Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de teatru Poveşti pentru copii şi oameni mari, Alba Iulia, 2006

Programul festivalului Poveşti pentru copii şi oameni mari


Comunicat de presă

septembrie 2006
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis


Programul festivalului Poveşti pentru copii şi oameni mari



30 septembrie - 8 octombrie 2006

Sageata Atelier Actorie (coordonator Alexandru Dabija) - pentru actorii Teatrului de Păpuşi Prichindel - la Teatrul de Păpuşi


Miercuri 4 octombrie 2006

Sageata Atelier Arte Vizuale (coordonator Mirela Dăuceanu, artist plastic, lector Academia de arte Bucureşti- pentru copii şi adolescenţi - la Casa de Cultură
Sageata Atelier Actorie (coordonator Anca Colţeanu, regizor) - pentru copii şi adolescenţi - la Casa de Cultură
Sageata Atelier Dramaturgie (coordonator Mihaela Michailov, critic de teatru, dramaturg)- pentru copii şi adolescenţi
Sageata Atelier Videograf (coordonator Zomir Dimovici, operator TVR) - pentru copii şi adolescenţi
Sageata Atelier "Cunoaşte-te prin teatru" (coordonator Doina Lupu, UNITER) - pentru copii din Centru de plasament

Sageata 10.00 - Vrăjitorul din Oz, regia Oana Leahu, scenografia Cristina Pepino, Teatrul de Păpuşi Prichindel Alba-Iulia (la Teatrul de Păpuşi)

Sageata 12.00 - Păcală, regia Ştefan Sasu, Teatrul MERLIN Timişoara (la Casa de Cultură a Studenţilor)

Sageata 15.00 - Audiţii / Teatru Radiofonic (la Art Cafe)

Sageata 18.30 - Deschiderea oficială a festivalului

Sageata 19.00 - Creatorul de teatru, regia Alexandru Dabija, scenografia Irina Solomon, cu Marcel Iureş, Valeria Seciu, Constantin Drăgănescu, Afrodita Androne, Vitalie Bantaş / Teatrul Act Bucureşti

Sageata 22.00 - Ich Bin Ofelia de Gertrud Fussenegger, regia Sorin Militaru, cu Coca Bloos (Premiul UNITER 2003 pentru cea mai bună actriţă) (la Pub 13)


Joi 5 octombrie 2006

Sageata Atelier Arte Vizuale (coordonator Mirela Dăuceanu, artist plastic, lector Academia de arte Bucureşti)- pentru copii şi adolescenţi - la Casa de Cultură
Sageata Atelier Actorie (coordonator Anca Colţeanu, regizor) - pentru copii şi adolescenţi - la Casa de Cultură
Sageata Atelier Dramaturgie (coordonator Mihaela Michailov, critic de teatru, dramaturg)- pentru copii şi adolescenţi
Sageata Atelier Videograf (coordonator Zomir Dimovici, operator TVR) - pentru copii şi adolescenţi
Sageata Atelier "Cunoaşte-te prin teatru" (coordonator Doina Lupu, UNITER) - pentru copii din Centru de plasament

Sageata 10.00 - Califul barză, regia Oana Leahu, Teatrul Ariel Târgu-Mureş (la Teatrul de Păpuşi)

Sageata 12.00 - Castelul din Carpaţi, regia Bogdan Drăgulescu, Teatrul Gulliver Galaţi (la Casa de Cultură a Studenţilor)

Sageata 15.00 - Clinic Clown - pentru copiii internaţi în spital/în parteneriat cu UNITER (la Spital)

Sageata 15.00 - Audiţii / Teatru Radiofonic (la Art Cafe)

Sageata 16.00 - Vacanţă la Sevilla, regia Alina Nelega, cu: Iolanda Dain, Cornel Iordache, Mariana Iordache / Teatrul Ariel Târgu-Mureş (la Art Cafe)

Sageata 16.00 - Puppy Love de Anders Duuns / Teatru suedez contemporan / Spectacol lectură pentru copii - de la 13 ani

Sageata 17.00 - Creatorul de teatru, regia Alexandru Dabija, scenografia Irina Solomon, cu Marcel Iureş, Valeria Seciu, Constantin Drăgănescu, Afrodita Androne, Vitalie Bantaş / Teatrul Act Bucureşti

Sageata 18.00 - prezentarea expoziţiei "Poveşti pentru copii şi oameni mari" (ilustraţii de carte) - în parteneriat cu La Maison des Illustrateurs Paris (la Casa de Cultură)



Sageata 19.00 - Gaiţele, regia Alexandru Dabija, cu Dorina Lazăr, Constantin Cojocaru, Ionel Mihăilescu, Marius Stănescu, Elvira Deatcu/Paula Niculiţă, Carmen Tănase, Virginia Rogin, Dana Voicu, Petre Nicolae, Ana Maria Moldovan, Pavel Bartoş/ Teatrul Odeon (la Casa de Cultură)

Sageata 22.00 - concert Ada Milea - Quijote - în limba engleză (la Pub 13)


Vineri 6 octombrie 2006

Sageata Atelier Arte Vizuale (coordonator Mirela Dăuceanu, artist plastic, lector Academia de arte Bucureşti- pentru copii şi adolescenţi - la Casa de Cultură
Sageata Atelier Actorie (coordonator Anca Colţeanu, regizor) - pentru copii şi adolescenţi - la Casa de Cultură
Sageata Atelier Dramaturgie (coordonator Mihaela Michailov, critic de teatru, dramaturg)- pentru copii şi adolescenţi
Sageata Atelier Videograf (coordonator Zomir Dimovici, operator TVR) - pentru copii şi adolescenţi
Sageata Atelier "Cunoaşte-te prin teatru" (coordonator Doina Lupu, UNITER) - pentru copii din Centru de plasament

Sageata 10.00 - Vrăjitorul şi corbul, regia Mona Chirilă, Teatrul Puck Cluj (la Casa de Cultură a Studenţilor)

Sageata 12.00 - Pecetea fermecată, regia Cristian Pepino, Teatrul de Copii şi Tineret Constanţa (la Teatrul de Păpuşi)

Sageata 14.00 - Masă rotundă "Poveşti pentru copii şi oameni mari" - în parteneriat cu AICT - secţia română

Sageata 15.00 - Audiţii / Teatru Radiofonic / Dialog cu Gabriela Adameşteanu (la Art Cafe)

Sageata 16.00 - Căzuţi din Lună de Lucas Svensson / Teatru suedez contemporan / Spectacol lectură pentru copii - de la 6 ani

Sageata 18.30 - lansare de carte: "Câte vieţi ai tu, actorule?" de Ioan Moldovan, Editura Bunavestire Blaj (la Casa de Cultură)

Sageata 19.00 - joi.megaJoy, regia Radu Afrim, decorul: Vittorio Holtier, costume Ilona Varga Jaro, cu Dorina Lazăr, Virgil Andriescu, Irina Mazanitis, Virginia Rogin, Liana Mărgineanu, Constantin Cojocaru, Rodica Mandache, Tatiana Iekel, Crina Mureşan, Jeanine Stavarache, Ana Maria Moldovan, Alin Teglaş/Teatrul Odeon (la Casa de Cultură)

Sageata 22.00 - Chantan au lait - un spectacol cu Maia Morgenstern, pe texte de Mircea Dinescu (la Pub 13)


Sâmbătă 7 octombrie 2006

Sageata Atelier Arte Vizuale (coordonator Mirela Dăuceanu, artist plastic, lector Academia de arte Bucureşti- pentru copii şi adolescenţi - la Casa de Cultură
Sageata Atelier Actorie (coordonator Anca Colţeanu, regizor) - pentru copii şi adolescenţi - la Casa de Cultură
Sageata Atelier Dramaturgie (coordonator Mihaela Michailov, critic de teatru, dramaturg)- pentru copii şi adolescenţi
Sageata Atelier Videograf (coordonator Zomir Dimovici, operator TVR) - pentru copii şi adolescenţi
Sageata Atelier "Cunoaşte-te prin teatru" (coordonator Doina Lupu, UNITER) - pentru copii din Centru de plasament

Sageata 10.00 - Regele cocoşat, regia Bogdan Drăgulescu, Teatrul GONG Sibiu (la Teatrul de Păpuşi)

Sageata 12.00 - Cenuşăreasa, regia Silviu Purcărete, Teatrul Ţăndărică Bucureşti (la Casa de Cultură a Studenţilor)

Sageata 11.00 - lansare de carte: Editura Humanitas: "Ghidul nesimţitului" de Radu Paraschivescu (la Librăria Humanitas)

Sageata 15:00 - prezentarea rezultatelor atelierelor de Arte Vizuale, Actorie, Dramaturgie şi Videograf (la Casa de Cultură)

Sageata 16.00 - Fii şi tu clown! - spectacol interactiv cu Doru Rancea (în faţa Casei de Cultură)

Sageata 17.00 - Aventurile lui Habarnam regia Alexandru Dabija, muzica Ada Milea, cu: Pavel Bartoş, Marius Stănescu, Laurenţiu Lazăr, Ioan Batinaş, Romulus Chiciuc, Mugur Arvunescu, Ionuţ Kivu, Gabriel Pintilei, Marian Lepădatu, Mircea Constantinescu, Cătălina Mustaţă, Ana Maria Moldovan, Paula Niculiţă, Dorina Lazăr, Adriana Trandafir, Rodica Mandache, Dana Voicu/Teatrul Odeon (la Casa de Cultură)

Sageata 20.00 - Îmblânzirea scorpiei de W. Shakespeare, regia Paul Bargetto, decorul Constantin Ciubotariu, costumele Doina Levintza, cu: Cristi Iacob, Georgiana Mazilescu, Liviu Manolache, Iulian Enache, Mihai Smarandache, Mihai Sorin Vasilescu, Dan Cogălniceanu, Pavel Bârsan, Bogdan Bucǎtaru, Dan Zorilă, Andrei Cantaragiu, Alexandru Mereuţǎ, Gabriela Iacob / Nicoleta Lefter, Maria Lupu, Paul Talaşman, Aurica Mangu, Marian Adochiţei, Mirela Panǎ, Gianina Andrei Bitere, Claudia Forţan, Turchian Nasurla, Roman Florentin; Baletul: Mirona Ştefan, Ion Itoafă, Raimonda Popescu, Cristian Osolosz, Oana Botez, Daniel Dragomir, Ghiulten Mustafa, Adrian Căligă, Cătălina Mărgărint, Paula Frăţilă, Alina Căligă; Taraful: Costel Cloşcă, Ştefan Lache, Gigel Stanciu, Ionel Paraleu, Florian Anghel, Dumitru Dumitrache / Teatrul Naţional Constanţa (la Casa de Cultură a Studenţilor)

Sageata 23.00 - Kinky ZoOne, regia Radu Afrim, cu: Antoaneta Zaharia, Constantin Cojocaru, Romulus Chiciuc, Clara Flores, Alin Teglaş / Teatrul Luni de la Green Hours (la Pub 13)


Duminică 8 octombrie 2006

Sageata 10.00 - Cavalerii Mesei Rotunde, regia Cristian Pepino, Teatrul COLIBRI Craiova (la Teatrul de Păpuşi)

Sageata 12.00 - Scamatorii, Teatrul GONG Sibiu (în faţa Casei de Cultură)

Sageata 13.00 - Desene pe asfalt (bd. Transilvania)

Sageata 16.00 - Maimuţica soarelui de Sofia Freden / Teatru suedez contemporan / Spectacol lectură pentru copii - de la 5 ani

Sageata 19.00 - Şatra, regia Beatrice Rancea, decorul Joszef Werner, costumele Liza Panait, regia muzicală: Dorina Crişan Rusu, coregrafia Beatrice Rancea, cu: Andras Demeter, Lavinia Răducan, Liviu Manolache, Mihai Sorin Vasilescu, George Călin, Ileana Ploscariu, Crina Matei, Mirela Pană, Iulian Enache, Dan Zorilă, Daniel Dragomir, Cristian Osoloş, Adrian Căligă, Florentin Roman, Alexandru Mereuţă, Gabriela Iacob, Maria Lupu, Turchian Nasurla, Florina Bulgaru, Laura Iordan, Luiza Martinescu, Claudia Forţan, Andreea Irimia, Liliana Bărăscu, Lăcrămioara Moscaliuc, Sorin Mocanu, Ion Itoafă, Ionuţ Poinăreanu, Gelu Ciobanu, Mihai Gălăţan, Cristina Oprean, Marian Adochiţei, Andrei Cantaragiu, Dumitru Caramitru, Mihai Smarandache, Victor Petcu / Teatrul Naţional Constanţa (la Casa de Cultură)

Sageata 22.00 - Maria Tănase - recital Adriana Trandafir (la Pub 13)




 Toate articolele despre Festivalul de teatru Poveşti pentru copii şi oameni mari, Alba Iulia, 2006


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Festivalul de teatru Poveşti pentru copii şi oameni mari, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer