Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Cronici diverse

Programul Festivalului Săptămîna Internaţională a Muzicii Noi, Ediţia a 13-a, Bucureşti, 23-30 mai 2003


Redacţia LiterNet

mai 2003
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis



La concertele ce vor avea loc la Studioul de Concerte al Radiodifuziunii "Mihail Jora", intrarea se va face pe bază de bilete. În rest, intrarea este liberă.

Vineri 23 mai

Ora 19:15: Radiodifuziunea Română, Studioul M. Jora
Orchestra Naţională Radio

Dirijor: Szymon Bywalec (Polonia)

Solişti: Andrei Kivu (România) - shofar, khaen, acordeon, tibetan conch & harmonic singing, tromba lontana, gu zheng, zen bowls
Emil Sein (Spania) - saxofoane

În program: Pawel Mykietyn - The Blood (p.a.a.), Irinel Anghel - Labyrinthe II (p.a.a.), Mihaela Vosganian - MegaDialogue (p.a.a.), Octavian Nemescu - PreSimfonia a 6-a (p.a.a.)


Sîmbătă 24 mai

Ora 11: Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti
Tineri compozitori şi interpreţi

În program: Sever Mircea -Trio, Diana Danciu - Zvonuri II (p.a.a.), Laura Manolache - Irizari, Cristian Lolea- Sonata pentru flaut şi pian, Cătălin Creţu - Căutări

Interpretează: Studenţi ai clasei conf. univ. Dorin Gliga


Sîmbătă 24 mai
Ora 17: Aula Palatului Cantacuzino
Duo
Hans De Jong
- saxofon & Paul Hermsen - pian (Olanda)

În program: Şerban Nichifor: Invocatio (sax solo), Liana Alexandra: Pastorale (p.a.a.), Wim Henderickx: Two Nocturnes, Chiel Meijering: The Pizza Connection, Joop Voorn: Sonate


Sîmbătă 24 mai
Ora 19:15: Radiodifuziunea Română, Studioul "Mihail Jora"
Ansamblul de flautisti din Munchen
Monica Crazzolara, Ingrid Hofmeister, Angela Lex, Julia Lutz, Maria Rottenwallner, Waltraut Siebeck, Pavel Voiler, Edmund Waechter, Elisabeth Weinzierl, Daniela Weitze

În program: Werner Heider - Edition, Max Beckschafer - Cielo coperto - Cielo sereno, Dieter Acker - Am Rande Des Tages (At the End of the Day), Dmitry Romanov - Three Pieces, (Andante moderato - Andante - Poco Allegretto), Robert Delanoff - Ein Friedensangebot, Soldadeska - Die Grillen von Palagione, Violeta Dinescu - Fluteplay III, Gloria Coates - Blue Steel Bent


Sîmbătă 24 mai
Ora 20:30: Radiodifuziunea Română, Studioul "Mihail Jora"
Grupul de Muzica Noua Traiect
Conducerea muzicală: Sorin Lerescu

Viorica Nagy - violoncel, Geanina Săveanu - vioară, Georgeta Scurtu - percuţie, Alexandru Hanganu - flaut, Cristian Mancaş - clarinet, Andrei Podlacha - pian, Eugen Niţă - trombon, invitata: Mirela Facas - violă

În program: Eve Duncan (Australia) - Star Traiect, DuSan Bavdek (Slovenia) - Quarks (p.a.r.), Sorin Lerescu - Voices (p.a.a.), Fred Popovici - Itineraires a l'interieur du Son I (versiune nouă)


Duminică 25 mai
Ora 11: Aula Palatului Cantacuzino

Recital de pian
Ilinca Dumitrescu

Invitat: fagotistul Vasile Macovei

În program: Eric Tanguy - Ocean N.Y.Fantaisie, Usko Merilainen - Sona per piano (p.a.), Doru Popovici - Fresca bizantina, Jacqueline Fontyn - Le Gong (p.a.), Arman Ratip - 3 Piese pentru pian (p.a.), Vasile Timis - Diptic bacovian, Einojuhani Rautavaara - Sonata nr. 2 op.64 pentru pian "The Fire Sermon" (Molto allegro; Andante assai; Allegro brutale)


Duminică 25 mai
Ora 17: Aula Palatului Cantacuzino

Recital de clarinet
Peter Handsworth
(Australia)

În program: David Blake: Arias, Tiberiu Olah: Sonata for Clarinet Solo, Nigel Sabin: Job's Lament, Peteris Vasks: Moments musicaux


Duminică 25 mai
Ora 19: Sala "Elvire Popesco"

Recital de pian în 1/16 de ton
Marţine Joste
(Franţa)
Invitaţi: Andrei Kivu - violoncel, Irinel Anghel - pian

În program: Jean-Yves Bosseur - En guise de preambule (p.a.a.), Pascale Criton - Memoires (p.a.r.), Ernst Helmuth Flammer - Klavierstuck 8 (p.a.r.), Bruce Mather - Etude VII A (p.a.a.), Alain Bancquart - Habiter l'ambre (p.a.r.), Jean-Yves Bosseur - De proche en proche (p.a.a.), Pascale Criton - Bifurcations (p.a.r.) (pour violoncelle, piano en 1/16eme de ton et piano en 1/2 ton), Fernand Vandenbogaerde - Helicoide (p.a.r.)


Luni 26 mai
Ora 17: Palatul Cantacuzino
Cvartetul de coarde "Iturriaga" (Germania)
Aitzol Iturriagagoitia (vioară), Iokine Iturriagagoitia (vioară), Katia Stodtmeier (violă), Rebekka Riedel (violoncel)

În program: Berthold Goldschmidt - Cvartet de coarde nr. 4, Klaus Stahmer - "Em-bith-kâ", Isang Yun - Cvartet de coarde nr. 5, Philipp Jarnach - "Musik zum Gedachtnis der Einsamen"


Luni 26 mai
Ora 19: Palatul Cantacuzino

Camerata vocală "VoxX8Cam"
Conducerea muzicală: Christian Alexandru Petrescu

În program: Adrian Iorgulescu - Strigături 2, Thomas Beimel - Saeta (În memoriam Myriam Marbe), Dan Buciu - 8 Game pentru 8, Valentin Timaru - Coral şi Elegie (vocaliză), Vasile Spătărelu - Trei madrigale dramatice, ChrisAlPetrescu - "Drum de toamnă"


Luni 26 mai
Ora 21: sala ARCUB

Daniel Kientzy - saxofoane (Franţa) & DecAorgăNo (România)

În program:
Jongoow Yim - Daniel (p.a.a.), Cornel Ţăranu - Epitahe pour Jorge (p.a.a.), Jean Baptiste Devillers - Ground (p.a.a.), Simon Christensen - Saxofilia (p.a.a.), Camille Roy - Edom (p.a.a.), Horia Surianu - Horalunga (p.a.a.)


Marţi 27 mai
Ora 11: Palatul Cantacuzino
Video Music
Lucrări de Gheorghe Costinescu: "Jubilus" pentru soprană, trompetă şi percuţie orgănică, "Pantomimă" pentru Orchestră de cameră,

Interpretează "Ansamblul Sospeso" din New York; Soprană - Lucy Shelton.


Marţi 27 mai
Ora 18: Radiodifuziunea Română, Studioul Mihail Jora
Ansamblul Pro Contemporania
Irinel Anghel (pian, percuţie), Ion Bogdan Ştefănescu (flaute), Emil Vişenescu (clarinet), Florin Pane (trombon), Ladislau Csendes (vioară), Marian Movileanu (violă), Andrei Kivu (violoncel, tubă, percuţie), Elmira Sebat (recitator)

În program: Gabriel Valverde - Terra incognita, Andrzej Krzanowski - Audycja I (p.a.r.), Nicolae Brindus - K-N-Comment 2003 (p.a.a.), Dinu Ghezzo - Eyes of Cassandra


Marţi 27 mai
Ora 19: Radiodifuziunea Română, Studioul Mihail Jora
Duo Aperto
Dolores Chelariu (orgă, pian), Ladislau Csendes (vioară, violă)

În program: Anatol Vieru- Crăciun, Arthur Thomassin - Tres Lacrimae (p.a.r.), Irina Odagescu - Melos, Dan Dediu - Preludii de Coral ale Urlatorului


Marţi 27 mai
Ora 20: Radiodifuziunea Română, Studioul Mihail Jora
Ansamblul Hyperion
dirijori: Iancu Dumitrescu, Ana-Maria Avram

solişti: Keiko Hatanaka - voce (Japonia), Robert Reigle - saxofon (USA), Gustavo Aguilar - percuţie (USA)

Cornelia Petroiu, (violă) Ioan-Marius Lacraru (violă), Andrei Kivu (violoncel), Theodor Iancu (violoncel) Ion Ghiţă (contrabas), Leontin Boanta (clarinet, clarinet bas), Godri Orban (fagot), Ana-Maria Avram (pian, percuţie), Victor Arsene (trombon), Alexandra Nascutiu (percuţie)

În program: Giacinto Scelsi - Canti Del Capricorno (p.a.r.), Giselher Smekal: Uber Das I-Ching, Iancu Dumitrescu: Disclosure (p.a.a.), Andrei Kivu - Qi Tong II (p.a.a.), Giacinto Scelsi: Ko-Lho (p.a.a.), Ana-Maria Avram: Orphic Recall (p.a.a.), Ştefan Niculescu - Sincronie, John Cage - Forever And Sunsmell (p.a.r.), Iancu Dumitrescu: Remote Pulsar (III) (p.a.a.)


Miercuri 28 mai

Ora 11: Palatul Cantacuzino
Workshop: N. Yoshimura, K. Mitsuhashi (Instrumente şi tehnici tradiţionale japoneze)


Miercuri 28 mai
ora 17 - Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

Ansamblul de percuţionişti Game
Ioana Popescu, Adrian Tabacaru, Mihaela Despa, Cristian Budescu, Luca Bruno, Gregorio di Trapani
Invitată: Elmira Sebat - mezzosoprană

În program: Cristian Marina - Quintuplum, Lucian Metianu - Attracteur etrange, Liviu Danceanu - Luxuria, Carmen Maria Carneci - ".politice", Viaceslav Artimov - Totem


Miercuri 28 mai
Ora 19:15: Radiodifuziunea Română, Studioul Mihail Jora

Orchestra de Cameră Radio

Dirijor: Ludovic Bacs

Solişti: Emil Sein (clarinet midi), Ion Bogdan Stefanescu (flaut), Barrie Webb (trombon), Ladislau Csendes (violă), Daniel Kientzy (saxofon)

În program: Rafael Diaz - "...y morire en la madrugada" pentru clarinet midi şi orchestră de coarde (p.a.r.), Doina Rotaru - Cercuri Magice - concert nr. 3 pentru flaut şi orchestră, Vladimir Scolnic - Time Interferences pentru trombon şi orchestră (p.a.a.), Anatol Vieru - Malinconia furiosa pentru violă şi orchestră de coarde (p.a.a.), Serge Belimov - Chant sepulcral pentru saxofon şi orchestră de coarde (p.a.a.)


Joi 29 mai
Ora 17 - Radiodifuziunea Română, Studioul "Alfred Alessandrescu"

Ansamblul Archaeus
Anca Vartolomei (violoncel), Rodica Danceanu (claviaturi), Dorin Gliga (oboi), Ioan Nedelciu (clarinet), Şerban Novac (fagot), Ioan Marius Lacraru (vioară), Alexandru Matei (percuţie), Liviu Danceanu (conducerea muzicală)
Dirijor: Pieralberto Cattaneo
Invitat: Valentin Macovei (pian)

În program: Dan Voiculescu - Trileme, Ulpiu Vlad - Rezonante pe fond mov, Gabriel Iranyi - Innenzeit 2, Silvia Macovei - Selfportret, Franco Oppo - Taxim, Livia Teodorescu - Ciocanea - The Missing Time, Natale Arnoldi - Echi d'antica danza II, Pieralberto Cattaneo - In Nominea (Dominae), Corneliu Dan Georgescu - Dialog mit D Moll (p.a.a.)


Joi 29 mai
Ora 19 - Sala ARCUB

Recital de vioară
Egidius Streiff (Elvetia)


În program: JS Bach/E.Streiff - Chromatic Fantasy, Isang Yun - Konigliches Thema, Junghae Lee - Corona (2003), Franz Furrer-Munch - Nebengesange, Jean-Luc Darbellay - E - Bach - Es (p.a.a.), Alfred Mendelssohn - Partita, Bernd Alois Zimmermann - Solo Sonata


Joi 29 mai
Ora 20:30 - Sala ARCUB

Recital de Koto & Shakuhachi
Nanae Yoshimura
& Kifu Mitsuhashi (Japonia)
Invitat: Alexandru Matei - percuţie

În program: Tsuru no Sugomori, Diana Rotaru - Grotte Imaginaire, Joji Yuasa - Cosmos Haptic nr. 3 - Kokuh, Somei Satoh - Kamu - Ogi - Guoto, Akira Nishimura - Syakuko


Vineri 30 mai
Ora 11 - Palatul Cantacuzino

Workshop: Egidius Streiff (Bach în muzica de azi)


Vineri 30 mai
Ora 18 - sala ARCUB

Recital vocal - David Linx (Franţa)
Jam-session
: David Linx (Franţa) - voce, Malik Choukrane (Belgia) - percuţie, Sorin Romanescu - chitara, Ion Bogdan Ştefănescu - flaute, Irinel Anghel - Gu Zheng. Khaen, acordeon, Andrei Kivu - violoncel, tromba lontana, saxofon, tubă, Mihai Mihalcea - dansator
Grupul InterArt - Emil Sein (saxofoane), Barrie Webb (trombon), Liliana Iorgulescu, Răzvan Mazilu - dansatori, & Nanae Yoshimura (koto), Kifu Mitsuhashi (shakuhachi), Elmira Sebat (mezzosoprana), Orest Pîslariu Ranghilof (bas), Ion Bogdan Ştefănescu (flaut), George Balint (pian), Alexandru Matei (percuţie), Ionut Kivu (actor)

În program: George Balint - Dinainte de Trezire (p.a.a.), Adrian Iorgulescu - Despre noi, Mihaela Vosganian - Interferente japoneze



Organizatori: Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor, Ministerul Culturii şi Cultelor, Centrul de Proiecte Culturale (ARCUB) al Primăriei Municipiului Bucureşti

Co-Organizatori: Societatea Română de Radiodifuziune, Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, L'Institut Francais de Bucarest, Goethe Institut Inter Nationes Bukarest, Warsaw Autumn Friends' Foundation

Sponsori: PRO HELVETIA, Ernst von Siemens Musikstiftung, Kulturreferat der Landeshauptstadt Munchen, SAUTER Pianofortemanufaktur, Gaudeamus Foundation, NISSHO IWAI Foundation, Inova Advertising, EXIMBANK, Lufthansa

Parteneri Media: TVR, Radio România Muzical "George Enescu", LiterNet, Flacara, Art&Roll, Actualitatea Muzicală.




0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Redacţia LiterNet


Alte articole

 Un drog... sănătate curată !, Virgil Oprina
 Koto şi shakuhachi - veritabilă desfătare sonoră, Oltea Şerban-Pârâu
 Cinci solişti şi Orchestra de cameră radio la S.I.M.N., Virgil Oprina
 Creaţia muzicală a timpului nostru, Oltea Şerban-Pârâu
 Interviu cu compozitoarea Irinel Anghel (director Adjunct al S.I.M.N. - ediţia a 13-a), Oltea Şerban-Pârâu
 Alte articole


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer