Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul George Enescu, 2017

Un spectator pregătit face cât doi - A opta zi a Festivalului Enescu, 2017


Redacţia LiterNet

septembrie 2017
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
În avanpremiera zilei a opta a Festivalului Enescu 2017, vă oferim câteva înregistrări mai vechi cu piesele din programul de sâmbătă 9 septembrie 2017.

Ora 11.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Sala Auditorium
ARC ENSEMBLE
MARIE BERARD
- vioară
STEVEN DANN- violă
DAVID LOUIE- pian
ERIKA RAUM- vioară
DIANNE WERNER- pian
THOMAS WIEBE- violoncel
Program:
Elgar - Cvintetul cu pian în la minor op. 84
Fitelberg - Cvartetul nr. 2 (1931)
Enescu - Cvartetul nr. 1 cu pian în Re major op. 16 (1909)


Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijor şi solist: DMITRY SITKOVETSKY - vioară
Program:
George Balint - "Telos" (in memoriam Ştefan Niculescu) (2016)
Arvo Pärt - "Fratres" (1977)
Solist şi dirijor: DMITRY SITKOVETSKY - vioară
Iain Bell - Dama de gheaţă: Scena nebuniei din opera "A Harlot's Progress"(2013)
Solistă: ADELA ZAHARIA - soprană
Rodion Şcedrin - "Parabola concertantă" pentru violoncel, orchestră de coarde şi timpani (2001)
Solist: ZLATOMIR FUNG - violoncel (Laureat al Concursului Internaţional "George Enescu", ediţia 2016)
Rodion Şcedrin - Concertul nr. 5 pentru orchestră. Patru cântece ruseşti (1998)


Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN
Solist: BORIS BROVTSYN - vioară
Program:
Enescu - Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 (1954)
Prokofiev - Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
Mozart - Simfonia nr. 40 în sol minor K 550




Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
Sala Mare a Palatului
MÜNCHNER PHILHARMONIKER
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: DANIIL TRIFONOV - pian
Program:
Rahmaninov - Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
Bruckner - Simfonia a IV-a în Mi bemol major "Romantica" (WAB 104)


Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
Ateneul Român
CAMERATA SALZBURG
Dirijor: TIBERIU SOARE
Solişti:
VINICIU MOROIANU - pian
VICTORIA VASSILENKO - pian
Program:
Mozart - Uvertura la opera "La Clemenza di Tito" KV 621
Lipatti - Simfonia concertantă pentru două piane şi orchestră de coarde op. 5
Dediu - Simfonia a III-a op. 61 "Capriccio Classico"





Descarcă programul Festivalului Enescu, 2017 aici..



 Toate articolele despre Festivalul George Enescu, 2017


0 comentarii

Spacer Spacer