Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Cronici muzică  Sageata  Festivalul George Enescu 2003

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL GEORGE ENESCU 2003


Redacţia LiterNet

august 2003
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis







Sîmbătă 06.09

Ora 10.00 Sala "George Enescu" a Universităţii de muzică
Tragerea la sorţi a ordinii participării la concurs





Duminică 07.09

Ora 10.00 Sala "George Enescu" a Universităţii de muzică
Secţiunea pian a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 10.00 Sala de concerte a Centrului naţional de cultură "Tinerimea Română"
Secţiunea vioară a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 11.00 Sala "Studio" a Filarmonicii "George Enescu"
Secţiunea canto a Concursului Internaţional "George Enescu"





Luni 08.09

Ora 10.00 Sala "George Enescu" a Universităţii de muzică
Secţiunea pian a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 10.00 Sala de concerte a Centrului naţional de cultură "Tinerimea Română"
Secţiunea vioară a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 11.00 Sala "Studio" a Filarmonicii "George Enescu"
Secţiunea canto a Concursului Internaţional "George Enescu"





Marţi 09.09

Ora 10.00 Sala "George Enescu" a Universităţii de muzică
Secţiunea pian a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 10.00 Sala de concerte a Centrului naţional de cultură "Tinerimea Română"
Secţiunea vioară a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 11.00 Sala "Studio" a Filarmonicii "George Enescu"
Secţiunea canto a Concursului Internaţional "George Enescu"





Miercuri 10.09

Ora 10.00 Sala "George Enescu" a Universităţii de muzică
Secţiunea pian a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 10.00 Sala de concerte a Centrului naţional de cultură "Tinerimea Română"
Secţiunea vioară a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 11.00 Sala "Studio" a Filarmonicii "George Enescu"
Secţiunea canto a Concursului Internaţional "George Enescu"





Joi 11.09

Ora 10.00 Sala "George Enescu" a Universităţii de muzică
Secţiunea pian a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 10.00 Sala de concerte a Centrului naţional de cultură "Tinerimea Română"
Secţiunea vioară a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 11.00 Sala "Studio" a Filarmonicii "George Enescu"
Secţiunea canto a Concursului Internaţional "George Enescu"





Vineri 12.09

Ora 10.00 Sala "George Enescu" a Universităţii de muzică
Secţiunea pian a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 10.00 Sala de concerte a Centrului naţional de cultură "Tinerimea Română"
Secţiunea vioară a Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 11.00 Sala "Studio" a Filarmonicii "George Enescu"
Secţiunea canto a Concursului Internaţional "George Enescu"


Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL / SIR COLIN DAVIS

Program:
Enescu - Rapsodia româna nr.1 în la major op. 11
Enescu - Simfonia nr. 1 în mi bemol major op. 13
Dvorak - Simfonia nr. 9 în mi minor op.95 "Din lumea nouă"

Ora 22.00 Sala Ateneului Român
Beethoven by midnight
Recital DMITRY SITKOVETSKY - vioară / PAVEL GILILOV - pian

Program:
Sonata ptr. vioară şi pian în re major, op.12, nr.1
Sonata ptr. vioară şi pian în do minor, op.30, nr.2
Sonata ptr. vioară şi pian în la minor, op.23
Sonata ptr. vioară şi pian în sol minor, op.96





Sîmbătă 13.09

Ora 10.30 Sala "Mihail Jora" a Societăţii Române de Radiodifuziune
Finala secţiunii pian a Concursului Internaţional "George Enescu"
Orchestra Filarmonicii "MOLDOVA" din Iaşi, dirijor: GHEORGHE COSTIN

Ora 12.00 Sala "George Enescu" a Universităţii de muzică
Finala secţiunii vioară a Concursului Internaţional "George Enescu"
Orchestra Filarmonicii "TRANSILVANIA" din Cluj, dirijor: EMIL SIMON

Ora 15.00 Sala "Mihail Jora" a Societăţii Române de Radiodifuziune
Finala secţiunii canto a Concursului Internaţional "George Enescu"
Orchestra Filarmonicii "MOLDOVA" din Iaşi, dirijor: GHEORGHE COSTIN


Ora 17.00 Ateneul Român
BRITTEN SINFONIA
Dirijor: NICHOLAS CLEABURY
Solist: NEMANJA RADULOVIC - laureat al Concursului Internaţional "George Enescu" - ediţia 2001

Program:
Tippett - Concert ptr. orchestră
Mozart - Concertul nr. 4 pentru vioară şi orchestră în la major KV 219
Enescu - Simfonia de cameră op.33
Schubert - Simfonia nr.3 în re major

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: SIR COLIN DAVIS
Solistă: SARAH CHANG

Program:
Sibelius - "Aallottaret" (Oceanides) op. 73
Sibelius - Simfonia nr. 3 în do major op.52
Beethoven - Concertul în re major pentru vioară şi orchestră op.61

Ora 22.00 Sala Ateneului Român
Beethoven by midnight
Recital HOMERO FRANCESCH

Program:
Sonata în re major Op10 Nr.3
15 variaţiuni ("Eroica"), cu final "alla Fuga" op.35
32 de variaţiuni în do minor
Sonata în mi major op.14 Nr.1
Sonata în do minor op.13 (Pathetique)





Duminică 14.09

Ora 11.00 Sala "Mihail Jora" a Societăţii Române de Radiodifuziune
"Muzica românească a secolului XX"
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: SERGIU COMISSIONA
Solist: JEAN JACQUES KANTOROW

Program:
D. Capoianu - "Chemări ‘77"
Enescu - Capriciu roman pentru vioară şi orchestra
(manuscris terminat de Cornel Ţăranu)
Anatol Vieru - Psalmi
Theodor Grigoriu - "Omagiu lui Enescu"
Theodor Rogalski - "Doua schite simfonice"
Tiberiu Olah - Mihai Viteazul - Intrarea la Alba Iulia

Ora 16.00 Ateneul Român
Gala Concursului Internaţional "George Enescu"
Orchestra Filarmonicii "MOLDOVA" din Iaşi, dirijori: GHEORGHE COSTIN / EMIL SIMION
Câştigătorii secţiunilor pian, vioară şi canto din cadrul Concursului Internaţional "George Enescu"

Ora 19.00 Sala Operei Naţionale din Bucureşti
OEDIPE de George Enescu
Corul şi orchestra Operei Naţionale din Bucureşti
Regia: PETRICĂ IONESCU
Scenografia: CHRISTOPH VALEAUX şi arh. CĂTĂLIN IONESCU-ARBORE
Dirijor: ERNEST MARZENDORFER

Ora 22.00 Sala Ateneului Român
Beethoven by midnight

Program:
Cvartetul de coarde "ARDITTI"
Marea Fugă, în si bemol major, op.133
Cvartetul în do diez minor, op.131
Cvartetul de coarde "VOCES"
Cvartetul în fa major, op.135





Luni 15.09

Ora 17.00 Ateneul Român
VOCES la 30 de ani şi invitaţii săi

Program:
Beethoven: Cvartetul în fa major, op. 95 "Serioso"
Berg: Cvartetul op. 3
Mendelssohn - Octetul în mi bemol major op. 20 împreuna cu Cvartetul "FINE ARTS"

Ora 17.00 MUZEUL COTROCENI
RECITAL DE LIEDURI PE VERSURI DE POEŢI ROMÂNI

Program:
Adrian Pop - Ciclul "7 fragmente" de Tristan Tzara pentru voce înaltă
Felicia Donceanu - din ciclul "Cântând cu Ienăchiţă Văcărescu"
Mihail Jora - "Ciocârlia" pe versuri de Lucian Blaga, "Lupii" pe versuri de Mariana Dumitrescu
Gheorghe Costinescu - din ciclul " Trei cântece timpurii"
Nicolae Coman - Cântec de zori" pe versuri de Mariana Dumitrescu
Ede Terenyi - ciclul "Dincolo de tăcere" pe versuri de Şerban Codrin
Carmen Petra-Basacopol - din ciclul "Meşterul Manole" pe versuri de Marin Sorescu
Solistă: BIANCA MANOLEANU, la pian: REMUS MANOLEANU

Nicolae Brânduş- "7 psalmi" pe versuri de Tudor Arghezi pentru bariton, pian şi percuţie
Solist: RUBEN MURESAN - laureat al Concursului Internaţional "George Enescu" - ediţia 2001

Pascal Bentoiu - "Flăcări negre" op.21, pe versuri de Alexandru Miran
Solist: FLORIN DIACONESCU

Mihail Jora - "Cântece pentru voce şi pian" op.31 pe versuri de Mariana Dumitrescu
Solistă: CARMEN GURBAN


Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA FILARMONICĂ DIN LUXEMBURG
Dirijor: BRAMWELL TOVEY
Solist: VALENTIN GHEORGHIU

Program:
Ştefan Niculescu - Ison I
Beethoven: Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în do major, op. 15
Berlioz - Simfonia fantastică op. 14





Marţi 16.09

Ora 17.00 Ateneul Român
Recital LEONTINA VĂDUVA / VICENZO SCALERA - pian

Program:
G.B.Pergolesi - Se tu m'ami
Al. Scarlatti - Le Violette
G.Rossini - La Regata Veneziana (3 canzonette in dialetto veneziano - Anzoleta avanti la regata, Anzoleta co passa la regata, Anzoleta dopo la regata)
G. Verdi - Ave Maira, Pieta, Signor, E la vita un mar d'affanni, Stornello
G. Gavazzeni - Quattro madrigali di Tasso
G. Faure - Clair de lune, Notre amour
G. Enescu - Sept Chansons de Clement Marot, op. 15 (Estrene a Anne, Languir me fais, Aux Demoyselle paresseuses d'escrire a leurs Amys, Estrene de la Rose, Present de couleur blanche, Changeons propos c'est trop chante d'amours, Du conflict en douleur)
D. Lipatti - L'amoureuse, Capitale de la douleur
J. Massnet - Ouvre tes yeux bleus
Manon: Adieu, notre petite table (Air de Manon)

Ora 19.00 Sala Operei Naţionale din Bucureşti
OEDIPE de George Enescu
Corul şi orchestra Operei Naţionale din Bucureşti
Regia: PETRICĂ IONESCU
Scenografia: CHRISTOPH VALEAUX şi arh. CĂTĂLIN IONESCU-ARBORE
Dirijor: ERNEST MARZENDORFER

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
CORUL SOCIETĂŢII NAŢIONALE RADIO
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: MAXIM VENGEROV

Program:
Ceaikovski - Uvertura 1812
Lalo - "Simfonia Spaniola" pentru vioară şi orchestră op.21
Enescu - Simfonia nr. 3 ,în do major, op. 21





Miercuri 17.09

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA SINFONICA DELL'ACADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: MICHEL PLASSON

Program:
Enescu - Simfonia nr. 2 în la major op. 17
Musorgski-Ravel - Tablouri dintr-o expoziţie

Ora 21.45 Ateneul Român
GULBENKIAN SYMPHONY ORCEHSTRA
Dirijor: LAWRENCE FOSTER
Solist: DAN GRIGORE

Program:
Barber - "Adagio" pentru coarde op.11
Pascal Bentoiu: Simfonia nr. 6 "Culorile"
Richard Strauss: Burlescă pentru pian şi orchestră
Mendelssohn - Simfonia nr. 4 în la major op. 90 "Italiana"





Joi 18.09

Ora 17.00 Ateneul Român
KREMERATA BALTICA
Solist şi dirijor: GIDON KREMER

Program:
Enescu - Trio
Enescu - Cvintetul cu pian, op. 29
Enescu - Octuorul în do major, op.7


Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA AND CHOIR
THE ERIC ERICSON'S CHAMBER CHOIR
CORUL SOCIETĂŢII ROMÂNE DE RADIODIFUZIUNE
Dirijor: ALAIN GILBERT
Dirijorul corului: DAN MIHAI GOIA
Solişti:
ANNALENA PERSSON - soprană
MARIA STREIJFFERT - alto
KURT STREIT - tenor
JAAKO RYHANEN - bariton

Program:
Ives: "The Unanswered Question" op. 23
Enescu - Rapsodia română nr.2 în re major, op.11
Beethoven - Simfonia nr. 9, în re minor, op. 125

Ora 20.30 "BIJUTERII CORALE"
CORUL NAŢIONAL "MADRIGAL " dirijat de MARIN CONSTANTIN




Vineri 19.09

Ora 17.00 Ateneul Român
Recital IVO POGORELICH - pian

Program:
Beethoven - Sonata op. 78 in fa diez major
Beethoven -Sonata op. 111 in do minor
Skriabin - Doua poeme, Andante cantabile, Allegro con eleganza
Rachmaninov - 6 momente muzicale, op. 16

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
WIENER SYMPHONIKER
Dirijor: GERD ALBRECHT
Solist: JANIS VAKARELIS

Program:
Enescu - Suita nr 1 pentru orchestră
Liszt - Concertul nr.2 pentru pian şi orchestra, în la major
Brahms - Simfonia no. 1 în do minor, op.68

Ora 22.00 Sala Ateneului Român
Beethoven by midnight
"ABEGG" TRIO

Program:
Trio în sol major, op.1 no.3
Trio în re major, op.70 no.1
Trio în si bemol major, op.97 "Arhiducele"





Sîmbătă 20.09

Ora 11.00 Sala "Mihail Jora" a Societăţii Române de Radiodifuziune
"Muzica românească a secolului XX"
Marcel Mihalovici - Sonata pentru oboi şi pian op.13 (1924)
Solist: ADRIAN PETRESCU, la pian: MIHAI UNGUREANU

Violeta Dinescu - "Circuit" (prima audiţie mondială)
Lucian Metianu - "Dialogue"
Solist: IONUŢ ŞTEFĂNESCU

Doina Rotaru - Suită pentru violoncel solo, op. 9
Solist: MARIN CAZACU

Ulpiu Vlad - "Rezonante în viitor" pentru harpa solo
Solist: ION IVAN RONCEA

Dinu Lipatti - Doua nocturne pentru pian
Radu Paladi - Preludiu şi fugă pentru pian
Theodor Rogalski - Serenada retrospectiva pentru pian
Solist: VINICIU MOROIANU

Alexandru Paşcanu - Baladă pentru clarinet şi clavecin
Corneliu Cezar - "Taaroa" pentru clarinet şi banda de magnetofon
Solist: AURELIAN OCTAV POPA, NICOLAE LICAREŢ - clavecin

Ora 17.00 Ateneul Român
MOSCOW SOLOISTS
Dirijor: YURI BASHMET
Solist: JULIAN RACHLIN - vioară

Program:
Bach - Concertul brandemburgic nr. 6
Enescu - Intermezzi op. 12
Paganini - Denisov - Cinci Caprricii (nr. 1, 5, 9, 20, 24)
Brahms - Cvintetul, în si minor, op.115 (aranjament pentru violă şi orchestră de coarde de Y.Bashmet)

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
HELSINKI PHILHARMONIC ORCHESTRA
Corul Filarmonicii "TRANSILVANIA" din Cluj
Dirijor: LEIF SEGERSTAM
Dirijorul Corului: CORNEL GROZA
Solist: GIDON KREMER

Program:
Sibelius - "Pohjola'n tytar" (Fiica lui Pohjola)
Sibelius - Vals liric op. 96 nr. 1 + nu mai e
Enescu -"Vox Maris" op. 31
Solist: MARIUS BRENCIU- laureat al Concursului Internaţional "George Enescu " - ediţia 1999
Sibelius - Concertul pentru vioară şi orchestra, în re minor, op. 47
Sibelius - "Finlandia", op. 26

Ora 22.00 Sala Ateneului Român
Beethoven by midnight
"CAMERATA SALZBURG"
Dirijor: EDWARD GARDNER
Solişti:
MARŢIN PANTELEEV - vioară
MARIO BRUNELLO - violoncel
DEREK HANN - pian

Program:
Uvertura "Prometeu"
Triplul concert pentru pian, vioară, violoncel şi orchestra, în do major, op.56
Simfonia nr. 2, în re major, op.36





Duminică 21.09

Ora 11.00 Sala "Mihail Jora" a Societăţii Române de Radiodifuziune
"Muzica românească a secolului XX"

Ora 17.00 Ateneul Român
ORCHESTRA DE CAMERA RADIO
Dirijor: CHRISTIAN BENDA
Solist: CHERYL STUDER

Program:
Mahler - Simfonia Blumine în re major
Wagner - "Wesendonck-Lieder"
Strauss -"Vier Letzte Lieder"
Prokofiev -Simfonia Clasica

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA SIMFONICĂ DIN PRAGA
Dirijor: LEOS SVAROVSKY
Solist: CRISTINA ORTIZ - pian

Program:
Janacek - Rapsodia "Taras Bulba"
Enescu - Suita nr. 3, în re major, op. 27 "Sateasca"
Rahmaninov - Concertul pentru pian şi orcehstra nr. 2, în do minor, op.18

Ora 22.00 Sala Ateneului Român
Beethoven by midnight
Recital DAVID GERINGAS - violoncel
IAN FOUNTAIN - pian

Program:
Sonata pentru violoncel şi pian în la major, op. 69
Sonata pentru violoncel şi pian în do major, op 102
Sonata pentru violoncel şi pian în re major, op. 102




Luni 22.09

Ora 17.00 Ateneul Român
Lucrări inedite din creaţia lui George Enescu interpreţi: soliştii Filarmonicii "George Enescu"

Program:
"Impromptu concertant" pentru vioară - solistă: ANDA PETROVICI; la pian: VINICIU MOROIANU
"Konzertstuck" pentru violă şi pian - solist: MARIAN MOVILEANU; la pian: NICOLETA MOVILEANU
Sonata nr. 2 pentru violoncel şi pian - Solist: MARIN CAZACU; la pian: NICOLAE LICAREŢ
"Andante religioso" pentru doua violoncele şi orgă - solişti: DAN CAVASI, DAN JOIŢOIU,NICOLAE LICAREŢ
"Allegro de concert" pentru harpă cromatică - solist: ION IVAN -RONCEA
"Legenda" pentru trompetă - solist: CRISTIAN SUCIU; la pian: IOSIF ION PRUNNER
"Cantabile şi presto" pentru flaut - solist: IONUŢ ŞTEFĂNESCU; la pian: IOSIF ION PRUNNER
"7 cântece pe versuri de Clement Marrot" aranjament pentru cvintet de suflători de Gheorghe Firca - solist: MARIUS BRENCIU, - cvintetul de suflători al Filarmonicii "George Enescu" (IONUŢ ŞTEFĂNESCU - flaut, EUGEN GLĂVAN - oboi, DAN ABRAMOVICI - clarinet, LAURENŢIU SAVA - fagot, ION LUCA - corn)

Ora 18.00 Sala Teatrului Naţional I.L.. Caragiale
GALĂ DE BALET
Solistă: Alina Cojocariu

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
THE MOSCOW PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: YURI SIMONOV
Solişti: VIKTOR TRETIAKOV - vioară, MISHA MAISKI - violoncel

Program:
Enescu - Suita nr.2 pentru orchestra, în do major, op. 20
Brahms - Concertul în la minor pentru vioară, violoncel şi orchestra, op.102
Ceaikovski - Simfonia nr. 4, în fa minor, op. 36





Marţi 23.09

Ora 17.00 Ateneul Român
Recital PETER SCHREIER / ADRIANO JORDAO - pian

Program:
Schubert - Ciclul "Winterreise", D 911

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA DEL "MAGGIO FIORENTINO" FESTIVALS
Dirijor: ZUBIN MEHTA

Program:
Enescu - Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în la major op. 32
Stravinski- "Ritualul primăverii"
Mahler Simfonia I în re major





Miercuri 24.09

Ora 17.00 Ateneul Român

Program:
Ansamblul "ARS NOVA"
Dirijor: CORNEL TARANU
Opera "ORESTE - OEDIPE" de Cornel Taranu
Solişti: Gheorghe Roşu, Marius Budoiu, Lavinia Cherecheş, Ramona Eremia, Iulia Merca
Grupul Coral al Filarmonicii "Transilvania" din Cluj

Ora 19.30 Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA FESTIVALULUI "GEORGE ENESCU"
"Filarmonica "George Enescu" de ieri şi de azi"
Corul Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Dirijorul corului: ION IOSIF PRUNNER

Program:
Enescu - Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestra op. 8
Solist: DAVID GERINGAS - violoncel
Mahler - Simfonia nr.2, în do minor,-mi bemol "Resurection"
Solişti: LEONTINA VĂDUVA - soprană, DANIELA DENSCHLAG - mezzosoprană



 Toate articolele despre Festivalul George Enescu 2003


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Redacţia LiterNet


Alte articole

 Filmul festivalului Enescu la TVR Cultural, Redacţia LiterNet
 Ca să ne amintim - Festivalul Enescu, Oltea Şerban-Pârâu
 Clasicismul bine temperat - un ecou, Virgil Oprina
 Galeria foto a Festivalului Enescu oferită de Eugen Oprina, Eugen Oprina
 Maeştrii nuanţelor mari, Oltea Şerban-Pârâu
 Toate articolele despre Festivalul George Enescu 2003


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer