Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER, 2015-2016

Cîştigătorii Premiilor UNITER 2016


Comunicat de presă

mai 2016
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Gala Premiilor UNITER, ajunsă la cea de-a XXIV-a ediţie a avut loc luni, 9 mai 2016 la Sala Mare a Teatrului "Regina Maria" din Oradea.

Pentru a XXIV-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru: Claudiu Groza, Doina Papp, Cristina Rusiecki. Juriul final, care acordă premiile, a fost format din Alice Georgescu - critic de teatru, Mircea Morariu - critic de teatru, Ozana Oancea - actriţă, Viorica Petrovici - scenografă, Alexa Visarion - regizor.

Premiile acestei ediţii a Galei Premiilor UNITER sunt următoarele (premiile sînt marcate cu bold):

Debut
Ada Galeş pentru rolul Denise din spectacolul Copilul problemă de George F. Walker la Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov (regia: Adrian Iclenzan)
Andreea Tănase pentru rolul Samira din spectacolul Balcanicele de Jules Tasca la Teatrul "Tony Bulandra" Târgovişte (regia: Alexander Hausvater)
Alexandru Voicu pentru rolul Al doilea bărbat, Albert din spectacolul Iluzii de Ivan Vârâpaev la Godot Cafe-Teatru (regia: Andreea Vulpe)

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor, scenariul de Victor Cilincă, regia artistică Attila Vizauer, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Jucătorul de table de George Arion, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Rapunzel de Fraţii Grimm, scenariul radiofonic şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV
Buzunarul cu pâine de Matei Vişniec, regia Tudor Chirilă, producţie a Societăţii Române de Televiziune
Femeia perfectă de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, producţie a Societăţii Române de Televiziune
Quartet de György Spiró, regia Gelu Colceag, producţie a Societăţii Române de Televiziune

Premiul pentru critică teatrală
Silvia Dumitrache
Oana Stoica
Maria Zărnescu

Cea mai bună scenografie
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Cântăreaţa cheală de Eugen Ionescu la Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi (regia: Radu-Alexandru Nica)
Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Liviu Rebreanu" (regia: Vlad Massaci)
Octavian Neculai pentru scenografia spectacolului The Bach Files la Teatrul Bulandra, Bucureşti (regia: Alexandru Darie, coregrafia: Arcadie Rusu)

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Ida Jarcsek-Gaza pentru rolul Clitemnestra din spectacolul Electra după Euripide şi Eschil la Teatrul German de Stat Timişoara (regia: László Bocsárdi)
Ilinca Manolache pentru rolurile din spectacolul Anul dispărut. 1989 de Peca Ştefan la Teatrul Mic, Bucureşti (regia: Ana Mărgineanu)
Florentina Năstase pentru rolul Laura din spectacolul Menajeria de sticlă de Tennessee Williams la Teatrul "Toma Caragiu" Ploieşti (regia: Sânziana Stoican)

Cel mai bun actor în rol secundar
George Albert Costea pentru rolul Posner din spectacolul The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett la Teatrul Excelsior, Bucureşti (regia: Vlad Cristache)
Konstantin Keidel pentru rolul Moşneagul din spectacolul Electra după Euripide şi Eschil la Teatrul German de Stat Timişoara (regia: László Bocsárdi)
Marius Manole pentru rolurile Bătrânica apatică, Actorul din spectacolul Între noi e totul bine de Dorota Masłowska la Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti (regia: Radu Afrim)

Cea mai bună actriţă în rol principal
Dorina Chiriac pentru rolurile Fetiţa metalistă, Regizorul din spectacolul Între noi e totul bine de Dorota Masłowska la Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti (regia: Radu Afrim)
Emilia Dobrin pentru rolul Elena din spectacolul Casa cu pisici de Radu Iacoban la Teatrul Mic, Bucureşti (regia: Radu Iacoban)
Erzsébet B. Fülöp pentru rolul Mama din spectacolul A nyugalom / Tihna după Attila Bartis la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós" (regia: Radu Afrim)

Cel mai bun actor în rol principal
Richard Balint pentru rolul Gorge din spectacolul Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas de Dennis Kelly la Teatrul "Regina Maria" Oradea (regia: Bobi Pricop)
Florin Piersic Jr. pentru rolul Coleman din spectacolul Vestul singuratic de Martin McDonagh la Teatrul "Nottara", Bucureşti (regia: Cristi Juncu)
Marian Râlea pentru rolul Tullius din spectacolul Marmură de Iosif Brodski la Teatrul Bulandra, Bucureşti (regia: Yuri Kordonsky)

Cea mai bună regie
Radu Afrim pentru regia spectacolului A nyugalom / Tihna la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós"
Cristi Juncu pentru regia spectacolului Vestul singuratic la Teatrul "Nottara", Bucureşti
Bobi Pricop pentru regia spectacolului Pisica verde la Teatrul "Luceafărul" Iaşi

Cel mai bun spectacol
 Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia László Bocsárdi, la Teatrul Naţional "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu, la Teatrul UNTEATRU, Bucureşti
 A nyugalom / Tihna după Attila Bartis, regia Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós"

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 29.02.2016, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiu de Excelenţă
Gigi Căciuleanu


Premiul pentru întreaga activitate
Actriţă: Luminiţa Gheorghiu
Actor: Vladimir Găitan
Regizor: Victor Ioan Frunză
Scenograf: Maria Miu
Critică şi istorie teatrală: Anca Măniuţiu

Premii speciale
Premiu special pentru muzică de teatru: Adrian Enescu
Premiu special: Miklós Bács, un mentor al tinerelor generaţii de actori
Premiu special pentru cel mai jucat dramaturg român contemporan: Matei Vişniec
Premiu special pentru o viaţă dedicată teatrului şi poeziei: Eugen Ţugulea
Premiul preşedintelui UNITER: Emil Boroghină.



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER, 2015-2016


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Un discurs nespus la Gala Premiilor UNITER, 2016, Alexandru Voicu
 Nominalizările pentru Premiile UNITER 2016, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer