Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER 2005-2006

Nominalizările la premiile UNITER 2006


Comunicat de presă

februarie 2006
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
UNITER - Uniunea Teatrală din România are plăcerea să vă aducă la cunoştinţă că anul acesta, Gala Premiilor UNITER - ediţia a XIV-a - va avea loc luni, 3 aprilie 2006 la Sala "Ion Luca Caragiale" a Teatrului Naţional "Ion Luca Caragiale" Bucureşti.

Juriul format din criticii Magdalena Boiangiu, Ion Cazaban, Andreea Dumitru, Cristina Modreanu şi Mircea Morariu, desemnat pentru a face nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER a decis următoarele:


Sageata Debut

Balasz Bodolai pentru rolul Kolea din spectacolul A patra soră de Janusz Glowacki - Teatrul Naţional din Târgu Mureş - Compania Tompa Miklós
Alex Mihail pentru regia spectacolului Comedie neagră la Teatrul de Comedie Bucureşti
Emanuel Pârvu pentru spectacolul Sectorul S de Emanuel Pârvu la Teatrul Luni de la Green Hours - Bucureşti

Sageata Cea mai bună scenografie

József Bartha pentru decorul spectacolului Nu se ştie cum de Luigi Pirandello - Teatrul Nottara Bucureşti
Adriana Grand pentru scenografia spectacolului Scaunele de Eugène Ionesco la Teatrul German de Stat Timişoara
Iuliana Vîlsan pentru scenografia spectacolului Livada de vişini de A.P.Cehov - Teatrul Naţional din Târgu Mureş - Compania Tompa Miklós

Sageata Critică teatrală

Oltiţa Cântec
Alice Georgescu
Doina Papp


Sageata Cea mai bună actriţă în rol principal

Coca Bloss pentru rolul Elena Ceauşescu din spectacolul O zi din viaţa lui Nicolae Ceauşescu de Denis Dinulescu la Teatrul Mic Bucureşti
Kézdi Imola pentru rolul Maria din spectacolul Woyzeck de Georg Büchner la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Valeria Seciu pentru rolul Esme Allen din spectacolul Cum gândeşte Amy de David Hare la Teatrul Mic Bucureşti

Sageata Cea mai bună actriţă în rol secundar

Péter Hilda pentru rolul Lucky din spectacolul Aşteptându-l pe Godot de Samuel Beckett la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe
Elena Popa pentru rolul Bunica din spectacolul Plastilina de Vasili Sigariov la Teatrul "Toma Caragiu" Ploieşti
Tokay Andrea pentru rolul Mephisto din spectacolul Don Juan şi Faust de Christian Dietrich Grabbe la Teatrul Maghiar "Csiky Gergely" din Timişoara

Sageata Cel mai bun actor în rol principal

Marius Manole pentru rolul Şarik din spectacolul Inimă de câine după Mihail Bulgakov de la Teatrul Naţional din Bucureşti
Victor Rebengiuc pentru rolul Preobrajenski din spectacolul Inimă de câine după Mihail Bulgakov de la Teatrul Naţional din Bucureşti
Marius Stănescu pentru rolul Contele Romeo Daddi din spectacolul Nu se ştie cum de Luigi Pirandello de la Teatrul Nottara Bucureşti

Sageata Cel mai bun actor în rol secundar

Richard Balint pentru rolul Doctorul Caius din spectacolul Nevestele vesele din Windsor după William Shakespeare la Teatrul de Stat Oradea
Constantin Drăgănescu pentru rolul Johnnypateenmike din spectacolul Billy Şchiopul de Martin McDonagh la Teatrul Nottara Bucureşti
Hathazi Andras pentru rolurile Tamburul şi Nebunul din spectacolul Woyzeck de Georg Büchner la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Sageata Premiul pentru cea mai bună regie

Radu Afrim pentru spectacolul Plastilinade Vasili Sigariov la Teatrul "Toma Caragiu" Ploieşti
Victor Ioan Frunză pentru spectacolul Nevestele vesele din Windsor după William Shakespeare la Teatrul de Stat Oradea
Alexandru Tocilescu pentru spectacolul O zi din viaţa lui Nicolae Ceauşescu de Denis Dinulescu la Teatrul Mic Bucureşti

Sageata Premiul pentru cel mai bun spectacol

Aşteptându-l pe Godot, de Samuel Beckett la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe (regia: Tompa Gabor)
Inimă de câine după Mihail Bulgakov la Teatrul Naţional din Bucureşti (regia:Yuriy Kordonskiy)
Woyzeck de Georg Büchner la Teatrul Maghiar de Stat Cluj (regia: Mihai Măniuţiu)

Sageata Premiul pentru Teatru radiofonic

Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia artistică Gavril Cadariu, producţie a - Studioului de Radio Târgu Mureş (textul acestei piese a fost publicat de Editura LiterNet şi poate fi citit gratuit aici)
Diagnostic, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi producţie a Redacţiei Teatru Divertisment - Societatea Română de Radiodifuziune
Ecaterina cea Mare de George Bernard Shaw, regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Redacţiei Teatru Divertisment - Societatea Română de Radiodifuziune

Sageata Pentru categoria Teatru TV, juriul nu a făcut nominalizări deoarece numărul propunerilor care respectau condiţiile de participare la Gala Premiilor UNITER, este 3, respectiv:
Alegerea lui Alexandru Sutto de Dumitru Crudu în regia lui Dominic Dembinski - producţie TVR
Bani de dus, bani de întors de Dumitru Dinulescu în regia lui Alexandru Tocilescu - producţie TVR
Tinereţe fără bătrâneţe şi merele de aur, scenariu şi regie Tudor Chirilă - coproducţie Teatrul Ariel Târgu Mureş şi TVR

Acestea urmează a fi jurizate de Juriul final al Galei.

Gala Premiilor UNITER se transmite în direct, începînd de la ora 20, la televiziune - pe TVR 1 -, la radio - pe Radio România Cultural -, şi pe Internet - pe situl UNITER.



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2005-2006


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Gala UNITER 2006 - Unde sînt galele de altădată?, Oana Stoica
 Gala UNITER 2006 - Gala/tea şi pacifismul, Mihaela Michailov
 Gala Premiilor UNITER 2006 - Preambul, Oana Stoica
 Cîteva modeste propuneri pentru o mai bună funcţionare a Galei UNITER, Alex. Leo Şerban
 Despre Mihai Mihail şi Marius Manole - Gala Premiilor Uniter, Alexandra Pleşanu
 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2005-2006


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer