27 august
 Ora 10:00, la Gara Fluvială 
Kismet; 2013, Grecia-Bulgaria-Cipru
Regia: Nina Maria Paschalidou
Gen: Documentar
Durata: 57 min.
 
 Ora 11:00, Mansardă
Simpozionul internaţional de film Eroi şi anti-eroi din Balcani
Chair-person: Dina Iordanova (Marea Britanie)
Moderator: Marian Ţuţui
Participă: Angelo Mitchievici (România), Ana Grgić (Croaţia), Aleksandăr Ianakiev (Bulgaria), Wang Yao (China)
 
 Ora 12:15, la Gara fluvială
Program de scurtmetraje din Grecia, Kosovo şi România (116 min.)Anna (2013, Grecia-Cipru), Nikoleta (2012, Grecia-Marea Britanie), Red Hulk (2013, Grecia), Mărul roşu 3 / Molla e Kuqe 3 (2012, Kosovo), Linişte / Heshtje (2013, Kosovo), Fără valoare / Zibidi (2013, Kosovo), Duminică / Sunday (2013, România), Tatăl nostru  (2014, România)
 
 Spectacol culinar cu bucătărie tradiţională turcească susţinut de Arza Murat Sabrieva şi Jana Levenuva Gonţici din Vidin
 
 Ora 16:15, la Gara Fluvială 
Program de scurtmetraje de la Altcine selectate de Abbie Saunders (101 min): Tinereţe violentă / Sinot (2011, Macedonia), Să mori tânăr / Die Young (2012, Grecia), Noaptea / Noć (2013, Serbia), Patul / Legloto (2011, Bulgaria), Ţipătul / The Scream (2011, România), Până când moartea ne va despărţi / Dok nas smrt ne rastavi (2013, Croaţia), Sub stres / Under Stress (Grecia), Un hoţ harnic / A Hard Working Robber (Grecia), Fluturele / Petalouda (2013, Grecia), În maximum opt minute / Eight Minute Deadline (2012, Grecia)
 
 Ora 18:00, la Gara Fluvială 
Love & Engineering (2014, Bulgaria-Finlanda-Germania)
Regia: Donislav Hristov)
Gen: Documentar
Durata: 80 min
 
 Ora 21:00
Proiecţie în aer liberGo West (2005, Bosnia şi Herţegovina)
Regia: Ahmed Imamović
Cu: Mario Drmac, Tarik Filipović, Rade Serbedzia, Mirjana Karanović
Gen: Comedie
Durata: 97 min.  
 
Joi, 28 august
 Ora 11:00, la Gara Fluvială
Program pentru copii: De-aş fi... Harap Alb / The White Moor (1965)
Regia: Ion Popescu-Gopo
Cu: Florin Piersic, Emil Botta, Fory Etterle, George Demetru, Puiu Călinescu, Irina Petrescu
Genul: Fantastic
Durata: 91 min.
 
 Ora 21:00
Proiecţie în aer liber - O vară de neuitat / Un été inoubliable (1994, România-Franţa) Regia: Lucian Pintilie
Cu: Kristin Scott Thomas, Claudiu Bleonţ, Olga Tudorache, George Constantin, Marcel Iureş, Răzvan Vasilescu, Ioan Gyuri Pascu)
Genul: Dramă
Durata: 94 min.
 
 Ora 23:00 - Concert Ioan Gyuri Pascu 

Vineri, 29 august
 Ora 10:00-13:00, la Pajişte
Ateliere Ideo Ideis
 
 Ora 10:00, la Gara Fluvială
Ultimii piraţi de la Marea Neagră / Poslednite cernomorski pirati (2013, Bulgaria)
Regia: Svetoslav Stoianov)
Genul: Documentar
Durata: 72 min
 
 Ora 11:00, la Mansardă
Simpozionul internaţional de film Eroi şi anti-eroi din Balcani
Chair-person: Dina Iordanova (M.Britanie)
Moderator: Marian Ţuţui
Participă: Nevena Daković (Serbia), Dana Duma (România), Abbie Saunders (Marea Britanie), Lydia Papadimitriou (Marea Britanie).        

 Ora 11:30, la Gara Fluvială
Program de scurtmetraje din România, Croaţia şi Turcia (130 min.): Kazimir (2013, România), Copacul / The Tree (2013, România), Pe teren nesigur / Tlo pod nogata (2014, Croaţia), Umbrela galbenă / Žuti suncobran (2013, Croaţia), Unchiul Şeref şi umbra sa / Şeref Dayı ve Gölgesi Fragman (2013, Tucia), Fetiţa / Kız Çocuğu (2011, Turcia), Băiat frumos / Ljepotan (2014, Croaţia), Marko (2013, Croaţia) 
Spectacol culinar susţinut de Mircea Groza
 
 Ora 15:45, la Gara Fluvială 
Program de scurtmetraje din Serbia, Turcia şi România (116 min.): Snare Drum (2008, Serbia), Alone, Alone, You Should Never Be Alone / Sam sam sam da nisi (2006, Serbia), Cărăuşul /  Haulier / Vozar (2012, Serbia), Once upon a Time in Jamaica / Bir zamanlar Jamaica (Turcia), Spaţiu îngust / Dar alan / Ten gav (2013, Turcia), Retur (2013, România)
 
 Ora 18:00, la Gara Fluvială 

Usturoi / Transylvanian Garlic (2014, România)
Regia: Lucian Alexandrescu
Cu: Sebastian Topan, Darius Stoica, Andreea Ioana Zaharia, Ionuţ Turda, Nicu Varga, Tibi Covaci)

Gen: Comedie
Durata: 93 min.


 Ora 21:00
Proiecţie în aer liber: Regele / O vasilias (2002, Grecia)
Regia: Nikos Grammatikos
Cu: Vangelis Mourikis, Marilita Lambropoulou, Minas Hadzisavas, Babis Giotopoulos
Gen: Dramă
Durata: 130 min
 
Sâmbătă, 30 august
 Ora 10:00- 13:00, la Pajişte
Atelierele Ideo Ideis
 Ora 10:00, la Gara Fluvială
Eroi din Balcani. Program de desene animate şi documentare vechi (90 min.): Adam şi Eva (1970), Greierele şi furnica (1970), Noe (1973), Prestanţă (1977), Arhimede (1970), Arca lui Noe (1976), Haiducul (1986), Haplea (1928), Vasilache şi Marioara (1981), Monumente brâncoveneşti (1976),  Popas de artă la Hurezi (1976), Dunărea distruge şi clădeşte / Die Donau zerstört und baut (1944)
 
 Ora 12:00, la Gara Fluvială
Program de scurtmetraje din Serbia şi Macedonia (114 min.): Inimă / Srce (2013, Serbia), Sacoşa / Torba (2012, Serbia), Zăpada roşie / Crveni sneg / Roter Schnee (2013, Serbia- Elveţia), Hibernarea / Hibernacija / Hibernation (2013, Serbia), Soare de primăvară / Prolecna sunca / Soles de primavera (2013, Serbia), Sido (2013, Macedonia)
 
 Ora 16:00, la Gara Fluvială

Ocupaţia, a 27-a imagine / Okupacija, 27. slika / Occupation, the 27th Tableaux (2013, Croaţia-Cehia)
Regia: Pavo Marinković

Genul: Documentar
Durata: 72 min.

 
 Ora 18:00, la Gara Fluvială
Little Land (2013, Grecia- Franţa)
Regia: Nikos Dagiadas
Genul: Documentar
Durata: 52 min
 
 Ora 21:00
Proiecţie în aer liber -  Ocupaţia în 26 de imagini / Okupacija u 26 slika (1978, Iugoslavia)
Regia: Lordan Zafranović
Cu: Frano Lasic, Milan Strljic, Tanja Poberznik, Boris Kralj, Ivan Klemenc
Genul: Dramă
Durata: 116 min 




 Toate articolele despre Festivalul de film balcanic Divan Film Festival, 2014


0 comentarii

Spacer Spacer