Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Oscar 2016

Nominalizările şi cîştigătorii celei de-a 88-a ediţii a Premiilor Oscar, 2016


Comunicat de presă

februarie 2016
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
A 88-a ediţie a evenimentului a avut loc duminică, 28 februarie 2016, la Teatrul Kodak din Hollywood şi a fost prezentată de Chris Rock.

Iată cîştigătorii (marcaţi cu bold) şi celelalte nominalizări:

Cel mai bun film de lungmetraj
 The Big Short (Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner)
Brooklyn (Finola Dwyer, Amanda Posey)
Bridge of Spies (Steven Spielberg, Marc Platt, Kristie Macosko Krieger)
Mad Max: Fury Road (Doug Mitchell, George Miller)
The Martian (Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer, Mark Huffam)
The Revenant (Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro González Iñárritu, Mary Parent, Keith Redmon)
Room (Ed Guiney)
Spotlight (Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust)

Cea mai bună regie
Adam McKay pentru The Big Short
George Miller pentru Mad Max: Fury Road
Alejandro González Iñárritu pentru The Revenant
Lenny Abrahamson pentru Room
Tom McCarthy pentru Spotlight

Cel mai bun actor într-un rol principal
Bryan Cranston pentru Trumbo
Matt Damon pentru The Martian
Leonardo DiCaprio pentru The Revenant
Michael Fassbender pentru Steve Jobs
Eddie Redmayne pentru The Danish Girl

Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Cate Blanchett pentru Carol
Brie Larson pentru Room
Jennifer Lawrence pentru Joy
Charlotte Rampling pentru 45 Years
Saoirse Ronan pentru Brooklyn

Cel mai bun actor în rol secundar
Christian Bale pentru The Big Short
Tom Hardy pentru The Revenant
Mark Ruffalo pentru Spotlight
Mark Rylance pentru Bridge of Spies
Sylvester Stallone pentru Creed
 
Cea mai bună actriţă în rol secundar
Jennifer Jason Leigh pentru The Hateful Eight
Rooney Mara pentru Carol
Rachel McAdams pentru Spotlight
Alicia Vikander pentru The Danish Girl
Kate Winslet pentru Steve Jobs

Cel mai bun film într-o limbă străină
El abrazo de la serpiente / Embrace of the Serpent (r. Ciro Guerra, Columbia - Venezuela - Argentina)
Krigen / A War (r. Tobias Lindholm, Danemarca)
Mustang (r. Deniz Gamze Ergüven, Turcia - Franţa - Qatar - Germania)
Saul fia / Fiul lui Saul (r. László Nemes, Ungaria)
Theeb (r. Naji Abu Nowar, Emiratele Arabe Unite - Qatar - Iordania - Marea Britanie)

Cel mai bun scenariu original
Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen pentru Bridge of Spies
Alex Garland pentru Ex Machina
Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, Ronnie Del Carmen pentru Inside Out
Tom McCarthy, Josh Singer pentru Spotlight
Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus pentru Straight Outta Compton

Cel mai bun scenariu-adaptare
Charles Randolph, Adam McKay pentru The Big Short
Nick Hornby pentru Brooklyn
Phyllis Nagy pentru Carol
Drew Goddard pentru The Martian
Emma Donoghue pentru Room

Cel mai bun film de animaţie (lungmetraj)
Anomalisa (Charlie Kaufman, Duke Johnson, Rosa Tran)
O menino e o mundo / Boy & the World (Alê Abreu)
Inside Out (Pete Docter, Jonas Rivera)
Shaun the Sheep Movie (Mark Burton, Richard Starzak)
Omoide no Mânî / When Marnie Was There (Hiromasa Yonebayashi, Yoshiaki Nishimura)

Cea mai bună imagine
Edward Lachman pentru Carol
Robert Richardson pentru The Hateful Eight
John Seale pentru Mad Max: Fury Road
Emmanuel Lubezki pentru The Revenant
Roger Deakins pentru Sicario

Cea mai bună scenografie
Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, Bernhard Henrich pentru Bridge of Spies
Eve Stewart, Michael Standish pentru The Danish Girl
Colin Gibson, Lisa Thompson pentru Mad Max: Fury Road
Arthur Max, Celia Bobak pentru The Martian
Jack Fisk, Hamish Purdy pentru The Revenant

Cele mai bune costume
Sandy Powell pentru Carol
Sandy Powell pentru Cinderella
Paco Delgado pentru The Danish Girl
Jenny Beavan pentru Mad Max: Fury Road
Jacqueline West pentru The Revenant

Cel mai bun film documentar (lungmetraj)
Amy (Asif Kapadia, James Gay-Rees)
Cartel Land (Matthew Heineman, Tom Yellin)
The Look of Silence (Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen)
What Happened, Miss Simone? (Liz Garbus, Amy Hobby, Justin Wilkes)
Winter on Fire (Evgeny Afineevsky, Den Tolmor)

Cel mai bun film documentar (scurtmetraj)
Body Team 12 (David Darg, Bryn Mooser)
War Within the Walls (Courtney Marsh, Jerry Franck)
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah (Adam Benzine)
A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Sharmeen Obaid-Chinoy)
Last Day of Freedom (Dee Hibbert-Jones, Nomi Talisman)

Cel mai bun montaj
Hank Corwin pentru The Big Short
Margaret Sixel pentru Mad Max: Fury Road
Stephen Mirrione pentru The Revenant
Tom McArdle pentru Spotlight
Maryann Brandon, Mary Jo Markey pentru Star Wars: The Force Awakens

Cel mai bun machiaj
Love Larson, Eva Von Bahr pentru Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann / The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, Damian Martin pentru Mad Max: Fury Road

Sian Grigg, Duncan Jarman, Robert A. Pandini pentru The Revenant

Cea mai bună coloană sonoră originală
Thomas Newman pentru Bridge of Spies
Carter Burwell pentru Carol
Ennio Morricone pentru The Hateful Eight
Jóhann Jóhannsson pentru Sicario
John Williams pentru Star Wars: The Force Awakens

Cel mai bun cîntec original
Earned It - Fifty Shades of Grey (The Weeknd, Belly, Jason 'DaHeala' Quenneville, Stephan Moccio)
Til It Happens to You - The Hunting Ground (Diane Warren, Lady Gaga)
Manta Ray - Racing Extinction (J. Ralph, Antony Hegarty)
Writing's On The Wall - Spectre (Sam Smith, James Napier)
Simple Song #3 - Youth (David Lang)

Cel mai bun film de animaţie (scurtmetraj)
Historia de un oso / Bear Story (Gabriel Osorio Vargas, Pato Escala Pierart)
Mi ne mozhem zhit bez kosmosa / We Can't Live Without Cosmos (Konstantin Bronzit)
Prologue (Richard Williams, Imogen Sutton)
Sanjay's Super Team (Sanjay Patel, Nicole Paradis Grindle)
World of Tomorrow (Don Hertzfeldt)

Cel mai bun film de scurtmetraj (live action)
Ave Maria (Basil Khalil, Eric Dupont)
Day One (Henry Hughes)
Alles wird gut (Patrick Vollrath)
Shok (Jamie Donoughue)
Stutterer (Benjamin Cleary, Serena Armitage)

Cel mai bun montaj de sunet
Mark A. Mangini, David White pentru Mad Max: Fury Road
Oliver Tarney pentru The Martian
Martín Hernández, Lon Bender pentru The Revenant
Alan Robert Murray pentru Sicario
Matthew Wood, David Acord pentru Star Wars: The Force Awakens

Cel mai bun mixaj de sunet
Andy Nelson, Gary Rydstrom, Drew Kunin pentru Bridge of Spies
Chris Jenkins, Gregg Rudloff, Ben Osmo pentru Mad Max: Fury Road
Paul Massey, Mark Taylor, Mac Ruth pentru The Martian
Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom, Chris Duesterdiek pentru The Revenant
Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson pentru Star Wars: The Force Awakens

Cele mai bune efecte vizuale
Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Williams Ardington, Sara Bennett pentru Ex Machina
Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver, Andy Williams pentru Mad Max: Fury Road
Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence, Steven Warner pentru The Martian
Richard McBride, Matt Shumway, Jason Smith, Cameron Waldbauer pentru The Revenant
Roger Guyett, Pat Tubach, Neal Scanlan, Chris Corbould pentru Star Wars: The Force Awakens



 Toate articolele despre Premiile Oscar 2016


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 O lume în cinci filme scurte - Oscar Night la NexT, 2016, Maria Ruxandra Burcescu
 Cel mai bun film - Oscar 2016, Lucian Maier
 Alice does. Femininul de Oscar 2016, Viorella Manolache
 Program Un weekend de Oscar la Bucureşti, 2016, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer