Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film CineMAiubit 2015

Palmaresul Festivalului CineMAiubit, 2015


Comunicat de presă

decembrie 2015
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Ajuns în 2015 la a 19-a ediţie, Festivalul Internaţional de Film Studenţesc CINEMAIUBIT, cea mai importantă competiţie cinematografică din Romania dedicată studenţilor, şi-a închis sâmbătă, 5 decembrie 2015, porţile în Sala Atelier a UNATC, printr-o gală de decernare a premiilor marcată de emoţii din partea participanţilor şi de aplauze din partea publicului.

Organizat de Fundaţia CineMAiubit şi UNATC Bucureşti, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Uniunii Cineaştilor din România, festivalul CineMAiubit a adunat la UNATC, timp de 4 zile, unele dintre cele mai bune filme studenţeşti produse în ultimul an.

Reamintim componenţa juriilor din 2015, profesionişti din lumea filmului care au urmărit cu drag, dar şi cu un ochi critic filmele proiectate pe parcursul celor 4 zile de festival:

Ficţiune: Sophia Georgiadou - selecţioner general al Festivalului Drama din Grecia - preşedinta juriului, Ada Condeescu - actriţă româncă, Csaba Bollok - regizor maghiar, Bülent Kuçukerdogan - profesor la Istanbul Kultur University, Pavel Azap - critic de film, Cătălin Mitulescu - regizor şi scenarist, Tudor Mircea - director de fotografie.

Documentar: Nicolae Cabel, Andrei Dăscălescu, Cornel Mihalache, toţi trei regizori de film documentar.

Animaţie / Experiment: Matei Branea - regizor animaţie, profesor, Laurenţiu Bratan - critic de film, Octavian Frecea - regizor animaţie.

Orice final de ediţie nu înseamnă altceva decât începerea muncii pentru următoarea. Anunţând încă de pe acum ediţia a 20-a, vă invităm să parcurgeţi palmaresul festivalului.

Palmaresul Festivalului Internaţional de Film Studenţesc cineMAiubit, 2015

MARELE PREMIU oferit de CNC
Pentru maturitatea sa şi pentru construcţia strălucită.
Razor (VGIK, Rusia), regia: Alexei Belyakov

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI oferit de CNC şi Castel Film
Pentru portretul delicat şi sensibil făcut unei iubiri contemporane.
Birthday Present (University for Music and Performing Arts, Austria), regia: Guy Lichtenstein

PREMIUL DE REGIE "CRISTIAN NEMESCU" oferit de CNC şi ABIS Studio
Pentru că ne-a condus cu mână sigură într-o călătorie pe care o evităm cât putem azi şi a făcut asta cu poezie, intensitate, lăsându-ne la final într-un loc pe care nu avem cum să-l uităm.
Alexandru Badea pentru regia filmului: Toate fluviile curg în mare (UNATC, România)

PREMIUL PREŞEDINTELUI UCIN
Ana-Maria Comănescu pentru filmul Te mai uiţi şi la om (UNATC, România)

PREMIUL RECTORULUI UNATC ex-aequo
Matei (UNATC, România) regia: Andreea Simion
Shell 55 (UNATC, România) regia: Thomas Maitec

PREMIUL DE SCENARIU "CĂTĂLIN COCRIŞ" oferit de HBO şi CNC
Pentru prezentarea unei probleme sociale acute şi al impactului acesteia asupra vieţii de familie - într-o situaţie intensă.
Matei (UNATC, România), scenariul: Andreea Simion şi Ioana Sărăcilă

PREMIUL CRITICII  oferit de UCIN
Te mai uiţi şi la om (UNATC, România), regia: Ana-Maria Comănescu

PREMIUL DE IMAGINE "CINELAB" PENTRU FILM ROMÂNESC
Pentru imaginea plină de stare, care serveşte naraţiunea într-o manieră contemplativă.
Tudor Platon pentru imaginea filmului: Toate fluviile curg în mare (UNATC, România)

PREMIUL "ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS" (RSC)
Adrian Drăgan Haşu pentru imaginea filmului: What God Wants, God Gets, God Help Us All (UNATC, România)

PREMIUL DE INTERPRETARE MASCULINĂ oferit de BDR Associates şi CNC
Pentru portretizarea unui personaj nevrotic contemporan tipic, printr-un joc precis şi amuzant.
Vasile Onica, pentru rolul din filmul: Prăjitorul de pâine (UNATC, România)

PREMIUL DE INTERPRETARE FEMININĂ oferit de BDR Associates şi CNC
Pentru o interpretare originală a Scufiţei Roşii şi pentru capacitatea de a-l face, prin jocul ei, atractiv pe Lup.
Shira Wise, pentru rolul din filmul: Wolf (Tel Aviv University, Israel)

PREMIUL DE MONTAJ oferit de CNC
Pentru montajul dinamic, care menţine filmul în permanentă tensiune şi emoţie.
Norbet Kottmann pentru montajul filmului Driven (ZHdK, Elveţia)

PREMIUL DE SUNET "ANDREI (OTTO) TONCU" oferit de MDV Audio Studio, CNC şi familia Elena şi Horia Toncu
Pentru crearea unei coloane sonore cu o textură naturală şi pentru transformarea copacului într-un personaj viu.
Olle Sjöström pentru coloana sonoră a filmului All We Share (Valand Academy Göteborg, Suedia)

PREMIUL "VIORICA BUCUR" oferit de Asociaţia "Make a Point"
Maria Cârstian (UNATC, România)

PREMIUL PENTRU PRODUCŢIE DE FILM ROMÂNESC oferit de CNC
Pentru o producţie complexă a unui film studenţesc.
Ioana Lascăr pentru producţia filmului: Black Friday (UNATC, România)

PREMIUL PENTRU FILM DOCUMENTAR "PAUL CĂLINESCU" oferit de HBO şi CNC
Chat with Alice (UNATC, România) scenariul, regia şi imaginea: Isabela Ţenţ

MENŢIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DOCUMENTAR
Stories in Tea Cups (UNATC, co-producţie România-China) regia: Mirona Radu

PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR "ION BOSTAN" oferit de HBO şi CNC
Traces of Absence (ESCAC, Spania) regia: Ana Monras

PREMIUL "VICTOR ILIU" PENTRU FILM DOCUMENTAR oferit de regizorul Nicolae Cabel
Băbiciu (UNATC, România) regia: Dorian Negrilă

PREMIUL "NINA BEHAR" oferit de VLADIMIR ELI - ex-aequo
Adina Savin pentru filmul Reflexii asupra reflexiilor (UNATC, România)
Vera Surăţel pentru filmele Felin & Selene şi Fabula "Corbul şi vulpea" (UNATC, România)

PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAŢIE oferit de CNC
Opossum (Filmakademie Baden-Würtemberg, Germania) regia: Paul Chicon

PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL oferit CNC
Pentru inedita portretizare a unui context politic şi social printr-un experiment vizual percutant.
In the Park (Le Fresnoy, Franţa) regia: Randa Maroufi

PREMIUL "ION TRUICĂ" PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAŢIE oferit de Digital Cube şi CNC
Pentru îmbinarea tehnicilor de animaţie cu un rezultat grafic ludic şi modern.
Loop (UNARTe, România) regia: Claudia Ilea

PREMIUL PENTRU CONCURS DE SCENARII DE SCURTMETRAJ oferit de CNC
Andrei Timofte (UNATC, România) pentru scenariul Sub semn

PREMIUL PENTRU AFIŞ "CINEMAIUBIT" 2016 oferit de Fundaţia CineMAiubit şi CNC
Andreea Şerpe (UNATC, România)

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN AFIŞ DE FILM AFLAT ÎN CONCURS oferit de CNC
Eduard Militaru (Universitatea de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu") pentru afişele filmelor Flux Reflux şi 10:34 to Belgrade

PREMIUL FOTO oferit de CNC
Doina Cojocaru (UNARTe, România)

Au primit premii de excelenţă oferite de Uniunea Cineaştilor din România (UCIN), pentru întreaga activitate profesională şi didactică:
prof.univ.dr. Cristina Ionescu - monteur de film
prof.univ.dr. Florin Mihăilescu - director de fotografie

Organizatorii:
www.festival-cinemaiubit.ro // Facebook: Festivalul Cinemaiubit




 Toate articolele despre Festivalul de film CineMAiubit 2015


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Festivalul Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit, 2015, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer