Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Oscar, 2018

Nominalizările celei de-a 90-a ediţii a Premiilor Oscar, 2018


Comunicat de presă

ianuarie 2018
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
A 90-a ediţie a evenimentului va avea loc duminică, 4 martie 2018, la Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles, California, şi va fi prezentată de Jimmy Kimmel.

Nominalizările celei de-a 90-a ediţii a Premiilor Oscar, 2018 sunt prezentate mai jos. Cele mai multe nominalizări au fost obţinute de The Shape of Water (treisprezece), urmat de Dunkirk (opt) şi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (şapte).

Cel mai bun film de lungmetraj
Call Me by Your Name (Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito)
Darkest Hour (Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski)
Dunkirk (Emma Thomas, Christopher Nolan)
Get Out (Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele)
Lady Bird (Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O'Neill)
Phantom Thread (JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi)
The Post (Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger)
The Shape of Water (Guillermo del Toro, J. Miles Dale)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Graham Broadbent, Peter Czernin, Martin McDonagh)

Cea mai bună regie
Jordan Peele pentru Get Out
Greta Gerwig pentru Lady Bird
Paul Thomas Anderson pentru Phantom Thread
Guillermo del Toro pentru The Shape of Water
Christopher Nolan pentru Dunkirk

Cel mai bun actor într-un rol principal
Timothée Chalamet pentru Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis pentru Phantom Thread
Daniel Kaluuya pentru Get Out
Gary Oldman pentru Darkest Hour
Denzel Washington pentru Roman J. Israel Esq

Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Sally Hawkins pentru The Shape of Water
Frances McDormand pentru Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie pentru I, Tonya
Saoirse Ronan pentru Lady Bird
Meryl Streep pentru The Post

Cel mai bun actor în rol secundar
Willem Dafoe pentru The Florida Project
Woody Harrelson pentru Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins pentru The Shape of Water
Christopher Plummer pentru All the Money in the World
Sam Rockwell pentru Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Mary J. Blige pentru Mudbound
Allison Janney pentru I, Tonya
Lesley Manville pentru Phantom Thread
Laurie Metcalf pentru Lady Bird
Octavia Spencer pentru The Shape of Water

Cel mai bun film într-o limbă străină
Una mujer fantástica / A Fantastic Woman (r. Sebastián Lelio, Chile)
L'insulte (r. Ziad Doueiri, Liban)
Nelyubov / Loveless (r. Andrey Zvyagintsev, Rusia)
The Square (r. Ruben Östlund, Suedia)
Teströl és lélekröl / On Body and Soul (r. Ildikó Enyedi, Ungaria)

Cel mai bun scenariu original
Emily V. Gordon şi Kumail Nanjiani pentru The Big Sick
Jordan Peele pentru Get Out
Greta Gerwig pentru Lady Bird
Guillermo del Toro şi Vanessa Taylor pentru The Shape of Water
Martin McDonagh pentru Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scenariu-adaptare
James Ivory pentru Call Me By Your Name
Scott Neustadter şi Michael H. Weber pentru The Disaster Artist
Scott Frank, James Mangold, Michael Green pentru Logan
Aaron Sorkin pentru Molly's Game
Virgil Williams şi Dee Rees pentru Mudbound

Cel mai bun film de animaţie (lungmetraj)
The Boss Baby (Tom McGrath, Ramsey Ann Naito)
The Breadwinner (Nora Twomey, Anthony Leo)
Coco (Lee Unkrich, Darla K. Anderson)
Ferdinand (Carlos Saldanha)
Loving Vincent (Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart)

Cea mai bună imagine
Roger Deakins pentru Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel pentru Darkest Hour
Hoyte van Hoytema pentru Dunkirk
Rachel Morrison pentru Mudbound
Dan Laustsen pentru The Shape of Water

Cea mai bună scenografie
Sarah Greenwood, Katie Spencer pentru Beauty and the Beast
Dennis Gassner, Alessandra Querzola pentru Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer pentru Darkest Hour
Nathan Crowley, Emmanuel Delis pentru Dunkirk
Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau pentru The Shape of Water

Cele mai bune costume
Jacqueline Durran pentru Beauty and the Beast
Jacqueline Durran pentru Darkest Hour
Mark Bridges pentru Phantom Thread
Luis Sequeira pentru The Shape of Water
Consolata Boyle pentru Victoria and Abdul

Cel mai bun film documentar (lungmetraj)
Abacus: Small Enough to Jail (Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman)
Visages villages / Faces Places (Agnès Varda, Rosalie Varda, JR)
Icarus (Bryan Fogel, Dan Cogan)
De sidste mænd i Aleppo / Last Man in Aleppo (Kareem Abeed, Soeren Steen Jespersen, Firas Fayyad)
Strong Island (Yance Ford, Joslyn Barnes)

Cel mai bun film documentar (scurtmetraj)
Edith + Eddie (Laura Checkoway, Thomas Lee Wright)
Heaven Is A Traffic Jam on the 405 (Frank Stiefel)
Heroine (Elaine McMillion Sheldon, Kerrin James Sheldon)
Knife Skills (Thomas Lennon)
Traffic Stop (Kate Davis, David Heilbroner)

Cel mai bun montaj
Jonathan Amos, Paul Machliss pentru Baby Driver
Lee Smith pentru Dunkirk
Tatiana S. Riegel pentru I, Tonya
Sidney Wolinsky pentru The Shape of Water
John Gregory pentru Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun machiaj şi coafură
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick pentru Darkest Hour
Daniel Phillips, Loulia Sheppard pentru Victoria and Abdul
Arjen Tuiten pentru Wonder

Cea mai bună coloană sonoră originală
Hans Zimmer pentru Dunkirk
Jonny Greenwood pentru Phantom Thread
Alexandre Desplat pentru The Shape of Water
John Williams pentru Star Wars: The Last Jedi
Carter Burwell pentru Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun cântec original
Mighty River - Mudbound (Raphael Saadiq, Mary J. Blige, Taura Stinson - interpret: Mary J Blige)
Mystery of Love - Call Me By Your Name (Sufjan Stevens - interpret: Sufjan Stevens)
Remember Me - Coco (Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez - interpret: Miguel, feat. Natalia Lafourcade)
Stand Up for Something - Marshall (Common, Diane Warren - interpret: Andra Day)
This is Me - The Greatest Showman (Benj Pasek, Justin Paul - interpret: Keala Settle)

Cel mai bun film de animaţie (scurtmetraj)
Dear Basketball (Glen Keane, Kobe Bryant)
Garden Party (Victor Caire, Gabriel Grapperon)
LOU (Dave Mullins, Dana Murray)
Negative Space (Max Porter, Ru Kuwahata)
Revolting Rhymes Part One (Jakob Schuh, Jan Lachauer)

Cel mai bun montaj de sunet
Julian Slater pentru Baby Driver
Mark A. Mangini, Theo Green pentru Blade Runner 2049
Nathan Robitaille, Nelson Ferreira pentru The Shape of Water
Richard King, Alex Gibson pentru Dunkirk
Matthew Wood, Ren Klyce pentru Star Wars: The Last Jedi

Cel mai bun mixaj de sunet
Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater pentru Baby Driver
Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth pentru Blade Runner 2049
Christian T. Cooke, Glen Gauthier, Brad Zoern pentru The Shape of Water
Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten pentru Dunkirk
Michael Semanick, David Parker, Stuart Wilson, Ren Klyce pentru Star Wars: The Last Jedi

Cele mai bune efecte vizuale
John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover pentru Blade Runner 2049
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Daniel Sudick pentru Guardians of the Galaxy Vol. 2
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Michael Meinardus pentru Kong: Skull Island
Ben Morris, Michael Mulholland, Neal Scanlan, Chris Corbould pentru Star Wars: The Last Jedi
Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joel Whist pentru War for the Planet of the Apes



 Toate articolele despre Premiile Oscar, 2018


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Weekend cu filme de Oscar la Cinema Elvire Popesco, între 19-21 ianuarie 2018, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer