Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul filmului european, 2016

Programul Festivalului filmului european, 2016


Comunicat de presă

mai 2016
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Program Cinema PRO

Joi 5 mai 2016 - Gala de deschidere a FFE
ora 19:30 Comunitatea - Thomas Vinterberg / Danemarca / 2016 / 111 min

Program Cinema Elvire Popesco

Vineri 6 mai 2016
ora 18:00 Preţul dorinţei - Mary McGuckian / Irlanda, Belgia / 2015 / 108 min
ora 20:30 Vânătoarea - Thomas Vinterberg/ Danemarca, Suedia / 2012 / 115 min

Sâmbătă 7 mai 2016
ora 15:00 Rico şi Oskar. Umbrele misterioase - Neele Leana Vollmar / Germania / 2014 / 97' (film pentru copii)
ora 17:00 Scurtmetraje din Republica Moldova - Ecouri / Medalion / Milika / 2013 - 2015 / 54 min
ora 18:00 Fidelio - călătoria lui Alice - Lucie Borleteau / Franţa / 2014 / 97 min
ora 20:00 Scurtmetraje din România - Black Friday / End of Summer / O noapte la Tokoriki / Plante Perene / Somnul lui Richi / 2013 - 2016 / 116 min

Duminică 8 mai 2016
ora 16:30 Caprice - Emmanuel Mouret / Franţa / 2015 / 100 min
ora 18:30 Copacul - Sonja Prosenc / Slovenia / 2014 / 90 min
ora 20:30 Dincolo de calea ferată - Cătălin Mitulescu / România, Italia, Suedia / 2016 / 91 min

Luni 9 mai 2016 - Ziua Europei
ora 17:30 Moartea domnului Lăzărescu - Cristi Puiu / România / 2005 / 153 min
ora 20:30 Glassland - Gerard Barrett / Irlanda / 2014 / 93 min

Marţi 10 mai 2016
ora 18:30 Violet - Bas Devos / Belgia, Olanda / 2014 / 85 min
ora 20:30 Leopardi - Mario Martone / 2014 / 143 min

Miercuri 11 mai 2016
ora 18:30 Cea mai fericită fată din lume - Radu Jude / România / 2009 / 99 min
ora 20:30 Schmitke - Štěpán Altrichter / Republica Cehă, Germania / 2014 / 94 min

Joi 12 mai 2016
ora 19:00 Gruber pleacă - Marie Kreutzer / Austria / 2015 / 105 min

Vineri 13 mai 2016
ora 18:00 După dealuri - Cristian Mungiu / România, Franţa, Belgia / 2012 / 150 min

Sâmbătă 14 mai 2016
ora 17:00 Copilul de miercuri - Lili Horváth / Ungaria, Germania / 2015 / 94 min
ora 19:00 Muntele Magic - Anca Damian / România, Franţa, Polonia / 2015 / 85 min
ora 21:00 Noapte bună, mami! - Severin Fiala, Veronika Franz / Austria / 2014 / 99 min

Duminică 15 mai 2016
ora 17:00 Domestic - Adrian Sitaru / România, Germania / 2012 / 82 min
ora 19:30 Gala de închidere a FFE 2016 + Trupul - Małgorzata Szumowska / Polonia / 2015 / 89 min

Program Cinemateca Eforie

Vineri 6 mai 2016
ora 19:00 1944 - Elmo Nüganen / Estonia, Finlanda / 2015 / 100 min
ora 21:00 Poveşti din Stockholm - Karin Fahlén / Suedia, Danemarca / 2013 / 97 min

Sâmbătă 7 mai 2016
ora 17:00 Comoara - Corneliu Porumboiu / România, Franţa / 2015 / 89 min
ora 19:00 Poveşti din Zagreb Vol. 3 - Ivan Salaj, Pero Orešković, Matija Vukšić, Vlatka Vorkapić, Danilo Šerbedžija, Radislav Jovanov Gonzo / Croaţia / 2015 / 100 min
ora 21:00 Sivas - Kaan Müjdeci / Turcia, Germania / 2014 / 97 min

Duminică 8 mai 2016
ora 16:30 Italo - Alessia Scarso / Italia / 2014 / 104' (film pentru copii)
ora 18:30 Legături bolnăvicioase - Tudor Giurgiu / România, Franţa / 2006 / 86 min
ora 20:30 Trei amintiri din tinereţe - Arnaud Desplechin / Franţa / 2015 / 123 min

Luni 9 mai 2016 - Ziua Europei
ora 18:30 Tititá - Tamás Almási / Ungaria / 2015 / 87 min (doc.)
ora 20:30 Idealistul - Christina Rosendahl / Danemarca / 2015 / 114 min

Marţi 10 mai 2016
ora 18:30 Orizont - Marian Crişan / România / 2015 / 93 min
ora 20:30 Rapsodia bulgară - Ivan Nitchev / Bulgaria, Israel / 2014 / 108 min

Miercuri 11 mai 2016
ora 18:30 Un etaj mai jos - Radu Muntean / România, Suedia, Franţa, Germania / 2015 / 93 min
ora 20:30 Labirintul minciunilor - Giulio Ricciarelli / Germania / 2014 / 124 min

Vineri 13 mai 2016
ora 18:30 Mustang - Deniz Gamze Ergüven / Franţa, Germania, Turcia, Qatar / 2015 / 97 min
ora 20:30 Scrimerul - Klaus Härö / Finlanda, Estonia, Germania/ 2015/ 93 min

Sâmbătă 14 mai 2016
ora 18:30 Ilegitim - Adrian Sitaru / România / 2016 / 89 min
ora 21:00 Fiul lui Saul - László Nemes / Ungaria / 2015 / 107 min

Duminică 15 mai 2016
ora 17:00 Flori - Jon Garaño, José María Goenaga / Spania / 2014 / 99 min
ora 19:00 Comunitatea - Thomas Vinterberg / Danemarca / 2016 / 111 min
ora 21:30 Intrusul - Shariff Korver / Olanda / 2014 / 87 min

Program Spaţiul Public European

Vineri 6 mai 2016
ora 19:00 Hamlet - Laurence Olivier / Marea Britanie / 1948 / 155 min

Luni 9 mai 2016 - Ziua Europei
ora 19:00 Bântuiţi - Liwaa Yazji / Siria / 2014 / 113' (doc.)

Marţi 10 mai 2016
ora 19:00 Lotul 12 - Kyriakos Tofaridis / Cipru / 2013 / 95 min

Joi 12 mai 2016
ora 19:00 Mult zgomot pentru nimic - Kenneth Branagh (adaptare după William Shakespeare) / Marea Britanie, USA / 1993 / 111 min

Program Centrul Ceh

Sâmbătă 7 mai 2016
ora 20:00 Hamlet - Margaret Williams, Sarah Frankcom / Marea Britanie / 2015 / 108 min

Duminică 8 mai 2016
ora 20:00 Lecţia - Kristina Grozeva, Petar Valchanov / Bulgaria, Grecia / 2014 / 111 min

Luni 9 mai 2016 - Ziua Europei
ora 20:00 Mediterranea - Jonas Carpignano / Italia, Franţa, SUA, Germania, Quatar / 2015 / 107 min

Marţi 10 mai
ora 20:00 Crulic - drumul spre dincolo - Anca Damian / România, Polonia / 2011 / 73 min (doc.)

Miercuri 11 mai 2016
ora 20:00 Scurtmetraje din Suedia - Eu, bunicul şi un elicopter spre ceruri / O viaţă mai simplă / Valsul măcelarului / Despre sufocare / Boygame/ Aniversare / Discuţie despre pace / Ladyboy / Scrisori din vecini / În reluare / 2004 - 2014 / 132 min

Joi 12 mai 2016
ora 20:00 Următorul - Barry Purves / Marea Britanie / 1990 / 5 min & Conversaţia angelică - Derek Jarman / Marea Britanie / 1985 / 78 min

Vineri 13 mai 2016
ora 20:00 Hotel Dallas - Sherng-Lee Huang, Livia Ungur / România, U.S.A. / 2016 / 74 min (doc.)

Program Institutul Cervantes

Marţi 10 mai 2016
ora 19:30 Toţi sunt morţi - Beatriz Sanchis / Spania / 2015 / 93 min

Vineri 13 mai 2016
ora 19:30 Serbistan_Jurnal de bord - Zelimir Zilnik / Serbia / 2015 / 94 min (doc.)


Program Institutul Italian de Cultură "Vito Grasso"

Duminică 8 mai 2016
ora 19:00 Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii - Cătălin Mitulescu / România, Franţa / 2006 / 110 min

Marţi 10 mai 2016
ora 19:00 Scutmetraje din Grecia - Nebraska / Care Moş Crăciun? / Cu faţa la pământ / 13 1/2 / Mercedes / Furtună neagră / 2004 - 2011 / 118 min

Joi 12 mai 2016
ora 19:00 Consulul din Bordeaux - João Correa, Francisco Manso / Portugalia / 2011 / 90 min


Program Institutul Cultural Român

Joi 12 mai 2016
ora 19:00 Mica Anglie - Pantelis Voulgaris / Grecia / 2013 / 132 min

La Spaţiul Public European, Centrul Ceh, Institutul Italian de Cultură "Vito Grasso" şi Institutul Cervantes, accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.




 Toate articolele despre Festivalul filmului european, 2016


0 comentarii

Spacer Spacer