Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Oscar 2015

Nominalizările şi cîştigătorii celei de-a 87-a ediţii a Premiilor Oscar, 2015


Comunicat de presă

februarie 2015
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
A 87-a ediţie a evenimentului a avut loc duminică, 22 februarie 2015, la Teatrul Kodak din Hollywood şi a fost prezentată de Neil Patrick Harris. În România gala s-a putut vedea în direct la Digi Film, începînd de la ora 2.00 (duminică spre luni) şi se va putea vedea în versiune editată luni, 23 februarie 2015, la ora 22, la Digi Film.

Cîştigătorii sunt marcaţi cu bold.

Cel mai bun film de lungmetraj
American Sniper (Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, Peter Morgan)
Birdman (Alejandro González Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole)
Boyhood (Richard Linklater, Cathleen Sutherland)
The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson, Scott Rudin, Steven M. Rales, Jeremy Dawson)
The Imitation Game (Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman)
Selma (Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner, Jeremy Kleiner)
The Theory of Everything (Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten)
Whiplash (Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster)

Cea mai bună regie
Alejandro G. Iñárritu pentru Birdman
Richard Linklater pentru Boyhood
Bennett Miller pentru Foxcatcher
Wes Anderson pentru The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum pentru The Imitation Game

Cel mai bun actor într-un rol principal
Steve Carell în Foxcatcher
Bradley Cooper în American Sniper
Benedict Cumberbatch în The Imitation Game
Michael Keaton în Birdman
Eddie Redmayne în The Theory of Everything

Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Marion Cottilard în Deux jours, une nuit
Felicity Jones în The Theory of Everything
Julianne Moore în Still Alice
Rosamund Pike în Gone Girl
Reese Witherspoon în Wild

Cel mai bun actor într-un rol secundar
Robert Duvall în The Judge
Ethan Hawke în Boyhood
Edward Norton în Birdman
Mark Rufallo în Foxcatcher
J.K. Simmons în Whiplash

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar
Patricia Arquette în Boyhood
Laura Dern în Wild
Keira Knightley în The Imitation Game
Emma Stone în Birdman
Meryl Streep în Into the Woods

Cel mai bun film într-o limbă străină
Ida (Polonia, regia: Pawel Pawlikowski)
Leviafan / Leviathan (Rusia, regia: Andrey Zvyagintsev)
Mandariinid / Tangerines (Estonia, regia: Zaza Urushadze)
Chagrin des oiseaux / Timbuktu (Mauritania, regia: Abderrahmane Sissako)
Relatos salvajes / Wild Tales (Argentina, regia: Damian Szifron)

Cel mai bun scenariu-adaptare
Jason Hall pentru American Sniper
Graham Moore pentru The Imitation Game
Paul Thomas Anderson pentru Inherent Vice
Anthony McCarten pentru The Theory of Everything
Damien Chazelle pentru Whiplash

Cel mai bun scenariu original
Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo pentru Birdman
Richard Linklater pentru Boyhood
E. Max Frye, Dan Futterman pentru Foxcatcher
Wes Anderson, Hugo Guinness (poveste) pentru The Grand Budapest Hotel
Dan Gilroy pentru Nightcrawler

Cel mai bun film de animaţie (lungmetraj)
Big Hero 6 (r. Don Hall, Chris Williams)
The Boxtrolls (r: Graham Annable, Anthony Stacchi)
How to Train Your Dragon 2 (r: Dean DeBlois)
Song of the Sea (r. Tomm Moore)
Kaguyahime no monogatari / The Tale of the Princess Kaguya (r: Isao Takahata)

Cea mai bună scenografie
The Grand Budapest Hotel (Adam Stockhausen, Anna Pinnock)
The Imitation Game (Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald)
Interstellar (Nathan Crowley, Gary Fettis)
Into the Woods (Dennis Gassner, Anna Pinnock)
Mr. Turner (Suzie Davies, Charlotte Watts)

Cea mai bună imagine
Birdman (Emmanuel Lubezki)
The Grand Budapest Hotel (Robert D. Yeoman)
Ida (Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski)
Mr. Turner (Dick Pope)
Unbroken (Roger Deakins)

Cele mai bune costume
The Grand Budapest Hotel (Milena Canonero)
Inherent Vice (Mark Bridges)
Into the Woods (Coleen Atwood)
Maleficent (Anna B. Sheppard, Jane Clive)
Mr. Turner (Jacqueline Durran)

Cel mai bun film documentar (lungmetraj)
Citizenfour (Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky)
Finding Vivian Maier (John Maloof, Charlie Siskel)
Last Days in Vietnam (Rory Kennedy, Keven McAlester)
Le sel de la terre / The Salt of the Earth (Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier)
Virunga (Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara)

Cel mai bun film documentar (scurtmetraj)
Crisis Hotline: Veterans Press 1 (Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry)
Joanna (Aneta Kopacz)
Our Curse (Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki)
The Reaper / La Parka (Gabriel Serra)
White Earth (Christian Jensen)

Cel mai bun montaj
American Sniper (Joel Cox, Gary Roach)
Boyhood (Sandra Adair)
The Grand Budapest Hotel (Barney Pilling)
The Imitation Game (William Goldenberg)
Whiplash (Tom Cross)

Cel mai bun machiaj
Foxcatcher (Bill Corso, Dennis Liddiard)
The Grand Budapest Hotel (Frances Hannon, Mark Coulier)
Guardians of the Galaxy (Elizabeth Yianni-Georgiou, David White)

Cea mai bună coloană sonoră originală
The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)
The Imitation Game (Alexandre Desplat)
Interstellar (Hans Zimmer)
Mr. Turner (Gary Yershon)
The Theory of Everything (Jóhann Jóhannsson)

Cel mai bun cîntec original
Everything Is Awesome - muzica şi versurile: Shawn Patterson (The Lego Movie)
Glory - Muzica şi versurile: John Stephens, Lonnie Lynn (Selma)
Grateful - Muzica şi versurile: Diane Warren (Beyond the Lights)
I'm Not Gonna Miss You - Muzica şi versurile: Glen Campbell, Julian Raymond (Glen Campbell: I'll Be Me)
Lost Stars - Muzica şi versurile: Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Begin Again)

Cel mai bun film de animaţie (scurtmetraj)
The Bigger Picture (Daisy Jacobs, Chris Hees)
The Dam Keeper (Robert Kondo, Daisuke 'Dice' Tsutsumi)
Feast (Patrick Osborne, Kristina Reed)
Me and My Moulton (Torill Kove)
A Single Life (Joris Oprins)

Cel mai bun film de scurtmetraj (live action)
Aya (Oded Binnun, Mihal Brezis)
Boogaloo and Graham (Michael Lennox, Ronan Blaney)
La Lampe au Beurre de Yak / Butter Lamp (Wei Hu, Julien Féret)
Parvaneh (Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger)
The Phone Call (Mat Kirkby, James Lucas)

Cel mai bun montaj de sunet
American Sniper (Alan Robert Murray, Bub Asman)
Birdman (Aaron Glascock, Martín Hernández)
The Hobbit: The Battle of the Five Armies (Brent Burge, Jason Canovas)
Interstellar (Richard King)
Unbroken (Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro)

Cel mai bun mixaj de sunet
American Sniper (John T. Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin)
Birdman (Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga)
Interstellar (Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten)
Unbroken (Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee)
Whiplash (Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley)

Cele mai bune efecte vizuale
Captain America: The Winter Soldier (Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick)
Dawn of the Planet of the Apes (Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist)
Guardians of the Galaxy (Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould)
Interstellar (Paul J. Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R. Fisher)
X-Men: Days of Future Past (Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer)



 Toate articolele despre Premiile Oscar 2015


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer