Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Gopo, 2016

Câştigătorii Premiilor Gopo, 2016


Comunicat de presă

martie 2016
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Luni seară, 28 martie, Sala Mare a Teatrului Naţional I.L. Caragiale a devenit neîncăpătoare pentru cei peste 900 de invitaţi la cea de-a zecea ediţie a Galei Premiilor Gopo, în cadrul căreia s-au decernat cele mai importante premii ale industriei de film româneşti. Găzduită de actorul Alexandru Bogdan, Gala a avut momente inedite, amuzante, dar şi emoţionante. Ceremonia a fost transmisă live pe TVR 2, TVR HD, Radio România Cultural şi www.premiilegopo.ro
 
Actorii Cuzin Toma, Alexandru Papadopol, Emilian Oprea (toţi trei nominalizaţi la categoria Cel mai bun actor într-un rol principal), Andi Vasluianu (nominalizat la categoria Cel mai bun actor într-un rol secundar), Ioana Flora, Ana Maria Guran, Rodica Lazăr (şi ele nominalizate la categoria Cea mai bună actriţă într-un rol principal), Olimpia Melinte (nominalizată la Cea mai bună actriţă într-un rol secundar), Ioana Bulcă, Stela Popescu, Constantin Drăgănescu, Dorian Boguţă, Andreea Vasile, Ana Ularu, Diana Cavallioti, Bogdan Dumitrache, Florin Piersic Jr. sunt doar câţiva dintre invitaţii care au păşit pe covorul roşu.
 
Aferim!, filmul cu cele mai multe nominalizări la Premiile Gopo 2016, şi-a adjudecat 13 statuete Gopo, printre care cele mai importante trofee ale serii: Cel mai bun film, Cel mai bun regizor (Radu Jude) şi Cel mai bun scenariu (Radu Jude şi Florin Lăzărescu), precum şi Premiul Publicului (pentru filmul românesc cu cel mai mare succes la box office în 2015). Lista este completată de premiile: Cea mai bună imagine, Cel mai bun montaj, Cel mai bun sunet, Cele mai bune decoruri, Cele mai bune costume, Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură.
 
Teodor Corban, Costandin din filmul Aferim!, a câştigat premiul pentru Cel mai bun actor într-un rol principal, Alexandru Dabija, boier Iordache Cîndescu în acelaşi film, şi-a adjudecat statueta Gopo pentru Cel mai bun actor într-un rol secundar, iar Mihaela Sîrbu a câştigat al doilea trofeu Gopo din cariera sa, la categoria Cea mai bună actriţă într-un rol secundar, pentru rolul Sultana din filmul Aferim!.
 
Ioana Flora, cu un trofeu Gopo în portofoliu pentru Cea mai bună actriţă în rol secundar, a câştigat aseară şi premiul pentru Cea mai bună actriţă într-un rol principal, pentru rolul Paula din lungmetrajul de debut al regizorului Andrei Cohn, Acasă la tata.
 
Nicolae Constantin Tănase, regizorul lungmetrajului Lumea e a mea, nominalizat la 7 categorii, şi-a adjudecat premiul pentru Cel mai bun film de debut, confirmând astfel premiul de Tânără Speranţă, câştigat în 2013, iar Ana Maria Guran, protagonista aceluiaşi lungmetraj, a fost recompensată cu statueta Gopo pentru Tânără Speranţă.
 
Aliyah Dada, filmul de debut al Oanei Giurgiu, a câştigat premiul pentru Cel mai bun documentar, Ramona, în regia lui Andrei Creţulescu, a fost premiat cu trofeul pentru Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune, iar premiul pentru Cel mai bun scurtmetraj documentar a fost adjudecat de Chat with Alice (r. Sandra Isabela Ţenţ)
 
La categoria Cel mai bun film european, voturile profesioniştilor din domeniul cinematografic au mers către Leviafan / Leviathan (r. Andrey Zvyagintsev), distribuit în România de Voodoo Films.
 
Momente memorabile, atât pe covorul roşu, cât şi în cadrul Galei, au fost prilejuite de câştigătorii Premiilor Gopo pentru Întreaga Carieră - Florin Piersic şi Întreaga Activitate - Constantin Drăgănescu (prezentat de Ovidiu Niculescu). Un premiu special i-a fost oferit şi cascadorului Paul Fister (prezentat de Alex Bogdan).
 
PREMIILE GOPO 2016
(câştigătorii sunt marcaţi cu litere boldate)

Cel mai bun film (lungmetraj) (prezentat de Oana Pellea)
Aferim! (România - Bulgaria - Cehia)
Producător: Ada Solomon (HiFilm)
Regia: Radu Jude

Bucureşti NonStop (România)
Producător: Dan Chişu, Codin Maticiuc (DaKINO Production)
Regia: Dan Chişu
Comoara (România - Franţa)
Producător: Marcela Ursu (42KM Film)
Regia: Corneliu Porumboiu
De ce eu? (România - Bulgaria - Ungaria)
Producător: Oana Giurgiu (Libra Film)
Regia: Tudor Giurgiu
Un etaj mai jos (România - Franţa - Suedia -Germania)
Producător: Dragoş Vîlcu (Multi Media Est)
Regia: Radu Muntean

Cel mai bun regizor (lungmetraj) (prezentat de Emilia Dobrin)
Dan Chişu - Bucureşti NonStop
Tudor Giurgiu - De ce eu?
Radu Jude - Aferim!
Radu Muntean - Un etaj mai jos
Corneliu Porumboiu - Comoara

Cel mai bun actor într-un rol principal (într-un film de lungmetraj ficţiune) (prezentat de Ada Condeescu, Molnar Levente)
Teodor Corban pentru rolul COSTANDIN din filmul Aferim!
Gheorghe Ifrim pentru rolul ACHIM din filmul Bucureşti NonStop
Emilian Oprea pentru rolul CRISTIAN PANDURU din filmul De ce eu?
Alexandru Papadopol pentru rolul ROBERT din filmul Acasă la tata
Cuzin Toma pentru rolul COSTI din filmul Comoara

Cea mai bună actriţă într-un rol principal (într-un film de lungmetraj ficţiune) (prezentat de Teo Corban)
Ioana Flora pentru rolul PAULA din filmul Acasă la tata
Ana Maria Guran pentru rolul LARISA din filmul Lumea e a mea
Rodica Lazăr pentru rolul MARIANA din filmul Carmen
Hilda Peter pentru rolul CRISTINA din filmul Box
Elena Popa pentru rolul CRISTIANA din filmul Autoportretul unei fete cuminţi

Cel mai bun actor într-un rol secundar (într-un film de lungmetraj ficţiune) (prezentat de Conrad Mericoffer, Nicoleta Lefter)
Alexandru Dabija pentru rolul BOIER IORDACHE CÎNDESCU din filmul Aferim!
Iulian Postelnicu pentru rolul VALI DIMA din filmul Un etaj mai jos
Adrian Purcărescu pentru rolul ADRIAN din filmul Comoara
Cuzin Toma pentru rolul TEDY din filmul Bucureşti NonStop
Andi Vasluianu pentru rolul PETRICĂ din filmul Acasă la tata

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar (într-un film de lungmetraj ficţiune) (prezentat de Conrad Mericoffer, Nicoleta Lefter)
Tatiana Iekel pentru rolul DOAMNA PĂTRAŞCU din filmul Un etaj mai jos
Dorina Lazăr pentru rolul BĂTRÂNA din filmul Bucureşti NonStop
Olimpia Melinte pentru rolul JENI din filmul Bucureşti NonStop
Mirela Oprişor pentru rolul MIA din filmul Acasă la tata
Mihaela Sîrbu pentru rolul SULTANA din filmul Aferim!

Cel mai bun scenariu (lungmetraj ficţiune) (prezentat de Alexandra Fasolă, Bogdan Dumitrache)
Mimi Brănescu - Acasă la tata
Radu Jude, Florin Lăzărescu - Aferim!
Corneliu Porumboiu - Comoara
Tudor Giurgiu, Loredana Novak - De ce eu?
Alexandru Baciu, Radu Muntean, Răzvan Rădulescu - Un etaj mai jos

Cea mai bună imagine (lungmetraj) (prezentat de Cuzin Toma, Mihaela Sârbu)
Andrei Butică - Acasă la tata
Daniel Kosuth - Lumea e a mea
Tudor Lucaciu - Un etaj mai jos
Marius Panduru - Aferim!
Liviu Pojoni Jr. - Bucureşti NonStop

Cel mai bun montaj (lungmetraj) (prezentat de Ana Covalciuc, Alin Florea)
Cătălin Cristuţiu - Aferim!
Eugen Kelemen - Box
Lemhenyi Reka - De ce eu?
Tudor Pojoni - Bucureşti NonStop
Ion Ioachim Stroe - Muntele Magic

Cel mai bun sunet (lungmetraj)
Sorin Neagu, Florin Tăbăcaru - Acasă la tata
Momchil Bozhkov, Dana Lucreţia Bunescu, Cristinel Şirli - Aferim!
Cristian Tarnoveţchi, Alexandru Dumitru, Florin Tăbăcaru, Marius Leftărache - Bucureşti NonStop
Florin Tăbăcaru, Alexandru Dumitru, Liviu Lupşa, Marius Stănescu - De ce eu?
Electric Brother, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Michael Kaczmarek - Un etaj mai jos

Cea mai bună muzică originală (lungmetraj)
Alexander Bălănescu - Muntele Magic
Vlaicu Golcea - Lumea e a mea
Cristian Lolea - Carmen

Cele mai bune decoruri (lungmetraj ficţiune) (prezentat de Ilona Brezoianu, Florin Hritcu)
Adeline Andreea Bădescu - Lumea e a mea
Cristian Niculescu - De ce eu?
Mihaela Poenaru - Box
Augustina Stanciu - Aferim!

Cele mai bune costume (lungmetraj ficţiune)
Adeline Andreea Bădescu - Lumea e a mea
Dana Păpăruz - Aferim!
Augustina Stanciu - Box
Andreea Szelyes - De ce eu?

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură (lungmetraj fic ţiune )
Petya Simeonova, Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan - Aferim!
Dana Roşeanu - Carmen
Valentin Valov, Bianca Boeroiu - De ce eu?

Cel mai bun film de debut (lungmetraj) (prezentat de Monica Bârlădeanu, Florin Piersic Jr.)
Acasă la tata
Regia: Andrei Cohn
Carmen
Regia: Doru Niţescu
Lumea e a mea
Regia: Nicolae Constantin Tănase


Cel mai bun film documentar (prezentat de Cătălin Ştefănescu)
Aliyah DaDa (România)
Producător: Tudor Giurgiu (Libra Film)
Regia: Oana Giurgiu

Cinema, Mon Amour (România - Cehia)
Producător: Hanka Kastelicova, Tudor Giurgiu (HBO Europe, Libra Films)
Regia: Alexandru Belc
Muntele Magic (România - Franţa - Polonia)
Producător: Anca Damian (Aparte Film)
Regia: Anca Damian
Reţeaua (România)
Producător: Claudiu Mitcu, Ada Solomon, Călin Peter Netzer, Hanka Kastelicova (Wearebasca, Parada Film, HBO Europe)
Regia: Claudiu Mitcu
România: patru patrii (România - Franţa)
Producător: Ada Solomon, Alexandru Solomon (HiFilm)
Regia: Alexandru Solomon

Cel mai bun scurtmetraj documentar (prezentat de Alina Grigore, Bogdan Albulescu)
Cealaltă viaţă a lui Charon (România)
Producător: Vlad Cantoreanu (Universitatea Babeş-Bolyai, B4Film)
Regia: Ioana Ţurcan
Chat with Alice (România)
Producător: UNATC "I.L.Caragiale" Bucureşti
Regia: Sandra Isabela Ţenţ

Drumul spre succes (România)
Producător: Mircea Ştefan (Okapi Sound & Universal Music Romania)
Regia: Andrei - Nicolae Teodorescu
Înapoi la rădăcini (România)
Producător: Andrei Ştefan Răuţu (Cinedaze)
Regia: Andrei Ştefan Răuţu
Stories In Tea Cups (România - China)
Producător: UNATC "I.L.Caragiale" Bucureşti, Looking China
Regia: Mirona Radu

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune
Black Friday
Producător: UNATC "I.L.Caragiale" Bucureşti
Regia: Roxana Stroe
Dispozitiv 0068
Producător: Iuliana Tarnoveţchi (Alien Film)
Regia: Radu Bărbulescu
În care eroina se ascunde şi apoi are parte de o întâlnire neaşteptată
Producător: Cătalin Drăghici (Wise Factor)
Regia: Tudor Cristian Jurgiu
Nu există-n lumea asta
Producător: Andreea Vălean (Amoidee)
Regia: Andreea Vălean
Ramona
Producător: Andrei Creţulescu, Radu Stancu, Claudiu Mitcu (Kinnoseur Prod, deFilm, Wearebasca)
Regia: Andrei Creţulescu


"Tânără speranţă" (prezentat de Alberto Dinache, Crina Tofan)
Roxana Stroe pentru regia filmului Black Friday
Rafael Florea pentru rolul RAFAEL din filmul Box
Ana Maria Guran pentru rolul LARISA din filmul Lumea e a mea
Mihai Gavril Dragolea, Radu Constantin Mocanu pentru regia filmului Roboţelul de aur
Tudor Platon pentru imaginea filmului Toate fluviile curg în mare

Cel mai bun film european (dintre cele distribuite în România în 20 15 )
Ex Machina (Marea Britanie)
Regia: Alex Garland
Distribuitor: Ro Image 2000
Le tout nouveau testament / Testamentul nou nouţ (Luxemburg - Franta - Belgia)
Regia: Jaco Van Dormael
Distribuitor: Independenţa Film
Leviafan / Leviathan (Rusia)
Regia: Andrey Zvyagintsev
Distribuitor: Voodoo Films

Plemya / The Tribe / Tribul (Ucraina - Olanda)
Regia: Miroslav Slaboshpitsky
Distribuitor: Transilvania Film
Kis uykusu / Winter Sleep / Somn de iarnă (Turcia - Franţa - Germania)
Regia: Nuri Bilge Ceylan
Distribuitor: Asociaţia Culturală Macondo

Premiul publicului (pentru filmul românesc cu cel mai mare succes la box office în 2015) (prezentat de Lucian Teodor Rus, Iulia Colan)
Aferim! - Nr. spectatori: 76.693 / Încasări: 980.144,27 RON
Producător: HiFilm
Distribuitor: Micro Film, Parada Film
Regia: Radu Jude

Cea de-a 10-a ediţie a Galei Premiilor Gopo este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Babel Communications.
Sponsori principali: Dacia, BCR
Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmbureşti, MAC, Alexandrion
Parteneri: Empire, ODS, Melkior, Evidence, Intercontinental Bucharest
Servicii profesionale furnizate de: PwC Romania
Partener de monitorizare: mediaTRUST
Parteneri media: Zile şi Nopţi, CINEMAP, VIVA, Observatorul Cultural
Parteneri media online: Cinemagia, CinemaRx, Cinefan, Ziarul Metropolis, AaRC.ro, sub25.ro, liternet.ro
Mulţumiri designerilor: Mihaela Glăvan (Sepala), Tudor. Personal Tailor, Lo Spaccio, Cristian Samfira, Parlor, Marie Ollie, Rhea Costa, Irina Marinescu, Laura Hîncu, Andreea Tincu, Florentina Giol, Cristina Săvulescu şi Karla.



 Toate articolele despre Premiile Gopo, 2016


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Gala Premiilor Aferim! - Gala Gopo, 2016, Mihai Brezeanu
 Nominalizările la premiile Gopo, 2016, Comunicat de presă
 Gala Premiilor Gopo 2016 - Ediţia a 10-a - 28 martie 2016, Live pe TVR 2, de la ora 19:00, Comunicat de presă
 Florin Piersic - Premiul pentru Întreaga Carieră la Gala Premiilor Gopo, 2016, Comunicat de presă
 Actorul Constantin Drăgănescu şi cascadorul Paul Fister, omagiaţi la Gala Premiilor Gopo, 2016, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Premiile Gopo, 2016


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer