Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film documentar şi antropologie vizuală Astra Film Fest 2006

Programul Astra Film Fest 2006


Comunicat de presă

octombrie 2006
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Luni, 23 octombrie 2006

Sala A
ora 10.00
Street Punk Moscow / 35 min (Rusia/Germania) - Categoria Student
Regia: Korinna Krauss, Janna Ji Wonders
ora 10.45
In Search of Hamat'sa: A Tale of Headhunting / 33 min (USA) - Categoria Student
Regia: Aaron Glass
ora 11.30
Slack Time / 20 min (România) - Categoria Student
Regia: Miruna Maria Tirca
ora 12.00
I love You As You Are / 57 min (Portugalia) - Categoria International
Regia: Silvia Firmino
ora 13.15
Gambâre / 48 min (Brazil) - Categoria International
Regia: José Carlos Lage
ora 15.00
One Day In People Poland / 58 min (Polonia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Maciej Drygas
ora 16.15
The Age of Reason / 87 min (Australia) - Categoria Special Screenings
Regia: David MacDougall
ora 18.00
A Few Things About Queen Marie / 23 min (România) - Categoria România
Regia: Sorin Ilieşiu
ora 19.30
Astra Film Fest - The Story / 30 - Categoria International
ora 20.30
Timişoara. Decembrie 1989 / 81 min (România) - Categoria Retrospective
Regia: Ovidiu Bose Paştina
ora 22.00
Jiu River Valley People / 60 min (România) - Categoria România
Regia: Gheorghe Şfaiţer
ora 23.15
Milking the Desert / 25 min (UK) - Categoria Student
Regia: Yasmin Fedda
ora 22.45
Getting Back / 24 min (Polonia) - Categoria Student
Regia: Maciej Adamek

Sala B
ora 12.00
Into the Field / 28 min (UK) - Categoria Student
Regia: Alyssa Grossman
ora 12.45
Favela Rising / 80 min (USA) - Categoria International
Regia: Matt Mochary, Jeff Zimbalist
ora 15.00
We Are Girls... But Women Artists in România between Everyday Life and Visions / 45 min (Germania) - Categoria International
Regia: Katharina Koch
ora 16.00
Our Courtyard-Bai People of South West China / 59 min (China) - Categoria International
Regia: He Yuan Wang, Frode Storaas
ora 17.15
Born Into Servitude / 59 min (Ungaria) - Categoria Central & East Europe
Regia: Moharos Attila
ora 20.00
Carpatia / 127 min (Germania/Austria) - Categoria Central & East Europe
Regia: Andrzej Klamt, Ulrich Rydzewski
ora 22.15
Here We Are / 76 min (Slovacia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Jaroslav Vojtek


Marţi, 24 octombrie 2006

Sala A
ora 10.00
Here We Are / 76 min (China) - Categoria International
Regia: He Yuan Wang, Frode Storaas
ora 11.20
Into the Field / 28 min (U.K.) - Categoria Student
Regia: Alyssa Grossman
ora 12.00
Who Wants To Publish My Diary? / 17 min (România) - Categoria România
Regia: Dite Dinesz
ora 12.30
My Destiny's Road / 25 min (Peru) - Categoria Student
Regia: Gabriela Yepes, Antonio Rodriguez
ora 13.10
Gold Seekers / 25 min (România) - Categoria România
Regia: Cristian Niţulescu
ora 13.50
Lucky Draw / 23 min (Serbia şi Muntenegru) - Categoria Student
Regia: Jelena Jovcic
ora 15.00
The Internet Bride / 29 min (UK/Colombia) - Categoria Student
Regia: Eleanor Ford
ora 15.40
Our Courtyard-Bai People of South West China / 59 min (Slovacia) - Categoria Central & East Europe
Regia: He Yuan Wang, Frode Storaas
ora 17.00
In Search of Happiness / 53 min (Rusia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Alexander Gutman
ora 19.00
Welcome to New York / 65 min (Chile/Italia/Spania) - Categoria International
Regia: Bettina Perut , Ivan Osnovikoff

ora 20.20
Koriam's Law And The Dead Who Govern / 110 min (Australia) - Categoria International
Regia: Gary Kildea, Andrea Simon
Writings on the Wall Hip-hop Graffiti in Cluj-Napoca / 53 min (România) - Categoria Student
Regia: Ilinca Călugareanu

Sala B
ora 10.00
Punam / 27 min (Serbia şi Muntenegru) - Categoria International
Regia: Lucian Muntean
ora 10.40
Window / 14 min (Kirghistan) - Categoria Central & East Europe
Regia: Sydykova Gayhar, Furkat Tursunov
ora 11.00-14.30
Retrospectivă R. Gardner I
Rivers of Sand / 83 min - Categoria Special Screenings
Dead Birds / 83 min - Categoria Special Screenings

ora 15.00-18.00
Retrospectivă R. Gardner II
Forest of Bliss / 90 min - Categoria Special Screenings
Passenger / 25 min - Categoria Special Screenings
Screening Room / 64 min (cu R. Gardner şi J. Rouch) - Categoria Special Screenings
Discussion with R. Gardner
ora 20.00
Friends, Fools, Family - Rouch's Collaborators in Nigeria / 77 min (Danemarca) - Categoria Special Screenings
Regia: Berit Madsen, Anne Mette Jorgensen
ora 21.30
I Love You As You Are / 57 min (Portugal) - Categoria International
Regia: Silvia Firmino
ora 22.45
Borderline Lovers / 84 min (Bosnia Herzegovina) - Categoria Central & East Europe
Regia: Miroslav Mandic

Miercuri, 25 octombrie 2006

Sala A
ora 10.00
Red Poppies / 55 (România) - Categoria România
Regia: Eniko Magyari - Vincze
ora 11.10
The Angelmakers / 33 min (Scotland/Ungaria/Germania) - Categoria Student
Regia: Astrid Bussink
ora 12.00
Rodica is a Good Boy / 53 min (România) - Categoria România
Regia: Marian Ilea, Gheorghe Dinu
ora 13.00
Panel: WOMEN (1) - Categoria International
ora 15.00
Singing pictures: Women Painters of Naya / 53 min (USA/India) - Categoria International
Regia: Lina Frunzetti, Ostor Akos, Aditi Nath
ora 16.00
Caravane / 29 min (Danemarca/Nigeria) - Categoria International
Regia: Dan Sall
ora 16.45
Just Married / 71 min (Israel) - Categoria International
Regia: Ayelet Bechar
ora 19.00
Bride Kidnapping in Kyrgyzstan / 52 min (Canada/Cehia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Petr Lom
ora 20.10
Holy Men and Fools / 72 min (UK) - Categoria Special Screenings
Regia: Michael Yorke
ora 21.40
Fat Fiancees / 53 min (UK) - Categoria International
Regia: John Bulmer
ora 23.00
Sentenced to Marriage / 65 min (Israel) - Categoria International
Regia: Anat Zuria

Sala B
Writings on the Wall. Hip-hop Graffiti in Cluj-Napoca / 53 min (România) - Categoria Student
Regia: Ilinca Călugareanu
ora 11.10
Balkan Champion / 86 min (Germania) - Categoria Student
Regia: Reka Kincses
ora 12.50
One Day In People Poland / 58 min (Polonia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Maciej Drygas
ora 15.00
Milking the Desert / 25 min (UK) - Categoria Student
Regia: Yasmin Fedda
ora 15.45
New Eldorado / 76 min (Ungaria) - Categoria Central & East Europe
Regia: Kocsis Tibor
ora 17.15
Gambâre / 48 min (Brazilia) - Categoria Internationall
Regia: José Carlos Lage
ora 19.00
Coming to Light / 84 min (USA) - Categoria Special Screenings
Regia: Anne Makepeace
ora 20.40
In Search of Hamat'sa: A Tale of Headhunting / 33 min (USA) - Categoria Student
Regia: Aaron Glass
ora 21.15
Faces / 52 min (România) - Categoria România
Regia: Adrian Voicu
ora 22.15
A Few Things About Queen Marie / 23 min (România) - Categoria România
Regia: Sorin Ilieşiu
ora 22.45
Village of Socks / 78 min (România) - Categoria România
Regia: Ileana Stănculescu


Joi, 26 octombrie 2006

Sala A
ora 10.00
And Then, Who Are We? / 58 min (Franţa) - Categoria Central & East Europe
Regia: Barbara Schuch, Sophie Sensier
ora 11.15
Window / 14 min (Kirghistan) - Categoria Central & East Europe
Regia: Sydykova Gayhar, Furkat Tursunov
ora 11.45
Victory Day / 26 min (Estonia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Meelis Muhu
ora 12.30
Carpatia / 127 min (Germania/Austria) - Categoria Central & East Europe
Regia: Andrzej Klamt, Ulrich Rydzewski
ora 15.00
Village of Socks / 78 min (România) - Categoria România
Regia: Ileana Stănculescu
ora 16.30
Land of Silence / 37 min (România) - Categoria Retrospective
Regia: Robert Lakatos
ora 17.15
Rumenye, Rumenye... / 50 min (România) - Categoria România
Regia: Radu Gabrea
ora 19.00
The Curse of the Hedgehog / 93 min (România) - Categoria Restrospective
Regia: Dumitru Budrala
ora 20.45
Apocalipsa după Cioran / 58 min (România) - Categoria Retrospective
Regia: Sorin Ilieşiu
ora 22.00
The Great Communist Bank Robbery / 75 min (România) - Categoria Retrospective
Regia: Alexandru Solomon

Sala B
ora 10.00
The Internet Bride / 29 min (UK/Columbia) - Categoria Student
Regia: Eleanor Ford
ora 11.00 - 14.00
The Good Wife of Tokyo / 52 min (UK) - Categoria Special Screenings
Regia: Kim Longinotto, Dorothea Gazidis
Shinjuku Boys / 54 min (UK) - Categoria Special Screenings
Regia: Kim Longinotto, Ayisi Florence
ora 15.00
Pride of Place / 59 min (UK) - Categoria Special Screenings
Regia: Kim Longinotto, Dorothea Gazidis
ora 16.00
Sisters in Law / 104 min (UK) - Categoria Special Screenings
Regia: Kim Longinotto, Ayisi Florence
ora 19.00
Divorce Iranian Style / 80 min (UK) - Categoria Special Screenings
Regia: Kim Longinotto, Ziba Mir-Hosseini
ora 20.40
In Search of Happiness / 53 min (Rusia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Alexander Gutman
ora 21.40
Praising the Masters / 61 min (Ungaria) - Categoria Central & East Europe
Regia: Ban David
ora 22.50
Slack Time / 20 min (România) - Categoria Student
Regia: Miruna Maria Tirca
ora 23.20
Furriadroxus / 42 min (Italia) - Categoria International
Regia: Michele Mossa, Michele Trentini


VINERI

Sala A
ora 10.00
Furriadroxus / 42 min (Italia) - Categoria International
Regia: Michele Mossa, Michele Trentini
ora 11.00
The Spectacle / 23 min (Polonia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Jarek Sypniewski
ora 11.45
The Bridge / 29 (România) - Categoria Retrospective
Regia: Ileana Stănculescu
ora 13.15
Faces / 52 min (România) - Categoria România
Regia: Adrian Voicu
ora 15.00
Punam / 27 min (Serbia şi Muntenegru) - Categoria International
Regia: Lucian Muntean
ora 15.45
Balkan Champion / 86 min (Germania) - Categoria Student
Regia: Reka Kincses
ora 17.25
Babu-cazul Gheorghe Ursu / 47 min (România) - Categoria România
Regia: Cornel Mihalache
ora 19.00
Leaving Transylvania / 53 min (Irlanda) - Categoria International
Regia: Dieter Auner
ora 21.30
Goldfaden's Legacy / 57 min (România) - Categoria Retrospective
Regia: Radu Gabrea
ora 21.30
New Eldorado / 76 min (Ungaria) - Categoria Central & East Europe
Regia: Kocsis Tibor
ora 23.00
The Land Is Waiting / 59 min (România) - Categoria Retrospective
Regia: Laurenţiu Calciu

Sala B
ora 10.00
Forever Yours / 52 min (Norvegia) - Categoria Student
Regia: Monica Csango
ora 11.00
Koriam's Law and the Dead Who Govern / 110 min (Australia) - Categoria International
Regia: Gary Kildea, Andrea Simon
ora 13.00
Who Wants to Publish My Diary? / 17 min (România) - Categoria România
Regia: Dite Dinesz
ora 13.30
Street Punk Moscow / 35 min (Rusia/Germania) - Categoria Student
Regia: Korinna Krauss, Janna Ji Wonders
ora 15.00
Jiu River Valley People / 60 min (România) - Categoria România
Regia: Gheorghe Sfaiter
ora 16.10
The Angelmakers / 33 min (Scotland/Ungaria/Germania) - Categoria Student
Regia: Astrid Bussink
ora 16.50
We Are The Indians / 70 min (UK/Argentina) - Categoria International
Regia: Phil Cox, Valeria Mapelman
ora 19.00
Hidden Sorrows / 57 min (USA) - Categoria Special Screenings
Regia: Michele Kelso
ora 20.15
Getting Back / 24 min (Polonia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Maciej Adamek
ora 21.00
Fat Fiancees / 53 min (UK) - Categoria International
Regia: John Bulmer
ora 22.00
Sentenced to Marriage / 65 min (Israel) - Categoria International
Regia: Anat Zuria
ora 23.15
Gold Seekers / 25 min (România) - Categoria România
Regia: Cristian Niţulescu


Sâmbătă, 28 octombrie 2006

Sala A
ora 10.00
Born Into Servitude / 59 min (Ungaria) - Categoria Central & East Europe
Regia: Moharos Attila
ora 11.15
Teshumara Guitars of Tuareg Rebellion / 52 min (Franţa) - Categoria International
Regia: Jeremie Reichenbach
ora 12.10
A Hospice In Amsterdam / 60 min (The Netherlands) - Categoria International
Regia: Steef PM Meyknecht
ora 13.30
Ion Tuculescu - Autoportret pe o frunză de toamnă / 21 min (România) - Categoria Retrospective
Regia: Laurenţiu Damian
ora 14.00
Gratian / 45 min (România) - Categoria Retrospective
Regia: Thomas Ciulei
ora 15.00
We Are The Indians / 70 min (UK/Argentina) - Categoria International
Regia: Phil Cox, Valeria Mapelman
ora 20.00
AFF Grand Prize

Sala B
ora 10.00
Singing Pictures: Women Painters of Naya / 40 min (USA/India) - Categoria International
Regia: Lina Fruzzetti, Ostor Akos, Aditi Nath
ora 10.45
My Destiny's Road / 25 min (Peru) - Categoria Student
Regia: Gabriela Yepes, Antonio Rodriguez
ora 11.15
Red Poppies / 55 min (România) - Categoria România
Regia: Eniko Magyari-Vincze
ora 12.15
And Then, Who Are We? / 58 min (Franţa) - Categoria Central & East Europe
Regia: Barbara Schuch, Sophie Sensier
ora 13.20
Lucky Draw / 23 min (Serbia şi Muntenegru) - Categoria Student
Regia: Jelena Jovcic
ora 15.00
Victory Day / 26 min (Estonia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Meelis Muhu
ora 15.45
Just Married / 71 min (Israel) - Categoria International
Regia: Ayelet Bechar
ora 20.00
AFF Award Winning Film


Duminică 29 octombrie 2006

Sala A
ora 10.00
Borderline Lovers / 84 min (Bosnia Herzegovina) - Categoria Central & East Europe
Regia: Miroslav Mandic
ora 11.35
Favela Rising / 80 min (USA) - Categoria International
Regia: Matt Mochary, Jeff Zimbalist
ora 13.00
Forever Yours / 52 min (Norvegia) - Categoria International
Regia: Monica Csango
ora 14.00
Ion Nicodim-trecătorul pământului / 20 min (România) - Categoria Francophonia
Regia: Anca Damian
ora 14.35
Clara B. / 52 min (Coproduction) - Categoria Francophonia
Regia: Alexandru Solomon
ora 15.30
On The Road / 43 min (România) - Categoria Francophonia
Regia: Dumitru Budrala
ora 16.30
Nebunia capetelor / 86 min (Coproduction) - Categoria Francophonia
Regia: Thomas Ciulei
ora 18.10
Construct / 14 min (România) - Categoria Francophonia
Regia: Sorin Ilieşiu
ora 19.00
Evadare din trup- Sever Frenţiu / 25 min (România) - Categoria Francophonia
Regia: Laurenţiu Damian
ora 19.45
Bîrfe la stîlpii împuşcaţi / 27 min (România) - Categoria Francophonia
Regia: Cornel Mihalache
ora 20.30
Children on the Decree / 68 (Coproduction) - Categoria Francophonia
Regia: Florin Iepan

Sala B
ora 11.00
Rumenye, Rumenye... / 50 min (România) - Categoria România
Regia: Radu Gabrea
ora 12.00
Caravane / 29 min (Danemarca/Nigeria) - Categoria International
Regia: Dan Sall
ora 12.45
The Spectacle / 23 min (Polonia) - Categoria Central & East Europe
Regia: Jarek Sypniewski
ora 13.15
Rodica Is A Good Boy / 53 min (România) - Categoria România
Regia: Marian Ilea, Gheorghe Dinu
ora 115.00
Leaving Transylvania / 53 min (Irlanda) - Categoria International
Regia: Dieter Auner
ora 16.00
Bride Kidnapping in Kyrgyzstan / 52 min (Canada/Cehia) - Categoria Central & East Europe.
Regia: Petr Lom
ora 17.00
A Hospice in Amsterdam / 60 min (The Netherlands) - Categoria International
Regia: Steef PM Meyknecht
ora 19.00
Teshumara Guitars of Tuareg Rebellion / 52 min (Franţa) - Categoria International
Regia: Jeremie Reichenbach
ora 20.00
Welcome to New York / 65 min (Chile/Italia/Spania) - Categoria International
Regia: Bettina Perut, Ivan Osnovikoff



Sageata Vezi clipul de promovare a Festivalului de Film Documentar şi Antropologie Vizuală ASTRA Film Fest 2006:







 Toate articolele despre Festivalul de film documentar şi antropologie vizuală Astra Film Fest 2006


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Între campioni balcanici, hinduşi şi căţei new-yorkezi - AstraFilm Fest 2006, Iulia Blaga
 Vino la Astra Film Fest 2006, Sibiu, România!, Comunicat de presă
 Dacă nu ai auzit de Astra Film Fest, e timpul să auzi, Comunicat de presă
 Filmele premiate ale ASTRA Film FEST 2006 şi cîteva cuvinte despre Marele Premiu, Comunicat de presă
 Jurnal sibian IV - Astra Film Fest 2006, Cătălina Miciu
 Toate articolele despre Festivalul de film documentar şi antropologie vizuală Astra Film Fest 2006


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer