Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Naţional de Teatru, 2014

Programul Festivalului naţional de teatru, FNT, 2014


Comunicat de presă

octombrie 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Vineri, 24 octombrie 2014

ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Studio
Furtuna de William Shakespeare, regia: Alexander Morfov, Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti - 3h cu pauză

ora 18.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Szebb az élet halál után / Viaţa-i mai frumoasă după ce mori, textul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul "Tomcsa Sándor", Odorheiu Secuiesc - 1h 10 min fără pauză

ora 19.00 Godot Café Teatru
Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti - 1h 30 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Pictură
Noul locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare - 55 min fără pauză

ora 21.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Media
Deschiderea oficială a celei de-a 24-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru

Sâmbătă, 25 octombrie 2014

ora 17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio
De vânzare / For Sale - un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti - 1h 35 min fără pauză

ora 18.30 Teatrul de Artă
Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Metropolis
Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti - 1h 45 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
West Side Story, libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim - un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

ora 19.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Pictură
Noul locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare - 55 min fără pauză

ora 20.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Atelier
Trilogia belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul "Anton Pann" Râmnicu-Vâlcea - 2h 10 min fără pauză

ora 20.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
Viktor, avagy a gyermekuralom / Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - 2h 20 min fără pauză

ora 22.00 Godot Café Teatru
Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti - 1h 30 min fără pauză

Duminică, 26 octombrie 2014

ora 12.00 Teatrul Ţăndărică
Muzicanţii din Bremen, dramatizare după Fraţii Grimm, de Ema Stere, regia: Attila Vizauer, Teatrul Ţăndărică Bucureşti - 1h fără pauză / MAEŞTRI

ora 17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio
De vânzare / For Sale - un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti - 1h 35 min fără pauză

ora 18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
Viktor, avagy a gyermekuralom / Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj - 2h 20 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Metropolis
Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti - 1h 45 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
West Side Story, libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim - un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

ora 19.30 Teatrul Elisabeta
Suflet românesc - one man show, scenariul şi regia: Dan Puric, Compania Passe-Partout Bucureşti - 1h 30 min fără pauză

ora 20.30 Centrul Cultural "Ion Manu" Otopeni
D'ale noastre - un spectacol de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti - 1h 35 min fără pauză / MAEŞTRI

ora 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Atelier
Trilogia belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul "Anton Pann" Râmnicu-Vâlcea - 2h 10 min fără pauză

ora 21.30 Teatrul de Artă
Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

Luni, 27 octombre 2014

ora 18.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin
Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca - 1h 15 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul de Artă
Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 19.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Castingul dracului - un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu - Mureş, Compania "Tompa Miklós" Târgu - Mureş - 2h 10 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Metropolis
Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 20.30 Centrul Cultural "Ion Manu" Otopeni
Mozart Steps - un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu - 1h 05 min fără pauză

ora 22.00 UNTEATRU
Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

Marţi, 28 octombre 2014

ora 17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Castingul dracului - un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu - Mureş, Compania "Tompa Miklós" Târgu - Mureş - 2h 10 min fără pauză

ora 18.30 Teatrul Odeon, Sala Studio
Tipografic majuscul - un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon 1h 25 min fără pauză

ora 18.30 şi 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Atelier
Profu' de religie de Mihaela Mihailov, regia: Bobi Pricop, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova - 1h 15 min fără pauză

ora 20.00 Grand Cinema&More din Băneasa Shopping City
Vorbe, vorbe, vorbe - recital Ion Caramitru şi Adrian Naidin / MAEŞTRI

ora 20.30 Teatrul Metropolis
Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 20.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin
Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca - 1h 15 min fără pauză

Miercuri, 29 octombre 2014

ora 17.00 UNTEATRU
Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 17.00 Teatrul Ţăndărică
Candid, după Voltaire, scenariu, regia artistică, păpuşi şi animaţie digitală: Cristian Pepino, Teatrul Ţăndărică Bucureşti - 1h fără pauză / MAEŞTRI

ora 17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio
Tipografic majuscul - un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon - 1h 25 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Atelier
Familia Tót, de Örkeny István, regia: Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova - 3h 15 min cu pauză

ora 19.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin
Trilogia Aureliu Manea: Penelopa rămîne îngândurată, Repetiţia de teatru, Zâna de la răsărit, după texte de Aureliu Manea, regia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca - 1h 30 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Odeon Bucureşti - 2h 30 min / MAEŞTRI

ora 19.00 Teatrul de pe Lipscani
Lecţia de Eugène Ionesco, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti - 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

ora 20.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Studio
Donka - O scrisoare către Cehov, textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy - Lausanne - 1h 30 min fără pauză

ora 20.30 Teatrul Metropolis
Vocea umană de Jean Cocteau, regia: Sanda Manu, Teatrul Metropolis Bucureşti - 1h fără pauză / MAEŞTRI

ora 21.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
Oidip - scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu - 1h 30 min fără pauză

Joi, 30 octombre 2014

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
Oidip - scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu - 1h 30 min fără pauză

ora 18.00 şi 21.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin
Trilogia Aureliu Manea: Penelopa rămîne îngândurată, Repetiţia de teatru, Zâna de la răsărit, după texte de Aureliu Manea, regia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca - 1h 30 min fără pauză

ora 18.30 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu
Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Odeon Bucureşti, Sala Majestic
Şefele de Werner Schwab, regia: Sorin Militaru, Teatrul Odeon Bucureşti - 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Atelier
Familia Tót, de Örkeny István, regia: Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova - 3h 15 min cu pauză

ora 20.00 Teatrul Masca
Actorul de Mihai Mălaimare, regia: Anca Dana Florea, Teatrul Masca Bucureşti - 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

ora 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio
În trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Liviu Rebreanu" - 1h 30 min fără pauză

ora 20.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Studio
Donka - O scrisoare către Cehov, textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy - Lausanne - 1h 30 min fără pauză

Vineri, 31 octombre 2014

ora 18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca - 2h 20 min cu pauză

ora 18.00 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu
Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 18.30 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
În trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Liviu Rebreanu" - 1h 30 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Studio
Revizorul de N. V. Gogol, regia: Felix Alexa, Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti - 2h fără pauză

ora 20.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Pictură
Cabaret, de Joe Masteroff - un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara - 2h 50 min cu pauză

ora 21.00 Teatrul ACT
Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu după romanul "Moromeţii" de Marin Preda, regia: Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

Sâmbătă, 1 noiembrie 2014

ora 17.00 Teatrul Evreiesc de Stat
Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti - 1h 45 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca - 2h 20 min cu pauză

ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Pictură
Cabaret, de Joe Masteroff - un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara - 2h 50 min cu pauză

ora 18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
Ivanov de A. P. Cehov, regia: Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti - 3h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

ora 19.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin
Aniversarea de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, Teatrul "Nottara" Bucureşti - 1h 40 min fără pauză / MAEŞTRI

ora 20.00 Teatrul Excelsior
HOP (şi noi) în FNT - premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014... în acţiune - 2h cu pauză

ora 21.00 UNTEATRU
Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group - 1h fără pauză

Duminică, 2 noiembrie 2014

ora 11.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group - 1h fără pauză

ora 17.00 Teatrul de Artă
Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti - 1h 20min fără pauză

ora 17.00 UNTEATRU
Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti - 1h 20 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Naţional, "I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Studio
Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi - aprox. 3h cu pauză

ora 19.00 Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova şi Grand Cinema&More din Băneasa Shopping City
Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Robert Wilson, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova - 1h 30 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Evreiesc de Stat
Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti - 1h 45 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei
Căsătoria de N.V. Gogol, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra Bucureşti - 2h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
Revizorul de N.V. Gogol, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul de Comedie - 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

ora 20.00 Teatrul Excelsior
HOP (şi noi) în FNT - premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014... în acţiune - 2h cu pauză



 Toate articolele despre Festivalul Naţional de Teatru, 2014


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 West Side Story şi Cabaret de Răzvan Mazilu în FNT, 2014, Beatrice Lăpădat
 Noii Rinoceri, vechii noştri Locatari la FNT, 2014, Silvia Dumitrache
 Mood boards (II) - Atelier de jurnalism teatral în FNT, 2014, Beatrice Lăpădat
 Mari clasici, reinventaţi prin ludic - FNT, 2014, Silvia Dumitrache
 Dabija, avocatul poveştii - Sânziana şi Pepelea la FNT, 2014, Florian-Rareş Tileagă
 Toate articolele despre Festivalul Naţional de Teatru, 2014


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer