Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de teatru Undercloud, 2017

Programul Festivalului internaţional de teatru independent Undercloud, 2017


Comunicat de presă

august 2017
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Programul Festivalului internaţional de teatru independent Undercloud, 2017
Ediţia a X-a, 22-31 august 2017, ARCUB-Gabroveni

22 august 2017
ora 18.00 şi 21.00, Sala Mare / SPECTACOL INVITAT POLONIA / 1h05
Ultima bandă a lui Krapp
, regia Jaroslaw Fret, Institutul Grotowski (cu Alessandro Curti)

ora 19.00, Sala Atelier / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h
O femeie singură
, regia Daniel Grigore-Simion, Teatrul de Artă (cu Andreea Bibiri)

ora 20.00, Sala Studio / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h10
Pe jumătate cântec
, regia Crista Bilciu, Teatrul de Foc (cu Anda Saltelechi)

ora 22.00, Sala Arcelor / SPECTACOL INVITAT / 2h15 cu pauză
Maria Callas - La Divina
, regia Radu Gabrea, Asociaţia Eurofest (cu Victoria Cociaş, Andreea Măcelaru Şofron, Mihai Vârtosu, Lucian Corchiş, Ruxandra Urdăreanu, Dominic Vârtosu)

ora 22.00, Sala Bolţi
Teatru Independent / Teatru sărac: Grotowski în secolul XXI

Invitat: Jaroslaw Fret, Director al Institutului Grotowski
Moderator: Octavian Saiu

PARTY

23 august 2017
ora 18.00, Sala Mare / SPECTACOL ÎN CONCURS / 50 min
2 femei contemporane
, coregrafia Ioana Marchidan, Centrul Independent Coregrafic Linotip (cu Ioana Marchidan şi Flavia Giurgiu)

ora 19.00, Sala Atelier / SPECTACOL INVITAT / 1h15
Amalia respiră adânc
, regia Mariana Cămărăşan, Asociaţia Goong (cu Cristina Casian)

ora 20.30, Sala Studio / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h15
Înaintea Erei Noastre
, regia Daniel Chirilă, Frilensăr & Teatrul LUNI de la Green Hours (cu Alina Mîndru, Maria Veronica Vârlan, Ovidiu Cosovanu, Tiberiu Enache Tudor Morar, Dumitru Georgescu)

ora 22.00, Sala Mare / SPECTACOL INVITAT / 1h05
Zic Zac
, regia Andrea Gavriliu şi Ştefan Lupu (cu Andrea Gavriliu, Ştefan Lupu, Gabriel Costin)

PARTY

24 august 2017
ora 18.00, Sala Mare / SPECTACOL INVITAT / 1h15
Obsesii
, regia Yannis Paraskevopoulos, ARCUB (cu Cerasela Iosifescu)

ora 19.30, Sala Atelier / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h
Homo Americanus, de şi cu Paul Cimpoieru, Teatrul LUNI de la Green Hours

ora 20.30, Sala Studio / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h10
O noapte pe dos
, regia Tudor Ţepeneag, Teatrul de Artă (cu Marcela Motoc şi George Constantinescu)

ora 21.30, Sala Coloane / SPECTACOL INVITAT / 1h30
ROVEGAN
, regia Catinca Drăgănescu, Asociaţia Arena şi Centrul de Teatru Educaţional REPLIKA (cu Mihaela Teleoacă, Silvana Negruţiu, Valentina Zaharia)

PARTY

25 august 2017
ora 17.00 şi 19.00, Sala Coloane / SPECTACOL INVITAT, ÎN PREZENŢA AUTORULUI / 1h50
Dragostea durează 3 ani
de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion-Mercurian, Compania D'AYA (cu Cristi Iacob, Mihaela Teleoacă/ Tania Popa, Gabriela Iacob, Vitalie Bichir)

ora 18.00, Sala Mare / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h30
Psycho, regia Iris Spiridon, Teatrul Apollo 111 (cu Istvan Teglas, Vlad Bîrzanu, Ioana Mărcoiu, Andrei Radu / Răzvan Krem Alexe, Ghighi Eftimie)

ora 20.00, Sala Studio / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h30
Aeroport
, regia Alexandru Nagy, Godot Cafe-Teatru (cu Gelu Niţu, Meda Victor, Carmen Ionescu, Mihai Smarandache)

ora 21.30, Sala Mare / SPECTACOL INVITAT / 1h20
Creditul
, regia Mihai Constantin, Godot Cafe-Teatru (cu Răzvan Vasilescu şi Şerban Pavlu)

PARTY

26 august 2017
ora 11.30, Sala Arcelor / SPECTACOL LECTURĂ / 1h
Teoria tăcerii
de Iulian Tănase, dramatizarea şi regia Mariana Cămărăşan (cu Florina Gleznea şi Ionuţ Grama)

ora 15.00, Cafenea / SPECTACOL LECTURĂ ÎN PREZENŢA AUTORULUI / 1h
Oona & Salinger
de Frederic Beigbeder, dramatizarea şi regia Chris Simion-Mercurian (cu Carla Maria Teaha, Şerban Pavlu şi un invitat special)

ora 19.00, Sala Mare / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h
Pescăruşul Jonathan Livingston
, un concept Acrobatika şi Întreprinderea de cultură (cu Doru Mois şi Alina Pisculungeanu. Consultant coregrafie: Ioana Marchidan)

ora 20.30, Sala Studio / SPECTACOL INVITAT / 1h20
Carpathian Garden
, regia Radu Iacoban, Godot Cafe Teatru (cu Radu Iacoban şi Tudor Aaron Istodor)

PARTY

27 august 2017
ora 09.00 / traseu PIAŢA VICTORIEI - ARCUB GABROVENI
Undercloud Book Running Marathon


ora 17.00, Cafenea / SPECTACOL LECTURĂ / 1h
Facebook
de Vlad Logigan, regia Chris Simion-Mercurian (cu Vlad Logigan)

ora 18.00, Sala Arcelor / SPECTACOL ÎN CONCURS / 55 min
Sunt eu, Annabel
, regia Cristina Andreea Ion, Lightwave Theatre (cu Cristina-Andreea Ion, Petru Stratulat, Andra Mirescu, Dragoş Stanciu şi vocea lui Constantin Cotimanis)

ora 19.00, Cafenea / SPECTACOL LECTURĂ / 1h
Noaptea de foc
de Eric Emmanuel Schmitt, dramatizarea şi regia Chris Simion-Mercurian (cu Cristi Iacob. Invitat Alex Găvan)

ora 20.30, Sala Mare / SPECTACOL INVITAT / 1h30
Hughie
, regia Alexa Visarion, Teatrul UNTEATRU (cu Richard Bovnoczki şi Andrei Seuşan)

ora 21.45, Sala Mare
Despre viaţă şi teatru, în ce ordine vreţi

Dialog cu regizorul ALEXA VISARION

PARTY

28 august 2017
ora 18.00, Sala Mare / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h40
O intervenţie
, regia Radu Iacoban, Teatrul Act (cu Ana Ularu şi Lucian Iftime)

ora 20.00, Sala Studio / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h
Copii răi
, regia Geanina Hergheligiu, Teatrul Arte dell' Anima (cu Ana Maria Irimia, Raluca Jugănaru, Alin Potop)

ora 20.00, Sala Bolţi / SPECTACOL INVITAT / 1h30
The Sunset Limited
, regia Andrei şi Andreea Grosu, Teatrul UNTEATRU (cu Richard Bovnoczki şi Şerban Pavlu)

ora 21.30, Sala Coloane / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h40
Singularity
, regia Mariana Cămărăşan, Teatrul de Artă (cu Florina Gleznea, Claudia Prec / Cristina Casian, Mihaela Popa, Bogdan Talaşman, Rareş Andrici)

ora 22.00, Sala Mare / SPECTACOL INVITAT ISRAEL / 15 min
Ani-Ma
, un performance cu Roni Chadash, MASH

ora 22.30 / Sala Mare
Make Dance Not War. Impactul dansului în comunitate

Invitaţi: Constantin Chiriac, Directorul FITS şi performerii companiei MASH

PARTY

29 august 2017
ora 18.00, Sala Atelier / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h30
Menajeria de sticlă
, regia Alexandra Penciuc, POINT (cu Emil Măndănac, Ilinca Hărnuţ, Cătălina Moga, Mihai Smarandache)

ora 19.30, Sala Studio / SPECTACOL INVITAT / 2h
Omul pernă
, regia Eugen Gyemant, Teatrul ACT (cu Ionuţ Grama, Lucian Iftime, Cătălin Babliuc / Andrei Seuşan, Dan Rădulescu, Teodora Iancu)

ora 20.00, Sala Mare / SPECTACOL INVITAT ISRAEL / 30 min
Gravitas
, un performance cu Asher Ben Shalom şi Ofir Yudilevitch, MASH

ora 23.00, Sala Bolţi / SPECTACOL LECTURĂ ÎN PREMIERĂ, ÎN PREZENŢA AUTORULUI / 1h
Cu ce vă servesc?
de Pascal Bruckner, regia Chris Simion-Mercurian (cu Maia Morgenstern şi Victoria Dicu)

PARTY

30 august 2017
ora 18.00, Sala Mare / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h
Babel
, coregrafia Arcadie Rusu, Centrul Independent Coregrafic Linotip (cu Ioana Marchidan, Galea Bobeicu, Diana Spiridon, Alex Călin, Alin State, Arcadie Rusu)

ora 19.00, Teatrul Metropolis - Sala Gloria / SPECTACOL INVITAT / 2h
Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice
, regia Mariana Cămărăşan, Teatrul Metropolis (cu Oana Pellea, Alexandrina Halic, Florina Gleznea, Cristina Casian)

ora 19.00, Sala Bolti / SPECTACOL ÎN CONCURS / 1h30
Frig
, regia Alexandru Bogdan, Teatrul UNTEATRU (cu Liviu Pintileasa, Ionuţ Grama, Silviu Debu, Andrei Seuşan)

ora 19.00, Sala Coloane / SPECTACOL INVITAT ISRAEL / 16 min
Ha-E 4-2
, un performance cu Daniel Abreu şi Ido Tadmor, MASH

ora 20.00, Sala Coloane / SPECTACOL INVITAT / 1h10
A.A.A
., regia Chris Simion-Mercurian, Griviţa53 (cu Ioana Marchidan, Alin State, Vlad Bîrzanu, Carla Maria Teaha şi Irina Margareta Nistor, invitat special)

ora 21.30 şi 23.00, Sala Bolţi / SPECTACOL INVITAT ÎN PREMIERĂ, REPETIŢIE GENERALĂ DESCHISĂ ÎN PREZENŢA AUTORULUI / 1h30
Crăciunul Preşedintelui
de Pascal Bruckner, regia Chris Simion-Mercurian, un proiect G53 - Primul teatru construit împreună / Griviţa53 (cu Claudiu Bleonţ, Marian Râlea, Vlad Logigan, Vlad Bîrzanu, Iulia Lazăr)

PARTY

31 august 2017
ora 18.00 / ARCUB-Gabroveni
Lansare de carte Editura Nemira: Teatrul la persoana I de OCTAVIAN SAIU

ora 18.30 şi 20.30, Sala Mare / SPECTACOL INVITAT ITALIA / 1h
Iulius Caesar. Fragmente
, regia Romeo Castellucci / Socíetas Raffaello Sanzio (cu Gianni Plazzi, Dalmazio Masini, Sergio Scarlatella)

ora 19.30, ARCUB-Gabroveni
GALA Premiilor UNDERCLOUD

PARTY

Alte evenimente în Festival

POEME GRAFICE de Matei Vişniec
Expoziţie permanentă 22-31 august 2017 / ARCUB-Gabroveni
IN MEMORIAM ANDY WARHOL, lucrare de Eli Sultan
Expoziţie permanentă 22-31 august / ARCUB-Gabroveni



 Toate articolele despre Festivalul de teatru Undercloud, 2017


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Premiile ediţiei aniversare UNDERCLOUD 10, 2017, Comunicat de presă
 Povestea unui spectacol - Frig la Undercloud, 2017, Alexandru Bogdan
 Povestea unui spectacol - Menajeria de sticlă la Undercloud, 2017, Alexandra Penciuc
 Povestea unui spectacol - Copii răi la Undercloud, 2017, Geanina Hergheligiu
 Povestea unui spectacol - Psycho la Undercloud, 2017, Iris Spiridon
 Toate articolele despre Festivalul de teatru Undercloud, 2017


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer