Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de Teatru Piatra Neamţ, 2015

Programul Festivalului de teatru Pledez pentru tine(ri), Piatra Neamţ, 2015


Comunicat de presă

octombrie 2015
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Teatrul Tineretului are deosebita bucurie de a vă anunţa că în perioada 11-22 octombrie 2015 se va desfăşura cea de-a XXVII-a ediţie a Festivalului de Teatru Piatra Neamţ, Pledez pentru tine(ri).

Continuăm frumoasa tradiţie a festivalului, de a realiza o radiografie a fenomenului teatral contemporan, în ceea ce priveşte tendinţele generate de tinerii creatori, aducând în atenţia publicului spectacole de marcă ale peisajului naţional, realizate cu şi de către tineri artişti. Pledez pentru tine(ri) este un festival construit sub formă de concurs, care se adresează tinerilor creatori de teatru - actori, regizori, scenografi - cu vârste de maxim 35 de ani, atât din sectorul independent, cât şi de stat.

După o absenţă de aproape patru ani, Pledez pentru tine(ri) îşi reia locul în peisajul naţional al festivalurilor de teatru, revenirea lui fiind salutată cu entuziasm de către tinerii creatori. Au fost înscrise 80 de spectacole (produse în perioada ianuarie 2014 - iunie 2015) în vederea selecţiei şi a prezentării în festival. Dintre acestea, criticul de teatru Oltiţa Cîntec, selecţionerul Pledez pentru tine(ri), a ales 16 spectacole care vor face parte din secţiunea concurs a festivalului.

Juriul acestei ediţii, format din: Maria Zărnescu (preşedinte) - teatrolog, critic de teatru, prof. asoc. dr. UNATC Bucureşti, Alina Herescu - scenograf şi Szabó K. István - regizor de teatru, va acorda următoarele premii:
 Premiul pentru cel mai bun spectacol
 Premiul pentru cea mai bună regie
 Premiul pentru cea mai bună scenografie
 Premiul pentru cel mai bun actor
 Premiul pentru cea mai bună actriţă

Festivalul de Teatru Piatra Neamţ se va desfăşura pe parcursul a 12 zile, perioadă în care iubitorii de teatru vor putea viziona 26 spectacole (16 spectacole selectate în concurs şi 10 spectacole invitate în afara concursului) şi vor putea participa la trei lansări de carte şi un concert. Piatra Neamţ va redeveni cadrul propice al întâlnirilor speciale: cu teatrul, muzica, dansul, cartea.

Reluarea celui mai vechi festival de teatru din ţară este un semn de normalitate! Vă aşteptăm să ne bucurăm împreună şi să Pledăm pentru tine(ri)!

Programul celei de-a XXVII-a ediţii a Festivalului de Teatru Piatra Neamţ

Duminică, 11 octombrie 2015

Ora 18.00, Sala Mare
Festivitatea de deschidere
Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele
Cu: Ion Caramitru, Horaţiu Mălăele şi violoncelistul Adrian Naidin
Spectacol independent

Ora 21.00, Sala Mare
ActOrchestra (teatru muzical care nu e musical)
regia Horia Suru
În distribuţie: Florin Călbăjos, Petre Ancuţa, Emilian Mârnea
Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" Bucureşti -în cadrul Programului 9G la TNB

Luni, 12 octombrie 2015

Ora 16.00, Sala Mare, publicul pe scenă
Ai mei erau super
scenariu colectiv bazat pe întâmplări reale ale actorilor din distribuţie, regia Cristian Ban
În distribuţie: Alina Danciu, Carmen Vlaga, Roxana Sabău, Ştefan Statnic, Robert Pavicsits
Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici" Arad

Ora 21.00, Sala Mare
N(aum)
texte Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan
În distribuţie: Oana Pellea şi Cristina Casian
Fundaţia "goOng"

Marţi, 13 octombrie 2015

Ora 17.00, Sala Mare, publicul pe scenă
Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas
de Dennis Kelly, regia Bobi Pricop
În distribuţie: Richard Balint, Ioana Dragoş Gajdo, Alin Stanciu, Mihaela Gherdan, Pavel Sîrghi, Eugen Neag, Sorin Ionescu
Teatrul "Regina Maria" Oradea

Ora 21.00, Sala Studio
Portrete I - Ceainăria cu portrete
de Tudor Sicomaş, regia Tudor Sicomaş
În distribuţie: Lavinia Alexandru, Sebastian Ghiţă, Antonio-Tadeus Mincă, Viorela Diac, Tudor Sicomaş
Impro'Velocity, Bucureşti

Miercuri, 14 octombrie 2015

Ora 11.00, Sala Mare
Mandragora Circus
spectacol de circ
Cu: Juan Cruz Bracamonte şi Mariana Silva
Mandragora Circo, Argentina

Ora 16.00, Sala Rotondă
Lansare de carte: Adrian Alui Gheorghe, Laika

Ora 17.00, Sala Mare
Factorul uman
de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu
În distribuţie: Ana Ciontea, Dan Rădulescu, Ioana Mărcoiu
Teatrul de Comedie Bucureşti

Ora 22.00, Sala Mare
Freak Show
de Florin Piersic Jr.
one-man-show cu Florin Piersic Jr.
Spectacol independent

Joi, 15 octombrie 2015

Ora 16.00, Sala Mare
Îndoiala
de John Patrick Shanley, regia Eugen Gyemant
În distribuţie: Emilian Oprea, Liliana Ghiţă, Corina Moise, Ramona Gîngă
Teatrul "Maria Filotti" Brăila

Ora 21.00, Sala Mare
Zic-Zac
un spectcol de Andrea Gavriliu rezemată de Ştefan Lupu
UNATC & Godot Cafe Teatru

Vineri, 16 octombrie 2015

Ora 17.00, Sala Mare
Dawn Way
de Oleg Bogaev, regia Mihaela Lichiardopol
În distribuţie: Cristina Dumitru, Raul Bastean, Raul Lăzărescu, Denis Hertz, Ştefan Roman, Răzvan Ciocoi, Ionuţ Iova, Flavius Retea
Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" Timişoara

Ora 21.00, Sala Mare, publicul pe scenă
Cel mai frumos roman din lume
după un text de Larry Tremblay, regia: Alexandra Penciuc
În distribuţie: Nicoleta Lefter şi Ionuţ Grama
unteatru Bucureşti

Sâmbătă, 17 octombrie 2015

Ora 17.00, Sala Mare
Eşti un animal, Viskovitz!
de Alessandro Boffa, regia Tudor Lucanu
În distribuţie: Mădălina Ciotea, Reka Szasz, Vlad Bîrzanu, Olimpiu Blaj, Ciprian Nicula, Cătălin Asanache
Teatrul "Anton Pann" RâmnicuVâlcea

Ora 19.00, Sala Studio
Fă tu primul pas
de Jean-Claude Carrière, regia Andrei Munteanu
În distribuţie: Raluca Aprodu şi Marius Călugăriţa
Teatrul de Artă Bucureşti

Ora 21.00, Sala Mare
Fă-mi loc!
de Anthony Michineau, regia Radu Beligan
În distribuţie: Marius Manole şi Medeea Marinescu
Asociaţia "Inspira" Bucureşti

Duminică, 18 octombrie 2015

Ora 17.00, Sala Mare
Viză de clown
de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail
În distribuţie: Nicoleta Lefter, Marius Damian, Alexandru Papadopol, Meda Victor, Ionuţ Kivu,
Relu Poalelungi
Teatrul Odeon, Bucureşti

Ora 21.00, Sala Mare
13 tablouri cu oameni
adaptare liberă după A. P. Cehov, regia Alexandru Dabija
În distribuţie: Ion Alexandrescu, Marian Negrescu, Dan Calotă, Cosmin Brehuţă, Cristi Naum, Valeriu Bâzu, Pompiliu Ciochia, Sorin Giurca, Adriana Rodica Negrescu, Monica Adelina Sfetcu, Simona Urs, Ana Nicolae, Cornelia Diaconu
Teatrul "Elvira Godeanu" Târgu Jiu

Luni, 19 octombrie 2015

Ora 16.00, Sala Rotondă
Lansare de carte: Alexander Bibac, Trecere

Ora 17.00, Sala Mare
The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu
de Alan Bennett, regia Vlad Cristache
În distribuţie: Mihai Dinvale, Radu Iacoban, Daniela Ioniţă-Marcu, Cristian Nicolaie, George Albert Costea, Alexandru Ion, Cezar Grumăzescu, Gabriel Costin, Mihai Conrad Mericoffer, Dan Clucinschi, Alexandru Voicu, Radu Mateucă
Teatrul "Excelsior" Bucureşti

Ora 21.00, Sala Studio
9 din 10
de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu
În distribuţie: Oana Hodade, Oana Mardare, Doru Mihai Taloş
Asociaţia "Reciproca şi Reactor de creaţie şi experiment" Cluj-Napoca

Ora 22.00, Sala Mare
Amintiri despre Divertis
Cu: Cristi Greţcu, Florin Constantin şi Paula Chirilă
Spectacol independent

Marţi, 20 octombrie 2015

Ora 17.00, Sala Mare
Hotel PM
un spectacol de Andrea Gavriliu
În distribuţie: Olga Török, Konstantin Keidel, Isolde Cobeţ, Daniela Török, Horia Săvescu, Radu Vulpe
Teatrul German de Stat Timişoara

Ora 22.00, Sala Mare, publicul pe scenă
Cockoşi
de Mike Bartlett, regia Horia Suru
În distribuţie: Rareş Florin Stoica, Fulvia Folosea, Ionel Mihăilescu, Vlad Nemeş
Teatrul ACT, Bucureşti

Miercuri, 21 octombrie 2015

Ora 17.00, Sala Mare
Fazanul
de Georges Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu
În distribuţie: Gabriel Răuţă, Şerban Gomoi, Ion Haiduc, Cătălin Babliuc, Sorina Ştefănescu, Laura Vasiliu, Raluca Gheorghiu, Diana Roman, Ioana Calotă, Crenguţa Hariton, Alexandru Suciu, Alexandru Mike Gheorghiu, Liviu Chiţu
Teatrul "Nottara" Bucureşti

Ora 22.00, Sala Mare, publicul pe scenă
Antisocial
un spectacol de Bogdan Georgescu
În distribuţie: Anton Balint, Cristina Blaga, Paul Bondane, Călin Roajdă, Alexandra Şerban, Cristian Timbuş, Maria Tomoiagă
Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu

Joi, 22 octombrie 2015

Ora 16.00, Sala Rotondă
Lansare de carte: Oltiţa Cîntec, Tânărul artist de teatru. Istorii româneşti recente

Ora 17.00, Sala Mare, publicul pe scenă
Pisica verde
de Elise Wilk, regia Bobi Pricop
În distribuţie: Dragoş Maftei, Ioana Corban, Alex Iuraşcu, George Cocoş, Carmen Mihalache, Camelia Dilbea
Teatrul pentru Copii şi Tineret "Luceafărul" Iaşi

Ora 21.00, Sala Mare
Festivitatea de premiere
Concert Nicu Alifantis

Legendă:
Spectacol în concurs - selecţioner Oltiţa Cîntec, critic de teatru
Spectacol invitat în afara concursului



 Toate articolele despre Festivalul de Teatru Piatra Neamţ, 2015


0 comentarii

Spacer Spacer