Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Naţional de Teatru, 2015

Programul Festivalului Naţional de Teatru, 2015


Comunicat de presă

octombrie 2015
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Vineri, 23 octombrie 2015

ora 18.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Dinte pentru dinte după Zeul carnagiului de Yasmina Reza
Regia: Cristi Juncu
Scenografia: Cosmin Ardeleanu
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş Compania "Liviu Rebreanu"
Durata: 1h 40 min fără pauză

ora 18.00 şi 21.00 Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti, Sala Pictură
Karamazovii după F.M. Dostoievski
Regia: István Albu
Decorul: Tenkei Tibor
Costumele: Bocskai Gyopár
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş Compania "Tompa Miklós"
Durata: 1h 30 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mare
Mein Kampf de George Tabori
Regia: Alexandru Dabija
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
Durata: 2h 30 min cu pauză
Transmisiune în direct la: ICR Viena, Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" Chişinău, Grand Cinema & More Bucureşti, Cinema Trivale Piteşti, Cityplex Constanţa, Cityplex Braşov, Biblioteca Centrală Universitară "Eugen Todoran" Timişoara

ora 22.30 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Aniversarea de Harold Pinter
Regia artistică: Dan Puican
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

Sâmbătă, 24 octombrie 2015

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
Cea mai puternică de August Strindberg
Un spectacol-laborator condus: de Antoaneta Cojocaru
Scenografia: Vladimir Turturica
Durata: 1h fără pauză
Produs de: Teatrul de Comedie Bucureşti

ora 18.00 Teatrul Foarte Mic
Casa cu pisici
Textul şi regia: Radu Iacoban
Scenografia: Mihaela Ularu
Produs de: Teatrul Mic Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză

ora 18.00 şi 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mică
Emigranţii de Sławomir Mrożek
Regia: Tudor Lucanu
Scenografia: Cristian Rusu
Produs de: Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
Durata: 1h 35 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Bulandra, Studio Space
Conversaţie după înmormântare de Yasmina Reza
Regia şi light design: Alexandru Darie
Scenografia: Octavian Neculai
Produs de: Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti
Durata: 2h fără pauză

ora 20.00 Teatrul Metropolis, Sala Mare
Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Metropolis Bucureşti
Durata: 2h 5 min cu pauză
Spectacolul va fi transmis pe www.adevarul.ro (livestreaming)

ora 21.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
Spargerea după Răzvan Petrescu
Dramatizarea şi regia: Dragoş Alexandru Muşoiu
Scenografia: Arh. Andreea Simona Negrilă
Produs de: Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Durata: 1h 30 min fără pauză

ora 22.20 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare
Regia artistică: Cristian Munteanu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

ALTE EVENIMENTE

 ora 11.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio (Eveniment FNT)
Proiecţia filmului documentar Comedia Remix din cadrul proiectului Comedia Remix.
Un document colectiv. Confesiuni şi perspective. 1960-1990

Durata: 1h 20 min
Urmată de o discuţie pe tema trecutului artistic al Teatrului de Comedie.

 ora 16.00 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu", foaier (VERNISAJ)
Memoria Teatrului Românesc
Vernisajul expoziţiei Gina Patrichi - "Mirajul Seducţiei"
O producţie Festivalul Naţional de Teatru

Duminică, 25 octombrie 2015

ora 11.00 Teatrul de animaţie Ţăndărică
Adunarea păsărilor de Farid Uddin Attar
După o idee de Mihaela Tonitza Iordache
Adaptarea, regia, scenografia şi costumele: Cristian Pepino
Produs de: Teatrul de animaţie Ţăndărică Bucureşti
Durata: 1h fără pauză

ora 17.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mică
Emigranţii de Sławomir Mrożek
Regia: Tudor Lucanu
Scenografia: Cristian Rusu
Produs de: Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
Durata: 1h 35 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
Spargerea după Răzvan Petrescu
Dramatizarea şi regia: Dragoş Alexandru Muşoiu
Scenografia: Arh. Andreea Simona Negrilă
Produs de: Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Durata: 1h 30 min fără pauză

 ora 19.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Pictură
Tihna după Attila Bartis
Dramatizarea şi regia: Radu Afrim
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Márton Erika
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós"
Durata: 3h fără pauză

 ora 19.00 Teatrul "Nottara", Sala George Constantin
Vestul singuratic de Martin McDonagh
Regia: Cristi Juncu
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul "Nottara" Bucureşti
Durata: 3h cu pauză

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Viză de clown de Saviana Stănescu
Regia: Alexandru Mihail
Scenografia: Vladimir Turturica
Produs de: Teatrul Odeon Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Bulandra, Studio Space
Conversaţie după înmormântare de Yasmina Reza
Regia şi light design: Alexandru Darie
Scenografia: Octavian Neculai
Produs de: Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti
Durata: 2h fără pauză

ora 20.00 Teatrul Metropolis, Sala Mare
Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Metropolis Bucureşti
Durata: 2h 5 min cu pauză

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mare
Războiul bazat pe romanul Moartea unui erou de Richard Aldington, pe scrierile lui Nikolai Gumilev - Însemnările unui ofiţer de cavalerie şi pe Iliada lui Homer
Regia: Vladimir Pankov
Decorul şi costumele: Maxim Obrezkov Co-producţie: Festivalul Internaţional de Teatru Cehov şi Festivalul Internaţional de Teatru de la Edinburgh
În colaborare cu: SounDrama Studio
Durata: 2h 15 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Studio
Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt
Regia: Gábor Tompa
Decorul: Helmut Stürmer
Costumele: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 20 min cu pauză

ora 20.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
UbuZdup!, după Ubu înlănţuit şi texte de Alfred Jarry
Adaptarea şi regia: Gábor Tompa
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
Durata: 1h 50 min fără pauză
Spectacolul va fi transmis pe www.adevarul.ro (livestreaming)

ora 21.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
Cea mai puternică de August Strindberg
Un spectacol-laborator condus: de Antoaneta Cojocaru
Scenografia: Vladimir Turturica
Durata: 1h fără pauză
Produs de: Teatrul de Comedie Bucureşti

 ora 21.00 Teatrul UNTEATRU
Trădare de Harold Pinter
Traducerea, adaptarea şi regia: Sânziana Stoican
Scenografia: Valentin Vârlan
Produs de: Teatrul UNTEATRU Bucureşti
Co-producători: Primăria Sectorului 3 şi Centrul Cultural "Casa Artelor" sector 3
Durata: 1h 40 min fără pauză

 ora 22.30 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt
Regia artistică: Dan Puican
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

ALTE EVENIMENTE

 ora 11.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Media (CONFERINŢĂ)
Fals proiect de doctorat
Conferinţă - atelier de rostire a poeziei
Susţinută de: Ion Caramitru
Invitat special: Muzicianul Aurelian-Octav Popa

 ora 13.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti Sala Studio, foaier, etaj 1 (VERNISAJ)
Vernisajul expoziţiei Graficaturi de Horaţiu Mălăele
Prezentată în cadrul Festivalului Naţional de Teatru

 ora 17.00 Teatrul Odeon, Sala Studio, foaier (VERNISAJ)
Vernisajul expoziţiilor Rădăcini şi Libertate
Prezentate la Quadrienala de scenografie şi arhitectură de teatru de la Praga, ediţia 2015 Expoziţii în cadrul FNT In parteneriat cu Institutul Cultural Român

 ora 17.00 ARCUB Gabroveni, Sala Cafenea (LANSARE DE CARTE)
Tânărul artist de teatru. Istorii româneşti recente, volum coordonat de Oltiţa Cîntec
Editura Timpul, Iaşi, 2015
&
Sfârşitul regiei, începutul creaţiei colective în teatrul european de Iulia Popovici
Editura Tact, Cluj, 2015

Luni, 26 octombrie 2015

ora 17.00 şi 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Atelier
#cântecdelebădă după A.P.Cehov
Regia: Ferenk Sinkó
Decorul: Carmencita Brojboiu
Costumele: Gyopár Bocskai
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 20 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Excelsior
The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett
Traducerea, regia şi scenografia: Vlad Cristache
Produs de: Teatrul Excelsior Bucureşti
Durata: 2h 40 min cu pauză

ora 19.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Pictură
Tihna după Attila Bartis
Dramatizarea şi regia: Radu Afrim
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Márton Erika
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós"
Durata: 3h fără pauză

ora 19.00 Teatrul "Nottara", Sala George Constantin
Vestul singuratic de Martin McDonagh
Regia: Cristi Juncu
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul "Nottara" Bucureşti
Durata: 3 h cu pauză

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Viză de clown de Saviana Stănescu
Regia: Alexandru Mihail
Scenografia: Vladimir Turturica
Produs de: Teatrul Odeon Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul de animaţie Ţăndărică
Adunarea păsărilor de Farid Uddin Attar
După o idee de Mihaela Tonitza Iordache
Adaptarea, regia, scenografia şi costumele: Cristian Pepino
Produs de: Teatrul de animaţie Ţăndărică Bucureşti
Durata: 1h fără pauză

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mare
Imagine All the People după John Lennon
Un spectacol de teatru-coregrafic de Gigi Căciuleanu
Produs de: Opera Naţională Română din Iaşi
Durata: 1h 20 min fără pauză
Spectacolul va fi transmis pe www.adevarul.ro (livestreaming)

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mică
Iluzii de Ivan Vyrypaev
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Arh. Andreea Simona Negrilă
Produs de: Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Durata: 1h 50 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
UbuZdup! după Ubu înlănţuit şi texte de Alfred Jarry
Adaptarea şi regia: Gábor Tompa
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
Durata: 1h 50 min fără pauză

ora 21.00 Teatrul Foarte Mic
Casa cu pisici
Textul şi regia: Radu Iacoban
Scenografia: Mihaela Ularu
Produs de: Teatrul Mic Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză

 ora 22.30 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Trecând prin iarnă de Yasmina Reza
Regia artistică: Cezarina Udrescu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

ALTE EVENIMENTE

 ora 11.30 ARCUB Gabroveni, Sala Cafenea (DEZBATERE)
Război. Conflict. Teatru. Tema: Poate teatrul să readucă armonia între oameni?
O dezbatere despre cum şi dacă poate teatrul să atenueze manifestarea diverselor forme de violenţă la care vor participa invitaţi ai festivalului, din ţară şi străinătate, alături de publicul festivalier.

 ora 13.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Media, foaier, aripa Intercontinental (VERNISAJ)
Memoria Teatrului Românesc
Vernisajul expoziţiei Amza Pellea - "Amza" & Vernisajul expoziţiei Ştefan Iordache - "Iordache"
Expoziţie prezentată în cadrul FNT
În parteneriat cu Mişcarea de Rezistenţă

 ora 19.00 Librăria Humanitas Cişmigiu (LANSARE DE CARTE)
Aventurile hingherului în Balkanya de Mihai Măniuţiu,
Editura Humanitas, Bucureşti, 2015

Marţi, 27 octombrie 2015

ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mică
Iluzii de Ivan Vyrypaev
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Arh. Andreea Simona Negrilă
Produs de: Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Durata: 1h 50 min fără pauză

ora 18.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Apolodor după Gellu Naum
Spectacol-concert de Ada Milea
Scenografia: Cristian Rusu
Produs de: Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
Durata: 1h 20 min fără pauză
Reprezentaţia de la ora 21.00 va fi transmisă pe http://www.adevarul.ro (livestreaming)

ora 19.00 Teatrul Bulandra, Sala "Liviu Ciulei"
Opera cerşetorilor după textul omonim al lui John Gay
Regia: Kokan Mladenović
Decorul: Marija Kalabić
Costumele: Tatjana Radišić
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat "Csiky Gergely" Timişoara
Durata: 1h 45 min fără pauză

ora 19.00 Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Mobilă şi durere de Teodor Mazilu
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Scenografia şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Durata: 2h 45 min cu pauză

ora 20.00 ARCUB Gabroveni
Antisocial
Un spectacol de Bogdan Georgescu
Produs de: Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu şi Universitatea "Lucian Blaga" din Sibiu Durata: 1h fără pauză
Spectacol urmat de o dezbatere publică.

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Studio
Frontul
Polifonie cu Nimic nou pe frontul de vest de Erich Maria Remarque, Focul de Henri Barbusse şi diferite scrieri contemporane
Regia: Luk Perceval
Decorul: Annette Kurz
Costumele: Ilse Vandenbussche
Produs de: Teatrul Thalia, Hamburg
Durata: 2h fără pauză

21.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
Cea mai puternică de August Strindberg
Un spectacol-laborator condus: de Antoaneta Cojocaru
Scenografia: Vladimir Turturica
Durata: 1h fără pauză
Produs de: Teatrul de Comedie Bucureşti

ora 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Pictură
Electra după Euripide şi Eschil
Adaptarea scenică: Benedek Zsolt
Regia: László Bocsárdi
Decorul: József Bartha
Costumele: Zsuzsanna Kiss
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1h 10 min fără pauză

ora 21.00 Teatrul UNTEATRU
Trădare de Harold Pinter
Traducerea, adaptarea şi regia: Sânziana Stoican
Scenografia: Valentin Vârlan
Produs de: Teatrul UNTEATRU Bucureşti
Co-producători: Primăria Sectorului 3 şi Centrul Cultural "Casa Artelor" sector 3
Durata: 1h 40 min fără pauză

 ora 22.30 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Aniţa Nandriş-Cudla - 20 de ani în Siberia
Scenariu radiofonic de Magda Duţu şi Raisa Radu după volumul 20 de ani în Siberia de Aniţa Nandriş-Cudla
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

ALTE EVENIMENTE

 ora 11.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Media (CONFERINŢĂ)
Teatrul şi memoria - 250 de ani de teatru de stat în Polonia
Susţinută de: dramaturgul şi criticul de teatru Piotr Gruszczyński
Urmată de proiecţia filmului (A)pollonia de Krzysztof Warlikowski
Eveniment oferit de Institutul Polonez Institutul Naţional al Audiovizualului şi Institutul Teatral de la Varşovia

 ora 16.00 - Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu" (LANSARE DE CARTE)
Scrisori despre teatru de Giorgio Strehler
Editura Nemira, Bucureşti, 2015

 ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Studio (LANSARE DE CARTE)
Costumul de teatru. De la schiţă la miracol, album de Doina Levintza
Editura Nemira, Bucureşti, 2015

Miercuri, 28 octombrie 2015

ora 18.00 şi 21.00 ARCUB Gabroveni
Antisocial
Un spectacol de Bogdan Georgescu
Produs de: Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu şi Universitatea "Lucian Blaga" din Sibiu Durata: 1h fără pauză
Spectacol urmat de o dezbatere publică

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
Cea mai puternică de August Strindberg
Un spectacol-laborator condus: de Antoaneta Cojocaru
Scenografia: Vladimir Turturica
Durata: 1h fără pauză
Produs de: Teatrul de Comedie Bucureşti

ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Atelier
20 de ani în Siberia, monolog dramatic după cartea 20 de ani în Siberia. Amintiri din viaţă de Aniţa Nandriş-Cudla
Regia şi scenografia: Sorin Misirianţu
Produs de: Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti
Durata: 50 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Pictură
Electra după Euripide şi Eschil
Adaptarea scenică: Benedek Zsolt
Regia: László Bocsárdi
Decorul: József Bartha
Costumele: Zsuzsanna Kiss
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1h 10 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Bulandra, Sala "Liviu Ciulei"
Opera cerşetorilor după textul omonim al lui John Gay
Regia: Kokan Mladenović
Decorul: Marija Kalabić
Costumele: Tatjana Radišić
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat "Csiky Gergely" Timişoara
Durata: 1h 45 min fără pauză

ora 19.00 Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Mobilă şi durere de Teodor Mazilu
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Scenografia şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Durata: 2h 45 min cu pauză
Spectacolul va fi transmis pe www.adevarul.ro (livestreaming)

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Platonov după A.P.Cehov
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Andreea Vulpe
Scenografia: Daniel Titza
Produs de: Teatrul "Maria Filotti" Brăila
Durata: 3h cu două pauze

ora 20.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Apolodor după Gellu Naum
Spectacol-concert de Ada Milea
Scenografia: Cristian Rusu
Produs de: Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
Durata: 1h 20 min fără pauză

ora 21.00 Teatrul Foarte Mic
Casa cu pisici
Textul şi regia: Radu Iacoban
Scenografia: Mihaela Ularu
Produs de: Teatrul Mic Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză

 ora 22.30 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Noaptea bufonilor de Alexa Visarion
Regia artistică: Alexa Visarion
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

ALTE EVENIMENTE

 ora 11.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Media (DEZBATERE)
Dezbatere UNITER - Teatrul Nostru. Promovarea în media şi creşterea finanţărilor private pentru teatre.
UNITER lansează un portal online - mystage.ro - integrat cu importante canale media româneşti. Portalul va fi o rampă centrală de promovare, informare, distribuţie şi finanţare pentru proiectele de teatru românesc.

 ora 17.00 Teatrul Metropolis, Sala Mică (LANSARE DE CARTE)
Parisul personal. Casa cu daruri de George Banu
Editura Nemira, Bucureşti, 2015
&
Regia de operă. Gânduri şi imagini, texte de: Andrei Şerban, fotografii de: Mihaela Marin
Ediţie bilingvă româno-engleză
Editura Nemira, Bucureşti, 2015

Joi, 29 octombrie 2015

ora 18.00 Teatrul Foarte Mic
Casa cu pisici
Textul şi regia: Radu Iacoban
Scenografia: Mihaela Ularu
Produs de: Teatrul Mic Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Atelier
20 de ani în Siberia, monolog dramatic după cartea 20 de ani în Siberia. Amintiri din viaţă de Aniţa Nandriş-Cudla
Regia şi scenografia: Sorin Misirianţu
Produs de: Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti
Durata: 50 min fără pauză

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Platonov după A.P.Cehov
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Andreea Vulpe
Scenografia: Daniel Titza
Produs de: Teatrul "Maria Filotti" Brăila
Durata: 3h cu două pauze

ora 20.00 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu"
Moliendo café
Un spectacol de improvizaţie creat de actorii trupelor de teatru coproducătoare
Regia: Silviu Purcărete
Decorul şi costumele: Dragoş Buhagiar
Co-producţie Teatrul German de Stat Timişoara şi Teatrul Maghiar de Stat "Csiky Gergely" Timişoara
Durata: 1h 40 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Studio
Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt
Regia: Claudiu Goga
Decorul: Ştefan Caragiu
Costumele: Lia Dogaru
Produs de: Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi
Durata: 2h 30 min cu pauză
Spectacolul va fi transmis pe www.adevarul.ro (livestreaming)

ora 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Pictură
Butoiul cu pulbere de Dejan Dukovski
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Produs de: Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti
Durata: 1h 15 min fără pauză

ora 21.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Vertij
Scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu
Scenografia: Adrian Damian
Produs de: Teatrul "Aureliu Manea" Turda
Durata: 1h fără pauză

 ora 22.30 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Platonov, un Hamlet de provincie de A.P. Cehov
Regia artistică: Dan Puican
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

ALTE EVENIMENTE

 ora 15.00 Librăria Humanitas, Cişmigiu (LANSARE DE CARTE)
Cartea de la Vama Veche de Cristian Pepino
Editura Humanitas, Bucureşti, 2015

 ora 17.00 ARCUB Gabroveni, Sala Cafenea (LANSARE DE CARTE)
V.E. Mayerhold. Reconstrucţia teatrului (volumul II)
Editura Fundaţiei Culturale "Camil Petrescu" Bucureşti, 2015

Vineri, 30 octombrie 2015

ora 17.00 şi 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Atelier
FEMEI / BĂRBAŢI de Willy Russell
Regia: Vlad Massaci
Scenografia şi light design: Andu Dumitrescu
Produs de: Teatrul "Anton Pann" Râmnicu-Vâlcea
Durata: 1h 45 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Metropolis, Sala Mare
N(AUM) după textele lui Gellu Naum
Regia: Mariana Cămărăşan
Scenografia: Vladimir Turturica
Un proiect UNTEATRU, în parteneriat cu Teatrul Metropolis Bucureşti şi sprijinul Fundaţiei "Gellu Naum"
Durata: 1h 15 min fără pauză

ora 18.00 şi 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mare
Variaţiuni pe modelul lui Kraepelin de Davide Carnevali
Regia: Alexandru Dabija
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Produs de: Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi
Durata: 1h 30 min fără pauză

ora 19.00 Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Steaua fără nume de Mihail Sebastian
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Scenografia şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Durata: 2h 45 min cu pauză
Transmisiune în direct la: ICR Viena, ICR Londra, Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" Chişinău, Grand Cinema & More Bucureşti, Cinema Trivale Piteşti, Cityplex Constanţa, Cityplex Braşov, Biblioteca Centrală Universitară "Eugen Todoran" Timişoara

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Vertij
Scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu
Scenografia: Adrian Damian
Produs de: Teatrul "Aureliu Manea" Turda
Durata: 1h fără pauză
Spectacolul va fi transmis pe www.adevarul.ro (livestreaming)

ora 20.00 Teatrul Bulandra, Sala "Toma Caragiu"
Moliendo café
Un spectacol de improvizaţie creat de actorii trupelor de teatru coproducătoare
Regia: Silviu Purcărete
Decorul şi costumele: Dragoş Buhagiar Co-producţie: Teatrul German de Stat Timişoara şi Teatrul Maghiar de Stat "Csiky Gergely" Timişoara
Durata: 1h 40 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Aniversarea de Jeroen van den Berg
Regia: Traian Şoimu
Scenografia: Zsolt Fehervári
Produs de: Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" Timişoara
Durata: 1h 30 min fără pauză

 ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Studio
Lecţia de Eugène Ionesco
Regia: Mihai Măniuţiu
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Irina Moscu
Produs de: Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Durata: 1h 20 min fără pauză

ora 21.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Pictură
Butoiul cu pulbere de Dejan Dukovski
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Produs de: Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti
Durata: 1h 15 min fără pauză

ora 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Ai mei erau super!
Scenariu colectiv bazat pe întâmplări reale ale actorilor din distribuţie
Regia: Cristian Ban
Scenografia şi costumele: Cristina Milea
Produs de: Teatrul Clasic "Ioan Slavici" Arad
Durata: 1h 15 min fără pauză

ora 22.00 Teatrul UNTEATRU
Trădare de Harold Pinter
Traducerea, adaptarea şi regia: Sânziana Stoican
Scenografia: Valentin Vârlan
Produs de: Teatrul UNTEATRU Bucureşti
Co-producători: Primăria Sectorului 3 şi Centrul Cultural "Casa Artelor" sector 3
Durata: 1 h 40 min fără pauză

 ora 22.30 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Steaua fără nume de Mihail Sebastian
Regia artistică: Mihai Zirra
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

ALTE EVENIMENTE

 ora 17.00 Teatrul Metropolis, Sala Mică (LANSARE DE CARTE)
Drumul spre spectacol prin metoda David Esrig de Florin Vidamski
Editura Charmides, Bistriţa, 2015

 ora 17.00 Teatrul Metropolis, Sala Mică (DEZBATERE)
Metoda David Esrig. Pentru un teatru existenţial
Prezentarea metodei de lucru a lui David Esrig, de către regizor, cu exemplificări din Nepotul lui Rameau şi Troilus şi Cresida.
Invitat: Marin Moraru

 ora 19.30 Teatrul Metropolis, Sala "La Cupolă" (VERNISAJ)
Memoria Teatrului Românesc
Vernisajul expoziţiei "Gellu Naum 100"
Expoziţia aparţine Fundaţiei "Gellu Naum"

Sâmbătă, 31 octombrie 2015

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Studio Space
Coada de Israel Horovitz
Regia: Iarina Demian
Scenografia: Dana Istrate
Produs de: Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Excelsior
The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett
Traducerea, regia şi scenografia: Vlad Cristache
Produs de: Teatrul Excelsior Bucureşti
Durata: 2h 40 min cu pauză

18.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Ai mei erau super!
Scenariu colectiv bazat pe întâmplări reale ale actorilor din distribuţie
Regia: Cristian Ban
Scenografia şi costumele: Cristina Milea
Produs de: Teatrul Clasic "Ioan Slavici" Arad
Durata: 1h 15 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Atelier
Terorism de Fraţii Presniakov
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Produs de: Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză

ora 19.00 Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Steaua fără nume de Mihail Sebastian
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Scenografia şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Durata: 2h 45 min cu pauză

ora 20.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Aniversarea de Jeroen van den Berg
Regia: Traian Şoimu
Scenografia: Zsolt Fehervári
Produs de: Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" Timişoara
Durata: 1h 30 min fără pauză

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Studio
Nathan Înţeleptul după Gotthold Ephraim Lessing
Regia: Armin Petras
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Costume: Katja Strohschneider
Co-producţie: Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
şi Teatrul Naţional din Stuttgart
Durata: 2h 15 min cu pauză

ora 21.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Cerere în căsătorie de A.P.Cehov
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Produs de: Teatrul Dramatic "Fani Tardini" Galaţi
Durata: 1h fără pauză

ora 21.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
Tigrul, după Tigrul sibian de Gianina Cărbunariu
Regia: Sofia Jupither
Scenografia: Erlend Birkeland
Produs de: Compania independentă de teatru Jupither Josephsson, în colaborare cu: Teatrul Dramatic Regal, Teatrul Municipal din Malmö, Teatrul Municipal din Örebro şi Folkteatern din Göteborg
Durata: 1h 15 min fără pauză

ora 22.00 Teatrul ACT
Flori pentru Algernon după Daniel Keyes
Un spectacol de Iulia Colan
Produs de: Teatrul ACT Bucureşti
Durata: 55 min fără pauză

 ora 22.30 Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Bucureşti - Underground, de Saviana Stănescu şi Toma Enache
Scenariu inspirat din mitul Orfeu şi Euridice
Regia artistică: Toma Enache
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

ALTE EVENIMENTE

 ora 11.00 ARCUB Gabroveni, Sala Cafenea (LANSARE DE CARTE)
Critica de teatru: încotro? de Miruna Runcan
Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj, 2015
&
Muzici şi muze - de la piesa de teatru la musical de Maria Zărnescu
Editura Nemira şi UNATC Press, Bucureşti, 2015

 ora 17.00 ARCUB Gabroveni, Sala Cafenea (LANSARE DE CARTE)
Clipe de teatru de Doina Papp
Editura Tracus Arte, Bucureşti,2015
&
Globetrotter din fotoliu de Claudiu Groza  (LANSARE DE CARTE)
Editura Tribuna, Cluj, 2014
&
2014, un an teatral aşa cum l-am văzut de Mircea Morariu
Editura Universităţii din Oradea, Oradea, 2015

 ora 12.00 Galeriile Artmark "Dăruind, vei dobândi. FNT, un gând de recunoştinţă pentru artişti" (EVENIMENT)
Licitaţie de obiecte de artă şi personale, elemente de recuzită din spectacole de marcă oferite de mari artişti ai teatrului românesc. Sumele obţinute vor fi donate Campaniei Naţionale "Artiştii pentru artişti"

Duminică, 1 noiembrie 2015

 ora 11.00 Teatrul de animaţie Ţăndărică
Adunarea păsărilor de Farid Uddin Attar
După o idee de Mihaela Tonitza Iordache
Adaptarea, regia, scenografia şi costumele: Cristian Pepino
Produs de: Teatrul de animaţie Ţăndărică Bucureşti
Durata: 1h fără pauză  

ora 18.00 Teatrul ACT
Flori pentru Algernon după Daniel Keyes
Un spectacol de Iulia Colan
Produs de: Teatrul ACT Bucureşti
Durata: 55 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Bulandra, Studio Space
Coada de Israel Horovitz
Regia: Iarina Demian
Scenografia: Dana Istrate
Produs de: Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză

ora 18.00 şi 21.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
Aniversarea de Jeroen van den Berg
Regia: Traian Şoimu
Scenografia: Zsolt Fehervári
Produs de: Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" Timişoara
Durata: 1h 30 min fără pauză

ora 18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Cerere în căsătorie de A.P.Cehov
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Produs de: Teatrul Dramatic "Fani Tardini" Galaţi
Durata: 1h fără pauză

ora 19.00 Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Steaua fără nume de Mihail Sebastian
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Scenografia: Adriana Grand
Produs de: Centrul Cultural European pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu"
Durata: 2h 45 min cu pauză

ora 20.00 Teatrul Metropolis, Sala Mare
N(AUM) după textele lui Gellu Naum
Regia: Mariana Cămărăşan
Scenografia: Vladimir Turturica
Un proiect UNTEATRU, în parteneriat cu Teatrul Metropolis Bucureşti şi sprijinul Fundaţiei "Gellu Naum"
Durata: 1h 15 min fără pauză
Spectacolul va fi transmis pe www.adevarul.ro (livestreaming)

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Studio
BIZONI Fabula urbană #2 după Pau Miró
Regia: Radu Afrim
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Produs de: Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Durata: 1h 20 min fără pauză
Transmisiune în direct la: ICR Viena, ICR Londra, Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" Chişinău, Grand Cinema & More Bucureşti, Cinema Trivale Piteşti, Cityplex Constanţa, Cityplex Braşov, Biblioteca Centrală Universitară "Eugen Todoran" Timişoara
 
ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Atelier  
Terorism de Fraţii Presniakov
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Produs de: Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti
Durata: 1h 30 fără pauză

ora 20.00 ARCUB Gabroveni
Antisocial
Un spectacol de Bogdan Georgescu
Produs de: Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu şi Universitatea "Lucian Blaga" din Sibiu Durata: 1h fără pauză
Spectacol urmat de o dezbatere publică.

ora 22.00 Teatrul UNTEATRU
Trădare de Harold Pinter
Traducerea, adaptarea şi regia: Sânziana Stoican
Scenografia: Valentin Vârlan
Produs de: Teatrul UNTEATRU Bucureşti
Co-producători: Primăria Sectorului 3 şi Centrul Cultural "Casa Artelor" sector 3
Durata: 1h 40 min fără pauză

 ora 00.30  Radio România Cultural (ON AIR. TEATRU RADIOFONIC)
Electra de Sofocle
Regia artistică: Cristian Munteanu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic 

ALTE EVENIMENTE

 ora 17.00 Teatrul Metropolis, Sala Mică (EVENIMENT)
In memoriam Valentin Nicolau - "Viaţa şi opera"

 ora 18.30 ARCUB Gabroveni, Sala Cafenea (LANSARE DE CARTE)
All Inclusive, Texte de Bogdan Georgescu,
Editura Charmides, Bistriţa, 2015
Proiect co-finanţat de: Administraţia Fondului Cultural Naţional şi promovat de Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu


ALTE EXPOZIŢII

Teatrul Metropolis, Sala de Expoziţie
Memoria Teatrului Românesc
Expoziţie George Constantin - "Forţa Expresiei"
O producţie Festivalul Naţional de Teatru 2014

Pasajul FNT (Pasaj Universitate)
Afişele vremii. Vremea teatrului
Expoziţie dedicată aniversării a 25 de ani de FNT. Cuprinde o selecţie de afişe ale spectacolelor prezentate în FNT în perioada 1990-2014

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan, foaier
Comedia Remix
Expoziţie multimedia a Teatrului de Comedie
Prezentată în cadrul Festivalului Naţional de Teatru

Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti, Sala Mare, foaier
Expoziţie Silviu Purcărete - "Lumea lui Purcărete"
O producţie Festivalul Naţional de Teatru
 
 Foaierele teatrelor partenere, site-ul www.fnt.ro, Pasajul FNT
25 de ani de FNT. O istorie în imagini
Expoziţie virtuală de fotografie de teatru (cuprinde imagini din spectacolele selecţionate în cadrul Festivalului Naţional de Teatru 1990-2014).

Toate expoziţiile sunt deschise pe întreaga perioadă a Festivalului Naţional de Teatru: 23 octombrie - 1 noiembrie 2015.



 Toate articolele despre Festivalul Naţional de Teatru, 2015


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Teatru şi război - Judecata la Timişoara şi Frontul la FNT, 2015, Oltiţa Cîntec
 Reţetă pentru tocăniţa de iepure - Variaţiuni pe modelul lui Kraepelin, Oltiţa Cîntec
 Impresii din FNT 2015 - Mein Kampf, Emigranţii, Spargerea, Vizita bătrînei doamne, Platonov, Liviu Ornea
 Notiţe din octombrie (III) - Ai mei erau super! la FNT, 2015, Florian-Rareş Tileagă
 Notiţe din octombrie (II) - Femei / Bărbaţi la FNT, 2015, Florian-Rareş Tileagă
 Toate articolele despre Festivalul Naţional de Teatru, 2015


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer