Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film Cannes, 2016

Selecţia oficială a Festivalului de film de la Cannes, 2016


Comunicat de presă

mai 2016
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul Internaţional de Film Cannes 2014, ediţia 68, care va avea loc între 11-22 mai 2015, şi-a anunţat selecţia la categoria lung şi scurtmetraje pe 14 aprilie 2016.

Lungmetraje

Filmul de deschidere (în afara competiţiei)
Café Society, regia: Woody Allen (SUA)

În competiţie

Toni Erdmann, regia: Maren Ade (Germania, Austria)
 Julieta, regia: Pedro Almodóvar (Spania)
American Honey, regia: Andrea Arnold (Marea Britanie)
Personal Shopper, regia: Olivier Assayas (Franţa)
La fille inconnue, regia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne (Belgia)
Juste la fin du monde / It's only the end of the world, regia: Xavier Dolan (Canada, Franţa)
Ma Loute / Slack Bay, regia: Bruno Dumont (Franţa, Germania)
Forushande / The Salesman, regia: Asghar Farhadi (Iran)
Mal de pierres / From the Land of the Moon, regia: Nicole Garcia (Franţa)
Rester vertical / Staying Vertical, regia: Alain Guiraudie (Franţa)
Paterson, regia: Jim Jarmusch (SUA)
Aquarius, regia: Kleber Mendonça Filho (Brazilia)
I, Daniel Blake, regia: Ken Loach (Marea Britanie, Franţa)
Ma' Rosa, regia: Brillante Mendoza (Filipine)
Bacalaureat / Graduation, regia: Cristian Mungiu (România, Franţa)
Loving, regia: Jeff Nichols (SUA, Marea Britanie)
Ah-ga-ssi / The Handmaiden, regia: Park Chan-Wook (Coreea de Sud)
The Last Face, regia: Sean Penn (SUA)
Sieranevada, regia: Cristi Puiu (România, Franţa, Bosnia şi Herzegovina, Croaţia, Macedonia)
Elle, regia: Paul Verhoeven (Franţa, Germania, Belgia)
The Neon Demon, regia: Nicolas Winding Refn (Danemarca)

Un certain regard

Umi yori mo Mada Fukaku / After the Storm, regia: Hirokazu Koreeda (Japonia)
Apprentice, regia: Boo Junfeng (Singapore, Franţa, Germania)
Me'Ever Laharim Vehagvaot / Beyond the Mountains and Hills, regia: Eran Kolirin (Israel)
Captain Fantastic, regia: Matt Ross (SUA)
Eshtebak / Clash, regia: Mohamed Diab (EgIpt, Franţa, Germania, UAE)
La Danseuse / The Dancer, regia: Stéphanie Di Giusto (Franţa)
Câini / Dogs, regia: Bogdan Mirică (România, Bulgaria)
Hymyilevä Mies / The Happiest Day in the Life of Olli Mäki, regia: Juho Kuosmanen (Finlanda)
Fuchi ni Tatsu / Harmonium, regia: Kôji Fukada (Japonia)
Hell or High Water, regia: David Mackenzie (SUA)
Varoonegi / Inversion, regia: Behnam Behzadi (Iran)
La larga noche de Francisco Sanctis / The Long Night of Francisco Sanctis, regia: Francisco Márquez, Andrea Testa (Argentina)
Pericle il Nero / Pericle, regia: Stefano Mordini (Italia)
Omor Shakhsiya / Personal Affairs, regia: Maha Haj (Israel)
La Tortue rouge / The Red Turtle, regia: Michael Dudok de Wit (Franţa, Japonia)
The Transfiguration, regia: Michael O'Shea (SUA)
Voir du pays / The Stopover, regia: Delphine Coulin, Muriel Coulin (Franţa)
(M)Uchenik / The Student, regia: Kirill Serebrennikov (Rusia)

În afara competiţiei

The BFG, regia: Steven Spielberg (SUA, Marea Britanie, Canada)
Gokseong / The Wailing, regia: Na Hong-jin (Coreea de Sud)
Money Monster, regia: Jodie Foster (SUA)
The Nice Guys, regia: Shane Black (SUA)

Midnight Screenings

Blood Father, regia: Jean-François Richet (Franţa)
Gimme Danger, regia: Jim Jarmusch (SUA)
Bu-san-haeng / Train to Busan, regia: Yeon Sang-ho (Coreea de Sud)

Proiecţii speciale

Chouf, regia: Karim Dridi (Franţa, Tunisia)
Exil / Exile, regia: Rithy Panh (Cambodia)
Hands of Stone, regia: Jonathan Jakubowicz (SUA, Panama)
Hissein Habré, une tragédie tchadienne / Hissein Habré, A Chadian Tragedy, regia: Mahamat-Saleh Haroun (Chad)
La Forêt de Quinconces / Fool Moon, regia: Grégoire Leprince-Ringuet (Franţa)
La Mort de Louis XIV / Last Days of Louis XIV, regia: Albert Serra (Spania)
L'ultima spiaggia / The Last Resort, regia: Thanos Anastopoulous, Davide Del Degan (Italia)
Le Cancre, regia: Paul Vecchiali (Franţa)
Wrong Elements, regia: Jonathan Littell (Franţa, Belgia)

Scurtmetraje

În 2016, comitetul a primit 5.008 scurmetraje.

La Laine sur le dos / Souf alla al-dhahr / Law of the Lamb, regia: Lotfi Achour (Tunisia, Franţa)
Dreamlands, regia: Sarah Dunlop (Marea Britanie)
Timecode, regia: Juanjo Giménez (Spania)
Imago, regia: Raymond Gutierrez (Filipine)
Madre / Mother, regia: Simón Mesa Soto (Columbia)
A moça que dançou com o diabo / The Girl Who Danced with the Devil, regia: João Paulo Miranda Maria (Brazilia)
Après Suzanne, regia: Félix Moati (Franţa)
4:15 P.M. Sfârşitul lumii / 4:15 PM The End of the World, regia: Catalin Rotaru, Gabi Virginia Sarga (România)
Il Silenzio / The Silence, regia: Farnoosh Samadi Frooshani, Ali Asgari (Italia)
Fight on a Swedish Beach / Fight on a Swedish Beach, regia: Simon Vahlne (Suedia)

Cinéfondation (Secţiune dedicată generaţiei tinere de creatori de film)

În 2016, comitetul a primit 2.300 de propuneri. Selecţia cuprinde 14 filme de lungmetraj şi 4 filme de animaţie. Mai multe de o treime din filmele selectate reprezintă şcoli de film care participă în această secţiune pentru prima dată.

In the Hills, regia: Hamid Ahmadi (London Film School, Marea Britanie)
Submarine, regia: Mounia Akl (Columbia University School of the Arts, SUA)
A nyalintás nesze / The Noise of Licking, regia: Andrasev Nadja (MOME, Ungaria)
Toate fluviile curg în mare / All Rivers Run to the Sea, regia: Alexandru Badea (UNATC, România)
Ailleurs / Somewhere, regia: Mélody Boulissière (E.N.S.A.D., Franţa)
Gabber Lover, regia: Anna Cazenave Cambet (La Fémis, Franţa)
The Alan Dimension, regia: Jac Clinch (NFTS, Marea Britanie)
Poubelle / Trash, regia: Alexandre Gilmet (INSAS, Belgia)
Dobro / Fine, regia: Marta Hernaiz Pidal (film.factory, Bosnia şi Herzegovina)
La culpa probablemente / The Guilt, Probably, regia: Michael Labarca (Universidad de los Andes, Venezuela)
Las razones del mundo / The Reasons in the World, regia: Ernesto Martínez Bucio (CCC, Mexic)
1 Kilogram, regia: Park Young-Ju (K-ARTS, Coreea de Sud)
Aram, regia: Fereshteh Parnian (Lumière University Lyon 2, Franţa)
Gudh / Nest, regia: Saurav Rai (Satyajit Ray Film and Television Institute, India)
La santa che dorme / The Sleeping Saint, regia: Laura Samani (Centro Sperimentale di Cinematografia, Italia)
bei Wind und Wetter / Whatever The Weather, regia: Remo Scherrer (Hochschule Luzern - Design & Kunst, Elveţia)
Anna, regia: Or Sinai (Sam Spiegel Film and Television School, Israel)
Business, regia: Malena Vain (Universidad del Cine, Argentina)

Jurii:

Secţiunea oficială
Sageata George Miller - preşedinte juriu, regizor şi scenarist, Australia
Alţi membrii ai juriului:
Arnauld Desplechin (regizor - Franţa) • Kirsten Dunst (actriţă - SUA) • Valeria Golino (actriţă, regizoare, scenaristă şi producătoare - Italia) • Mads Mikkelsen (actor - Danemarca) • László Nemes (regizor, scenarist - Ungaria) • Vanessa Paradis (actriţă - Franţa) • Katayoon Shahabi (producătoare - Iran) • Donald Shutherland (actor - Canada)

Un certain regard
Sageata Marthe Keller - preşedinte juriu, actriţă, Elveţia • Jessica Hausner (regizor, Austria) • Diego Luna (actor şi regizor, Mexic) • Ruben Östlund (regizor, Suedia) • Céline Sallette (actriţă, Franţa).

Cinefondation (scurtmetraje)
Sageata Naomi Kawase - preşedinte juriu, regizoare, Japonia • Marie-Josée Croze (actriţă, Franţa şi Canada) • Jean-Marie Larrieu (regizor, Franţa) • Radu Muntean (regizor şi scenarist, România) • Santiago Loza (regizor şi scenarist, Argentina).



 Toate articolele despre Festivalul de film Cannes, 2016


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Când poezia te pândeşte după colţ - Paterson, Anca Mureşan
 Un prânz în familie (O cronică a repetiţiilor) - Juste la fin du monde / Doar sfârşitul lumii, Anca Mureşan
 Sieranevada şi marea trăncăneală, Marian Rădulescu
 La Sieranevade - Juste la fin du monde la Les Films de Cannes à Bucarest, 2016, Mihai Brezeanu
 Sieranevada - peisaj cu blocuri şi praznic, Roxana Pavnotescu
 Toate articolele despre Festivalul de film Cannes, 2016


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer