Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Gopo, 2017

Nominalizările la Premiile Gopo, 2017


Comunicat de presă

martie 2017
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Bacalaureat (regia Cristian Mungiu), Câini (regia Bogdan Mirică), Două lozuri (regia Paul Negoescu), Inimi cicatrizate (regia Radu Jude) şi Sieranevada (regia Cristi Puiu), intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo 2017 la categoria Cel mai bun film.


21 de lungmetraje româneşti lansate în cinematografele autohtone în 2016 au fost luate în considerare de juriul din acest an pentru desemnarea nominalizărilor celei de-a XI-a ediţii a Premiilor Gopo.

Cel mai important eveniment dedicat industriei cinematografice din România va avea loc pe 21 martie 2017, la Teatrul Naţional din Capitală.

Sieranevada şi Câini intră în cursă pentru 13 trofee Gopo, cele două lungmetraje fiind nominalizate la categorii precum: Cel mai bun film, Cea mai bună regie, Cel mai bun scenariu, Cea mai bună imagine sau Cel mai bun actor în rol principal.


O situaţie inedită este înregistrată la categoria Cea mai bună actriţă în rol secundar unde lupta se va da între patru actriţe din lungmetrajul Sieranevada - Tatiana Iekel, Cătălina Moga, Ana Ciontea, Judith State - şi Viorica Geantă-Chelbea nominalizată pentru rolul din Miracolul din Tekir (regia Ruxandra Zenide).


La categoria Cel mai bun regizor au fost nominalizaţi: Cristian Mungiu (Bacalaureat), Adrian Sitaru (Ilegitim), Cristi Puiu (Sieranevada), Bogdan Mirică (Câini) şi Radu Jude (Inimi cicatrizate).


Mimi Brănescu (Sieranevada), Adrian Titieni (Bacalaureat), Bogdan Dumitrache (Dublu), Gheorghe Visu (Câini) şi András Hatházi (Orizont) sunt cei cinci nominalizaţi care îşi pot adjudeca trofeul Gopo pentru Cel mai bun actor principal.

Statueta Gopo pentru Cea mai bună actriţă în rol principal poate fi câştigată de Medeea Marinescu (03.ByPass), Dana Dogaru (Sieranevada), Maria Drăguş (Bacalaureat), Rodica Lazăr (Orizont) sau de Alina Grigore (Ilegitim).

Câini, filmul regizat de Bogdan Mirică, a fost nominalizat şi la categoria Cel mai bun debut alături de lungmetrajele Dublu (regia Catrinel Dănăiaţă) şi Discordia (regia Ion Indolean).

Adrian Titieni intră şi în cursa pentru trofeul Gopo pentru Cel mai bun actor în rol secundar. La această secţiune el a fost propus pentru rolul din lungmetrajul lui Adrian Sitaru, Ilegitim. Lista este completată de Vlad Ivanov (Câini), Şerban Pavlu (Inimi cicatrizate), Petre Ciubotaru (Bacalaureat) şi Sorin Medeleni (răposatul actor din Sieranevada).

Camera obscură (regia Gheorghe Preda), Doar o răsuflare (regia Monica Lăzurean-Gorgan), Imagini din vis (regia Sorin Luca), În căutarea tatălui pierdut (regia Ionuţ Teianu) şi Varză, cartofi şi alţi demoni (regia Şerban Georgescu) sunt cele cinci producţii ce pot fi votate la categoria Cel mai bun documentar.

În lupta pentru trofeul Gopo pentru Cel mai bun film european, juriul a nominalizat următoarele pelicule: Saul Fia / Fiul lui Saul (regia László Nemes), Toni Erdmann (regia Maren Ade), La Isla Minima / Mlaştina (regia Alberto Rodríguez), Hrútar / Rams / Despre oameni şi oi (regia Grímur Hákonarson) şi En duva satt på en gren och funderade på tillvaron / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Un porumbel cugetând pe o ramură (regia Roy Andersson).

Nominalizările la Premiile Gopo 2017 au fost stabilite de un juriu format din 11 profesionişti din domeniu: Gabriel Achim (regizor), Oana Iancu (producător), Doru Ana (actor), Raluca Mănescu (scenarist), Tudor Mircea (operator), Nita Chivulescu (monteur) şi criticii de film: Dana Duma, Ileana Bîrsan, Andrei Şendrea, Dragoş Marin şi Doru Pop.

Listă nominalizări Premiile Gopo, 2017

Cel mai bun film (lungmetraj)
Bacalaureat, producător Cristian Mungiu (Mobra Films), regia Cristian Mungiu
Câini, producător Marcela Ursu (42KM Film), regia Bogdan Mirică
Două lozuri, producător Dragoş Bucur (Actoriedefilm.ro), regia Paul Negoescu
Inimi cicatrizate, producător Ada Solomon (Hi Film Productions), regia Radu Jude
Sieranevada, producător Anca Puiu (Mandragora), regia Cristi Puiu

Cel mai bun regizor (lungmetraj)
Cristian Mungiu pentru filmul Bacalaureat
Bogdan Mirică pentru filmul Câini
Adrian Sitaru pentru filmul Ilegitim
Radu Jude pentru filmul Inimi cicatrizate
Cristi Puiu pentru filmul Sieranevada

Cel mai bun actor într-un rol principal (într-un film de lungmetraj ficţiune)
Adrian Titieni pentru rolul ROMEO din filmul Bacalaureat
Gheorghe Visu pentru rolul HOGAŞ din filmul Câini
Bogdan Dumitrache pentru rolul GEORGE din filmul Dublu
András Hatházi pentru rolul LUCIAN din filmul Orizont
Mimi Brănescu pentru rolul LARY din filmul Sieranevada

Cea mai bună actriţă într-un rol principal (într-un film de lungmetraj ficţiune)
Medeea Marinescu pentru rolul Monica din filmul 03.Bypass
Maria Drăguş pentru rolul Eliza din filmul Bacalaureat
Alina Grigore pentru rolul Sasha din filmul Ilegitim
Rodica Lazăr pentru rolul Andra din filmul Orizont
Dana Dogaru pentru rolul Nuşa din filmul Sieranevada

Cel mai bun actor într-un rol secundar (într-un film de lungmetraj ficţiune)
Petre Ciubotaru pentru rolul Viceprimar Bulai din filmul Bacalaureat
Vlad Ivanov pentru rolul Samir din filmul Câini
Adrian Titieni pentru rolul Victor din filmul Ilegitim
Şerban Pavlu pentru rolul Doctorul Ceafalan din filmul Inimi cicatrizate
Sorin Medeleni pentru rolul Tony din filmul Sieranevada

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar (într-un film de lungmetraj ficţiune)
Judith State pentru rolul SANDRA din filmul Sieranevada
Ana Ciontea pentru rolul TANTI OFELIA din filmul Sieranevada
Tatiana Iekel pentru rolul TANTI EVELINA din filmul Sieranevada
Cătălina Moga pentru rolul LAURA din filmul Sieranevada
Viorica Geantă Chelbea pentru rolul MĂTĂSICA din filmul Miracolul din Tekir

Cel mai bun scenariu (lungmetraj ficţiune)
Cristian Mungiu pentru filmul Bacalaureat
Bogdan Mirică pentru filmul Câini
Paul Negoescu pentru filmul Două lozuri
Radu Jude pentru filmul Inimi cicatrizate
Cristi Puiu pentru filmul Sieranevada

Cea mai bună imagine (lungmetraj)
Andrei Butică pentru filmul Câini
Pătru Păunescu pentru filmul Dublu
Marius Panduru pentru filmul Inimi cicatrizate
Oleg Mutu pentru filmul Orizont
Barbu Bălăşoiu pentru filmul Sieranevada

Cel mai bun montaj (lungmetraj)
Mircea Olteanu pentru filmul Bacalaureat
Roxana Szel pentru filmul Câini
Mircea Olteanu, Theo Lichtenberger pentru filmul Ilegitim
Cătălin Cristuţiu pentru filmul Inimi cicatrizate
Letiţia Ştefănescu, Ciprian Cimpoi pentru filmul Sieranevada

Cel mai bun sunet (lungmetraj)
Constantin Fleancu, Mircea Olteanu, Olivier Do Huu pentru filmul Bacalaureat
Sam Cohen, Sebastian Zsemlye, Hervé Buirette pentru filmul Câini
Ioan Filip, Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul Ilegitim
Dana Bunescu, Cristinel Şirli pentru filmul Inimi cicatrizate
Jean Paul Bernard, Filip Mureşan, Christophe Vintrignier pentru filmul Sieranevada

Cea mai bună muzică originală (lungmetraj)
Mircea Florian pentru filmul 03.Bypass
Codrin Lazăr, Sorin Romanescu pentru filmul Câini
Jean Paul Wall pentru filmul Dincolo de calea ferată
Flora Pop, Alin Zăbrăuţeanu pentru filmul Două lozuri
Cristian Lolea pentru filmul Orizont

Cele mai bune decoruri (lungmetraj ficţiune)
Vali Ighigheanu pentru filmul Afacerea Est
Simona Pădureţu pentru filmul Bacalaureat
Augustina Stanciu pentru filmul Câini
Cristian Niculescu pentru filmul Inimi cicatrizate
Cristina Barbu pentru filmul Sieranevada

Cele mai bune costume (lungmetraj ficţiune)
Elena Stozanova pentru filmul Câini
Mălina Ionescu pentru filmul Două lozuri
Dana Păpăruz pentru filmul Inimi cicatrizate
Carmen Cristea pentru filmul Miracolul din Tekir
Maria Pitea, Doina Răducuţ pentru filmul Sieranevada

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură (lungmetraj ficţiune)
Nicoleta Toader, Andreea Dardea pentru filmul #Selfie 69
Gabriela Creţan pentru filmul Câini
Gina Dan, Ada Radu pentru filmul Două lozuri
Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan pentru filmul Inimi cicatrizate
Stefanija Roso, Mojca Gorogranc pentru filmul Sieranevada

Cel mai bun film de debut (lungmetraj)
Câini (regia Bogdan Mirică)
Discordia (regia Ion Indolean)
Dublu (regia Catrinel Dănăiaţă)

Cel mai bun film documentar
Camera obscură, producător Liviu Mărghidan (Scharf Film), regia Gheorghe Preda
Doar o răsuflare, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Hanka Kastelicova, Alina David, Andra Radu (Manifest Film, HBO Europe), regia Monica Lăzurean-Gorgan
Imagini din vis, producători: Claudiu Mitcu, Sorin Luca, Monica Lăzurean-Gorgan (Wearebasca), regia Sorin Luca
În căutarea tatălui pierdut, producător Tudor Giurgiu (Libra Film), regia Ionuţ Teianu
Varză, cartofi şi alţi demoni, producători: Alexandru Iordăchescu, Şerban Georgescu, Heino Deckert (Kolectiv Film, Elefant Film, Ma.ja.de Filmproduktion), regia Şerban Georgescu

Cel mai bun scurtmetraj
4:15 PM Sfârşitul lumii, producători Adina Sădeanu, Cătălin Rotaru (Axis Media Production, Flama Booking) regia Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Şarga
Mă cheamă Costin, producători Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fiţa (Wearebasca), regia Radu Potcoavă
Ninel, producători Ada Solomon, Călin Peter Netzer (Parada Film), regia Constantin Popescu
Pipa, sexul şi omleta, producător Carla Fotea (UNATC "I.L.Caragiale" Bucureşti), regia Ana-Maria Comănescu
Proiecţionistul, producător Anda Ionescu (CitiZenit, Alien Film), regia Norbert Fodor

Tânără speranţă
Matei Lucaci-Grunberg pentru regia scurtmetrajului Oase pentru Otto
Anamaria Antoci pentru producţia filmului Ilegitim
Carla Fotea pentru producţia scurtmetrajului Pipa, sexul şi omleta
Ilinca Hărnuţ pentru rolul din Inimi cicatrizate
Lucian Teodor Rus pentru rolul din Inimi cicatrizate

Cel mai bun film european
Saul Fia / Fiul lui Saul (regia László Nemes), Distribuitor: Transilvania Film
Toni Erdmann (regia Maren Ade), Distribuitor: microFilm
La Isla Minima / Mlaştina (regia Alberto Rodríguez), Distribuitor: Transilvania Film
Hrútar / Rams / Despre oameni şi oi (regia Grímur Hákonarson), Distribuitor: Transilvania Film
En duva satt på en gren och funderade på tillvaron / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / Un porumbel cugetând pe o ramură (regia Roy Andersson), Distribuitor: Clorofilm

În perioada următoare, aproximativ 500 de membri activi din industria cinematografică românească vor fi invitaţi să desemneze câştigătorii trofeelor Gopo 2017. Acest lucru va fi realizat printr-un sistem de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România.

Gala Premiilor Gopo 2017 - ediţia a 11-a este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Babel Communications.

Parteneri: CNC, Teatrul Naţional, Ministerul Culturii
Sponsori: Apa Nova, Aqua Carpatica, Domeniile Sâmbureşti
Parteneri media: Zile şi Nopţi, Cinemap, News.ro, Viva, Unica, A List Magazine, Cinemagia, All About Romanian Cinema, Cinefan, Scena 9, Ziarul Metropolis, Bucharest City App, LiterNet
Partener de monitorizare: Media Trust



 Toate articolele despre Premiile Gopo, 2017


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Câştigătorii Premiilor Gopo, 2017, Comunicat de presă
 Constantin Petre, Premiu Special la Gala Premiilor Gopo, 2017, Comunicat de presă
 Valentin Uritescu, premiul pentru întreaga activitate la Premiile GOPO, 2017, Comunicat de presă
 Ion Dichiseanu, premiul pentru întreaga carieră la Premiile GOPO, 2017, Comunicat de presă
 Număr record de filme în cursa pentru Premiile Gopo 2017, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Premiile Gopo, 2017


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer