Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Comediei Româneşti (FestCo) 2015

Programul Festivalului Comediei Româneşti - festCO, 2015


Comunicat de presă

mai 2015
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Teatrul de Comedie în parteneriat cu Primăria Municipiului Bucureşti organizează în perioada 23- 31 mai 2015 Festivalul Comediei Româneşti - festCO, ediţia a XIII-a.

Festivalul Comediei Româneşti - festCO a fost înfiinţat în 2003 şi are ca scop promovarea dramaturgiei româneşti şi a celor mai bune spectacole ce au la bază texte de comedie românească.

Tematica ediţiei a XIII-a stă sub semnul superstiţiilor şi a antinomiei noroc-ghinion.
Programul festCO 2015, desfăşurat de-a lungul a 9 zile va cuprinde:
o secţiune IN, în care se află în concurs cele mai bune producţii pe texte de comedie românească din întreaga ţară, care au avut premiera în 2014
o secţiune OFF în care sunt prezentate spectacole din sectorul independent, spectacole de teatru pentru copii şi tineret şi spectacole câştigătoare la festivalurile de teatru pentru liceeni
evenimente în aer liber (pe str. Poştei) care vor începe la ora 21.30: proiecţie de filme româneşti de comedie, concert, spectacol de improvizaţie, street art
Laboratorul de comedie - workshop de scriere dramatică desfăşurat în parteneriat cu Drama League New York
spectacol - lectură cu textele câştigătoare la Concursul de Comedie Românească, ediţia a X-a, 2015
proiecţie documentar şi lansare catalog expoziţie Comedia REMIX, proiect care îşi propune să readucă în atenţia publicului momente marcante din istoria Teatrului de Comedie, proiect realizat de Cristina Modreanu şi Maria Drăghici
prezentarea a două dintre cele mai longevive spectacole ale Teatrului de Comedie - Poker (200 de reprezentaţii) şi ...escu - vor fi celebrate fiecare printr-o mini-expoziţie de fotografii şi cronici.

Festivalul se va încheia duminică 31 mai 2015 cu Gala festCO în cadrul căreia vor fi decernate premiile festCO, ediţia a XIII-a şi premiile Concursului de Comedie Românească, ediţia a X-a, 2015. Va urma vernisajul expoziţiei de fotografii realizate de Emanuel Tânjală - Hai la gard! - Siliştea Gumeşti 2014. În final va fi prezentat publicului spectacolul eveniment Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule?, text scris de Cătălin Ştefănescu după romanul Moromeţii de Marin Preda, regia Alexandru Dabija, cu Marcel Iureş şi George Mihăiţă, producător Teatrul Act.

Programul festivalului:

Sâmbătă 23 mai 2015

ora 18.00 Teatrul de Comedie, scenă în aer liber
deschiderea oficială festCO 2015

ora 18.30 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
N(AUM) texte Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan, cu Oana Pellea, Cristina Casian (1h 20 min) IN
producători UNTEATRU şi Teatrul Metropolis

ora 20.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio
La vita e bella de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache, cu Cristian Iacob, Delia Seceleanu, Delia Nartea, Alexandru Conovaru (1h 30 min) IN
producător Teatrul de Comedie

Duminică 24 mai 2O15

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
2014. O odisee pământeană, regia Radu Dragomirescu, cu Radu Bucălae, Cătălin Coşarcă, Smaranda Găbudeanu, Andrei Negoiţă, Mihai Niţă, Iulian Sfircea (1h 45 min)
producător Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Satul electronic, regia Cătălina Bostan şi Vlad Ianuş, cu Roxana Buzău, Andrei Damian, Eduard Guguianu, Mădălina Borş, Daria Rusu, Tiberiu Mititelu, Cristina Giosanu, Sergiu Ursache (50 min)
producător Trupa Gong
premiu la Festivalul Naţional de Teatru Tânăr "Ideo Ideis"

ora 20.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
Spargerea de Răzvan Petrescu, regia Dragoş Muşoiu, cu Claudiu Bleonţ, Iulia Lazăr, Angel Rababoc, Adrian Andone, Cătălin Vieru, Iulia Colan, Gabriela Baciu, Anca Dinu, Eugen Titu (1h 30 min) IN
producător Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova

Luni 25 mai 2015

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
Szebb az élet halál után / Viaţa-i mai frumoasă după ce mori, text şi regie Mihai Măniuţiu, cu Antal D. Csaba Fincziski Andrea, Jakab Orsolya, Tóth Árpád, László Katalin, Csurulyáné Vidovenyecz Edina, Szűcs-Olcsváry Gelert, Márton Réka, Mezei Gabriella, Nagy Csongor Zsolt, Dunkler Róbert, Barabás Árpád (1h 10 min) IN
producător Teatrul "Tomcsa Sandor" Odorheiu Secuiesc
spectacol în limba maghiară supratitrat în limba română

ora 21.30 Teatrul de Comedie, scenă în aer liber
Show de improvizaţie
susţinut de trupa S.C. IMPRO S.R.L.

Marţi 26 mai 2015

ora 11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Laboratorul de comedie - atelier de lucru pe text dramatic coordonat de echipa Drama League of New York

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
Flori, fete, filme sau băieţi de Mimi Brănescu, regia Antonella Cornici, cu Cecilia Donat Alina Danciu, Alex Mărgineanu, Andrei Elek (1h 40 min) IN
producător Teatrul "Ioan Slavici" Arad
spectacol nerecomandat minorilor sub 14 ani

ora 20.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
De vânzare / For sale text şi regie Gianina Cărbunariu, cu Alina Berzunţeanu, Antoaneta Zaharia, Marius Damian, Gabriel Pintilei, Alexandru Potocean, Gabriel Răuţă, Mihai Smarandache (1h 35 min) IN
producător Teatrul Odeon

ora 21.00 Teatrul de Comedie, scenă în aer liber
Electric superstitions
visual performance cu IRLO - street artist
sound performance cu MONGOL (Kult Studio) - muzician

Miercuri 27 mai 2015

ora 11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Laboratorul de comedie - atelier de lucru pe text dramatic coordonat de echipa Drama League, New York

ora 19.30 Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Steaua fără nume de Mihail Sebastian, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, cu Adrian Nicolae, Sorin Miron, Alexandru Pavel, Andrei Huţuleac, Luminiţa Erga, Mihaela Velicu, Andrei Huţuleac, George Costin, Nicoleta Hâncu, Sorin Miron, George Costin (2h 30 min)
producător Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
spectacol prezentat în afara concursului.

ora 21.30 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
... la clasa doamnei Sanda Manu
Întâlnire "profesional - amicală"

ora 21.30 Teatrul de Comedie, scenă în aer liber
Concert Irina Sârbu Band

Joi 28 mai 2015

ora 11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Laboratorul de comedie - atelier de lucru pe textul dramatic coordonat de echipa Drama League, New York

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
Cabaretul cuvintelor de Matei Vişniec, regia Alexandru Nagy, cu Aida Avieriţei, Octavian Costin, Ştefan Pavel, Ionuţ Niculae (1h 10 min)
producător Teatrul Independenţilor Profesionişti

ora 18.30 Teatrul de Comedie, foaier
lansare carte
Vladimir Găitan - Zig-zag prin alfabetul vieţii de Maria Capelos, Editura ALL, 2015

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
Poker de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu, cu George Mihăiţă, Valentin Teodosiu, Vladimir Găitan, Simona Stoicescu / Smaranda Caragea (2h 10 min)
producător Teatrul de Comedie
spectacol prezentat în afara concursului

ora 19.30 Teatrul Naţional"I.L.Caragiale" Bucureşti, Sala Studio
Dumnezeu se îmbracă de la second-hand de Iulian Margu, regia Ion Caramitru, cu Lari Giorgescu, Carmen Ungureanu, Armand Calotă, Eduard Adam, Florina Cercel, Viorel Florea, Andrei Răzvan Călin, Dorin Andone, Teodora Mareş, Fulvia Folosea, Ioan Andrei Ionescu, Theodora Calotă (2h) IN
Producător Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" Bucureşti

ora 21.30 Teatrul de Comedie
Proiecţie film în aer liber - Cinemateca festCO & Caravana Filmului Românesc
Sunt o babă comunistă, regia Stere Gulea

Vineri 29 mai 2015

ora 10.00 Palatul Naţional al Copiilor
Amintiri din copilărie de Ion Creangă, regia Peter Kerek, cu Richard Bovnoczki / Cezar Popescu, Ioana Ginghină, Marius Nănău, Alexandrina Halic, Eduard Petru Jighirgiu, Ion Gh. Arcudeanu, Mihai Verbiţchi, Veronica Stoian şi Marina Secaşiu, Ani Creţu, Ilinca Atanasiu, Vera Linguraru, Magda Condurache (1h 40 min)
producător Teatrul "Ion Creangă"

ora 11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Laboratorul de comedie comedie - atelier de lucru pe text dramatic coordonat de echipa Drama League, New York

ora 18.00 UNTEATRU
La ţigănci după Mircea Eliade, regia şi adaptarea Andrei şi Andreea Grosu, cu Richard Bovnoczki, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov, Corina Moise, Florina Gleznea, Cristina Casian, Bogdan Cotleţ (1h 20 min)
producător UNTEATRU

ora 18.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Visul unui pierde vară - Şcoala Gimnazială pentru Deficienţi de Auz "Sfânta Maria" Bucureşti
Alunecând într-o prună - Clubul Copiilor din Drăgăşani
spectacole laureate la Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi "George Constatin"

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
... escu de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija, cu Vladimir Găitan, Gabriela Popescu, Eugen Racoţi, Ion Chelaru, Candid Stoica, Mihaela Teleoacă, Delia Nartea, Marius Florea Vizante, Mihaela Măcelaru, Dan Rădulescu, Marius Drogeanu, Şerban Georgevici, George Grigore (2h 50 min)
producător Teatrul de Comedie
spectacol prezentat în afara concursului

ora 19.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Moftangii de I.L Caragiale, cu Bianca Popa, Andreea Drăghici, Cristina Bularca, Cristina Bularca, Alexandru Bocîrnea, Alexandru Bocîrnea, Alexandru Bocîrnea, Ioana Uţă, Sabina Muruianu, Teodora Şerban, Adelina Verdeş, Ana-Maria Florea, Lorena Pascaru (30 min)
producător Trupa Minicinis
Marele Premiu la Festivalul de Teatru pentru Liceeni "Jos Pălăria"

ora 20.00 Teatrul Act
Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu
după Moromeţii de Marin Preda, regia Alexandru Dabija, cu Marcel Iureş, George Mihăiţă (1h 10 min)
producător Teatrul Act
spectacol eveniment

ora 21.30 Teatrul de Comedie
Proiecţie film în aer liber - Cinemateca festCO & Caravana Filmului Românesc
Funeralii fericite, regia Horaţiu Mălăele

Sâmbătă 30 mai 2015

ora 11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Laboratorul de comedie
prezentarea fragmentelor de text dramatic realizate

ora 11.00 Teatrul Ţăndărică
Păcală, basm popular, regia Ioan Brancu, cu Mihai Dumitrescu, Gabriel Apostol / Ioan Brancu, Alina Teianu / Daniela Ruxandra Mihai, Florentina Tănase, Alina Petrescu / Roxana Vişan, Marin Fagu / George Simian (55 min)
producător Teatrul Ţăndărică

ora 11.00 Teatrul Excelsior
Kiki şi Bozo de A. Vălean, regia Peter Kerek, cu Ştefania Dumitru, Richard Bovnoczki, Dan Clucinschi (45 min)
producător Teatrul Excelsior

ora 16.00 Teatrul de Comedie, foaier
Comedia remix - proiect realizat de Cristina Modreanu & Maria Drăghici
proiecţie film documentar şi lansare catalog expoziţie

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
Paravan. 2 telefoane, text şi regie Matei Lucaci-Grunberg, cu Irina Antonie, Iulia Ciochină, Tavi Costin, Andrei Cătălin, Mădălina Craiu, Ştefan Huluba (1h 10 min)
producător Asociaţia "Jamais Vu"

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Clubul de lectură festCO
Piesa câştigătoare la Concursul de Comedie Românească ed. a X-a, 2015

ora 19.30 Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Mobilă şi durere de Teodor Mazilu, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, cu George Costin, Adrian Nicolae, Alexandru Pavel, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Mihaela Velicu (2h 30 min)
producător Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" IN

ora 21.30 Teatrul de Comedie
proiecţie film în aer liber - Cinemateca festCO & Caravana Filmului Românesc
Aferim!, regia Radu Jude

Duminică 31 mai 2015

ora 12.00 Teatrul Ţăndărică
Ursul păcălit de vulpe de Ion Creangă, regia Paul Ionescu, cu Dan Codreanu/George Năstase, Anamaria Bălescu/Andreea Ionescu, Alina Petrescu/Daniela Ruxandra Mihai, Alexandru Neculcea/Adrian Lefter
(50 min)
producător Teatrul Ţăndărică

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
GALA COMEDIEI ROMÂNEŞTI
Decernarea premiilor
Festivalul Comediei Româneşti ediţia a XIII-a
Concursul de Comedie Românească ediţia a X-a

Hai la gard! - Siliştea Gumeşti 2014
vernisaj expoziţie foto Emanuel Tânjală

Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule? de CătălinŞtefănescu
după Moromeţii, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija (1h 10 min)
producător Teatrul Act
spectacol eveniment

Au mai fost selectate în secţiunea IN şi văzute de către juriu la sediile lor următoarele spectacole:

Amalia respiră adânc
de Alina Nelega, regia Tudor Lucanu, cu Anca Hanu - Teatrul Naţional Cluj Napoca - 11 mai 2015

Castingul dracului
text şi regie Radu Afrim, cu Berekméri Katalin, B. Fülöp Erzsébet, Bokor Barna, Kiss Bora, Galló Ernő, Gecse Ramóna, László Csaba, Ciugulitu Csaba, Moldován Orsolya, Nagy Dorottya, Ördög Miklós Levente, Ruszuly Ervin - Teatrul Naţional Târgu Mureş - 12 mai 2015

selecţioner IN: Maria Zărnescu - teatrolog

juriu festCO IN:
Sanda Manu - regizor - preşedinte juriu
Coca Bloos, Paul Chiribuţă, Nina Brumuşilă, Monica Andronescu.



 Toate articolele despre Festivalul Comediei Româneşti (FestCo) 2015


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer