Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de Teatru Sibiu 2006

Programul Festivalului Internaţional de teatru de la Sibiu (25 mai - 4 iunie 2006)


Comunicat de presă

mai 2006
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
25 mai 2006

Cazarma 90
Sageata Ora 16:00: GUERILLA (45') - Warner & Consorten (Olanda)
Sageata Ora 17:00: TERRITOIRES NOMADES (30') - Proiect PÉPINIÈRES EUROPÉENNES POUR JEUNES ARTISTES (Franţa)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: COFFEE?... TEA?... ME?... (1h20') - Teatrul Gong (România)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: Concert - Orchestra Filarmonicii din Sibiu (România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: HENSHIN (butoh) (1h20') - Kanazawa Butoh Kan / Theater ASOU (Japonia / Austria)

Piaţa Mare
Sageata Ora 18:00: TERRITOIRES NOMADES (30') - Proiect PÉPINIÈRES EUROPÉENNES POUR JEUNES ARTISTES (Franţa)
Sageata Ora 20:00: Concert (20') - Stage Band (RO)
Sageata Ora 20:30: Concert - Cargo (România)
Sageata Ora 22:00: DESCHIDEREA OFICIALà A FESTIVALULUI
Sageata Ora 22:30: WORLD UPSIDE DOWN... FEET ON THE GROUND (1h) - Compagnie Les Passagers (Franţa)
Sageata Ora 23:45: FOC DE ARTIFICII


26 mai 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: Adaptation of a space to the theatrical process today - Jean-Guy Lecat (Franţa)

Şcoala specială nr. 2 (pt. deficienţi de auz)
Sageata Orele 11:00 şi 12:15: Workshop: Chasing Clouds - THE ROOMAN PROJECT (UK)

Centrul de plasament nr. 3
Sageata Ora 10:00: Workshop - Liana Ceterchi (România)

Bd. Nicolae Bălcescu (intrarea dinspre Piaţa Mare)
Sageata Ora 15:00: EMIGRANTI (55') - Faber Teater (Italia)

Cazarma 90
Sageata Ora 16:00: CLOCK WORK (2h) - Warner & Consorten (Olanda)

Cercul Militar
Sageata Ora 17:00: Vernisaj expoziţie de scenografie: UNATC - Scenografie, anul IV (România)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: PHANTOM PAINS (1h10') - School Studio of the Moscow Arts Theatre & Teatr.doc Moscow (Rusia)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: One-man show - Claude Frisoni (Luxemburg)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: NU SE ŞTIE CUM (1h40') - Teatrul Nottara (România)

Parcul din faţa Teatrului Naţional
Sageata Ora 20:00: THE BIZZARIUM: STREET AQUARIUM (45') - Les Sages Fous (Canada)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 21:00: DEATH DANCE (25') -Teatro Inercia (Mexic)

Sala de sport (Piaţa Teatrului)
Sageata Ora 22:30: THE SPACE BETWEEN (1h) - Circa (Australia)

Piaţa Mare
Sageata Ora 21:00: Concert: WORLD SIMPHONIE - Marius Mihalache (România)
Sageata Ora 22:30: WORLD UPSIDE DOWN... FEET ON THE GROUND (1h) - Compagnie Les Passagers (Franţa)


27 mai 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim

Sala Thalia - studio
Sageata Ora 12:00: Spectacol lectură: DESPRE MUIERI de Mihail Baranovski

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: Adaptation of a space to the theatrical process today - Jean-Guy Lecat (Franţa)

Şcoala specială nr. 2 (pt. deficienţi de auz)
Sageata Orele 11:00 şi 12:15: Workshop: Chasing Clouds - THE ROOMAN PROJECT (UK)

Centrul de plasament nr. 3
Sageata Ora 10:00: Workshop - Liana Ceterchi (România)

Sala Transilvania (parcare)
Sageata Ora 11:00: Workshop: The hunger for life... Theatre in public spaces - Antagon TheaterAKTion (Germania)

Biserica Haşag
Sageata Ora 14:00: Concert - Corul de copii Ram de Măslin "Olajag" (România)
Prezentare Program COLONIA DE ARTĂ DIN TRANSILVANIA


Galeriile de Artă Contemporană, Muzeul Brukenthal (Str. Tribunei) - parter
Sageata Ora 16:00: Vernisaj expoziţie de fotografie: NATIONAL GEOGRAPHIC (România)

Cazarma 90
Sageata Ora 16:00: GUERILLA (45') - Warner & Consorten (Olanda)

Liceul Brukenthal (aula)
Sageata Ora 16:00: PASĂREA (1h20') - Grupul Thalia (România)

Casa de cultură a sindicatelor (foaier)
Sageata Ora 17:00: Vernisaj expoziţie de instalaţii: Proiect PÉPINIÈRES EUROPÉENNES POUR JEUNES ARTISTES (Franţa)

Ocna Sibiului
Sageata Ora 17:00: EMIGRANTI (55') - Faber Teater (Italia)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: L'ENFANT-PROBLEME (1h30') - Université de Moncton (Canada)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: Concert - INSULA - Alexander Bălănescu & Ada Milea (UK / România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: AŞTEPTÂNDU-L PE GODOT (2h20') - Teatrul Tamasi Aron (România)

Club Liquid
Sageata Ora 19:30: TALK SHOW (1h) - Teatrul Luni de la Green Hours (România)

Parcul din faţa Teatrului Naţional
Sageata Ora 20:00: THE BIZZARIUM: STREET AQUARIUM (45') - Les Sages Fous (Canada)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 21:00: THE BLUE ROCK (35') - Izumi Ashizawa Performance (Japonia & SUA & România)

Piaţa Mare
Sageata Ora 19:00: Concert de tulnice
Sageata Ora 20:00: Concert - Proconsul (România)
Sageata Ora 22:30: Concert (1h) - Savilon (Polonia)

Muzeul de istorie
Sageata Ora 21:30: Concert: SAREA PĂMÂNTULUI - Grigore Leşe & Liliana Iorgulescu (România)

Sala de sport (Piaţa Teatrului)
Sageata Ora 22:30: THE SPACE BETWEEN (1h) - Circa (Australia)

28 mai 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim
Sageata Ora 11:30: Vernisaj expoziţie de grafică: Sorin Han (România)
Sageata Ora 11:30: Lansare de carte: ALFABETARIU CU HAN de Emil Cătălin Neghină (Ed. Rotarymond)
Sageata Ora 14:30: Conferinţă Mircea Dinescu: ÎMPREUNĂ

Sala Thalia - studio
Sageata Ora 12:00: Spectacol lectură: MUTTER de Viaceslav Dumenkov

Liceul Onisifor Ghibu
Sageata Ora 10:00: Workshop: The hunger for life... Theatre in public spaces - Antagon TheaterAKTion (Germania)

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: Adaptation of a space to the theatrical process today - Jean-Guy Lecat (Franţa)

Centrul de plasament nr. 3
Sageata Ora 10:00: Workshop - Liana Ceterchi (România)

Cisnădie
Sageata Ora 11:00: Expoziţie de picturi transilvane

Biserica din Cisnădie
Sageata Ora 12:00: EMIGRANTI (55') - Faber Teater (Italia)

Parcul Sub Arini
Sageata Ora 14:00: UN AIR DE FÊTE (45') - Tutti Frutti (Franţa)
Sageata Ora 16:00: VENTS DE FOLIE(1h15') - Tutti Frutti (Franţa)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: PUSH UP (1h35') - École Supérieure de Théâtre de l'Université du Québec à Montréal (Canada)

Piaţa Mare
Sageata Ora 17:00: WHOSE HAIR DARES (1h30') - Osadia (Spania)
Sageata Ora 20:00: Concert (1h30') - Irina Sârbu & Trio Puiu Pascu (România)
Sageata Ora 23:00: Concert (1h) - Savilon (Polonia)

Teatrul de vară (Parcul Tineretului)
Sageata Ora 18:00: Concert - Fanfara Cozmeşti (România)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: TINEREŢE FĂRĂ BATRÂNEŢE ŞI VIAŢĂ FĂRĂ DE MOARTE - If.../ Dacă... pentru femei & Trupa de Teatru Casa Sf. Iganţiu (România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: GALKA MOTALKO (1h40') - Center of Drama and Directing Moscow (Rusia)

Club Liquid
Sageata Ora 19:30: THE SUNSHINE PLAY (1h20') - Teatrul Luni de la Green Hours (România)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:00: VIVISECTOR (1h) - Klaus Obermaier (Austria)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 21:00: HENRYK.HAMLET.HOSPITAL (H.H.H.) (1h20') - Studium Teatralne (Polonia)

Muzeul de istorie
Sageata Ora 21:30: KATHAK MEETS FLAMENCO (1h30') - Music of Benares (India & Spania & Germania)

Sala Transilvania (parcare)
Sageata Ora 22:30: PIGS (45') - Teatr Biuro Podrozy (Polonia)

Club Imperium
Sageata Ora 23:00: Concert (1h30') - Irina Sârbu & Imperium Jazz Band (România)


29 mai 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim
Sageata Ora 11:30: Lansare de carte: O BIOGRAFIE de Andrei Şerban (Ed. Polirom)
10 ANI DE TEATRU RUS CONTEMPORAN de Marina Davidova (Ed. Nemira)
Sageata Ora 14:30: Conferinţă de presă - Lansare proiect CETATEA (UNITER şi Fundaţia Abracadabra)

Sala Thalia - studio
Sageata Ora 12:00: Spectacol lectură: MANAGER de Nichita Denisov şi Ruslan Malikov

Liceul Onisifor Ghibu
Sageata Ora 10:00: Workshop: The hunger for life... Theatre in public spaces - Antagon TheaterAKTion (Germania)

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: Adaptation of a space to the theatrical process today - Jean-Guy Lecat (Franţa)

Şcoala specială nr. 2 (pt. deficienţi de auz)
Sageata Orele 11:00 şi 12:15: Workshop: Chasing Clouds - THE ROOMAN PROJECT (UK)

Palatul Copiilor
Sageata Ora 11:00: Workshop: Singing the text: Action in song - Mark Hardy (SUA)

Cazarma 90
Sageata Ora 15:00: UN AIR DE FÊTE (45') - Tutti Frutti (Franţa)
Sageata Ora 18:00: VENTS DE FOLIE (1h15') - Tutti Frutti (Franţa)

Parcul Sub Arini:
Sageata Ora 16:00: Concert - Fanfara din Cozmeşti (România)

Piaţa Mare
Sageata Ora 16:00: FEETBUS (2h) - Feet Theatre (Australia)
Sageata Ora 18:00: WHOSE HAIR DARES (1h30') - Osadia (Spania)
Sageata Ora 20:00: Concert: CORABIA NEBUNILOR (1h) - Travka (România)
Sageata Ora 22:30: Concert - Antract (România)

Teatrul de vară (Parcul Tineretului)
Sageata Ora 18:00: Concert - Fanfara de copii şi tineret Vaslui (România)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: THE SYSTEM (50') - South Carolina Theatre (SUA)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: PLASTILINA (1h20') - Teatrul Naţional Radu Stanca (România)

Club Liquid
Sageata Ora 19:30: I HATE HELEN (1h40') - Arcub & Teatrul Act (România)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:00: SHERANIK (1h10') - Yerevan State Pantomime Theatre (Armenia)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 21:00: EMIGRANTI (55') - Faber Teater (Italia)

Muzeul de istorie
Sageata Ora 21:00: KATHAK MEETS FLAMENCO (1h30') - Music of Benares (India & Spania & Germania)

Club Imperium
Sageata Ora 22:00: Concert (1h) - Savilon (Polonia)

Sala de sport (Piaţa Teatrului)
Sageata Ora 22:30: DE CE FIERBE COPILUL ÎN MĂMĂLIGĂ(1h05') - Ombline de Benque - Proiect PÉPINIÈRES EUROPÉENNES POUR JEUNES ARTISTES (Franţa)


30 mai 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim
Sageata Ora 11:30: Lansare de carte: COLONIA ÎNGERILOR de Ştefan Caraman (Ed.Unitext), DESPĂRŢIREA GEMENILOR de Sebastian Vlad Popa (Ed.Unitext)
Sageata Ora 14:30: Conferinţă: SECRET HISTORY OF THE AMERICAN THEATRE - Randy Gener (SUA)

Sala Thalia - studio
Sageata Ora 12:00: Spectacol lectură: VREAU SĂ FIE RĂZBOI de Anna Ceaika

Liceul Onisifor Ghibu
Sageata Ora 10:00: Workshop: The hunger for life... Theatre in public spaces - Antagon TheaterAKTion (Germania)

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: Adaptation of a space to the theatrical process today - Jean-Guy Lecat (Franţa)

Palatul Copiilor
Sageata Ora 11:00: Workshop: Singing the text: Action in song - Mark Hardy (SUA)

Şcoala specială nr. 2 (pt. deficienţi de auz)
Sageata Orele 11:00 şi 12:15: Workshop: Chasing Clouds - THE ROOMAN PROJECT (UK)

Piaţa Mare
Sageata Ora 14:30: FEETBUS (2h) - Feet Theatre (Australia)
Sageata Ora 20:30: Concert (1h) - Dez Mona (Belgia)
Sageata Ora 22:00: Concert (1h): Migue Music Inc. - Muna Mingole (Canada)

Tramvai Sibiu - Răşinari
Sageata Ora 15:00: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU - 2 (1h20') - SRR şi ArCub (România)

Casa de cultură a sindicatelor (foaier)
Sageata Ora 17:00: Vernisaj expoziţie-eveniment SAMUEL BECKETT organizată de Ambasada Irlandei

Bd. Nicolae Bălcescu (intrarea dinspre Piaţa Mare)
Sageata Ora 16:30: UN AIR DE FÊTE (45') - Tutti Frutti (Franţa)
Sageata Ora 18:00: VENTS DE FOLIE (1h15') - Tutti Frutti (Franţa)
AVRIG - PALATUL DE VARĂ BRUKENTHAL
Sageata Ora 17:00: EMIGRANTI (55') - Faber Teater (Italia)

Teatrul de vară (Parcul Tineretului)
Sageata Ora 18:00: Concert -Taraful şi Ansamblul de dansuri "Rromano" din Târnăveni (România)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: Recital extraordinar: DIALOGURI - Ion Caramitru & Johnny Răducanu (România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: SCAUNELE (1h20') - Teatrul German Timişoara (România)

Club Liquid
Sageata Ora 19:30: DISCO PIGS (1h10') - Teatrul Luni de la Green Hours (România)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:00: CUM GÂNDEŞTE AMY (2h45') - Teatrul Mic (România)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 21:00: KASPAR (50') - Teatrul Naţional Radu Stanca (România)

Sala Transilvania (parcare)
Sageata Ora 22:30: FRAME GAMES (50') - Antagon TheaterAKTion (Germania)


31 mai 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim
Sageata Ora 11:30: Lansare de carte: ANTOLOGIA SPECTACOLELOR LECTURĂ F.I.T.S. 2006 (Ed. Nemira), ANTOLOGIA "ÎMPREUNĂ!?" F.I.T.S. (Ed. Nemira)
Sageata Ora 14:30: Conferinţă: UNIVERSAL ACTOR 32 POINT HOW TO KILL THE BAD ACTOR (1h35') - Andriy Zholdak (Ucraina)
Sageata Ora 15:30: Proiecţie: ROMEO ŞI JULIETA.FRAGMENTE - regia Andriy Zholdak

Sala Thalia - studio
Sageata Ora 12:00: Spectacol lectură: PANTOFUL LUI LENIN de Saviana Stănescu

Liceul Onisifor Ghibu
Sageata Ora 10:00: Workshop: The hunger for life... Theatre in public spaces - Antagon TheaterAKTion (Germania)

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: Adaptation of a space to the theatrical process today - Jean-Guy Lecat (Franţa)

Palatul Copiilor
Sageata Ora 11:00: Workshop: Singing the text: Action in song - Mark Hardy (SUA)

Şcoala specială nr. 2 (pt. deficienţi de auz)
Sageata Orele 11:00 şi 12:15: Workshop: Chasing Clouds - THE ROOMAN PROJECT (UK)

Piaţa Mare
Sageata Ora 14:30: FEETBUS (2h) - Feet Theatre (Australia)
Sageata Ora 20:00: BINKADI (1h) - Dante Theatre (Coasta de Fildeş)
Sageata Ora 22:00: Concert (1h): Migue Music Inc. - Muna Mingole (Canada)

Parcul şi strada Cetăţii
Sageata Ora 15:00: EMIGRANTI (55') - Faber Teater (Italia)

Tramvai Sibiu - Răşinari
Sageata Ora 15:00 şi 17:00: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU - 2 (1h20') - SRR şi ArCub (România)

Biserica Reformată
Sageata Ora 15:00: Concert - Corul de copii Ram de Măslin "Olajag" (România)

Bd. Nicolae Bălcescu (intrarea dinspre Piaţa Mare)
Sageata Ora 16:00: PNEUMATIC STILTS (1h) - Les 3 Points de Suspension (Franţa)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: COPILUL RECE - Universitatea de Artă Teatrală Tg. Mureş (România)

Teatrul de vară (Parcul Tineretului)
Sageata Ora 18:00: Concert - Ansamblul de la Corni - Balta Arsă (România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: KAZUMO şi NEONGYOKU - KYOGEN - Lecture and demonstration (1h20') - Onkura Kyogen Actors (Japonia)

Club Liquid
Sageata Ora 19:30: SECTORUL S (1h) - Teatrul Luni de la Green Hours (România)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:00: THE LINEAGE (1h) - Black Tent Theatre (Japonia)

Muzeul de istorie
Sageata Ora 21:00: Concert (1h) - Dez Mona (Belgia)

Sala de sport (Piaţa Teatrului)
Sageata Ora 22:30: VITAMINE (1h50') - Teatrul Foarte Mic (România)

Sala Transilvania (parcare)
Sageata Ora 22:30: FRAME GAMES (50') - Antagon TheaterAKTion (Germania) Theatre (Germania)


1 iunie 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim
Sageata Ora 11:30: Lansare de carte: ÎNSEMNĂRI TEATRALE de Camil Petrescu (Revista Teatrul Azi), CRONICI TEATRALE de Cristina Dumitrescu (Revista Teatrul Azi)

Bd. Nicolae Bălcescu (intrarea dinspre Piaţa Mare)
Sageata Ora 11:00: STREETSHOW (40') - Fabriken Productions (Suedia)

Galeriile de Artă Contemporană, Muzeul Brukenthal (Str. Tribunei) - etaj I
Sageata Ora 12:00: Deschiderea oficială a BURSEI DE SPECTACOLE - Ediţia a 9-a

Sala Thalia - studio
Sageata Ora 12:00: Spectacol lectură: CINE A CÂŞTIGAT RĂZBOIUL MONDIAL AL RELIGIILOR?
de Daniel Bănulescu

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: The work of Peter Brook and the place of theatre space in the work of the young creators today - Jean-Guy Lecat (Franţa)

Parcul Sub Arini
Sageata Ora 11:00: Spectacol interactiv pentru copii - Abracadabra (România)

Cetatea Dealu Frumos
Sageata Ora 15:00: PNEUMATIC STILTS (1h) - Les 3 Points de Suspension (Franţa)
Sageata Ora 16:00: Concert de muzică medievală: AETERNUM (România)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 15:00: Repetiţie deschisă publicului: AŞTEPTÂNDU-L PE GODOT (3h) - Teatrul Athanor (Germania)

Cisnădie
Sageata Ora 16:00: BINKADI (1h) - Dante Theatre (Coasta de Fildeş)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: RAIL ROAD (50') - The Transversal Theatre Company (SUA)
Sageata Ora 19:30: RAIL ROAD (50') - The Transversal Theatre Company (SUA)

Teatrul de vară (Parcul Tineretului)
Sageata Ora 18:00: Concert - Taraful Gipsy Star Mahala (România)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: Concert - Orchestra Filarmonicii din Sibiu (România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: AŞTEPTÂNDU-L PE GODOT (2h20') - Teatrul Naţional Radu Stanca (România)

Club Liquid
Sageata Ora 19:30: 7 ZILE DIN VIAŢA LUI SIMON LABROSSE (1h) - Teatrul Luni de la Green Hours (România)

Piaţa Mare:
Sageata Ora 20:00: Concert (1h) - Migue Music Inc. - Muna Mingole (Canada)
Sageata Ora 21:15: 100% IMPROVISATION (50') - ProContemporania (România)
Sageata Ora 22:30: Concert - Cuba Libre (Germania)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:00: FACE AND PHASES (1h) - Dance Company Nomade-s (Japonia)

Club Imperium
Sageata Ora 22:00: Concert (1h) - Dez Mona (Belgia)

Sala de sport (Piaţa Teatrului)
Sageata Ora 22:30: THE RETURN (1h5') - Nottle Theatre Company (Republica Coreea)

Teatrul Naţional "Radu Stanca" SIBIU, CLUBUL FESTIVALULUI
Sageata Ora 23:00: EVENIMENT INTERACTIV MOL, prezentator Florin Coşuleţ


2 iunie 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim
Sageata Ora 11:30: Lansare de carte: TEATRUL SPANIOL CONTEMPORAN (Revista Teatrul Azi), MĂŞTILE LUI ALEXANDER HAUSVATER de Cristina Modreanu, MILUŢĂ GHEORGHIU (Revista Teatrul Azi)
Sageata Ora 14:30: Conferinţă George Banu - IUBIRI EXEMPLARE: Regizorul şi actorul unic

Sala Thalia - studio
Sageata Ora 12:00: Spectacol lectură: X-taz de Garry Duggan

Galeriile de Artă Contemporană, Muzeul Brukenthal (Str. Tribunei) - etaj I
Sageata Ora 11:00 - 16:00: BURSA DE SPECTACOLE

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: The work of Peter Brook and the place of theatre space in the work of the young creators today - Jean-Guy Lecat (Franţa)
Sageata Ora 11:00: Conferinţă: SHAKESPEARE ACROSS LANGUAGE AND BORDERS - Robert Cohen (SUA)

Şcoala specială nr. 2 (pt. deficienţi de auz)
Sageata Orele 11:00 şi 12:15: Workshop: Chasing Clouds - THE ROOMAN PROJECT (UK):

Parcul Sub Arini
Sageata Ora 11:00: Spectacol interactiv pentru copii - Abracadabra (România)
Sageata Ora 13:00: PNEUMATIC STILTS (1h) - Les 3 Points de Suspension (Franţa)

Cetatea Cristian
Sageata Ora 14:00: Concert - Grupul Iza (România)

Bd. Nicolae Bălcescu (intrarea dinspre Piaţa Mare)
Sageata Ora 15:00: STREETSHOW (40') - Fabriken Productions (Suedia)

Tramvai Sibiu - Răşinari
Sageata Ora 15:00: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU - 2 (1h20') - SRR şi ArCub (România)

Muzeul Astra (Pădurea Dumbrava)
Sageata Ora 16:00: BINKADI (1h) - Dante Theatre (Coasta de Fildeş)

Cisnădie
Sageata Ora 16:00: STREETSHOW (40') - Fabriken Productions (Suedia)

Cazarma 90
Sageata Ora 17:00: MELODIE FORAINE (1h10') - La Compagnie pour Rire (Belgia)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: ORAŞUL (2h) - Asociaţia Catharsis, Teatrul Act , ArCub(România)

Teatrul de vară (Parcul Tineretului)
Sageata Ora 18:00: Concert - Orchestra Bibescu (România)

Biserica Evanghelică
Sageata Ora 19:00: Concert - Corul de băieţi Hymnus din Stuttgart (Germania)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: Concert: Robert Schumann - Herald al unei "Noi ere poetice" - Romanian Piano Trio (România)

Piaţa Mare
Sageata Ora 19:00: Concert - Grupul Iza (România)
Sageata Ora 20:00: Concert - Cuba Libre (Germania)
Sageata Ora 22:30: ZIPANG WITH AFRICAN MUSICIANS (2h) - Ariga 10 Music (Japonia)

Club Liquid
Sageata Ora 19:30: FARMEXPERTA, COBORÂŢI?; CELE MAI BUNE SFATURI; OSCARUL MERGE LA... (1h30') - Tanga Project (România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 20:00: VREMEA DRAGOSTEI, VREMEA MORŢII (1h10') - Teatrul Naţional Radu Stanca (România)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 21:00: AŞTEPTÂNDU-L PE GODOT (3h20') - Teatrul Athanor (Germania)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:00: JOI. MEGAJOY (2h20') - Teatrul Odeon (România)

Muzeul de istorie
Sageata Ora 21:15: Concert - Monica Anghel & Big Band (România)

Sala Transilvania (parcare)
Sageata Ora 22:30: EXULTET (40') - Teater A (Polonia)


3 iunie 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim
Sageata Ora 11:30: Lansare de carte: MNEMOSINA SAU BUNICA LUI ORFEU de Cătălina Buzoianu
(Revista Teatrul Azi)
Sageata Ora 12:00: Conferinţă pe tema BECKETT moderată de Marina Constantinescu (invitaţi: David Esrig, Tompa Gábor, Alexandru Dabija)
Sageata Ora 14:00: Conferinţă specială "Capital Cultural - Migrare, identitate şi patrimoniu", Mike Phillips (UK)

Galeriile de Artă Contemporană, Muzeul Brukenthal (Str. Tribunei) - etaj I
Sageata Ora 11:00 - 16:00: BURSA DE SPECTACOLE

Sala Thalia - studio
Sageata Ora 17:00: Conferinţă: THE TRANSVERSALITY OF ROBERT WILSON - Bryan Reynolds (SUA)

Colegiul de restaurare al Universităţii Ion Mincu (Piaţa Mică nr.22)
Sageata Ora 11:00: Workshop: The work of Peter Brook and the place of theatre space in the work of the young creators today - Jean-Guy Lecat (Franţa)

Cazarma 90
Sageata Ora 15:00: MELODIE FORAINE (1h10') - La Compagnie pour Rire (Belgia)

Tramvai Sibiu - Răşinari
Sageata Orele 15:00 şi 17:00: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU - 2 (1h20') - SRR şi ArCub (România)

Muzeul Astra (Pădurea Dumbrava)
Sageata Ora 16:00: BINKADI (1h) - Dante Theatre (Coasta de Fildeş)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: A PORTRAIT OF A WRITER (WHO WROTE NOTHING) (1h20') - The Theatre Laboratory Mizda Heritage Society (Libia)

Parcul din faţa Teatrului Naţional
Sageata Ora 17:30: BAROQUE SUGGESTIONS (1h15') - Silence Teatro (Italia)

Biserica Evanghelică
Sageata Ora 18:00: Concert (30') - Grup vocal Acapella (România)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: RUBAYATELE - Maia Morgenstern & Vlad Ivanov (România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 18:00: BANCHETUL (1h20') - Teatrul Naţional Cluj şi Teatrul Naţional Radu Stanca (România)
Sageata Ora 23:00: ELECTRA (1h) - Teatrul Naţional Radu Stanca (România)

Club Liquid
Sageata Ora 19:30: GUNOIERUL (1h) - Teatrul Joint (România)

Piaţa Mare
Sageata Ora 19:00: Concert - Betrayer(45') (România)
Sageata Ora 20:00: SON Y SALSA DE CUBA (1h30') - Barbara y Vai Ven Cubao (Cuba & Germania)
Sageata Ora 22:30: ZIPANG WITH AFRICAN MUSICIANS (2h) - Ariga 10 Music (Japonia)

Casa de cultură a sindicatelor (foaier)
Sageata Ora 21:00: A MIDSUMMER NIGHT DREAM (2h) - Drama Theatre Plovdiv (Bulgaria)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 21:00: X-MAL KLEID (1h15') - Company Irene K. (Belgia)

Muzeul de istorie
Sageata Ora 21:30: Concert -Ţapinarii (România)

Sala de sport (Piaţa Teatrului)
Sageata Ora 22:30: SUCH STUFF AS WE ARE MADE OF (1h20') - Lia Rodrigues Companhia de Dancas (Brazilia)

Sala Transilvania (parcare)
Sageata Ora 22:30: GENESIS (55') - Teater A (Polonia)


4 iunie 2006

Sala Thalia
Sageata Ora 10:30: Conferinţă de presă - moderator Florica Ichim
Sageata Ora 11:30: Lansare de carte: POLIFEM de Grid Modorcea (Tibo), TEATRUL ISIHAST de Grid Modorcea (Ed. Axioma)
Sageata Ora 12:00: Videoproiecţie: SLEEPING BEAUTY
Conferinţă: JELINEK - Yana Ross

Tramvai Sibiu - Răşinari
Sageata Ora 15:00: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU - 2 (1h20') - SRR şi ArCub (România)

Muzeul Astra (Pădurea Dumbrava)
Sageata Ora 16:00: BAROQUE SUGGESTIONS (1h15') - Silence Teatro (Italia)

Biserica din Cisnădie
Sageata Ora 16:00: Concert - Grup vocal Acapella (România)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00: EDMOND (2h10') - Teatrul de Comedie (România)

Teatrul de vară (Parcul Tineretului)
Sageata Ora 18:00: Concert - Orchestra Marian Mexicanu (România)

Biserica Evanghelică
Sageata Ora 19:00: Concert - Corul de copii - Radio Budapesta (Ungaria)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00: Concert: ROMANIAN FEELINGS (1h) - Cvartetul Transilvan (România)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00: RINOCERII (1h) - Teatrul Naţional Radu Stanca (România)

Casa de cultură a sindicatelor (foaier)
Sageata Ora 21:00: ELISABETA I (2h20') - Teatrul Eugène Ionesco Chişinău (Moldova)

Cetatea Cisnădioara
Sageata Ora 22:00: SPEECH ACTS (1h) - Fast and Dirty Theatre Company (UK)

Sala de sport (Piaţa Teatrului)
Sageata Ora 22:30: VISA GAME (50') - DCM Foundation (România)

Piaţa Mare
Sageata Ora 21:00: SON Y SALSA DE CUBA (1h30') - Barbara y Vai Ven Cubao (Cuba & Germania)
Sageata Ora 22:45: Concert (50') - System (România)
Sageata Ora 23:30: FOC DE ARTIFICII


Expoziţii deschise în perioada Festivalului:


Sala Thalia (foaier) 28 mai - 4 iunie
Sageata Ora 10:00 - 18:00: Expoziţie de grafică: Sorin Han (România)

Casa de cultură a sindicatelor (foaier) 27 mai - 28 mai
Sageata Ora 10:00 - 18:00: Expoziţie de instalaţii: Proiect Pépinières européennes pour jeunes artistes (Franţa)

Casa de cultură a sindicatelor (foaier) 30 mai - 4 iunie
Sageata Ora 10:00 - 18:00: Expoziţie-eveniment SAMUEL BECKETT organizată de Ambasada Irlandei

Galeriile de Artă Contemporană, Muzeul Brukenthal (Str. Tribunei) - parter 27 mai - 4 iunie
Sageata Ora 10:00 - 18:00: Expoziţie de fotografie: NATIONAL GEOGRAPHIC (România)

Cercul Militar 26 mai - 3 iunie
Sageata Ora 10:00 - 18:00: Expoziţie de scenografie: UNATC - Scenografie, anul IV (România)


Clubul Festivalului


Teatrul Naţional "Radu Stanca" 25 mai - 4 iunie
Sageata Ora 22:00: Clubul Festivalului



 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Teatru Sibiu 2006


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Festivalul de Teatru de la Sibiu - câteva motive de decepţie..., Veronica D. Niculescu
 Scrisoare din mica mea capitală - Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu, ediţia a XIII-a, Iulia Popovici
 FITS 2006 - o avanpremieră pentru 2007, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer