Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film CineMAiubit 2014

Programul Festivalului CineMAiubit, 2014


Comunicat de presă

decembrie 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
A 18-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit îşi deschide porţile între 2 şi 6 decembrie 2014, la Cinema STUDIO, în Bucureşti.
 
Intrarea este liberă la toate proiecţiile din cadrul festivalului.
 
Festivalul este organizat de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale" Bucureşti (UNATC), cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC) şi al Uniunii Cineaştilor din România (UCIN).
 
CineMAiubit este cel mai important şi cel mai vechi festival internaţional de film studenţesc din România, de-a lungul timpului aici făcându-şi debutul mulţi dintre tinerii noştri cineaşti, ale căror filme cuceresc astăzi festivalurile internaţionale.
 
Deschiderea oficială va avea loc marţi, 2 decembrie 2014, ora 18:30, la Cinema Studio, pentru ca în următoarele patru zile publicul să se poată delecta cu scurtmetraje din întreaga lume. Printre ţările participante în acest an se numără Anglia, Argentina, China, Germania, Israel, Rusia, România, dar şi altele.
 
Miza competiţiei este Premiul pentru cel mai bun film, alături de peste alte 25 de premii printre care menţionăm: Premiul de regie "Cristian Nemescu", Premiul de imagine, Premiul de montaj, Premiul de sunet "Andrei (Otto) Toncu".
 
Cele trei secţiuni principale ale festivalului sunt ficţiune, documentar şi animaţie/experiment, iar spectatorii pot fi siguri că vor vedea pe marele ecran o paletă largă de viziuni cinematografice, din zone culturale diferite.
 
CineMaiubit continuă tradiţia competiţiei şi pentru scenariul de scurtmetraj, pentru fotografie şi afiş de film.
 
Juriul internaţional al festivalului reuneşte personalităţi din lumea cinematografică, atât din România, cât şi din străinătate, cum ar fi marele regizor şi profesor chinez Xie Fei - câştigător al unui "Urs de Aur" şi a două premii "Ursul de Argint" pentru lungmetraj la Berlin, producătorul şi distribuitorul austriac Sasha Wieser, Geza Csakvari - critic de film şi director artistic al festivalului internaţional de film Jameson Cinefest din Miskolc, Ungaria, criticul de film Magda Mihăilescu, directorul de fotografie Vivi Drăgan Vasile, actorul Gabriel Spahiu şi, nu în ultimul rând, câştigătorul Marelui Premiu la CineMAiubit 17: regizorul Andrei Teodorescu.
 
Sub umbrela festivalului va avea loc a treia ediţie a workshopului intensiv de scenaristică pentru scurtmetraj MiniMidpoint, unde echipele de studenţi cineaşti vor lucra sub îndrumarea regizorului şi scenaristului maghiar Csaba Bollok.
 
Pe 6 decembrie 2014 va debuta prima ediţie a National Screenwriting Alumni Pitch, eveniment dedicat întâlnirii dintre producătorii români de film şi tinerii scenarişti proaspăt absolvenţi ai şcolilor de profil din România.
 
Tot pe 6 decembrie 2014, la Cinema Studio va avea loc o proiecţie specială a Programului Cineritm, dezvoltat în parteneriat de Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti (UNMB) şi UNATC, în cadrul căruia echipe mixte compozitor-regizor au creat coloana sonoră a unor filme de scurtmetraj.
 
Pe data de 5 decembrie 2014, ora 20:00, în cadrul unei proiecţii eveniment, regizorul Xie Fei îşi va prezenta filmul Black Snow, premiat în 1990 cu "Ursul de Argint" la festivalul de film de la Berlin.
 
CineMAiubit sărbătoreşte în 2014 majoratul şi îşi aşteaptă oaspeţii cu entuziasm studenţesc, filme diverse şi proaspete, în care se poate simţi energia cinemaului de mâine.
 
În fiecare an, Sărbătorile de Iarnă încep cu Festivalul CineMAiubit!
Detalii: www.festival-cinemaiubit.ro // https://www.facebook.com/cinemaiubitfestival
 
PROGRAM
 
Marţi 2 decembrie 2014
ora 18:30 Cinema Studio - Foyer
Vernisajul expoziţiei foto şi de afiş
ora 19:00 Cinema Studio
Deschiderea oficială a Festivalului & Ficţiune (1)
ora 23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party
 
Miercuri 3 decembrie 2014
ora 11.00 UNATC - sala 112 A
Deschiderea workshopului de scenaristică miniMidpoint
ora 11:00 Cinema Studio
Documentar (1)
ora 14:00 Cinema Studio
Documentar (2)
ora 17:00 Cinema Studio
Ficţiune (2)
ora 19:30 Cinema Studio - Foyer
Lansare de carte: "Filmul muzical american între strălucire şi profunzime" de Izabela Bostan
ora 20:00 Cinema Studio
Ficţiune (3)
ora 23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party
 
Joi 4 decembrie 2014
ora 11.00 UNATC - sala 112 A
workshop de scenaristică miniMidpoint
ora 11:00 Cinema Studio
Documentar (3)
ora 14:00 Cinema Studio
Documentar (4)
ora 17:00 Cinema Studio
Ficţiune (4)
ora 20:00 Cinema Studio
Ficţiune (5)
ora 23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party
 
Vineri 5 decembrie 2014
ora 11.00 UNATC - sala 112 A
workshop de scenaristică miniMidpoint
ora 11:00 Cinema Studio
Animaţie - Experiment (1)
ora 14:00 Cinema Studio
Ficţiune (6)
ora 17:00 Cinema Studio
Ficţiune (7)
ora 20:00 Cinema Studio - Proiecţie eveniment
Black Snow de Xie Fei, film premiat cu Ursul de Argint - Berlin 1990
proiecţie în prezenţa autorului
ora 23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party
 
Sâmbătă 6 decembrie 2014
ora 12.00 UNATC - sala 112A
National Screenwriting Alumni Pitch
ora 11:00 Cinema Studio
Animaţie - Experiment (2)
ora 15:00 Cinema Studio
Proiecţie specială: CINERITM (UNMB & UNATC)
ora 18:30 Cinema Studio - Foyer
Lansare de carte: "Note despre cinematograf" de Robert Bresson // "Ce este cinematograful? Vol. 1: Ontologie şi limbaj" de André Bazin
ora 19:00 Cinema Studio
Ceremonia de premiere şi vizionarea filmelor premiate
ora 23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party
 
***

Filme în competiţie:
 
I. FICŢIUNE
 
Marţi, 2 decembrie 2014, ora 19:00 - Cinema STUDIO
O lume nouă - r: Luiza Pârvu - TISCH NY/USA
A corto plazo - r: Laura Guinde - FUC/Argentina
Analgezia - r: Valeria Sochyvets - Ucraina
Chalk - r: Rem Berger - Westminster/UK
Dragoste de familie - r: Liviu Varlam - UNATC/Romania
Clovnul r: Anna Kalimar - UNATC/Romania
Tractor - r: Simona Constantin - UNATC/Romania
Summer secret - r: Zheng Zheng - BFA/China
 
Miercuri, 3 decembrie 2014, ora 17:00 - Cinema STUDIO
Mic dejun r: Mihai Kolcsar- UNATC/Romania
Check Point - Slovacia
More than strangers - China
Ilglu: Smell your desire - r: Yulia Maximova - Edinburgh College of Art/Scoţia
For an Eye - Anglia
Tera toma - r: Oscar Diaz - ECAM/Spania
Despărţire - r: Artur Borusz - UNATC/Romania
După sezon - r: Katalin Moldovai - Sapientia/Romania
Sin - r: Oana Isabella Szanto - UNATC/Romania
 
Miercuri, 3 decembrie 2014, ora 20:00 - Cinema STUDIO
Codfish & Cyanide - r: David Gesslbauer - Filmakademie/Germania
Size 36 Sneakers r: Lorand Gabor - Sapientia/Romania
Sunny - r: Barbara Ott - Filmakademie/Germania
Absent - r: Sergiu Lupşe - UBB Cluj/Romania
Anna - r: Alexandru Badea - UNATC/Romania
In the house - r: Ana Maria Comănescu - UNATC/Romania
Nu ai fost acolo - r: Ioana Păltinel - UNATC/Romania
A Tabernache in the Desert - r: Maya Kessel - Sam Spiegel/Israel
Jurământul lui Hipocrate - r: Dorin Panea - Hyperion/Romania
 
Joi, 4 decembrie 2014, ora 17:00 - Cinema STUDIO
First born - r: Leah Tonic - Sam Spiegel/Israel
Nu ţinem scorul - r: Ana Maria Comanescu - UNATC/Romania
Nightswimming - r: Sharon Angelhart - Sam Spiegel/Israel
Wicked flesh - r: Marisa Vallone - Italia
Baybarries have Ripened - r: Niranjan Raj Bhetwal - Nepal
Acordajul profesorului Octav - r: Germain Kanda - UNATC/Romania
Ghosts - r: Benjamin Pfohl - Univ. for film and television Munchen / Germany
 
Joi, 4 decembrie 2014, ora 20:00 - Cinema STUDIO
Sobre la hora - r: Pablo Fernandez - UCINE/Argentina
Real estate - r: Katalin Besenyei - Sapientia/Romania
Boat trip - r: Ozana Nicolau - UNATC/Romania
Balanca - r: Rui Falcao - ESAP/Portugalia
No place - r: Nina F. G. Nigel - ECAM/Spania
Femei - r: Silvia Popescu - UNATC/Romania
Inmentis - r: Francisco de la Fuente - UCINE/Argentina
Echilibru - r: Alexandru Badea - UNATC/Romania
Fereastra - r: Georgiana Moldoveanu - UNATC/Romania
 
Vineri, 5 decembrie 2014, ora 14:00 - Cinema STUDIO
Legătura de leuştean - r: Armine Vosganian - UNATC/Romania
Golanii - r: Bogdan Drumea - UNATC/Romania
Flying - r: Katharina Woll - HFFM/Germania
The Loss - r: Dekel Nitzan - Tel Aviv Univ/Israel
Str. Drapelului - r: Anca Oproiu - NFTA/Olanda
Noapte de argint - r: Sebastian Mihăilescu - UNATC/Romania
Monday, Tuesday... Gorshkov - r: Kseniya Grishina - VGIK/Rusia
Raid - r: Oana Isabella Szanto - UNATC/Romania
Day off - r: Gal Polka, Antal Szabolcs - Sapientia/Romania
 
Vineri, 5 decembrie 2014, ora 17:00 - Cinema STUDIO
Gallo - r: Daniel Sanchez - Univ. Grancolombiano/Colombia
Poartă-n casă - r: Hadrian Gavriluţiu - UNATC/Romania
Asi somos sin Serena - r: Ines Villanueva - FUC/Arg
Eroul - r: Matei Sopterean - UNATC/Romania
Pipe dream - r: Maxim Chernysh - VGIK/Rusia
De ce au dispărut dinozaurii - r: Mihai Ghita - UNATC/Romania
Some of us - r: Anja Kavic - Banja Luka/Bosnia
Bear mountain - r: Vagenak Balayan - St.Petersburg/Rusia
Nightride - r: Ozana Nicolau - UNATC/Romania
 
II. DOCUMENTAR
 
Miercuri, 3 decembrie 2014, ora 11:00 - Cinema STUDIO
Some Girls are Bigger than Others - r: Anja Kavic - Academy of Arts Banja Luka
Cine seamănă - r: Marcela Chistruga - AMTA Chisinau
The Light that Memory Lends to Things - r: Ana Maria Vijdea - UBB Cluj
Anotherday of Mankind - r: Alexandru Vlad - UBB Cluj
Where My Friend Made a Painting - r: Pedro Florencio - FCSH-UNL
Finistere - r: Daniel Andreas Sager - Filmakademie
Lavashka - r: Narges Kalhor - HFF Munchen
 
Miercuri, 3 decembrie 2014, ora 14:00 - Cinema STUDIO
The Burek-Macedonia - r: Muslum Suleymanoglu - KulturUniv Istanbul
Last Hands - r: Ahmet Bikic - KulturUniv Istanbul
On Ice - r: Sanna Liljander - Mertopolia
Black Chapel - r: Rene Schweitzer - HFF Munchen
This is Our Saint Bichromate - r: Lorand Gabor - Sapientia Cluj
Borica - r: Lorand Lorincz - Sapientia Cluj
Hibernation - r: Tomer Werechson - Tel Aviv Univ.
Bostori Beneath the Wheel - r: Levin Hubner - IFS Koln
Sunday, Before Midnight - r: Samuel Fahy - Westminster
 
Joi, 4 decembrie 2014, ora 11:00 - Cinema STUDIO
Let Everyone Hear Our Love - r: Didar Karatas - KulturUniv Istanbul
Wedding Pas de Deux - r: Denis Zaytsev - VGIK
The Stop on the Main Street - r: Peter Zakutansky - VSMU
Imagini mişcătoare - r: Cristian Pop - UNATC
Pasti - r: Artur Boruzs - UNATC
U-MOR - r: Mihai Pârcălabu - UNATC
Alice - r: Isabela Ţenţ - UNATC
Leon - r: Robert Braga - UNATC
Iulian - r: Alexandru Mironescu - UNATC
Emanuel - r: Ioana Grigore - UNATC
 
Joi, 4 decembrie 2014, ora 14:00 - Cinema STUDIO
The Joy of Everyday Life - r: Sanna Liljander - Metropolia
To Face Wild Animals - r: Jeronimo Quevedo - UCINE
Uită-te-n jur - r: Cristian Dragan - UNATC
Româneşti - r: Artur Boruzs - UNATC
Sorin Chifiriuc: compromis - r: Alexandru Badea - UNATC
Brudina - r: Dragoş Hanciu - UNATC
Octav - r: Andrei Inizian - UNATC
Film de vârsta a treia - r: Oana Isabell Szanto - UNATC
Patru respiraţii - r: Ligia Ciornei - UNATC
 
III. ANIMATIE-EXPERIMENT
 
VIneri, 5 decembrie 2014, ora 11:00 - Cinema STUDIO
Recently in the woods - r: Daniel Van Westen - SAD Kassel
An Adventurous Afternoon - r: Ines Christine Geisser, Kristen Carina Geisser - SAD Kassel
Catcher - r: Fabian Koppenhöfer - SAD Kassel
Home in mind - r: Tami Liberman - The Institute of Ethnology
The Military Industry - r: Yusuf Ozal Celik - Istanbul KulturUniv
Ice is melting - r: Sebastian Stojetz - HFF Munchen
Road Trip - r: Xaver Xylophon Boehm - Univ. of Arts Berlin
Nuk - r: Phillip Yarrin - VGIK
The Awakening - r: Alena Smrtníková - VSMU
Mic tratat despre zeul corp - r: Andreea Dobre - Nisi Masa / BIEFF / UNATC
Air so dusty - r: Andrei Inizian - UNATC
Treatise on Mannequins - r: Cristian Dragan - UNATC
Lumbra - r: Cristian Radu - UNATC
Dacă e ceva, te sun - r: Ioana Grigore - UNATC
Visul de aur - r: Alexandru Mironescu - UNATC
Conectat la sistem - Iasmina Panduru - UNATC
Şah - r: Claudia Ciocan, Iulia Radu - UNATC
Unde, când, cum, cine şi de ce?- r: Ştefan Azaharioaie - UNATC
Licurici - r: Irina Tomasu - UNATC
Lucky - r: Alexandra Botau - UNATC
Lecţia despre cerc - r: Ştefan Morozan - UNATC
Butterfly Collector - r: Naghy Orsolya - Sapientia Cluj
 
Sâmbătă, 6 decembrie 2014, ora 11:00 - Cinema STUDIO
Desportistas - r: Ivan Ramirez, Juan Carlos Armiz, Ana Rodriquez - ECAM
The Place that remains... - r: Mário Gajo de Carvalho - FCSH-UNL
Wrapped - r: Roman Kalin, Falko Paeper, Florin Wittmann - Filmakademie
Instalife - r: Alex Schuster, Benjamin Rost - Filmakademie
Into the Innards - r: Nicole Vogele - Filmakademie
The Feasttible Life - r: Benedikt Hummel - Filmakademie
High Wool - r: Nikolai Maderthoner, Moritz Mugler - Filmakademie
Not Funny - r: Katharina Woll
Wind - r: Robert Lobel - HAW Hamburg
Kafan - r: Narges Kalhor - HFF Munchen
Surrounded - r: Arne Korner - HBK Hamburg
Vue Point - r: Arne Korner - HBK Hamburg
Plug & Play - r: Michael Frei - Hochschule Luzern



 Toate articolele despre Festivalul de film CineMAiubit 2014


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Petrecere de majorat cu oaspeţi străini CineMAiubit, 2014, Mihai Fulger
 Nintendo made in China - Teratoma la cineMAiubit, 2014, Alexandra-Florentina Nenciu
 Premiile Festivalului CineMAiubit, 2014, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer