Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER 2006-2007

Premiile Galei Uniter 2007


Comunicat de presă

aprilie 2007
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Pe 23 aprilie 2007, la Sibiu, a avut loc Gala UNITER, ca parte din Programul Sibiu - Capitală Culturală Europeană 2007.

Premiile decernate în cadrul Galei sunt prezentate mai jos, fiind marcate cu bold:

Debut
Sageata Cristian Grosu, pentru rolul Graham din spectacolul Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Anca Hanu, pentru rolul Grace din spectacolul Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Katia Pascariu, pentru rolul Andreea din spectacolul Vitamine de Vera Ion, Teatrul Foarte Mic, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Sageata Rodica Mandache, pentru rolul Adel din spectacolul joi.megaJoy de Katalin Thuroczy, Teatrul Odeon, Bucureşti
Sageata Andrea Tokay, pentru rolul Dupa din spectacolul Krum de Hanoch Levin, Teatrul Naţional Timişoara
Sageata Floretina Ţilea pentru rolurile Coreut, Profesoara şi Ea din spectacolul Vremea dragostei, vremea morţii de Fritz Kater, Teatrul Naţional "Radu Stanca", Sibiu

Cel mai bun actor în rol secundar
Sageata Constantin Cojocaru pentru rolul Istvan din spectacolul joi.megaJoy de Katalin Thuroczy, Teatrul Odeon, Bucureşti
Sageata Vlad Ivanov, pentru rolul Ivan Ivanovici din spectacolul Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatru "L.S. Bulandra", Bucureşti (retras din competiţie)
Sageata Sorin Leoveanu, pentru rolul Anchetatorul din spectacolul Crimă şi pedeapsă, după F.M. Dostoievski, Teatrul "L.S. Bulandra", Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal
Sageata Andreea Bibiri, pentru rolul Grace din spectacolul Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Crina Mureşan, pentru rolul Elizaveta Bam din spectacolul Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatrul "L.S. Bulandra", Bucureşti
Sageata Irina Wintze, pentru rolul Fedra din spectacolul Iubirea Fedrei de Sarah Kane, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad

Cel mai bun actor în rol principal
Sageata Andras Hathazi, pentru rolul Tinker din spectacolul Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj
Sageata Zoltan Lovas, pentru rolul Hipolit din spectacolul Iubirea Fedrei de Sarah Kane, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad
Sageata Marius Stănescu, pentru rolul Hamlet din spectacolul Hamletmachine de Heiner Muller, Teatrul Odeon, Bucureşti

Cea mai bună scenografie
Sageata Dragoş Buhagiar, pentru scenografia spectacolului Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatrul "L.S. Bulandra", Bucureşti
Sageata Andu Dumitrescu, pentru scenografia spectacolului Vremea dragostei, vremea morţii de Fritz Kater, Teatrul Naţional "Radu Stanca", Sibiu
Sageata Doru Păcurar, pentru scenografia spectacolului Iubirea Fedrei de Sarah Kane, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad

Cel mai bun regizor
Sageata Radu Afrim, pentru regia spectacolului joi.megaJoy de Katalin Thuroczy, Teatrul Odeon, Bucureşti
Sageata Andrei Şerban, pentru regia spectacolului Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj (retras din competiţie)
Sageata Alexandru Tocilescu, pentru regia spectacolului Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatrul "L.S. Bulandra" Bulandra, Bucureşti

Cel mai bun spectacol
Sageata Elizaveta Bam, după Daniil Harms, Teatrul "L.S. Bulandra" Bulandra, Bucureşti
Sageata Iubirea Fedrei de Sarah Kane, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad
Sageata Purificare de Sarah Kane, Teatrul Naţional Cluj

Critică (nu s-a acordat pentru că toţi nominalizaţii s-au retras din competiţie)
Sageata Florica Ichim, pentru efortul, ca editor al suplimentelor revistei Teatrul azi, Galeria Teatrului Românesc, Eseuri, cronici, însemnări teatrale şi Dramaturgie de azi, de redescoperire şi păstrare a memoriei teatrului românesc.
Sageata Liviu Maliţa, pentru proiectul de cercetare a fenomenului teatral românesc în comunism şi postcomunism, finalizat prin publicarea volumelor Cenzura în teatru. Documente. 1948-1989 şi Viaţa teatrală în şi după comunism, Editura Efes, Cluj.
Sageata Miruna Runcan, pentru încercarea de explorare practică a discursurilor teatrale ale actualităţii în cadrul proiectului Dramaturgia cotidianului.

Teatru radiofonic
Sageata Omul în faţa istoriei sau Zgomotul furiei, scenariu radiofonic de Ilinca Stihi după opera şi viaţa lui Benjamin Fondane, regia artistică Ilinca Stihi
Sageata Portretul doamnei T de Ana-Maria Bamberger, regia artistică Attila Vizauer
Sageata Raţa sălbatică de Henrik Ibsen, regia artistică Gavriil Pinte

Premiul pentru cea mai bună piesă românească a anului (sub egida Casei Regale a României)
Sageata Complexul România de Mihaela Michailov
Sageata Poşta de Elena Maximov
Sageata Din iad, cu bine de Doru Drăgoi
Sageata Catrafuse sau Fany de Victor Cilincă

Alte premii (necompetitive, decise de Senatul UNITER)
Sageata Premiul de excelenţă acordat Festivalului Internaţional Shakespeare pentru calitatea excepţională a ediţiei 2006: Emil Boroghină
Sageata Premiul special pentru muzică de teatru: Vasile Şirli
Sageata Premiul pentru întreaga activitate: Radu şi Miruna Boruzescu (scenografi)
Sageata Premiul special pentru teatru de revistă: Mircea Crişan (actor)
Sageata Premiul special pentru spectacol de circ: Gabriel Moşoianu (maestru acrobat)
Sageata Premiul pentru întreaga activitate: Doina Modola (critic)
Sageata Premiul pentru întreaga activitate: Lucian Giurchescu (regizor)
Sageata Premiul special pentru teatrul de copii: Cornel Todea (regizor)
Sageata Premiul special pentru teatru de marionete şi păpuşi: Ella Conovici (actriţă)
Sageata Premiul special pentru coregrafie: Răzvan Mazilu (coregraf şi dansator)
Sageata Premiul pentru întreaga activitate: Csiky Andras (actor)
Sageata Premiul pentru întreaga activitate: Valeria Seciu (actriţă)
Sageata Premiul MECENA: Carmen Adamescu (preşedinte Unirea Shopping Center)

Sageata Premiul Preşedintelui UNITER: Cătălin Naum (regizor Teatrul Podul)

Juriul de nominalizări a fost format din criticii Iulia Popovici, Oltiţa Cîntec, Alina Mang, Nicolae Prelipceanu şi Adrian Mihalache. Juriul final a fost format din Ion Cojar (regizor), Alice Georgescu (critic), Mihai Mădescu (scenograf), Valeria Seciu (actriţă), Nicolae Prelipceanu (critic - în locul lui Visky András care s-a retras). Juriul pentru cea mai bună piesă românească a anului a fost format din Sanda Manu (regizor), Cristina Modreanu (critic), Violeta Popa (secretar literar).



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2006-2007


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 UNITER vrea să-şi îmbunătăţească premiile, Comunicat de presă
 La ce ne trebuie o Gală - Uniter 2007, Iulia Popovici
 Gala vrajbei noastre - Uniter 2007, Eugenia Anca Rotescu
 Cea mai contestată ediţie a Galei UNITER a fost un succes de imagine, Veronica D. Niculescu
 Omul şi albina (fabulă optimistă), Alice Georgescu
 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2006-2007


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer