Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Cronici diverse

Programul Festivalului de la Sighişoara


Redacţia LiterNet

iulie 2003
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
VINERI, 25 IULIE



Secţiunea TEATRU ŞI ANIMAŢIE

13:30 - 14:20 - spectacolul "Prima zi de Dragoste", regia Radu Apostol (Piaţa Sigma)

14:20 - 15:00 -Parada Personajelor urmată de Deschiderea Oficială (Piaţa Sigma - Piaţa Cetăţii)

18:00 - 18:30 - spectacolul "Calandrino", regia Gianina Cărbunaru (Scena Străzii Şcolii)

- în fiecare zi, în paralel cu programul festivalului se desfăşoară un program de animaţie şi interacţiune cu publicul în diferite locaţii ale cetăţii: Turnul cu Ceas, Terasa Baum, Muzeul Armelor, Parcul Păpuşilor, Piaţa Cetăţii.


Secţiunea MUZICĂ VECHE ŞI DANS

16:00 - 17:00 - Vernisajul expoziţiei foto "Zile şi nopţi în Sighişoara" - Sorin BURLĂ, minirecital Ansamblul de oboi PAVEL TORNEA (Turnul cu Ceas)

18:00 - 19:00 - Sonate şi partite pentru vioara barocă (J. S. Bach), Ion MINOIU - Marea Britanie (Sala Primăriei)

20:00 - 21:00 - "L’Arte dalla fantasia" - recital de clavecin (Bach, Scarlatti, Rameau, Couperin, Duphly), Cipriana SMĂRĂNDESCU - Italia (Biserica Romano-Catolică)

22:00 - 23:00 - "Sarea pământului" - dans (muzica live: folclor vechi românesc), Grigore LEŞE, Liliana IORGULESCU & Ansamblul CONTEMP (Piaţa Cetăţii)


Secţiunea ARTE ŞI MESTEŞUGURI

Toate demonstraţiile şi concursurile de gravură au loc în cadrul Atelierului de Gravură din incinta Muzeului de Istorie Sighişoara


14:30 - Demonstraţie de gravură (imprimarea gravurilor în cadrul atelierului)

16:00 - Concurs de gravura


Secţiunea TEATRU DE PĂPUŞI

17:00- "Frumoasa din pădurea adormită" (Parcul Copiilor)


Secţiunea CIVICĂ

15:30 - 17:00 - Campanie Civică (Piaţa Cetăţii)

15:30 - 17:00 - Dezbateri Publice (Sala Primăriei)


Secţiunea FOLK & FREE SHOW

17:00 - 17:25 - CRISTI CORCIOVEANU
17:30 - 17:55 - PRO FOLK
18:00 - 18:25 - MARINEL PETREUŞ
18:30 - 18:55 - VASILE MARDARE
19:00 - 19:30 - FINGER PICKERS
19:35 - 20:10 - VALI RĂCILĂ
20:15 - 20:45 - PUIU IVANITCHI
21:00 - 21:30 - MILENIUM
21:40 - 22:20 - VICTOR SOCACIU
22:30 - 23:10 - ADRIAN BERINDE
23:20 - 24:30 - concert MIRCEA BANICIU & PASĂREA COLIBRI


Toate concertele din Secţiunea "Folk" au loc în Piaţa Sigma


SÎMBĂTĂ, 26 IULIE



Secţiunea TEATRU ŞI ANIMAŢIE

12:00 - 12:30 - spectacolul "Amor păcătos", regia Sorin Militaru (Piaţa Boema)

13:00 - 13:30 - spectacolul "10-1 Iubiri", regia Alexandru Berceanu (Scena Străzii Şcolii)

17:00 - 17:30 - spectacolul "Secretul fericirii conjugale", regia Ana Mărgineanu (Piaţa Cetăţii)

18:00 - 18:30 - spectacolul "Calandrino reloded", regia Gianina Cărbunaru (Scena Străzii Şcolii)

19:30 - 20:00 - spectacolul "2Xotrava iubirii din salvie", regia Alexandru Berceanu (Piaţa Cetăţii)

- în fiecare zi, în paralel cu programul festivalului se desfăşoară un program de animaţie şi interacţiune cu publicul în diferite locaţii ale cetăţii: Turnul cu Ceas, Terasa Baum, Muzeul Armelor, Parcul Păpuşilor, Piaţa Cetăţii.

Secţiunea MUZICA VECHE ŞI DANS


12:00 - 13:00 - "Călători prin Europa medievala" (partea I), Ansamblul KRLESS - Republica Cehă (Piaţa Cetăţii)

14:00 - 15:00 - "Sonatele Rozariului" (H. I. F von Biber), Mihail GHIGA, Ion MINOIU (vioara baroca), Cezar-Adrian RIZA (orga)
(Biserica Romano-Catolică)

16:00 - 17:00 - "Sedus, abandonat şi... redescoperit - flauto dolce",
Ansamblul FLAUTO DOLCE, invitat: actorul Adrian PINTEA
(Biserica Romano-Catolică)

18:00 - 19:00 - Recital de lieduri şi cîntece populare (Scarlatti, Faure, Ravel, Bartók, Copland),Claudia CODREANU (mezzosopranã), Inna ONCESCU (pian) (Sala Primăriei)

20:00 - 21:00 - Reflexe orientale şi occidentale în muzica medievala (partea I), Ovidiu CRĂCIUN (chitară, voce) (Biserica Romano-Catolică)

22:00 - 23:00 - "Tes beautes et ta grace" - muzică şi dansuri din Renaştere şi Baroc, Ansamblul FLAUTO DOLCE, Ansamblul AMARYLLIS (Piaţa Cetăţii)


Secţiunea ARTE ŞI MESTEŞUGURI

Toate demonstraţiile şi concursurile de gravură au loc în cadrul Atelierului de Gravură din incinta Muzeului de Istorie Sighişoara

11:00 - Demonstraţie de gravură (incizarea unei plăci de gravură cu o imagine a oraşului, atacarea plăcii şi imprimarea ei)

15:00 - Concurs de gravură


Secţiunea TEATRU DE PĂPUŞI

11:00- "Muzicanţii din Bremen" (Parcul Copiilor)

22:00- Teatru de umbre - spectacol pentru adulţi- "Povestea Morarului"(Cantebury Tales - GEOFFREY CHAUCER) (Parcul Copiilor)


Secţiunea CONFERINŢE

11:30 - 13:30 - "Secrete diplomatice în corespondenţa Evului Mediu" - conferenţiar Marian ZALOAGA (Sala Primăriei)


15:00 - 16:30 - "Coduri de comunicare în mânăstirile Evului Mediu"
Mariana GORCZYCA (Sala Primăriei)


Secţiunea CIVICĂ

14:00 - 16:00 - Campanie civică (Piaţa Cetăţii)

14:00 - 15:00 - Dezbateri Publice (Sala Primăriei)


Secţiunea FOLK & FREE SHOW


17:00 - 17:25 - DAN VANA
17.30 - 17:55 - DIN INIMĂ
18:00 - 18:25 - NU ACUM
18:30 - 18:55 - ILIE VORVOREANU
19:00 - 19:30 - NOMEN EST OMEN
19:35 - 20:10 - MIRCEA BODOLAN
20:15 - 20:45 - VALI ŞERBAN & FLORIN SĂSĂRMAN
21:00 - 21:30 - DINU OLARAŞU
21:40 - 22:20 - DORU STĂNCULESCU & SORIN MINGHIAT
22:30 - 23:10 - BLACKBEERS
23:20 - 24:30 - concert MIRCEA VINTILĂ & BRAMBURA

Toate concertele din Secţiunea "Folk" au loc în Piaţa Sigma



DUMINICĂ, 27 IULIE



Secţiunea TEATRU ŞI ANIMAŢIE


12:00 - 12:30 - spectacolul "Calandrino reloded II", regia Gianina Cărbunaru (Scena Străzii Şcolii)

13:00 - 13:30 - spectacolul "În pat cu duşmanul", regia Ana Mărgineanu (Piaţa Boema)

15:30 - 16:00 - spectacolul "Gondolierul", regia Sorin Militaru (Piaţa Boema)

16:30- 17:00 - spectacolul "Mânăstirea din Lombardia", regia Ana Mărgineanu (Scena Străzii Şcolii)

17:30 - 18:00 - spectacolul "Gondolierul", regia Sorin Militaru (Piaţa Boema)

18:00 - 18:30 - spectacolul "Calandrino For Ever, regia Gianina Cărbunaru (Piaţa Cetăţii)

- în fiecare zi, în paralel cu programul festivalului se desfăşoară un program de animaţie şi interacţiune cu publicul în diferite locaţii ale cetăţii: Turnul cu Ceas, Terasa Baum, Muzeul Armelor, Parcul Păpuşilor, Piaţa Cetăţii.


Secţiunea MUZICA VECHE ŞI DANS

12:00 - 13:00 - "Apologie de la danse" - bal renascentist, Ansamblul FLAUTO DOLCE, Ansamblul AMARYLLIS (program urmat de lecţii de dans medieval) (Piaţa Cetăţii)

14:00 - 15:00 - Portret componistic Joseph Bodin de Boismortier, Ansamblul de oboi PAVEL TORNEA (Biserica Romano-Catolică)

16:00 - 17:00 - "Musette" - Parisul baroc (Marais, Rameau, Leclair), Trio AFFETTUOSO - Melinda BERES (vioarã), Ilse L. HERBERT (viola da gamba), Erich TURK (clavecin) (Biserica Romano-Catolică)

18:00 - 19:00 - Reflexe orientale şi occidentale în muzica medievală (partea a II-a), Ovidiu CRĂCIUN (chitara, voce) (Sala Primăriei)

20:00 - 21:00 - "Barococo" - muzică vest-europeana şi autohtonă (Telemann, Fasch, Haydn, Boismortier, anonimi), Ansamblul Baroc TRANSYLVANIA & invitaţii săi (Biserica Romano-Catolică)

22:00 - 23:00 - "Călători prin Europa medievală" (partea a II-a), Ansamblul KRLESS - Republica Cehă (Piaţa Cetăţii)


Secţiunea ARTE ŞI MESTEŞUGURI

Toate demonstraţiile şi concursurile de gravură au loc în cadrul Atelierului de Gravură din incinta Muzeului de Istorie Sighişoara

11:00 - Demonstraţie de gravură (imprimarea gravurilor în cadrul atelierului)

15:00 - Concurs de gravură

17:00 - Vernisajul expoziţiei de gravură cu imagini din Sighişoara


Secţiunea TEATRU DE PĂPUŞI

11:00- "Hansel şi Gretel" (Parcul Copiilor)


Secţiunea CIVICĂ

10:00 - 11:00 - Campanie civică (Piaţa Cetăţii)

14:00 - 17:00 - Campanie civică (Piaţa Cetăţii)

10:00 - 17:00 - Dezbateri publice (Sala Primăriei)


Secţiunea FOLK & FREE SHOW
15:00 - 15:25 - CANTOS
15:30 - 15:55 - ECOUL
16:00 - 16:25 - MANUELA DASCĂLU
16:30 - 16:55 - CRISTI BUICĂ
17:00 - 17:30 - TATIANA STEPA
17:35 - 18:10 - FLORIN CHILIAN
18:15 - 18:45 - MARIA GHEORGHIU
19:00 - 19:30 - ILIE STEPAN & HORIA CRISOVAN
19:40 -20:20 - CĂTĂLIN CONDURACHE & SHABA
20:30 - 21:10 - DUCU BERTZI & MARIUS BATU & XENIA GRIGORE
21:20 - 22:30 - Închiderea festivalului - concert NICU ALIFANTIS & ZAN (Piaţa Sigma)

Toate concertele din Secţiunea "Folk" au loc în Piaţa Sigma




0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Redacţia LiterNet


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer