Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de Film Cannes, 2017

Selecţia oficială a Festivalului de film de la Cannes, 2017


Comunicat de presă

aprilie 2017
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul Internaţional de Film Cannes 2017, ediţia 71, ce are loc între 11-28 mai 2017, a anunţat următoarea selecţie la categoriile lung şi scurtmetraj.

Lungmetraje

În competiţie

120 battements par minute / 120 Beats per Minute, regia: Robin Campillo (Franţa)
L'Amant double / Amant Double, regia: François Ozon (Franţa)
The Beguiled, regia: Sofia Coppola (SUA)
Geu-hu / The Day After, regia: Hong Sang-soo (Coreea de Sud)
A Gentl Creature, regia: Sergei Loznitsa (Ucraina, Franţa)
Good Time, regia: Joshua and Ben Safdie (SUA)
Happy End, regia: Michael Haneke (Franţa, Germania, Austria)
Aus dem Nichts / In the Fade, regia: Fatih Akin (Germania)
Jupiter holdja / Jupiter's Moon, regia: Kornél Mundruczó (Ungaria)
The Killing of a Sacred Deer, regia: Yorgos Lanthimos (Irlanda, Regatul Unit, SUA)
Nelyubovy / Loveless, regia: Andrey Zvyagintsev (Rusia)
The Meyerowitz Stories (New and Selected), regia: Noah Baumbach (SUA)
Okja, regia: Bong Joon-ho (Coreea de Sud, SUA)
Hikari / Radiance, regia: Naomi Kawase (Japonia, Franţa)
Le Redoutable, regia: Michel Hazanavicius (Franţa)
Rodin, regia: Jacques Doillon (Franţa, Belgia)
The Square, regia: Ruben Östlund (Suedia, Germania, Franţa, Danemarca)
Wonderstruck, regia: Todd Haynes (SUA)
You Were Never Really Here, regia: Lynne Ramsay (Regatul Unit, SUA, Franţa)

Un certain regard

Après la guerre / After the War, regia: Annarita Zambrano (Franţa)
Las hijas de abril / April's Daughter, regia: Michel Franco (Mexico)
Barbara, regia: Mathieu Amalric (Franţa)
Aala kaf ifrit / Beauty and the Dogs, regia: Kaouther Ben Hania (Franţa, Tunisia, Suedia, Norvegia, Liban, Elveţia)
Sanpo suru shinryakusha / Before We Vanish, regia: Kiyoshi Kurosawa (Japonia)
Tesnota / Closeness, regia: Kantemir Balagov (Rusia)
La novia del desierto / The Desert Bride, regia: Cecilia Atán, Valeria Pivato (Argentina, Chile)
Posoki / Directions, regia: Stephan Komandarev (Bulgaria, Germania)
Fortunata, regia: Sergio Castellitto (Italia)
Lerd / A Man of Integrity, regia: Mohammad Rasoulof (Iran)
Jeune Femme / Montparnasse Bienvenue, regia: Léonor Sérraille (Franţa, Belgia)
Out, regia: György Kristóf (Slovacia, SUA)
La cordillera / The Summit, regia: Santiago Mitre (Argentina, Franţa, Spania)
En Attendant les hirondelles / Until the Birds Return, regia: Karim Moussaoui (Franţa)
Lùguò wèilái / Walking Past the Future, regia: Li Ruijun (China)
Western, regia: Valeska Grisebach (Germania, Austria, Bulgaria)
Wind River, regia: Taylor Sheridan (SUA, Regatul Unit, Canada)
L'Atelier / The Workshop, regia: Laurent Cantet (Franţa)

În afara competiţiei

D'après une histoire vraie / Based on a True Story, regia: Roman Polanski (Franţa, Belgia)
Mugen no jūnin / Blade of the Immortal, regia: Takashi Miike (Japonia)
Visagers Villages / Faces Places, regia: Agnès Varda, JR (Franţa)
How to Talk to Girls at Parties, regia: John Cameron Mitchell (Regatul Unit, SUA)
Les fantômes d'Ismaël / Ismael's Ghosts, regia: Arnaud Desplechin (Franţa)

Midnight Screenings

A Prayer Before Dawn, regia: Jean-Stéphane Sauvaire (Franţa, Regatul Unit)
Bulhandang / The Merciless, regia: Byun Sung-hyun (Coreea de Sud)
Agnyeo / The Villainess, regia: Jung Byung-gil (Coreea de Sud)

Proiecţii speciale

12 Jours / 12 Days, regia: Raymond Depardon (Franţa)
La caméra de Claire / Claire's Camera, regia: Hong Sang-soo (Coreea de Sud, Franţa)
Demons in Paradis, regia: Jude Ratnam (Franţa, Sri Lanka)
Nos années folles / Golden Years, regia: André Téchiné (Franţa)
An Inconvenient Sequel: Truth to Power, regia: Bonni Cohen, Jon Shenk (Franţa)
Napalm, regia: Claude Lanzmann (Franţa)
Carré 35 / Plot 35, regia: Éric Caravaca (Franţa, Germania)
Promised Land, regia: Eugene Jarecki (SUA)
Sea Sorrow, regia: Vanessa Redgrave (Regatul Unit)
They, regia: Anahita Ghazvinizadeh (SUA, Danemarca, Qatar)
Le Vénérable W. / The Venerable W., regia: Barbet Schroeder (Franţa, Elveţia)
Zombillénium / Zombillenium, regia: Arthur de Pins, Alexis Ducord (Franţa, Belgia)

La Semaine de la Critique

Ava, regia: Léa Mysius (Franţa)
La familia / The Family, regia: Gustavo Rondón Córdova (Venezuela, Chile, Norvegia)
Gabriel e a montahna / Gabriel and the Mountain, regia: Fellipe Gamarano Barbosa (Brazilia, Franţa)
Makala, regia: Emmanuel Gras (Franţa)
Oh Lucy!, regia: Atsuko Hirayanagi (Japonia, SUA)
Los Perros, regia: Marcela Said (Chile, Franţa)
Tehran Taboo, regia: Ali Soozandeh (Germania, Austria)

Scurtmetraje

În 2017, comitetul a primit 4843 scurtmetraje, selectând pentru competiţie următoarele:

Across My Land, regia: Fiona Godivier (SUA)
Katto / The Ceiling, regia: Teppo Airaksinen (Finlanda)
Damiana, regia: Andrés Ramírez Pulido (Columbia)
A Drowning Man, regia: Mahdi Fleifel (Regatul Unit, Danemarca, Grecia)
Xiao cheng er yue / A Gentle Night, regia: Qiu Yang (China)
Pépé le morse / Grandpa Walrus, regia: Lucrèce Andreae (Franţa)
Lunch Time, regia: Alireza Ghasemi (Iran)
Push It, regia: Julia Thelin (Suedia)
Koniec widzenia / Time to Go, regia: Grzegorz Mołda (Polonia)

Cinéfondation (Secţiune dedicată generaţiei tinere de creatori de film)

În 2017, comitetul a primit 2600 de propuneri. Selecţia cuprinde 16 înscrieri (14 filme de ficţiune şi 2 filme de animaţie).

Afternoon Clouds, regia: Payal Kapadia (FTII, India)
Heyvan / Animal, regia: Bahman and Bahram Ark (Iranian National School of Cinema, Iran)
Atlantis, 2003, regia: Michal Blaško (FTF VŠMU, Slovacia)
À perdre haleine / Breathless, regia: Léa Krawczyk (La Poudrière, Franţa)
Camouflage, regia: Imge Özbilge (KASK, Belgia)
Vazio do Lado de Fora / Empty on the Outside, regia: Eduardo Brandão Pinto (UFF, Brazilia)
Give Up The Ghost, regia: Marian Mathias (NYU Tisch School of the Arts, SUA)
Heritage, regia: Yuval Aharoni (Steve Tisch School of Film & Television - TAU, Israel)
Láthatatlan / Invisibly, regia: Áron Szentpéteri (Academy of Drama and Film in Budapest, Ungaria)
Lejla, regia: Stijn Bouma (Sarajevo Film Academy, Bosnia şi Herţegovina)
Pequeño manifiesto en contra del cine solemne / Little Manifesto Against Solemn Cinema, regia: Roberto Porta (Universidad del Cine, Argentina)
Paul est là / Paul Is Here, regia: Valentina Maurel (INSAS, Belgia)
Tokeru, regia: Aya Igashi (Toho Gakuen Film Techniques Training College, Japonia)
Yin shian bien jian gon lu / Towards the Sun, regia: Wang Yi-ling (NTUA, Taiwan)
Deux Égarés sont morts / Two Youths Died, regia: Tommaso Usberti (La Fémis, Franţa)
Wild Horses, regia: Rory Stewart (NFTS, Regatul Unit)

Jurii:

Secţiunea oficială

Pedro Almodóvar, preşedinte juriu, regizor şi scenarist, Spania
Alţi membrii ai juriului: Maren Ade (regizoare -Germania) • Fan Bingbing (actriţă - China) • Park Chan-Wook (regizor - Coreea de Sud) • Jessica Chastain (producătoare şi actriţă - SUA) • Agnès Jaoui (regizoare şi actriţă- Franţa) • Will Smith (producător şi actor - SUA) • Paolo Sorrentino (regizor - Italia) • Gabriel Yared (compozitor - Franţa, Liban)

Un certain regard
Uma Thurman - preşedinte juriu, actriţă, SUA
Alţi membrii ai juriului: Mohamed Diab (regizor- Egipt) • Reda Kateb (actor - Franţa) • Joachim Lafosse (regizor - Belgia) • Karel Och (regizor artistic al Karlovy Vary International Film Festival - Cehia)

Cinefondation (scurtmetraje)

Cristian Mungiu - preşedinte juriu, regizor, România
Alţi membrii ai juriului: Clotilde Hesme (actriţă - Franţa) • Barry Jenkins (regizor - SUA) • Eric Khoo (regizor - Singapore) • Athina Rachel Tsangari (regizor - Grecia)



 Toate articolele despre Festivalul de Film Cannes, 2017


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Palmaresul Festivalului de la Cannes, 2017, Comunicat de presă
 Cannes-ul 2017 în impresii foto: flori, păsări, filme şi actori plus mici povestioare, Iulia Blaga
 Aşteptând-o pe Huppert - Cannes, 2017, Iulia Blaga


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer