Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER 2006-2007

Nominalizările la Premiile UNITER 2007


Comunicat de presă

februarie 2007
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Debut
Sageata Cristian Grosu, pentru rolul Graham din spectacolul Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Anca Hanu, pentru rolul Grace din spectacolul Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Katia Pascariu, pentru rolul Andreea din spectacolul Vitamine de Vera Ion, Teatrul Foarte Mic, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Sageata Rodica Mandache, pentru rolul Adel din spectacolul joi.megaJoy de Katalin Thuroczy, Teatrul Odeon, Bucureşti
Sageata Andrea Tokay, pentru rolul Dupa din spectacolul Krum de Hanoch Levin, Teatrul Naţional Timişoara
Sageata Floretina Ţilea pentru rolurile Coreut, Profesoara şi Ea din spectacolul Vremea dragostei, vremea morţii de Fritz Kater, Teatrul Naţional "Radu Stanca", Sibiu

Cel mai bun actor în rol secundar
Sageata Constantin Cojocaru pentru rolul Istvan din spectacolul joi.megaJoy de Katalin Thuroczy, Teatrul Odeon, Bucureşti
Sageata Vlad Ivanov, pentru rolul Ivan Ivanovici din spectacolul Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatru "L.S. Bulandra", Bucureşti
Sageata Sorin Leoveanu, pentru rolul Anchetatorul din spectacolul Crimă şi pedeapsă, după F.M. Dostoievski, Teatrul "L.S. Bulandra", Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal
Sageata Andreea Bibiri, pentru rolul Grace din spectacolul Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Crina Mureşan, pentru rolul Elizaveta Bam din spectacolul Elizaveta Bam după Daniil Harms, Teatrul "L.S. Bulandra", Bucureşti
Sageata Irina Wintze, pentru rolul Fedra din spectacolul Iubirea Fedrei de Sarah Kane, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad

Cel mai bun actor în rol principal
Sageata Andras Hathazi, pentru rolul Tinker din spectacolul Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Zoltan Lovas, pentru rolul Hipolit din spectacolul Iubirea Fedrei de Sarah Kane, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad
Sageata Marius Stănescu, pentru rolul Hamlet din spectacolul Hamletmachine de Heiner Muller, Teatrul Odeon, Bucureşti

Cea mai bună scenografie
Sageata Dragoş Buhagiar, pentru scenografia spectacolului Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatrul "L.S. Bulandra", Bucureşti
Sageata Andu Dumitrescu, pentru scenografia spectacolului Vremea dragostei, vremea morţii de Fritz Kater, Teatrul Naţional "Radu Stanca", Sibiu
Sageata Doru Păcurar, pentru scenografia spectacolului Iubirea Fedrei de Sarah Kane, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad

Cel mai bun regizor
Sageata Radu Afrim, pentru regia spectacolului joi.megaJoy de Katalin Thuroczy, Teatrul Odeon, Bucureşti
Sageata Andrei Şerban, pentru regia spectacolului Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Alexandru Tocilescu, pentru regia spectacolului Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatrul "L.S. Bulandra" Bulandra, Bucureşti

Cel mai bun spectacol
Sageata Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatrul "L.S. Bulandra" Bulandra, Bucureşti
Sageata Iubirea Fedrei de Sarah Kane, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad
Sageata Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj

Critică
Sageata Florica Ichim, pentru efortul, ca editor al suplimentelor revistei Teatrul azi, Galeria Teatrului Românesc, Eseuri, cronici, însemnări teatrale şi Dramaturgie de azi, de redescoperire şi păstrare a memoriei teatrului românesc.
Sageata Liviu Maliţa, pentru proiectul de cercetare a fenomenului teatral românesc în comunism şi postcomunism, finalizat prin publicarea volumelor Cenzura în teatru. Documente. 1948-1989 şi Viaţa teatrală în şi după comunism, Editura Efes, Cluj.
Sageata Miruna Runcan, pentru încercarea de explorare practică a discursurilor teatrale ale actualităţii în cadrul proiectului Dramaturgia cotidianului.

Teatru radiofonic
Sageata Omul în faţa istoriei sau Zgomotul furiei, scenariu radiofonic de Ilinca Stihi după opera şi viaţa lui Benjamin Fondane, regia artistică Ilinca Stihi
Sageata Portretul doamnei T de Ana-Maria Bamberger, regia artistică Attila Vizauer
Sageata Raţa sălbatică de Henrik Ibsen, regia artistică Gavriil Pinte


Juriul de nominalizări a fost format din criticii Iulia Popovici, Oltiţa Cîntec, Alina Mang, Nicolae Prelipceanu şi Adrian Mihalache. Gala UNITER va avea loc anul acesta la Sibiu, pe 23 aprilie 2007, ca parte din Programul Sibiu - Capitală Culturală Europeană 2007. La gală se va decerna şi Premiul pentru cea mai bună piesă românească a anului, acordat de Fundaţia Principesa Margareta a României.



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2006-2007


1 comentariu

  • :)
    Andrada [membru], 01.04.2007, 15:57

    De-abia v-astept la Sibiu!! Bafta Florentinei Tilea si lui Andu Dumitrescu! Vremea dragostei, Vremea mortii a fost geniala!

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 UNITER vrea să-şi îmbunătăţească premiile, Comunicat de presă
 La ce ne trebuie o Gală - Uniter 2007, Iulia Popovici
 Gala vrajbei noastre - Uniter 2007, Eugenia Anca Rotescu
 Cea mai contestată ediţie a Galei UNITER a fost un succes de imagine, Veronica D. Niculescu
 Omul şi albina (fabulă optimistă), Alice Georgescu
 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2006-2007


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer