Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER 2005-2006

Premiile Galei Uniter 2006


Comunicat de presă

aprilie 2006
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Ieri seară, luni, 3 aprilie 2006, la Sala "Ion Luca Caragiale" a Teatrului Naţional "Ion Luca Caragiale" Bucureşti, a avut loc Gala Premiilor UNITER - ediţia a XIV-a.

Juriul Galei a fost format din scenografa Nina Brumuşilă, regizorul Claudiu Goga, actriţa Emilia Popescu, criticii de teatru Ion Parhon şi Elisabeta Pop.

Premiile UNITER - ediţia a XIV-a


Sageata Debut

Câştigător:
Alex Mihail pentru regia spectacolului Comedie neagră la Teatrul de Comedie Bucureşti

Nominalizări:
Balasz Bodolai pentru rolul Kolea din spectacolul A patra soră de Janusz Glowacki - Teatrul Naţional din Târgu Mureş - Compania Tompa Miklós
Emanuel Pârvu pentru spectacolul Sectorul S de Emanuel Pârvu la Teatrul Luni de la Green Hours - Bucureşti

Sageata Cea mai bună scenografie

Câştigătoare:
Adriana Grand pentru scenografia spectacolului Scaunele de Eugène Ionesco la Teatrul German de Stat Timişoara

Nominalizări:
Josef Bartha pentru decorul spectacolului Nu se ştie cum de Luigi Pirandello - Teatrul Nottara Bucureşti
Iuliana Vîlsan pentru scenografia spectacolului Livada de vişini de A.P.Cehov - Teatrul Naţional din Târgu Mureş - Compania Tompa Miklós

Sageata Critică teatrală

Câştigătoare:
Doina Papp

Nominalizări:
Oltiţa Cântec
Alice Georgescu


Sageata Cea mai bună actriţă în rol principal

Câştigătoare:
Valeria Seciu pentru rolul Esme Allen din spectacolul Cum gândeşte Amy de David Hare la Teatrul Mic Bucureşti

Nominalizări:
Coca Bloos pentru rolul Elena Ceauşescu din spectacolul O zi din viaţa lui Nicolae Ceauşescu de Denis Dinulescu la Teatrul Mic Bucureşti
Kézdi Imola pentru rolul Maria din spectacolul Woyzeck de Georg B? la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Sageata Cea mai bună actriţă în rol secundar

Câştigătoare:
Péter Hilda pentru rolul Lucky din spectacolul Aşteptându-l pe Godot de Samuel Beckett la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe

Nominalizări:
Elena Popa pentru rolul Bunica din spectacolul Plastilina de Vasili Sigariov la Teatrul "Toma Caragiu" Ploieşti
Tokay Andrea pentru rolul Mephisto din spectacolul Don Juan şi Faust de Christian Dietrich Grabbe la Teatrul Maghiar "Csiky Gergely" din Timişoara

Sageata Cel mai bun actor în rol principal

Câştigător:
Victor Rebengiuc pentru rolul Preobrajenski din spectacolul Inimă de câine după Mihail Bulgakov de la Teatrul Naţional din Bucureşti

Nominalizări:
Marius Manole pentru rolul Şarik din spectacolul Inimă de câine după Mihail Bulgakov de la Teatrul Naţional din Bucureşti
Marius Stănescu pentru rolul Contele Romeo Daddi din spectacolul Nu se ştie cum de Luigi Pirandello de la Teatrul Nottara Bucureşti

Sageata Cel mai bun actor în rol secundar

Câştigător:
Constantin Drăgănescu pentru rolul Johnnypateenmike din spectacolul Billy Şchiopul de Martin McDonagh la Teatrul Nottara Bucureşti

Nominalizări:
Richard Balint pentru rolul Doctorul Caius din spectacolul Nevestele vesele din Windsor după William Shakespeare la Teatrul de Stat Oradea
Hathazi Andras pentru rolurile Tamburul şi Nebunul din spectacolul Woyzeck de Georg B? la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Sageata Premiul pentru cea mai bună regie

Câştigător:
Radu Afrim pentru spectacolul Plastilina de Vasili Sigariov la Teatrul "Toma Caragiu" Ploieşti

Nominalizări:
Victor Ioan Frunză pentru spectacolul Nevestele vesele din Windsor după William Shakespeare la Teatrul de Stat Oradea
Alexandru Tocilescu pentru spectacolul O zi din viaţa lui Nicolae Ceauşescu de Denis Dinulescu la Teatrul Mic Bucureşti

Sageata Premiul pentru cel mai bun spectacol

Câştigător:
Woyzeck de Georg B? la Teatrul Maghiar de Stat Cluj (regia: Mihai Măniuţiu)

Nominalizări:
Aşteptându-l pe Godot, de Samuel Beckett la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe (regia: Tompa Gabor)
Inimă de câine după Mihail Bulgakov la Teatrul Naţional din Bucureşti (regia:Yuriy Kordonskiy)

Sageata Premiul pentru Teatru radiofonic

Câştigător:
Ecaterina cea Mare de George Bernard Shaw, regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Redacţiei Teatru Divertisment - Societatea Română de Radiodifuziune

Nominalizări:
Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia artistică Gavril Cadariu, producţie a - Studioului de Radio Târgu Mureş (textul acestei piese a fost publicat de Editura LiterNet şi poate fi citit gratuit aici)
Diagnostic, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi producţie a Redacţiei Teatru Divertisment - Societatea Română de Radiodifuziune

Sageata Premiul pentru Teatru TV

Câştigător:
Alegerea lui Alexandru Sutto de Dumitru Crudu în regia lui Dominic Dembinski - producţie TVR

Nominalizări:
Bani de dus, bani de întors de Dumitru Dinulescu în regia lui Alexandru Tocilescu - producţie TVR
Tinereţe fără bătrâneţe şi merele de aur, scenariu şi regie Tudor Chirilă - coproducţie Teatrul Ariel Târgu Mureş şi TVR


Juriul pentru nominalizări a fost format din criticii Magdalena Boiangiu, Ion Cazaban, Andreea Dumitru, Cristina Modreanu şi Mircea Morariu.


Premiile acordate de Senatul UNITER


Sageata Premiul pentru întreaga activitate
- actor: Mihai Fotino
- actriţă: Liliana Tomescu
- scenografie: Viorel Penişoară Stegaru
- regie: Dinu Cernescu
- critică: Elisabeta Pop

Sageata Premiul special pentru muzică de teatru
Nicu Alifantis

Sageata Premiul special pentru teatrul de copii
Lucian Ifrim

Sageata Premiul special pentru teatrul de păpuşi
Horia Davidescu şi Eustaţiu Gregorian

Sageata Premiul special pentru teatrul de revistă
Nicu Constantin

Sageata Premiul special pentru circ
Mihai Ciucă

Sageata Premiul de excelenţă
Constantin Chiriac

Sageata Premiul Mecena
Doamnei Carmen Adamescu, Preşedinte, Unirea Shopping Center


Alte premii



Sageata Premiul pentru Cea mai bună piesă românească a anului 2005
Ştefan Caraman: Colonia îngerilor


Juriul a fost alcătuit din Nona Ciobanu, regizoare, Vlad Massaci, regizor, şi Marian Popescu, critic teatral.

Sageata Premiul British Council
UNITER

Sageata Premiile Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru - Secţia Română

Premiul de onoare: George Banu, pentru activitatea excepţională în domeniul criticii şi cercetării teatrale internaţionale şi pentru impunerea valorilor teatrului românesc în circuitul cultural european.

Premiul criticii: actriţa Ada Milea, pentru atitudinea lucidă şi critică faţă de actualitate, prin îmbinarea originală a satirei cu muzica şi poezia în spectacolul contemporan.

Diploma de excelenţă: teatrologii Alina Moldovan şi Tamara Susoi, pentru promovarea modernă a imaginii Teatrului Odeon şi pentru valoarea proiectelor deschise formelor înnoitoare ale artelor spectacolului.

Juriul a fost alcătuit din Biroul A.I.C.T. - Secţia Română: Ludmila Patlanjoglu (preşedinte), Alice Georgescu (vice-preşedinte), Ion Cazaban (secretar), Florica Ichim, Natalia Stancu, Cristina Modreanu, Andreea Dumitru (membri).



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2005-2006


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Gala UNITER 2006 - Unde sînt galele de altădată?, Oana Stoica
 Gala UNITER 2006 - Gala/tea şi pacifismul, Mihaela Michailov
 Gala Premiilor UNITER 2006 - Preambul, Oana Stoica
 Cîteva modeste propuneri pentru o mai bună funcţionare a Galei UNITER, Alex. Leo Şerban
 Despre Mihai Mihail şi Marius Manole - Gala Premiilor Uniter, Alexandra Pleşanu
 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2005-2006


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer